Jump to content

Vu+ Solo 4K - Unicable II - nie działa


Recommended Posts

Witam.

Mam w domu dwa dekodery - Vu Solo 4K i DM8000

Oba maja wgrany soft OpenPli 6.0

 

Zakupiłem konwerter Unicabel INVERTO - IDLU-32UL40-UNBOO-OPP.

 

W obu dekoderach działa mi tylko 6 pierwszych czestotliwosci - pomimo tego ze konwerter ma 32 kanaly.

W ustawieniach wybrałem model konwertera , poustawiałem czestotliwosci i np w VU działa mi tylko 6 głowic.

W DM8000 głowice maja sygnał tylko wtedy gdy wybiore im czestotliwosci 1 do 6. Gdy przestawie na 7 lub wyżej to brak sygnału.

 

Może ktos przerabiał taka sytuacje? Czy to może oznaczac wade konwertera? Czy trzeba go jakos programować?

Link to post
Share on other sites

1. Zależy gdzie kupiłeś ten konwenter.

2. Konwenter jest programowalny przez specjalny programator.

Tu masz opis tego konwentera:

http://www.inverto.tv/download/file/5a9fa20b88fb4-1520411147.pdf

3. Może soft OpenPli nie obsługuje tego konwentera poprawnie.

4. Sprawdź na VTi - Black Hole jak się zachowa dekoder - konwenter.

Edited by tweed77
Link to post
Share on other sites

Każdy konwerter jest -jakoś- zaprogramowany, bo nie może nie być, tylko pytanie jak, bo może być to albo fabryczny układ częstotliwości, taki jak tu: http://inverto.tv/lnb/192/programmable-lnb-with-32-ub

Albo to może być LNB zaprogramowany pod polski rynek częstotliwościami zgodnymi z układem dla Cyfrowego Polsatu, takimi jak tu: https://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/unicable-scr/2832-konwerter-unicable-ii-inverto-32-tunery-5278 (mniej kanałów, ale szersze).

 

Jeśli jest zaprogramowany pod "Polskę" to trzeba w menu odbiorników poustawiać częstotliwości dla kanałów.

 

Możliwe, że właśnie zderzasz się z tym problemem, bo kanały do 6 są jeszcze zgodne między tymi układami albo mają mały rozjazd, więc tuner jest to w stanie wyciągnąć przez AGC w głowicy (z pewnymi stratami), ale przy 7 rozjazd w MHz jest już znaczny. W tunerze E2 w menu jest ten konwerter, ale nie z "polskim" układem, tylko z fabrycznym producenta i stąd może być rozjazd.

 

PS: W najbliższym numerze SK 3-4/2018 będzie długi i trudny technicznie, ale wydaje mi się bardzo rzeczowy tekst poświęcony całym tym unicablowym zawiłościom. Będą dwie części, kolejna w 5-6/2018.

Link to post
Share on other sites

Czekaj czekaj...

Ja kupiłem w PL i nawet jak ma pierwsze zgodena reszta już nie to i tak użytkownik wybiera SCR z listy kolejno.

Nic w tym mu nie przeszkadza zaprogramowanie przed producenta czy dystrybutora.

Ustawiając głowice wskazuje SCR i z niego leci obraz.

 

Mój konwerter 16 częstotliwości dla dwóch podwójnych głowic FBC. To działa;)

Minusem jest to, że jeszcze nie wykorzystałem wszystkich naraz tzn. nie nagrywałem jednocześnie 10-15 kanałów ;D.

Link to post
Share on other sites

@Fotodetektor: jeśli wybierzesz tylko model i kanał, a nie wpiszesz częstotliwości i te częstotliwości akurat będą się różniły (np. k. 10 będzie miał co innego w menu tunera, a co innego będzie zaprogramowane w konwerterze), to nie zadziała. Sam kanał to za mało. I to nawet nie chodzi gdzie kupiony, bo w Polsce sprzedaje się i zaprogramowane pod CP i nie. W efekcie czasami w menu tunerów E2 wystarcza dać sam model (gdy układ częstotliwości w LNB jest fabryczny), a czasami trzeba klepnąć częstotliwości z palca. Jeśli nie klepałeś częstotliwości ręcznie - są dwie opcje: albo sprzęt, który masz nie jest z układem pod CP (ja to nazywam "polskim"), albo akurat dla tego modelu były wpisane zgodne wartości i trafiłeś.
 
Komunikacja idzie tak, że tuner wysyła do LNB (przez odpowiednie komendy DiSEqC) numer kanału (i inne elementy, inaczej wygląda to w EN 50494, inaczej w EN 50607). Jeśli w tunerze masz pod tym numerem inną częstotliwość, a w konwerterze inną, to tuner wyśle do LNB np. k. 10 i ustawi głowicę na tej częstotliwości, którą ma wpisaną w menu pod ten kanał, a konwerter wyśle sobie sygnał zwrotnie do tunera na k. 10, ale na częstotliwości na której on jest zaprogramowany. Efekt - brak sygnału, bo się nie spotkają. Np. idąc przykładem k.10 - tuner będzie miał w menu 1164 MHz, tak się ustawi, a konwerter wyśle sygnał na 1271 MHz, bo taki ma k. 10 w układzie CP (po to się programuje LNB, żeby wysyłał tam, gdzie ma wysyłać ;) gdyby to tuner mógł sterować, to nie byłoby po co programować LNB ;) ).
 
Co ciekawe - mam nawet przypadek, gdy użytkownik instalacji tego nie zauważył... bo nigdy nie nagrywał tyle, więc po podpięciu Solo 4K pierwsze częstotliwości mu się zgadzały i myślał, że chodzi, a tu nie do końca tak było ;) Instalacje Unicable/SCR, a zwłaszcza Unicable II/dCSS są przebiegłe w diagnozowaniu, bo bez sprawdzenia wszystkich kanałów UB można nie mieć świadomości obecności problemu, @J.M.Oizo mocno testował, więc doszedł ;) I mam nadzieję, że instalacja będzie śmigała jak złoto i posłuży ;) Pierwsze 4 kanały są w 100% zgodne, k. 5 różni się tylko o 6 MHz, a k. 6 o 8 MHz, co zwykle jest w stanie wyprowadzić AGC w głowicy tunera. Przy k. 7 robi się jednak 16 MHz, co już jest przeważnie nie do skorygowania i dlatego konfigurując kanały można nawet znaleźć się w sytuacji, gdy problemu się nie zauważy, a będzie.
 
Temat SCR/dCSS/Unicable mam mocno rozgryziony, mam nawet wideo pokazujące taką sytuację rozjazdu kanał UB, a częstotliwość na ciekawie skonstruowanej autorskiej instalacji, w której użyłem miernik Televesa H30 Flex jako "szpiega", może kiedyś wrzucę jak obrobię.
 
Co do samego układu, to trzeba mieć na uwadze, że układ CP oznacza mniej kanałów - 25 zamiast 32. Ale zalecam jednak właśnie tak zaprogramowane sprzęty kupować, gdyż układ z 32 kanałami dość naiwnie zakłada, że szerokość transpondera nigdy nie przekracza 36 MHz - co oczywiście nie jest prawdą. Układ CP może idealny nie jest, ale ta wada jest w nim zniwelowana (do 40 MHz), wyminięte są LTE - ogólnie zrobiony z głową, pod polski rynek. W UK Sky poszedł dalej poszerzając kanały do 46 MHz i tym samym jeszcze bardziej redukując ich ilość (bo mniej się mieści w paśmie).

Link to post
Share on other sites

Co do konwenterów Unicable I i dekoderów z głowicami FBC.

Można zrobić instalację zez - Hotbird i Astra tylko potrzebne są dwa konwentery i dwa kable idące od sat do dekodera.

Działa to prawidłowo i bez problemów.

Konwentery Unicable I w zupełności wystarczą.

Jeden kabel do głowicy A i 4 SCR.

Drugi kabel do głowicy B i 4 SCR.

Link to post
Share on other sites

Idąc tym tropem sprawdziłem ustawienia na Ultimo i image BH i znalazłem jeden błąd wynikający z złego ustawienia producenta.

 

Przy wyborze producenta Inverto mogę wskazać model jaki mam czyli IDLU-32UL40-UNBOO-OPP.

Mogę jedynie wybrać kanał i nie mogę zmienić częstotliwości.

Sprawdziłem i każda się pokrywa z konwerterem.

 

1 A 1210 OK
2 B 1420 OK
3 C 1680 OK
4 D 2040 OK
5 E 984 OK
6 F 1020 OK
7 G 1056 OK
8 H 1159 OK
9 I 1128 OK
10 J 1164 OK
11 K 1256 OK
12 L 1292 OK
13 M 1328 OK
14 N 1364 OK
15 O 1458 OK
16 P 1494 OK

Co do konwenterów Unicable I i dekoderów z głowicami FBC.

Można zrobić instalację zez - Hotbird i Astra tylko potrzebne są dwa konwentery i dwa kable idące od sat do dekodera.

Działa to prawidłowo i bez problemów.

Konwentery Unicable I w zupełności wystarczą.

Jeden kabel do głowicy A i 4 SCR.

Drugi kabel do głowicy B i 4 SCR.

 

Dobrze wiedzieć ;)

Link to post
Share on other sites

@tweed77 - heh, no nie powiem, ciekawy patent :D Tak normalnie to pewnie by musiało być coś takiego, aczkolwiek nie mam, nie testowałem: https://unitrongroup.com/en/products/CAT/MUL/ADD/9752.html Ale to mało popularne rozwiązania jak na razie i dość drogie.

 

@Fotodetektor, jeśli działa na takich, to jest zaprogramowany fabrycznie, nie pod CP - zatem masz prosto, bo nie musisz kombinować z ustawieniami ;) A co do częstotliwości: nie wgrywałem wszystkich image, ale powinno się dać - o ile pamiętam w menu tam gdzie się wybiera Unicable LNB, Unicable Matrix jest trzecia opcja Unicable User Defined albo coś takiego i tam wtedy jest ręczne klepanie kanał/częstotliwość, a jeśli w tym image nie ma, to już chyba tylko ręczna edycja unicable.xml pozostaje (leży chyba w /usr/share/enigma2/).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...