Skocz do zawartości
  • 0

Problem z 10,892 GHz, pol. H na 13°E


TomPL
 Udostępnij

Pytanie

Od kilku tygodni mam podobne objawy. Transponder grupy TVN już inny, telefonów z LTE nie ma w pobliżu, a dekoder Orange pokazuje przy pochmurnym niebie dzisiaj około godz. 18-tej:

- dla większości programów mam siłę i jakość rzędu 70% (choć zdarzają się wyjątki o dużej większych wartościach)

- dla grupy tvn: siła podobna (68%) ale jakość 35-40%

Może tutaj ktoś wie, czy przyczyną jest niedokładne ustawienie anteny lub konwertera czy może być jeszcze jakaś inna przyczyna takiej różnicy w jakości sygnału?

 

ps. Mam antenę Corab 700.

Edytowane przez Mr. Orbita
Wydzielam do osobnego wątku - to inny problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Masz żle ustawioną antenę. Mieszkam przy granicy z Ukrainą czyli teoretycznie im dalej na wschod tym gorszy odbiór. Antena Corab 80 cm plus konwerter Inverto Black Premium twin , do tego 30 metrów kabla plus przejściówka okienna żeby dziur nie wiercić i mam na dekoderze Opticum Sloth Combo 99% jakości dla polskich stacji w tym TVNów, na drugim odbiorniku tunertze sat 4K wbudowanym w telewizorze jakość 100% Ale to sam ustawiałem przy pomocy taniego wskaźnika co na allegro sprzedają po 30 zł i paska jakości/siły w odbiorniku. Trzeba długo przy tym posiedzieć ale da się.

Antena jest ustawiona najlepiej jak się da. Nie zajmuję się tym od wczoraj :) Istotą jest sposób wyskalowania wskaźnika jakości sygnału w Premiumboxie. Było nawet o tym nie raz na tym forum. Podejrzewam, że w Twojej instalacji wskazał by on góra 50-60%. 

Dla przykładu, TVN HD zaczął się przycinać dopiero gdy poziom jakości sygnału spadł w okolice 10% (w trakcie ustawiania anteny). U ciebie zapewne przycinanie pojawi się już przy 50% (wg twojego dekodera).  Jak widzisz, nie sposób porównać wskaźnik sygnału wg zupełnie różnych dekoderów, gdzie każdy z nich stosuję inną skalę i metodę pomiarową. 

A te tanie wskaźniki za 30 zł nadają się jedynie do wstępnego odnalezienia satelity, np na dachu, gdzie nie mamy dostępu do dekodera czy profesjonalnego miernika. Z doświadczenia wiem, że niewiele są warte. Sam kiedyś dla żartu taki kupiłem i po krótkim teście  sprezentowałem go koledze :). Duuuużo lepszy obraz sytuacji daje nam już wskaźnik współczesnego dekodera (np. Premiumbox) , gdzie oprócz siły widać też jakość sygnału i ilość błędów ber. I to dla każdego transpondera z osobna.

Edytowane przez zetorson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na liście masz TVN czy TVN HD (będzie HD w logo)?

 

Zgłoś sprawę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będziesz mieć pewność, co i gdzie zakłóca:

Delegatura UKE w Olsztynie

    Adres: 10-457 Olsztyn, ul. Wyszyńskiego 1

    Tel. 89 533 35 22

    Fax 89 534 24 56

    e-mail: olsztyn@uke.gov.pl

Ja zgłaszałem zakłócenia i mnie kompletnie olano :)

W moim przypadku od grudnia nasze zielonogórskie UKE zwleka się z tematem zakłóceń.

Problem występuje głównie wieczorami (ostatnio dopiero po godzinie 20) i przez to nikomu się nie chce ruszyć i pomóc je usunąć (znam źródło, lecz nie mam na nie wpływu).

Na piśmie w styczniu dostałem informację, że po zmianie czasu na letni sprawa zostanie wznowiona. W zimę zakłócenia zaczynały się nawet przed 17 - wtedy wymyślono, że jest już ciemno i za późno.

Minął miesiąc od zmiany i głucha cisza. Za czasów URTiP takie wieczorne usuwanie zakłóceń nawet w dalszej odległości od Zielonej Góry nie było problemem..

 

A wracając do tematu.. Na tym transponderze (10892/H) i takiej samej antenie (Corab 70 cm) mam MER i SNR nieco powyżej 14 dB. U mnie jest to jeden z silniejszych transponderów.

Czy w bliskiej odległości od anteny są jakieś drzewa? Znam taki przypadek, gdzie sprawność (w sensie jakość sygnału, MER, BER) anteny 90 cm jest porównywalna z moją 70-tką (zamontowana na balustradzie balkonu), a to tylko dlatego, że z kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się las.

I tak jak przedmówcy - polecam @TomPL antenę 80 cm. Większa czasza przy standardzie DVB-S2 to gwarancja dłużej niezakłóconego odbioru przy mocno niekorzystnych warunkach atmosferycznych (na 70 cm też, ale dopiero wtedy, gdy się ją precyzyjnie ustawi). Do tego ekranowany kabel (na zewnątrz Triset-113 żelowany, wewnątrz Televes T-100 ze 100% Cu) i markowy konwerter (np. Televes Twin). Powinno pomóc.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A skąd podejrzenia, że to zakłócenia i czy masz kogoś podejrzanego w okolicy?

U mnie dziś rano... maskra! Godz. 8:30, słońce, bez wiatru a na HGTV (kanał 335 na liście Orange w dekoderze WHD80) - brak sygnału! Podobnie na sąsiednich kanałach tvn-owskich. No co to jest??? Udało mi się sprawdzić, że innych kanałach też jakość spadłą, ale np. z 80 na 74%.

No wkur... liśmy się z żoną i poszliśmy do lasu spacer. Włączam po 12-tej - wszystko gra, tzn. w normie, kanały HGTV itp. jakość 50-54%, inne dużo lepiej. O co chodzi??? Przecież wczoraj popołudniu i wieczorem wszystko było OK???

Na teraz mam 2 teorie:

1. Ktoś zakłóca, ale w pobliżu nic podejrzanego, żadnych drzew na drodze czasza-satelita, sąsiedzi dość daleko (podolsztyńska wieś), maszt LTE prawie 2km

2. Słońce po nocy powoduje duże zmiany (termicznie) w czaszy/dekoderze, potem to się jakoś normuje i jest OK - czy to możliwe?


PS. Sądząc z tego wykazu: https://pl.kingofsat.net/pos-13E.php i z tego, że poziom siły i jakości jest identyczny dla programów TVN Style, Turbo, TVN24 i HGTV odbieram te kanały z transpondera 119 (10892/H). Aktualne odczyty sygnału u mnie to: 94/54

TVN Style  HD, TVN 7 HD i TVN Turbo HD(?) lecą chyba z transpondera 16 (11508 V) i aktualnie sygnał 88/68.

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbuję, ale później, teraz nie mam możliwości... jakieś podejrzenia?

Antena jest przymocowana do dachu ganku (dokładniej do drewnianego skraju ganku) na wysokości około 3-4 metrów od wschodniej strony. Słońce operuje tam teraz od 7 przez kilka godzin, nie mierzyłem dokładnie ;) Kabel do dekodera to około 10 metrów.

 

ps. mam info z domu, że dzisiaj rano HGTV odbiera bez problemów - mamy zachmurzenie i nawet trochę pokropiło... pomyłka, to nie było HGTV, teraz (ale teraz jest słońce) jest źle, pikseloza a chwilami "brak sygnału" :(

Edytowane przez TomPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poważnie mówisz, z doświadczenia czy tak dopasowujesz teorię do objawów?

Antena jest ustawiona oczywiście z grubsza na południe, więc rano słońce pada na jej bok. Okap, a właściwie rynna faktycznie nieco przysłania, ale żeby miała jakoś te słońce kumulować i odbijać w stronę czaszy/konwertera? Hmmm... Czasza dotyka rynny (tak musiało być, żeby się zmieścić w okienku między wysokimi topolami na drodze do satelity - teraz topoli nie ma, wycięte), może to jest jakiś powód? Rynna się rozszerza/kurczy i oddziaływuje na czaszę... ale żeby tylko na jeden transponder?

Porozmawiam z moim monterem co o tym sądzi, może odsuniemy antenę od dachu i będzie lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli TVN 24 i HGTV masz w jakości SD na tym dekoderze?

HGTV (HD) jest na częst.: 11393 V.

Jeśli antena jest choćby delikatnie powyginana to od razu nadaje się do wymiany, bo wówczas potrafi wycinać część pasma.

 

Kolega chyba miał sugestie najbliższe prawdy :brawo:

Przy próbie zmiany uchwytu anteny, na taki by była odsunięta od rynny i by nic jej nie zasłaniało okazało się, że w miejscu w którym dotykała rynny (i uchwytu!) powstało poważne odkształcenie krawędzi anteny. Monter stwierdził, że kombinowanie z tą anteną (Corab70) nie ma sensu, bo na pewno utraciła swoja sprawność. Zgodziłem się z tym, a że przywiózł ze sobą 80-tkę to taką zainstalował, na nowym uchwycie - nic jej teraz nie zasłania i jest kilkanaście centymetrów nad rynną.

Aktualne wartości siły/jakości sygnału wahają się w granicach 74-100/86-100. Transpondery TVN'u: 97/100 i 88/97. Zmierzone zarówno przed południem w słońcu jak i wieczorem.

Wnioski końcowe:

Twardych dowodów nie mam, ale prawdopodobnie nieco uszkodzona krawędź anteny plus styk z rynną powodowały, że przy silnym nasłonecznieniu w wyniku nagrzewania powstawały odkształcenia czaszy powodujące bardzo wyraźny spadek sprawności anteny. A dlaczego akurat szczególnie dla transpondera tvn? Widocznie odkształcenia akurat największy wpływ miały na odbiór tej częstotliwości, to podobno, jak sugerował kolega Daniel, całkiem normalny objaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...