Skocz do zawartości

Więcej polskiej muzyki w radiu?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wraca projekt posła Piotra "Liroy'a" Marca na temat większej ilości polskiej muzyki w radiu: http://muzyka.dziennik.pl/news/artykuly/572529,projekt-zmian-ustawa-o-radiofonii-i-teleiwzji-piotr-liroy-marzec.html

Powiem tak, pomysł jest niegłupi pod warunkiem że zlikwiduje on przerzucanie muzyki polskiej (nie raz od mniejszych lub początkujących twòrców) na godziny nocne bo inaczej nic to nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalny idiotyzm. Już teraz polska muzyka w wymiarze 33% jest w wielu stacjach puszczana na siłę, w szczególności w nocy :)
Rozumiem, że powinno promować się polskich artystów, mimo wszystko 50% to za dużo.
Jeżeli ktoś chce więcej polskiej muzyki w radiu - niech włączy Radio Wawa. Tam 100% puszczanych utworów jest w naszym ojczystym języku i myślę, że stacja spełnia oczekiwania tej konkretnej grupy słuchaczy.

Poza tym - do tych 33% powinno liczyć się również polskich twórców i producentów muzyki elektronicznej (pomimo tego, że słowa piosenek są zazwyczaj po angielsku).

Moim zdaniem zmiana przyczyni się do jeszcze większego spadku słuchaczy radia. Obecny limit jest wystarczający.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak obecna ustawa nakazuje, iż te 60% z obecnego minimum 33% polskiej muzyki musi być nadawane między 5 a 23, więc zapewne ten punkt by się nie zmieniał. Większy haczyk jest z tym wprowadzeniem definicji twórcy niezależnego.

Dochodzi tu też kwestia samej słuchalności. Polski rock albo hip-hop od lat ląduje raczej w godzinach nocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak starszy polski pop - przykładowo RMF FM po 23 a przed 6 puszcza utwory zespołu Goya. Eska zaś robi jeszcze lepiej i w tych godzinach puszcza... debiutantów.

Tak swoją drogą oto ciekawa analiza planowanych zmian: http://popruntheworld.pl/liroy-ustawa-radiofonii-i-telewizji/?utm_source=socialmedia&utm_medium=facebook&utm_campaign=radio_liroy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zaczyna się coś dziać w kwestii projektu nowelizacji ustawy o Radiofonii i Telewizji zakładającej zwiększenie ilości polskiej muzyki. Posłanka Joanna Lichocka zwróciła się do KRRiT z wnioskiem o kontrolę przestrzegania obecnych przepisów przez stacje radiowe: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/joannalichocka-krrit-kontrola-czy-prywatne-rozglosnie-graja-wystarczajaco-duzo-polskiej-muzyki

Oznacza to w skrócie że blady strach może paść na stacje które wymogi w tym zakresie wypełniają w godzinach nocnych. Moim zdaniem dobrze bo wtedy grane są utwory które w celu większej różnorodności powinny być w porze dziennej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Niby tak ale z drugiej strony warto popatrzeć też na to co w nocy grają stacje radiowe a więc piosenki których dawno nie było w playliście dziennej. Co do piosenek Polaków w obcych językach to tu jest problem bo w nocy są też i te utwory (także debiutantów) ale ich nadmierna ilość byłaby przesadna. Moim zdaniem na pewno powinno się zlikwidować te kwoty wypełniane w nocy i nakazać nadawcom wypełnianie ich równomiernie w ciągu doby co ubogacałoby playlistę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony się z toba zgadzam ale z drugiej uważam że starsze, polskojęzyczne utwory też powinny pojawiać się w ciągu dnia a nie tylko w nocy. Obcojęzyczne utwory polskich artystów też mogłyby się w to wliczać ale boje się że taki RMF FM mógłby to wykorzystać na częstsze wałkowanie „Paranoi" czy innego utworu tego typu. Myślę że w projekcie chodzi o utwory wykonywane przez polskich artystów po polsku a te obcojęzyczne od polskich artystów są w jednej grupie z utworami gwiazd zagranicznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt ustawy skupia się tylko na języku. Ważni są także twórcy. 

Nie rozumiem dlaczego według tego projektu autorska piosenka Gawlińskiego "Son Of The Blue Sky" Wilków nie spełnia kryteriów polskości, a "Każdy oddech Twój" Perfectu, który jest coverem "Every Breath You Take" The Police spełnia te wymogi.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, swordfish napisał:

Nie rozumiem dlaczego według tego projektu autorska piosenka Gawlińskiego "Son Of The Blue Sky" Wilków nie spełnia kryteriów polskości

Dlaczego nie? Przecież to jest dobry polski kawałek. No fakt. Niektórych numerów jak np. „One and One” Edyty Górniak nie da się słuchać. Dla mnie to jest udręka jak to słyszę, ale są inne numery obcojęzyczne godne uwagi. Może nie jest ich dużo ale są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten utwór Edyty Górniak jest bardzo dobry chociażby w porównaniu do jej późniejszych tworów.

Moim zdaniem pomysł ma sens z tym skupianiem się na języku gdyż daje szanse na nie nadużywanie języka angielskiego w piosenkach przy połączeniu artyści polscy+artyści zagraniczni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...