Jump to content
Mr. Orbita

SDR dla DVB-S/S2

Recommended Posts

Zacząłem się zastanawiać co by było, gdyby użyć SDR do odbioru... TV satelitarnej i satelitarnego DX :)

 

Teoretycznie "dongle" SDR są głównie do zastosowań radiowych, ale zawadzają już obszary powyżej częstotliwości 950 MHz. Niestety te zwykłe dongle jak dobrze pamiętam mają tunery z limitem do 1766 MHz, więc brakuje do 2150 MHz, a poza tym grzeją się mocno powyżej 1200 MHz. Ale są bardziej zaawansowane modele, np. LimeSDR już tyka zakres do aż 3800 MHz - czyli tuner by był.
 
Drugi problem to szerokość pasma, którą mogą takie sticki puścić. Zwykły RTL-SDR jest cienki pod tym względem - zwykle ledwie 2,4 MHz, co jest o wiele za małą szerokością, transpondery średnio mają 33-36 MHz, nie mówiąc o jakichś szerokich. Ale znowu LimeSDR się wybija z 61,44 MHz (niestety nadal tp. ponad to byłyby poza zasięgiem, np. Pantelio z 51,5°E).
 
Na Linuksa jest mega zaawansowany pakiet GNU Radio, który programowo może zdemodulować cokolwiek, co tylko już rozpracowano. Wydaje mi się, że w połączeniu z takim LimeSDR to może pozwolić na dogrzebanie się do transmisji, których nie tykają zwykłe karty DVB - które nawet nie są w ogóle w DVB. A że urządzenia te są jak diabli precyzyjne, do Hz, to i transmisje DVB z ultra niskimi SR wierzę, że są spokojnie do tyknięcia, nawet poniżej 100 kbit/s, jeśli takie są.
 
Tylko brak czasu, brak kasy no i oczywiście dochodzi kwestia rozwiązania pewnych problemów (np. zasilanie LNB, sterowaniem pasmem i polaryzacją), choć nie jest to mega filozofia - wstawić tuner pomiędzy i separator napięcia, żeby nie upalił SDR, tuner wysteruje, SDR dostanie sygnał.
 
Problemem kart DVB jest to, że po pierwsze są tylko DVB, więc nie pozwalają nawet rozpoznać niczego innego, co nie jest DVB, a poza tym nie są tak szybkie przy analizie widma. Być może SDR w zastosowaniu dla satelity dałby zupełnie nowe możliwości (ale też dla wyrównania trzeba zauważyć, że niestety nie byłoby dobrego softu do blindscanu, w ogóle do oglądania TV).
 
Na razie muszę się rozejrzeć, czy ktoś próbował zaatakować satelity z SDR oraz upewnić się czy LimeSDR byłby rzeczywiście najlepszym wyborem...
Edited by Mr. Orbita
Stary post wyjęty z innego wątku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyciągnąłem ten post z ukrytego działu, bo właśnie przypadkowo wpadłem na coś, co realizuje ideę opisaną wyżej - może ktoś się dołączy, może ktoś się bawił w ten sposób ;)

 

Na niemieckim forum dxtv.eu jest taki wątek: http://forum.dxtv.de/wbb/thread.php?threadid=24034

 

Autor - Marcel Kroener opisuje tam ciekawy program, jaki stworzył, pozwalający na programowe zdemodulowanie DVB-S, teraz jak rozumiem także DVB-S2. Używa do tego celu jak widzę "dongla" RTL-SDR, więc zderza się ze wszystkimi ograniczeniami, o których wspomniałem, w tym zwłaszcza limit 2,4 MHz, ale jak to łapie niskie SR, to serce się raduje! :D

 

Zobaczcie wideo:

 

To z tego co widzę stacje radiowe z 16°E z SR 354 ksps.

 

Wpadłem na ten wątek teraz, bo autor odświeżył go wrzucając wideo z odbioru 32APSK (z niskim SR):

(to wideo jest cudowne, zwłaszcza 1:30 i dalej - DX-orgazm :D )

 

To jest moim zdaniem ciekawy kierunek DX w przyszłości, urządzenia klasy SDR rozjeżdżają karty DVB jak walec pod względem szybkości i czułości (widać na pierwszym wideo jak sprawnie odświeża się np. podgląd konstelacji), ale większość cierpi na limit szerokości odbieranego pasma (przy 2,4 MHz maksymalny SR spodziewam się, że wyjdzie jakieś 1850-1920 ksps). Mimo tego na początek RTL-SDR kosztujący grosze mógłby być niezły do zabawy, a np. wspomniany LimeSDR jako kolejny krok (bo drogi, autor softu zwraca też uwagę na problemy z firmware LimeSDR...).

 

Narzędzie opracowane przez Marcela Kroenera pod Windows, stawiające konkretnie na programową demodulację na DVB-S/S2 jest niezłe, niestety nie widzę aktualnie możliwości pobrania, ale warto śledzić temat :)

 

Jeśli ktoś ma doświadczenia z odbiorem TV Sat na SDR - zapraszam do dzielenia się wrażeniami i wnioskami ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Najwyraźniej odkopuję skamielinę, ale trudno. :)

Program SDR Sharp (też już koślawo rozwijany), którego używam do demodulowania rzeczy około radiowych na kompie twierdzi, że jest w stanie ponad 3 mHz. Nie jest to wiele więcej na RTL'u, zawsze jednak coś.

Koncepcja na 100 procent ciekawa, szczególnie założywszy, że coś pomiędzy pozmienia polaryzację/pasmo.

Sama czułość, wybitnie nie jest, w warunkach sygnałów z powietrza spisuje się raczej przeciętnie (spora podatność na przesterowanie sygnału lub inne lustrzanki) ale ta szybkość; Opóźnienie pomiędzy realnym radiem a odtwarzanym przez SDR (w standardzie ASIO) to jakieś 20 MS już po DSP.

Sama zmiana, to podobnie do kręcenia gałką, parę MS, bo przecież przy założeniu, że polujemy na konkretną modulację, nie musimy nic reinicjować.

Jeśli konstelacja jest, pojawi się na widmie, lub tak jak w moim przypadku, (obsługuję bez wzroku) charakterystyka szumu ulegnie zmianie.

Co jednak ważne, bez jakiegoś procesora typu  I-5 czy I-7 raczej bym się w to nie bawił.

Sam "waterfall" i renderowanie wykresu widma bierze więcej zasobów niż realne gadanie z chipsetem.

P.S. jak tak czytam, to mam coraz większego smaka na próby zdekodowania w ten sposób emisji typu 187/204 bez kodowania RS.

Z tego typu standardów korzystają chociażby profesjonalne enkodery do dystrybucji sygnału stacji radiowych.

Do tego modulacje typu dbpsk, i SR'y poniżej 100.

Jak to się mówi: Sama radość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprawdzie niestety za moment już znikam, ale chciałem jeszcze tak na pożegnanie wstawić tu coś ciekawego - znowu wpadłem na interesujący post na dxtv.eu i znowu od użytkownika mkroener.

 

Tu: http://forum.dxtv.de/wbb/thread.php?postid=491395#post491395 załączył ciekawą grafikę. Dotyczy ona wprawdzie czego innego, ale przy okazji pokazuje możliwości SDR w służbie satelitarnej.

 

Na zrzucie jest okno programu HDSDR w pokazanym "wodospadem" obejmującym 20 MHz pasma (nie jest to zatem całkiem zwykły RTL SDR, coś lepszego). Autor zaznaczył na zrzucie cztery transmisje z niższymi (dwa razy po 1667 ksymb/s, raz 1515 ksymb/s i raz 1447 ksymb/s), dotyczy to emisji z satelity Eutelsat 3B (3°E). Widać jak pięknie i selektywnie można podejrzeć obecność takich emisji przez SDR, taka precyzja jest nie do osiągnięcia na żadnej klasycznej karcie DVB. Polowanie na emisje z SR nawet poniżej 100 ksymb/s i w ogóle kontrola przekazów z niskimi SR, które są bardzo blisko siebie - myślę, że byłaby bajką.

 

Nadal pozostaje wszystko to, o czym pisałem wcześniej - sama widoczność sygnału to jedno, trzeba go zdemodulować, jakoś przepuścić. Z wysokimi SR byłby problem, 20 MHz to nadal za mało na pełny, klasyczny transponder satelitarny. Ale myślę, że po prostu trzeba byłoby do tego siąść, szukać najpierw hardware gotowego do przepuszczenia jak najszerszego pasma (i częstotliwości z zakresu 950-2150, bo inaczej potrzebne będą downconvertery), dalej softu, zderzać się z problemami i szukać rozwiązań na bieżąco...

 

Może jest to jakiś pomysł na 2019 rok? Zobaczymy ;)

 

68696.jpg

Zdjęcie autorstwa użytkownika mkroener z forum dxtv.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widać jakiego sprzętu użył " mkroener " z programem HDSDR. Widzę, że ma załadowane bibliotekę od HackRF - [email protected] bit więc wiemy jakiego sprzętu użył. Temat ciekawy ale myślę, że celowo nie jest publiczny soft do takich zabaw. Ale nie ma tajemnic dla krótkofalowców i temat istnieje przy okazji wyniesienia satelity Es'Hail 2  na którym są transpordery krótkofalarskie. Jeden z nich jest przeznaczony dla emisji DVB-S i DVB-S2 i na forum AMSAT-DL Marcel kontynuuje temat dalej. Jest też link do pobrania programu. Jako, że jestem krótkofalowcem i powinienem dzielić z innymi wiedzą własną i tą zdobytą więc czynię to :) Oto link do tematu krótkofalowców i myślę, że Ciebie "Mr. Orbita" ten temat zainteresuje :) To jest link do wątku na AMSAT-DLL dvb-s demodulator. O ile ktoś coś znajdzie nowego i sam zrobi ciekawe próby na "naszym satelicie AO-100" i innych to warto wstawiać jakieś materiały w tym wątku lub w nowym temacie. Pozdrawiam - Zbyszek SP2SGQ 🙂

 

Edited by librus
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serdeczne dzięki - to wspaniały projekt, będę śledził podany namiar :) Wierzę, że kierunek SDR to przyszłość satelitarnego DX, wejście na zupełnie nowy, wyższy poziom o niebywałej precyzji (oraz uniezależnienie się od zamkniętych rozwiązań sprzętowych i programowych, dostarczanych często przez firmy DX-em nie zainteresowane, przez co tylko przypadkowo wpisujący się w nasze potrzeby :) ). Mam nadzieję, że w przyszłości uda się to rozkręcić, ja z pewnością, gdy wrócę do tematów DX - to będzie pierwsze czym się zajmę ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...