Jump to content

Niemiecka TV dawniej


Recommended Posts

Postanowiłem stworzyć wątek wspomnieniowy, w którym będziemy mówić o tym jak dawniej wyglądały niemieckie stacje telewizyjne, które zdecydowanie się różniły od dzisiejszych niemieckich stacji telewizyjnych. Przykładem tego są stacje komercyjne jak np. RTL, który z 15 lat temu emitował m.in. talk showy, programy sądownicze, teleturnieje (np. ''Familiada''), poranny serwis informacyjny ''Punkt 9'', czy w weekendy i święta poranne pasmo dla dzieci pod nazwą KRTL. Dzisiejszy RTL zdecydowanie się różni od tego RTL-u sprzed 15 lat, w którym to dużą część ramówki zawierają podobnie jak w Polsce seriale paradokumentalne.

 

Podobnie też jest w przypadku RTL 2, SAT.1 i ProSieben, gdzie RTL 2 emitował od poniedziałku do piątku pasmo dla dzieci od godz. 12 do godz. 17 pod nazwą ''Pokito'' (emitowano tam takie seriale animowane jak np. ''Pokemon'', ''Digimon'' czy ''Czarodziejka z księżyca''), natomiast SAT.1 i ProSieben podobnie jak RTL emitował talk showy, programy sądownicze oraz poranne pasmo dla dzieci w weekendy i święta.

 

A jak wy wspominacie tą dawną niemiecką TV?

Link to post
Share on other sites

Dokładnie pamiętam pasma dla dzieci z Rtl pokazywali kreskówki min. "CatDog" czy "Spidermana" oraz "Power Rangers w kosmosie" oraz Sat 1 sobotnie pasmo Junior TV kreskówki znane ze starego dobrego Cartoon Network min Flinstonowie czy Królik Bugs oraz inne bajki min. Akademia Policyjna czy Smerfy po południu pokazywali seriale Alf Słoneczny Patrol Nieustraszony czy JAG Wojskowe Biuro Śledcze . Pamiętam coś na Kabel 1 ale nie do końca .

Link to post
Share on other sites

Cóż ja mogę powiedzieć? Gdyby nie summerslam 1993 na DSF mógłbym nie zostać fanem wrestlingu. Wrestling w owym czasie prezentowały nie tylko DSF ale także RTL 2 oraz Tele5. Nawet obecnie na YouTube są fragmenty gal telewizyjnych WWF np. Na kanale Ring frei wrestling in deutschland (1989-1992) Jednak oprócz wrestlingu na RTL 2 były koncerty muzyki min. Poszukiwana przeze mnie Bravo super show 1994. Mam na VHS ale w nie pełnej wersji.

 

https://www.youtube.com/channel/UC_vAELjG9QeKEjRvlP6I7Mw Link do kanału Ring frei wrestling in deutschland (1989-1992).

 

Tutaj z kolei link do niemieckiej wersji HUGO https://www.youtube.com/user/aLbiLaN

Dla mnie była to pierwsza poznana osobiście wersja HUGO. Można więc powiedzieć że byłem fanem Hugo zanim on stał się popularny u nas w kraju. Jakie to szczęście że miałem w latach 90 satelitę analogową  :curious:

Edited by radek89
Link to post
Share on other sites

Z lat młodości najbardziej pamiętam i wspominam kanały niemieckie DSF, SAT.1, RTL.

Na bloku była wielka czasza i każdy w mieszkaniu miał jak pamietam do 5-6 kanałów tv.

Z programów znów tv pamiętam sporo tenisa stołowego (Szwedzi Waldner, Person) oraz tenis ziemny (Becker, Ivanisevic, Agassi).

Familieduet znów chyba codziennie leciał na SAT.1 lub RTL.

Link to post
Share on other sites

W paśmie ''KRTL'' na RTL-u to jeszcze była ''Barbapapa'', ''Fantastyczna Czwórka'' oraz ''Srebrny Surfer''. A co do Kabel eins, to akurat były tam emitowane o poranku w weekendy seriale animowane dla dzieci po przeniesieniu z SAT.1 i ProSieben, że w sobotę były kreskówki z Cartoon Network, a w niedziele kreskówki z Disneya.


@shark niemiecka ''Familiada'' nadal leci na antenie RTLplus - tyle tylko, że w nocy.

Edited by Frontowiec
Link to post
Share on other sites

Co do kreskówek to od lat 90 do nawet niedawna (np. na SuperRTL) gdy nadawano kreskówkę Tom i Jerry nie emitowano oryginalnego intro tylko niemiecką nazwijmy to wersję  (Dziękuję za kwiaty, "Vielen dank Fur die Blumen").

 

 

Edited by radek89
Link to post
Share on other sites

Czyli coś tam pozostało jeszcze ze starych „dobrych” lat. Teraz jeszcze sobie przypomniałem chyba program na SAT.1 i do dzisiaj aktualny, gdzie w godzinach porannych łączą się telefonicznie z wybraną osobą i ta osoba nawiguje klawiszami telefonu sterując na ekranie piłką z logotypu kanału z każdą sekundą przyspieszając i omijając na ekranie założone przeszkody.

Link to post
Share on other sites

Niemiecką czołówkę ''Toma i Jerry'ego'' to jeszcze pamiętam z emisji na Das Erste. Swoją drogą kiedyś na Das Erste był przegląd tygodnia ''Wochenspiegel'', który był emitowany w niedziele o godz. 12:45 - dzisiaj tego przeglądu tygodnia już nie ma.

Link to post
Share on other sites

Pamiętam czasy, w których miałem w kablówce dostęp do niemieckich stacji, to było w latach 2003-04. Najbardziej mi się wbiły w pamięć wiadomości w SAT.1, wtedy główne wydanie nadawano o 18:30, oprawę graficzną i dźwiękową pamiętam do teraz. Wtedy ten serwis trwał prawie pół godziny. Pamiętam też właśnie niemiecką Familiadę w RTL, nadawana o 11:30, przed Punkt 12 (w tamtym okresie to jeszcze był bardziej magazyn informacyjny niż przegląd plotek). Miałem też dostęp do dawnego DSF, akurat w okresie, jak robili patent z zamienianiem loga na zegar (na tej stacji też wieczorem były atrakcje ;) ). Odbierałem także VOX oraz Kabel 1, z tej ostatniej stacji pamiętam "Świat według Bundych" z niemieckim dubbingiem (swoją drogą to tam ten serial nadawano pod nazwą "Eine schrecklich nette Familie").

Link to post
Share on other sites

Co do ''SAT.1 Nachrichten'', to serwis też był nawet emitowany w nocy (dzisiaj już nie jest emitowany), gdzie nawet nocne wydanie ''RTL Nachtjournal'' było emitowane zarówno o północy, jak i o godz. 3:00 w nocy. Co do wieczornych atrakcji DSF (''Sport Clips''), to one się zachowały do dnia dzisiejszego na kanale sport1.

 

Natomiast ciekaw jestem czy pamiętacie taki niemiecki kanał Call-TV jak Neun Live (9Live), gdzie na bazie tego kanału powstał w Polsce kanał TVN Gra?

Edited by Frontowiec
Link to post
Share on other sites

Natomiast ciekaw jestem czy pamiętacie taki niemiecki kanał Call-TV jak Neun Live (9Live), gdzie na bazie tego kanału powstał w Polsce kanał TVN Gra?

 

Ten kanał dość dobrze prosperował na początku XXI wieku, pamiętam że część ich programów pojawiało się pod koniec istnienia (albo już raczej wegetacji) kultowej dla mnie stacji czy Vivy Plus.

Link to post
Share on other sites

Ja pamiętam w RTL-u talk showy typu "Hans Meiser" a o 18.45 "RTL Aktuell" z prowadzącym Peterem Kloeppelem. W południe o 12.00 "Punkt 12" z prowadzącą taką wysoką blondynką.

SAT 1 trochę naśladował RTL gdyż był ze stajni Leo Kircha i dawał np . talk show "Arabella Kiesbauer".

Pamiętam też talk show Joerga Pilawy gdzie w czołówce pojawiała się charakterystyczna piosenka Nika Kershawa. No i przede wszystkim magazyn RAN ze skrótami Bundesligi.

Z kolei PRO 7 emitował najwięcej filmów i seriali spośród tej trójki.

 
Link to post
Share on other sites

Niemiecka TV była bardzo uboga.

W latach 90. bardzo cześto oglądałem niemieckie kanały w kablówce.

W ARD leciał słynny talk-show "Fliege" którego prowadzącym był Jurgen Fliege.

W RTL oglądałem takie hity jak teleturnieje Familienduell, Jeopardy czy Pronto Salvatore, rozrywkowy late night show RTL Samstag Nacht, talk-show Hans Meiser, kultowe telenowele GZSZ i Unter Uns, seriale sensacyjne jak Alarm fur cobra 11, Balko, Medicopter 117, czy Hinter Gittern.

Z Sat.1 Najbardziej pamiętam audycje sądowe z Barbarą Salesch, serial Geliebte Schwestern, teleturniej Glucksrad i Serial kryminalny Komisarz Rex.

W Pro 7 każdego dnia leciały bajki a wiadomości były pokazywane o 19:30.

Z RTL 2 najbardziej kojarzę Ruck Zuck, Bittle Lacheln, seriale anime czy Bravo TV.

W VOX mogłem codziennie o 14:00 zobaczyć stare odcinki Unter Uns i GZSZ.

Byłem też świadkiem zmiany Tele 5 na DSF, sukcesu niemieckiej Vivy i Vivy Zwei oraz NBC Giga po niemiecku.

Link to post
Share on other sites

Na SAT1 RTL leciały też takie niemieckie programy muzyczne "Heimatmelodie" (chyba tak to się pisze).

Wieczorami starsi widzowie odśnieżali anteny bo leciał Tuti-fruti.

Również pamiętam przejście Tele5 na DSF.

Pamiętam jak wchodziła Astra 1C (a może D?) i nie wszystkie tunery posiadały to niskie pasmo.

Był jeszcze taki sportowy program który oglądałam Screen Sport.

Fajnie było jak Wizja TV była na Astrze.

To były czasy. VIVA była dla mnie jak powietrze.

Frontowiec bardzo fajny wątek założyłeś!

Link to post
Share on other sites

A pamiętacie z PRO 7 "Talk Talk Talk "program prowadziła Sonya Kraus pamiętam że dużo urywków było z amerykańskiego"Jerry Springer Show" tę czołówkę z Toma i Jerry pamiętam jak by to wczoraj było .

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nie wiem czy pamiętacie, ale kilkanaście lat temu RTL posiadał prawa do Turnieju Czterech Skoczni, gdzie nawet RTL wyprodukował też serie gier komputerowych o Skokach Narciarskich pt. ''RTL Ski Jumping'' gdzie co ciekawe, sponsorem podobnej gry komputerowej o Skokach Narciarskich był też konkurencyjny ProSieben ;). RTL posiadał również prawa do wybranych meczów Mundialu 2006 w Niemczech, razem z Das Erste i ZDF.

Edited by Frontowiec
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...