Skocz do zawartości

Symetryzator i wzmacniacz antenowy "pasmowy"


Rekomendowane odpowiedzi

W internecie można znaleźć oferty symetryzatorów antenowych(wzmacniaczy chyba też) na "konkretne pasma", ale zbytnio informacji o różnicach(o ile takie występują) pomiędzy szerokopasmowymi, a tymi na wąskie, konkretne pasmo już nie za bardzo. Poza oczywistościami, które cisną się na usta, że ten jest przystosowany do tego pasma, a ten do tego. Może źle szukam i nie nazywa się to np. symetryzatorem: pasmowym ? Sprawa być może ma się tak jak ze wzmacniaczami antenowymi "dopuszkowymi" typu: LNA, SWA... No właśnie ma się tak, czyli jak ? :)

Czy jest właśnie praktyczna różnica w zastosowaniu np. symetryzatora antenowego na dane pasmo ? Chodzi o to czy np. symetryzator dla pasma I - III (kanały 1-12 [m.in. VHF dla MUX-8]), a inny na kanały 1-69(pasmo I-V bądź I-VI ?), będą w jakiś sposób, różnić się dla jakości czy siły odbioru np. pasma VHF [kanału np. 12 dla MUX-8] ? Jeden symetryzator jest przystosowany stricte do pasma VHF, bezpośrednio, wąsko do niego, a drugi już nie, jest "szerokopasmowy". Jak widzicie tą sprawę i co wiecie o tym zagadnieniu w praktyce ? Czy jest z tym różnica(w odbiorze). I na czym polega jeżeli można wiedzieć fizycznie na symetryzatorze (zapewne jeżeli chodzi o budowę symetryzatora) ?

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symetryzator na dane pasmo (np. UHF) wkładasz do anteny na te samo, określone, pasmo (anteny UHF).

To tej samej anteny można wpakować symetryzator "szerokopasmowy", aby spróbować odebrać pasmo VHF (przy dobrym sygnale, bliskiej odległości najczęściej się to uda), symetryzator UHF może tłumić inne częstotliwości (VHF).

W przypadku instalacji antenowej składającej się z kilku anten, na różne pasma, lepiej stosować symetryzatory pod te anteny, gdyż szerokopasmowe mogą wprowadzać niepotrzebne "śmieci"... no i to bez sensu w ogóle jest, zwrotnica wytnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że np. symetryzator do anteny przystosowanej do odbioru pasma UHF powinien również pracować w tym paśmie, czyli być np. tylko UHF i że można spróbować wprowadzić do niej symetryzator UHF + VHF, żeby odebrać być może dwa pasma...

Ale czy w praktyce ta różnica na prawdę występuje(np. odbiór pasma VHF na antenie UHF przy najpierw symetryzatorze UHF, a później na symetryzatorze UHF + VHF; może ma ktoś tego typu i inne doświadczenia z praktyki) i czy samą budową płytki(symetryzatora) można określić na jakim paśmie się on będzie skupiał, tj. w jakim konkretnym paśmie będzie pracował(najlepiej, bo np. może odebrać i inne pasmo najczęściej, ale może w gorszym stopniu niż jakby był do niego przystosowany) ? I na czym polega fizycznie na symetryzatorze (zapewne jeżeli chodzi o budowę symetryzatora) ta różnica robiąca z niego ten na dane pasmo lub nie ? Być może jest to "chwyt marketingowy", że ten jest na takie pasmo, a ten na takie ?


 

To tej samej anteny można wpakować symetryzator "szerokopasmowy", aby spróbować odebrać pasmo VHF (przy dobrym sygnale, bliskiej odległości najczęściej się to uda), symetryzator UHF może tłumić inne częstotliwości (VHF).
 

Czyli mówisz z doświadczenia, że raczej jest różnica i nieprzystosowany symetryzator do danego pasma może je(to pasmo) tłumić, odbierać z większą trudnością, słabszym sygnałem lub w ogóle nie odebrać w porównaniu z tym przystosowanym do tego pasma ?

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak odpowiedzi, urlopowałem się.

Jeśli chodzi o różnice w budowie symetryzatorów, to są różne długości uzwojenia w nich. Częstotliwość niższa, drutu więcej.

 

Dokładnie nie pamiętam jak u mnie wszystko się zachowywało podczas żąglerki symetryzatorami (i innymi elementami sieci), sporo czasu minęło.

Obecnie mam podłączoną antenę "siatkę" (która de facto jest anteną na pasmo UHF) z symetryzatorem 6-60 i odbiór MUXów jest prawidłowy.

Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, to co i jak będzie się zachowywać zależy od kilku czynników (antena, odległość, moc nadajników, elementy sieci i ich tłumienie). Organoleptycznie trzeba sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...