Skocz do zawartości

TVP 4K


Patjyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest HLG trzeci format HDR. Czyli HDR jest. Przynajmniej jak przełączyłem na HLG obraz jest żyleta.

Nie pisz bzdur. Nie było Hdr, hlg to format telewizyjny hdr. Obraz w zbliżeniach super, główna kamera jednak albo jest coś z nią albo z ustawieniami w TVP... Dzwięk po problemach z poczatku potem ok.

Zobaczymy jutro czy to przypadkiem nie problem u sąsiadów przy okazji jutrzejszych transmisji.

Edytowane przez Tokić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam jakiś czas temu nie było pewne czy wogóle będzie produkcja tych MŚ w 4k. Zdecydowano się na jakiś pośredni wariant, być może pod naciskiem nadawców. Wiesz dobrze jak sprzedaje się teraz to, że mundial jest w 4k. Produkcja 4k cały czas się rozwija. Ostatnio pojawiły się dopiero opcje bezprzewodowe ale to dopiero testy. Generalnie większość wozów 4k, nawet tych na 30-40 kamer, może operować tylko na kilku-kilkunastu kamerach 4k ( max chyba 22 AMP Visual). Reszta to też upscal ( większość Slo-Mo). Także zgodzę się z tobą, jeśli nie byli gotowi to mogli po prostu dać 1080p może z HDR. Ale przyznasz, że świetnie się to sprzedaje a umówmy się- mało ludzi zdaje sobie sprawę, że to upscal.

 

Poszło w świat, że MŚ będą w 4K, ale oczywiście są, ale właśnie nie w pełni 4K od strony technicznej. Mogli by dać sobie spokój z takim 4K, a dać mecze w  1080p/50. Poczekam parę lat i dopiero zainwestuje w TV 4K jak wszytko będzie gotowe w 100%. Bo teraz to tylko taki "wyrób czekoladopodobny". Mało ludzi się zna od strony technicznej jak to jest robione, a później zdziwienie ze coś jest nie tak z obrazem. Takie testowanie użytkowników.

 

@pepe40

Mistrzostwa Świat to większe przedsięwzięcie od strony technicznej. Mecze nie są realizowane z wozów transmisyjnych tylko jest na każdym stadionie zbudowane zaplecze techniczne do realizacji meczów. Tak samo było i 4 lata temu (pierwszy raz wtedy to zastosowano).

 

https://www.live-production.tv/news/sports/production-equipment-fifa-world-cup-2018-russia%E2%84%A2.html

Edytowane przez pawel21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jakby co powtórka - komentarz jest od początku.

 

A na powtórce dźwięk 5.1 w porządku, głośnik centralny komentarz reszta stadion, wszystko jest ok.

 

Co do HDR'a to też mam wrażenie, że jak ręcznie zmieniłem (wymusiłem) na HLG w tv Panasa zamiast "tradycyjna charakt. gamma" to było lepiej ale być może to tylko wrażenie. Nie mam pojęcia czy nasi technicy-magicy zapomnieli czegoś dodać, jakiejś flagi bo się na tym nie znam. Wiem tyle, że niektóre odcinki programu przyrodniczego BBC z Vod4K włączają się z automatu z HDR HLG i tv to pokazuje w rogu ekranu. Tym samym oczekiwałbym, pewnie jak sporo innych osób, że tutaj będzie tak samo. Może jakaś osoba, oglądająca ten mecz w innym programie lub z innej satelity coś więcej powie nt. dostępności HDR'a podczas meczu otwarcia ;)

Edytowane przez lamparcicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując dekoder nie wykrył hdr więc hdru nie było. Wasze tv może mają sztuczne wymuszenie trybu podobnego do hlg ale to nie to samo i nie można twierdzić że to był hdr

Na pewno masz rację. HDR byłoby z automatu. Ale jak przełączam na HLG obraz jest o. K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja @królupółnocy, zapomniałem jeszcze o tej ikonce ;) Btw ja nie mam żadnego odcinka Kruka z HDR w kolekcji, dopiero na programach BBC na 3 z 6 odcinków jest u mnie.

 

Jak mawia klasyk, nie ma co mitrężyć po próżnicy, miejmy nadzieję że jutro będzie OK a hit wieczoru uraczy nas jakością piłkarską i audio-wizualną :)

Edytowane przez lamparcicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kingofsouth

Co najważniejsze to telewizor musi mieć w miarę dobre parametry by ten HDR cos wnosił do oglądania. O tym też szanowni koledzy musicie wiedzieć. :P

Jestem już pewien , że jak pojawi się pierwsza transmisjia w HDR pojawią się kolejne problemy, bo nie wszyscy wiedzą co on tak naprawdę robi. ;)

I tu się koło zamyka, bo i tak będzie, że to winny jest nadawca. :cool:

Edytowane przez kingofsouth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że nie o[beep]zieli mnie Mr.Orbita ale podał jak była nadawana dzisiejsza transmisja :

 

Kanał wystartował, początkowo bez polskiego komentarza (ruszył od ok. 10 minuty spotkania). Emisja jest realizowana z obrazem w HEVC w profilu Main 10 (10-bitowa głębia kolorów)  z przepływnością ok. 25,3 Mbit/s, bez HDR. Dźwięk jest emitowany w Dolby Digital Plus (E-AC3) 5.1 z przepływnością 256 kbit/s, bez Dolby Atmos.

 

Link do artykułu

 

https://satkurier.pl/news/171583/tvp-4k-rozpoczal-nadawanie-akt.html

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło w świat, że MŚ będą w 4K, ale oczywiście są, ale właśnie nie w pełni 4K od strony technicznej. Mogli by dać sobie spokój z takim 4K, a dać mecze w  1080p/50. Poczekam parę lat i dopiero zainwestuje w TV 4K jak wszytko będzie gotowe w 100%. Bo teraz to tylko taki "wyrób czekoladopodobny". Mało ludzi się zna od strony technicznej jak to jest robione, a później zdziwienie ze coś jest nie tak z obrazem. Takie testowanie użytkowników.

 

@pepe40

Mistrzostwa Świat to większe przedsięwzięcie od strony technicznej. Mecze nie są realizowane z wozów transmisyjnych tylko jest na każdym stadionie zbudowane zaplecze techniczne do realizacji meczów. Tak samo było i 4 lata temu (pierwszy raz wtedy to zastosowano).

 

https://www.live-production.tv/news/sports/production-equipment-fifa-world-cup-2018-russia%E2%84%A2.html

@paweł21 Co ciekawe to te same kontenery co użyte właśnie na MŚ 2014,  tyle, ze lekko przebudowane właśnie pod 4k.

Dyskusja w temacie o HDR powinna się skończyć w momencie, gdy ustaliliśmy że nie nadają w HDR. Po prostu nie pobierają tej opcji sygnału, tylko opcję 4k SDR. Być może to zmienią, być może będzie np: tylko podczas transmisji w C+ ultra HD. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ewidentnie skopali przy mapowaniu kolorów! Przy ustawieniu na moim LG B7V na efekt HDR -> Jasny wszystko wygląda bardzo dobrze! Przy normalnych ustawieniach SDR obraz jest wyprany. Dotyczy to głównych kamer 4K i HDR przy kamerach na zoomach 1080P z SDR wszystko wyglądało OK. Pewnie wzięli zły strumień (przygotowany pod HDR ale nie dali flagi HLG HDR).

 

Na innym forum piszą, że na samym początku podobny problem miał TRT 4K ale po paru minutach już włączono poprawny stream SDR. W HLG HDR nadawali Holendrzy na NPO uhd i podobno wszystko wyglądało bajecznie.

 

Aleksej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie wytłumaczenie do mnie przemawia. A o HDR możemy zapomnieć. Za przekaz TVP 4K jest odpowiedzialne nc+. Pewnie brakuje im pojemności transpondera. Ponoć przekaz w HLG HDR potrzebuje mniej danych niż HDR10, ale widać, że i na to nie mają miejsca.

Edytowane przez pepe40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złóż CV i pokaż im jak to się robi :) Naprawdę, przygnębia mnie ten hejt pozbawiony w dodatku jakiejkolwiek sensownych argumentów (jak zacytowany wpis). Stacja nadaje pierwsze godziny, uruchomiona została w błyskawicznym tempie, w czasie, w którym TVP jest jeszcze - niestety - w tyle z głupim HD przez wieloletnie zaniedbania... Podejrzewam, że jutro/pojutrze będzie już wszystko ok. Trochę cierpliwości. Najprościej recenzować w kapciach z fotela :)

A co niebyło żadnego materiału by wypuścić testową transmisję :?: choćby z pływającymi kaczuszkami, ale nie to musiała być bomba :!: 15 min. przed startem i okazało się że niewypał - mi osobiście to zwisa bo nie mam dekodera 4K więc całkiem z boku mogę to ocenić.

 

Kolejna sprawa...ITV studio w Moskwie,na Krymie.Teraz komentarz Giggsa ze stadionu a gdzie nasi? :)

Raczej jako świadomy kibic powinieneś wiedzieć że w Soczi :mrgreen:

 

Turcy na bezpłatnej transmisji 4k potrafili skorygować to i owo a w TVP nie.

Tym razem wezmę w obronę Kur..ską TV- Turki obrabiają temat już jak dobrze kojarzę 2 albo i nawet 4 lata więc praktykę mają kosmiczną w porównaniu z tymi z Woronicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie wytłumaczenie do mnie przemawia. A o HDR możemy zapomnieć. Za przekaz TVP 4K jest odpowiedzialne nc+. Pewnie brakuje im pojemności transpondera. Ponoć przekaz w HLG HDR potrzebuje mniej danych niż HDR10, ale widać, że i na to nie mają miejsca.

HLG nie zabiera dużo miejsca, a nawet bardzo mało, to tylko info o mapowaniu kolorów. NPO uhd w HDR nadaje z takim samym bitrate jak TVP 4K. Jutro pewnie więcej się dowiemy, w końcu będą 3 mecze na dwóch kanałach.

 

Aleksej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas wymienił dekoder po to, żeby oglądać tv w jak najwyższej jakości. NC+ na okrągło powtarza Kruka w SDR, a może w HDR. Dlaczego?

I teraz będziesz płakał po pierwszym meczu że źle coś wyszło??? Ogarnij się są jeszcze inne mecze do obejrzenia i tam będzie wyglądało to inaczej. Jak startował Canal Now też były wpadki ale z każdą transmisją było tylko lepiej a na Canal+ 4K jest tylko lepiej :) Ciesz się że w ogóle są transmisję w 4K bo gdzie indziej byś tego nie uświadczył i byśmy dalej oglądali w Full HD :)

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz będziesz płakał po pierwszym meczu że źle coś wyszło??? Ogarnij się są jeszcze inne mecze do obejrzenia i tam będzie wyglądało to inaczej. Jak startował Canal Now też były wpadki ale z każdą transmisją było tylko lepiej a na Canal+ 4K jest tylko lepiej :) Ciesz się że w ogóle są transmisję w 4K bo gdzie indziej byś tego nie uświadczył i byśmy dalej oglądali w Full HD :)

Widzę, że kolega robi za adwokata diabła. Na testy był czas przed MŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład wiecznego płaczka. Ciągle im źle.Dać im gwiazdkę z nieba to i tak stwierdzą, że za słabo świeci. NC+ z tygodnia na tydzień puszcze coraz więcej materiału w UHD i jak tego nie widzisz to zrezygnuj z 4k. TVP na pewno testowała sygnał ale nie wiemy w jakiej jakości i jak długo mogła testować. Poza tym to dla techników w sumie nowość . Poczekajmy jeszcze jeden czy dwa mecze i dopiero oceniajmy. Faktycznie obraz na pierwszym meczu był zbyt przejaskrawiony i ciężko to było oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...