Skocz do zawartości
  • 0

Problem z 10,892 GHz, pol. H na 13°E


TomPL
 Udostępnij

Pytanie

Od kilku tygodni mam podobne objawy. Transponder grupy TVN już inny, telefonów z LTE nie ma w pobliżu, a dekoder Orange pokazuje przy pochmurnym niebie dzisiaj około godz. 18-tej:

- dla większości programów mam siłę i jakość rzędu 70% (choć zdarzają się wyjątki o dużej większych wartościach)

- dla grupy tvn: siła podobna (68%) ale jakość 35-40%

Może tutaj ktoś wie, czy przyczyną jest niedokładne ustawienie anteny lub konwertera czy może być jeszcze jakaś inna przyczyna takiej różnicy w jakości sygnału?

 

ps. Mam antenę Corab 700.

Edytowane przez Mr. Orbita
Wydzielam do osobnego wątku - to inny problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sama czasza 70cm musi być precyzyjnie ustawiona. Skręt konwertera i jego odległość od czaszy też ma kolosalne znaczenie. I tutaj najczęściej jest popełniany błąd przy siedemdziesiątkach. Miernik z prawdziwego zdarzenia zdecydowanie ułatwia prawidłowe ustawienie anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W mojej lokalizacji, 10km odo Olsztyna, ledwo łapię GSM (w domu często wręcz gubię zasięg!) a LTE w ogóle nie odbieram :)

Czy kiepski przewód mógłby tłumić tylko pasmo transpondera TVN:

Satelita: Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
Transponder: 119
Częstotliwość: 10,892 GHz

a może ten tp jest po prostu słabszej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podłącz swój dekoder pod inną, w 100% sprawną instalację antenową i przekonaj się na własne oczy.

Kiepskiej jakości przewód, z uszkodzoną, popękaną izolacją na pewno ma wpływ na jakość sygnału. Przewód taki jest podatny na wszelkie zakłócenia z zewnątrz.

Ps. Temat dyskusji i temat Twojego problemu nieco się rozjeżdżają.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiadomo, czy to przewód i czy się rozjeżdżają ;)

Właśnie odkryłem, że od 1 stycznia jednak działa w pobliżu (2km) nadajnik LTE:

Play (26006) ID: OLS3701
Gronity, dz. nr 18/12

Standard Pasmo Nr stacji Nr pozwolenia Typ Data ważności GSM 1800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 GSM 900 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 1800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 2100 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 2600 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 UMTS 2100 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 UMTS 900 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31

Może to jest przyczyna zakłóceń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Korekta ustawienia anteny pomogła o tyle, że dla grupy TVN z wartości siła 68%, jakość 35-40% wzrosło do 80% i jakość 50-60%. Pozostałe programy, niektóre, też mają wyższe wskazania. Monter stwierdził, że więcej z tej anteny nie wyciśnie. 

Teraz da się spokojnie oglądać, ale nadal ciekawi mnie, dlaczego akurat ten transponder (119) daje tak słaby jakościowo sygnał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiadomo, czy to przewód i czy się rozjeżdżają ;)

Właśnie odkryłem, że od 1 stycznia jednak działa w pobliżu (2km) nadajnik LTE:

Play (26006) ID: OLS3701

Gronity, dz. nr 18/12

Standard Pasmo Nr stacji Nr pozwolenia Typ Data ważności GSM 1800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 GSM 900 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 1800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 2100 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 2600 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 LTE 800 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 UMTS 2100 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31 UMTS 900 OLS3701 MNET/4/6588/1/17 P 2027-12-31

Może to jest przyczyna zakłóceń?

Fizycznie coś już stoi na tej działce? To geodeyzyjny numer działki, a nie domu jakby co.

 

Wydanie pozwolenia radiowego, nie oznacza, że na następny dzień już nadają. Nawet masztu może nie być.

Edytowane przez Maker3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz 2 km i myślisz, że Ci zakłóca? Wątpię.

 

W mieście stoi maszt z siecią LTE (anteny dookoła na maszcie) i 50 m dalej wiszą 4 anteny skierowane w jego kierunku (sygnał przechodzi obok masztu około 30m) i nie ma problemów. Skorzystaj z rady kolegi powyżej i najlepiej wymień antenę na co najmniej 80 jak sobie ta nie radzi (o ile monter rzeczywiście miał rację że więcej nie wyciągnie).

 

Swoją drogą ostatnio poprawiałem instalację po monterze, który to samo twierdził, że się nie daw więcej a co ciekawe mierzył 11508 i ustawiał antenę miernikiem DVB-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od LTE można mieć zakłócenia tylko wtedy, gdy telefon jest w pobliżu instalacji SAT (kabla, dekodera itp). Ja np mam czasem piksele na 11508 jak położę telefon blisko okna (a w oknie mam przelotkę okienną). Odłożę telefon metr dalej - oglądam bez problemów. Telefon oczywiście siedzi w LTE 1800.

 

Sama stacja bazowa z LTE czy to 2km czy 300m (jak u mnie) od domu nie będzie powodowała problemów, bo musi być aktywna transmisja LTE (telefon -> stacja), aby zakłócać odbiór SAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W domu nie używam telefonów z LTE, więc to nie ten przypadek. Zresztą TVN od jesieni nadaje na transponderze 119 o częstotliwości 10,892 GHz.

Gdyby ktoś jeszcze mógł sprawdzić, czy u was też sygnał z tego transpondera ma wyraźnie gorsze wskaźniki jakości w porównaniu do innych to byłbym wdzięczny, to tak z ciekawości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój zestaw to: dekoder Premiumbox, antena NC+ 80cm, konwerter Inverto Black Premium twin,10 m kabla triset-113.  Południowo-zachodnia Polska. 3 nadajniki LTE w bliskiej okolicy. W domu nie używam LTE (nadajnik jest tak przeciążony, że na 3G mam lepsze transfery).

 

Nie mam żadnych problemów z odbiorem TVN, TVN Turbo itp. Siła sygnału 98-100% a "jakość" ok 65% gdzie w tym samym czasie dla TVP1 mam 62%.  Ostatnio regulowałem antenę bo pamiętam, że 2 lata temu miałem nawet 85% ale jednak obecnie przy mojej instalacji to max i nie zyskałem nawet 1% po regulacji (przeskalowali wskaźnik sygnału w tunerze ???).

Na dniach będę wymieniał antenę na Inverto 90 (ok 95 cm) i konwerter Televes twin. Zobaczę jakie zmiany to przyniesie.

Edytowane przez zetorson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki! Rozumiem, że masz większą antenę, to siła sygnału większa ale proporcje powinny być podobne a tu jednak zupełnie inaczej... U mnie TVP to siła i jakość około 80% Nie zbadane są wyroki nieba ;) Może to lokalizacja, drugi kraniec Polski?

Jeszcze ktoś mógłby sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W domu nie używam telefonów z LTE, więc to nie ten przypadek. Zresztą TVN od jesieni nadaje na transponderze 119 o częstotliwości 10,892 GHz.

Gdyby ktoś jeszcze mógł sprawdzić, czy u was też sygnał z tego transpondera ma wyraźnie gorsze wskaźniki jakości w porównaniu do innych to byłbym wdzięczny, to tak z ciekawości :)

Czy w tym Orange masz kanały TVN w wersji HD czy SD?

HD są nadawane z 11508 V, a SD w zasadzie tylko dla sieci kablowych, hoteli itp. z częst. 10892 H.

 

Czy konwerter masz z filtrem LTE? Czy przewód z dobrym ekranowaniem?

Czy antene był ustawiać fachowiec z profesjonalnym miernikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy z filtrem - nie wiem, raczej nie. Przewód dobrze ekranowany, fachowiec fachowy z profesjonalnym miernikiem.

Co do HD/SD to muszę wieczorem sprawdzić, jest tu spore zamieszanie, np. mam TVN HD ale HGTV SD, wszystko chyba na Viaccess 3.0 i jak widzę tu:

https://pl.kingofsat.net/pos-13E.php

programy grupy tvn są nadawane co najmniej z 2 transponderów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na liście masz TVN czy TVN HD (będzie HD w logo)?

 

Zgłoś sprawę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będziesz mieć pewność, co i gdzie zakłóca:
Delegatura UKE w Olsztynie
    Adres: 10-457 Olsztyn, ul. Wyszyńskiego 1
    Tel. 89 533 35 22
    Fax 89 534 24 56
    e-mail: olsztyn@uke.gov.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój zestaw to: dekoder Premiumbox, antena NC+ 80cm, konwerter Inverto Black Premium twin,10 m kabla triset-113.  Południowo-zachodnia Polska. 3 nadajniki LTE w bliskiej okolicy. W domu nie używam LTE (nadajnik jest tak przeciążony, że na 3G mam lepsze transfery).

 

Nie mam żadnych problemów z odbiorem TVN, TVN Turbo itp. Siła sygnału 98-100% a "jakość" ok 65% gdzie w tym samym czasie dla TVP1 mam 62%.  Ostatnio regulowałem antenę bo pamiętam, że 2 lata temu miałem nawet 85% ale jednak obecnie przy mojej instalacji to max i nie zyskałem nawet 1% po regulacji (przeskalowali wskaźnik sygnału w tunerze ???).

Na dniach będę wymieniał antenę na Inverto 90 (ok 95 cm) i konwerter Televes twin. Zobaczę jakie zmiany to przyniesie.

 

Masz żle ustawioną antenę. Mieszkam przy granicy z Ukrainą czyli teoretycznie im dalej na wschod tym gorszy odbiór. Antena Corab 80 cm plus konwerter Inverto Black Premium twin , do tego 30 metrów kabla plus przejściówka okienna żeby dziur nie wiercić i mam na dekoderze Opticum Sloth Combo 99% jakości dla polskich stacji w tym TVNów, na drugim odbiorniku tunertze sat 4K wbudowanym w telewizorze jakość 100% Ale to sam ustawiałem przy pomocy taniego wskaźnika co na allegro sprzedają po 30 zł i paska jakości/siły w odbiorniku. Trzeba długo przy tym posiedzieć ale da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz żle ustawioną antenę. Mieszkam przy granicy z Ukrainą czyli teoretycznie im dalej na wschod tym gorszy odbiór. Antena Corab 80 cm plus konwerter Inverto Black Premium twin , do tego 30 metrów kabla plus przejściówka okienna żeby dziur nie wiercić i mam na dekoderze Opticum Sloth Combo 99% jakości dla polskich stacji w tym TVNów, na drugim odbiorniku tunertze sat 4K wbudowanym w telewizorze jakość 100% Ale to sam ustawiałem przy pomocy taniego wskaźnika co na allegro sprzedają po 30 zł i paska jakości/siły w odbiorniku. Trzeba długo przy tym posiedzieć ale da się.

 

Proszę Cię....

A ile to jest 100 % czy nawet 80 %. Dokładnie, ile to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na liście masz TVN czy TVN HD (będzie HD w logo)?

 

Zgłoś sprawę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będziesz mieć pewność, co i gdzie zakłóca:

Delegatura UKE w Olsztynie

    Adres: 10-457 Olsztyn, ul. Wyszyńskiego 1

    Tel. 89 533 35 22

    Fax 89 534 24 56

    e-mail: olsztyn@uke.gov.pl

Ho, ho, ostro, na razie to nie wiem, czy cokolwiek zakłóca, brak mi twardych dowodów ;)

 

Wracając do rzeczy - dostęp do pomiaru siły/jakości w dekoderze Orange (WHD80) nie jest łatwy. Trzeba wejść w ukryte menu i tam cierpliwie klikając po jednym zmieniać kanały na kolejne, których kolejność jest wg nieznanej mi zasady, innej niż kolejność na liście programów zaprogramowanych w dekoderze (Orange "programuje" listę programów do odbioru, nie można jej zmienić)  - może ktoś zna łatwiejszy sposób w tym dekoderze?. Ale doklikałem się paru znanych mi programów, z których grupując takie same wartości siły i jakości można wyciągnąć jakieś wnioski. Pomiar dokonany przy bezchmurnym niebie, jakość nieco "pływała" w odczytach:

grupa programów TVN Style, TVN HD i TVN Turbo - 88/68 (siła/jakość)

TVN Style, TVN Turbo, TVN24, HGTV - 96/58

TV4 HD, Polsat HD - 74/76

TV6, TV Puls HD - 74/84

Widać, że np. TVN Style występuje 2 razy, pewnie z 2 różnych transponderów (choć na liście zaprogramowanej w dekoderze występuje tylko raz). Znając dokładnie, jakie programy są z jakiego transpondera można pewnie jakoś te powyższe grupy przypisać do konkretnego pasma...

Edytowane przez TomPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...