Skocz do zawartości

Niemiecka TV dawniej


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończenie programu ZDF z 21/22 grudnia 1992 roku, a w nim m.in. ostatnie wydanie ''Heute'', program na jutro, Hymn Niemiec, zapowiedź programu świątecznego oraz plansza kontrolna. Jest to jedno z najmłodszych zakończeń programu ZDF na YT.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pamiętam  swój pierwszy zestaw satelItarny UNIDEN. Miał wówczas pojemność kanałów aż 48. Przebijał ówczesne Amstrady przywożone z Berlina. To właśnie niemieckie kanały były wyznacznikiem innej i lepszej telewizji. RTL plus, SAT 1. Kto dzisiaj pamięta ile rodaków zasiadało przed telewizorem w piątkowe wieczory, aby obejrzeć program Tutti-Frutti prowadzonego przez Hugo Egona Baldera i Hele von Sinnen. Potem nadawany był Manner Magazin-Magazyn dla mężczyzn.. Program cieszący się wielkim zainteresowaniem w Niemczech i w Polsce. Sport, technika i erotyka podana  w bardzo  dobrym smaku. SAT1 po wieczornych wiadomościach pamiętne GluckSrad- czyli późniejsze nasze koło fortuny. Zawsze zazdrościłem im wygranej samochodu. Wówczas był to Seat Toledo. Jeśli mowa o Sat1 w niedzielny wieczór emitowany był doskonały polityczny talk-show Talk im turm - Rozmowy w wieży prowadzony przez Ś, P Ericha Bohme z udziałem publiczności. Charakterystyczna czołówka i towarzysząca muzyka. Co ciekawe do programu często byli zapraszani także nasi rodacy np Tersa Orlowski, Andrzej Szczypiorski i inni. RTL plus I SAT1 w soboty wieczorem emitował filmy i komedie erotyczne typu : Bawarskie przypadki, Lody na patyku, Fedruj górniku fedruj itp. 

Warto wspomnieć o doskonałych programach dokumentalnych i reportażach. Wspomniany już na forum Spiegel TV, Spiegal Magazin, 24 Stunde. 24 Stunde Reportage. W późniejszym okresie wspomniane magazyny cyklicznie emitowały stacje RTL2 I VOX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nagranie z RTL-u z 4 stycznia 2001 roku - studio po pierwszej serii Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Prowadzącym studio jest Gunter Jauch (trzeba przyznać, że sporo się zmienił przez te lata).

 

 

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedy w latach 80-tych powstawały w Niemczech telewizje prywatne, to ARD i ZDF je krytykowały (np. jeśli chodzi o prezentowanie programów informacyjnych).

 

 

Krytyka ARD i ZDF wynikała z tego, że bali się porządnej konkurencji RTL i SAT.1 (później doszedł Tele 5 i ProSieben), które oferowały ciekawszą ofertę programową od nich. Później ARD i ZDF musiały się zrewanżować wprowadzając do swoich ramówek m.in. ''Morgenmagazin'', ''Brisant'', ''Hallo Deutschland'', pasma dla dzieci w soboty i niedziele (''Check Eins'' i ''ZDFTivi'') czy teleturnieje podobne do tych komercyjnych (nawet na Das Erste był kiedyś podobny do ''Milionerów'' teleturniej ''Das Euro-Quiz'').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia programów rozrywkowych to jedno, ale wydaje mi się też, że publiczne stacje krytykowały komercyjne z racji utraty monopolu informacyjnego w telewizji. Szczególnie pod tym względem zagrożeniem był RTLplus, bo ta stacja od początku robiła swój serwis w sposób, w jaki do 1984 roku nie prezentowano wiadomości. Do tego czasu Niemcy przywyknęli do stylu znanego z Tagesschau czy Heute, ewentualnie jeszcze akceptując bardziej magazynową formułę Tagesthemen i Heute-journal. Natomiast przy wejściu RTL na niemiecki rynek okazało się, że komercyjna stacja robi program informacyjny inaczej, nieco podpatrując choćby z Ameryki. Ba, nawet SAT.1 trochę podbierał w tym względzie nauk, bo akurat tam serwisy nadawane jeszcze w okresie PKS były skromniejsze od tego, co było w ARD/ZDF.

 

Przy okazji... jak się nieco prześledzi materiały archiwalne, to można zauważyć, że SAT.1 było traktowane nieco łagodniej, a w Tagesschau podano nawet informację o tym, że PKS od 1 stycznia 1985 nadaje pod nową nazwą. Natomiast około 1989-90 roku komunikat o nadawaniu SAT.1 na terenie całego Berlina, zarówno Wschodniego jak i Zachodniego, pojawił się w "Berliner Abendschau". Całkiem możliwe, że te nieco łagodniejsze traktowania było związane z faktem, że PKS/SAT.1 to w pełni niemiecki twór, natomiast RTLplus przez pierwsze lata był robiony w Luksemburgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAT.1 w Berlinie Zachodnim zaczął nadawać naziemnie 22 sierpnia 1988 roku, dzieląc swój czas antenowy z powstałą tego samego dnia RIAS-TV, która należała do zachodnioberlińskiego Radia RIAS (nawet RIAS-TV robił dla ARD i ZDF program poranny). RIAS-TV nadawał do 1992 roku,  w tym samym roku został przemieniony w Deutsche Welle TV.

 

Jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego w Berlinie Zachodnim można było odbierać ARD, ZDF, SFB oraz amerykańską AFN, brytyjską BFBS i francuską TV5 (dziś TV5 Monde). Natomiast we wschodniej części Berlina oprócz 2 kanałów NRD-owskiej telewizji można było również odbierać Program Pierwszy Telewizji Radzieckiej. AFN i BFBS były również odbierane w innych miejscach RFN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie: od którego roku ARD zaczął samodzielnie emitować reklamy? (nie mówie tutaj o ośrodkach regionalnych, które już wcześniej je emitowały). ZDF emituje reklamy od samego początku istnienia stacji, czyli od 1 kwietnia 1963 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2019 o 17:17, Frontowiec napisał:

Kiedy w latach 80-tych powstawały w Niemczech telewizje prywatne, to ARD i ZDF je krytykowały (np. jeśli chodzi o prezentowanie programów informacyjnych).

 

Później ARD i ZDF musiały się zrewanżować wprowadzając do swoich ramówek m.in. ''Morgenmagazin'', ''Brisant'', ''Hallo Deutschland'', pasma dla dzieci w soboty i niedziele (''Check Eins'' i ''ZDFTivi'') czy teleturnieje podobne do tych komercyjnych (nawet na Das Erste był kiedyś podobny do ''Milionerów'' teleturniej ''Das Euro-Quiz'').

Z tego co pamiętam podobna wersja milionerów jest cały czas obecna  na Das Erste tylko pod inną nazwą . Program "Hallo Deustchland" nie prowadziła przypadkiem Scharotte Ekenhard ( nie wiem czy dobrze napisałem ) pamiętam ją z kanału Pro 7 z programu "Do IT your self Sos" w duecie z Sonyą Kraus (kiedyś widziałem że jakiś program prowadziła na kanale  Kabel 1 .

Edytowane przez TELEWIDZ123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ci chodzi o ''Wer weiss denn sowas?'' emitowany od poniedziałku do czwartku o 18:00 (raz w miesiącu emitowana jest w soboty wersja ''XXL'' o 20:15, która trwa trzy godziny - akurat wczoraj leciała).

 

Co do osób, które przeszły z telewizji komercyjnej do publicznej to kilku było (i jest) - np. Oliver Welke przeszedł z Sat.1 do ZDF, Jorg Pilawa z ProSieben do Das Erste, Markus Lanz z RTL do ZDF czy przez pewien czas Gunter Jauch prowadził zarówno polityczny talk-show na Das Erste, jak i ''Milionerów'' na RTL. Jednak były także przypadki przechodzenia z telewizji publicznej do komercyjnej - np. Marc Bator z Das Erste do Sat 1, gdzie tam jest szefem oraz prowadzącym ''SAT.1 Nachrichten'' o 20:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2019 o 18:00, Frontowiec napisał:

Mam pytanie: od którego roku ARD zaczął samodzielnie emitować reklamy? (nie mówie tutaj o ośrodkach regionalnych, które już wcześniej je emitowały). ZDF emituje reklamy od samego początku istnienia stacji, czyli od 1 kwietnia 1963 roku. 

Wydaje mi się, że ARD w paśmie wspólnym nadawało reklamy od początku lat 90-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk dziękuje za informacje - a pytałem się, bo znalazłem nagranie z 1989 roku w którym reklamy na ARD leciały jeszcze w ramach programu lokalnego. Natomiast jeśli chodzi o program lokalny w ARD, to w styczniu 1993 roku został on ograniczony do 10-minutowych wiadomości, przygotowanych przez ośrodki regionalne ARD (do 2003-2004 roku tak było).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...