Skocz do zawartości

Koszt wynajmu transpondera/pojemności na satelicie


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@burli napisal:

 

Admina proszę o wydzielenie nowego wątku w koszcie wynajęcia pojemności na satelicie.

 

 

Wlasnie, bardzo dobry pomysl, prosze o utworzenie nowego tematu "koszt wynajecia pojemnosci na satelicie". Tylko nie wiem do ktorego forum pasuje ten temat>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie ten fakt. HotBird jest zapewne najdrozszym satelita w Europie i trzeba duzo kasy wylozyc aby wykupic pojemnosc na tej pozycji.

 

20 tysięcy dol miesięcznie kosztuje na Amosie

 

Ciekawe ile moze na HotBird kosztowac? Wielu polskich nadawcow nie stac na wykupienie sobie miejsca stad nadaja z tp C+ a patrzac na ten caly wloski "[beep]" ktory caly czas sie rozmnaza. Ciekawe skad oni biora kase na nadawanie swoich programow? Bo watpie ze te kanaly oglada ktos normalny.

Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Tak SES Astra jest właścicielem satelit Astra umieszczonych na pozycjach:

ASTRA 1 - 19.2° wschód

ASTRA 2 - 28.2° wschód

ASTRA 3 - 23.5° wschód

ASTRA 4 - 37.5° zachód

oraz satelit SIRIUS 4.8° Wschód

Co do kosztów wynajęcia to są zapewne nie małe ale uzgadniane pomiędzy właścicielem floty satelitów a nadawcą programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci sie zapytam, ile kosztuje wynajecie miejsca (dla jednego kanalu tv)

Od operstora satelity nie można wynająć 'miejsca dla 1 kanału'. Można wynająć cały transponder.

Zastanawia mnie ten fakt. HotBird jest zapewne najdrozszym satelita w Europie

Gdyby tak było to polskie platformy nie korzystałyby z Hotbirda.

A korzystają wszystkie stąd wnoszę że koszt jest niższy niż na Astrze.

 

Na Astrę stać tylko ojca dyrektora, to żart oczywiście, prawdziwy powód umieszczenia rydzyk tv na Astrze jest taki żeby babcie kupujące sponsorowane zestawy nie przełączały się na konkurencyjne kanały :)

 

Edycja pitter: połączone dwa posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabijasz posty!

 

dobra nieda się wynająć miejsca na 1 kanał do operatora sat, ale da się od kogoś kto go dzierżawi tak jak robi to np. Podróże TV, HBO Comedy. nie cały TP tylko jego część na jeden kanał. Na 100% Astra jest tańsza od HB, ale na początku nasze platformy weszły już na tą pozycję i pomyśl ile teraz mieliby przestawiania anten gdyby przenieśli się na inną lub Polska wyniosła by swoje, choć nie może, wiem, ale tak napisałem. Mieliby wielki problem.

 

Pozdro 4 all 8):wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci sie zapytam, ile kosztuje wynajecie miejsca (dla jednego kanalu tv)

Od operstora satelity nie można wynająć 'miejsca dla 1 kanału'. Można wynająć cały transponder.

Podam przykład jednego transpondera z Astry: 10.832H 22000. Cały transponder należy do SES który wynajmuje tą częstotliwość innym, mniejszym nadawcom których nie stać na wynajęcie całego tp. Z tej częstotliwości nadają różne kanały: czeskie, polskie, niemieckie, jest także kanał z Belgii i Luksemburga. Myślę że Astra pozwala także na dzierżawę nie całego tranpondera a także jej części. Faktem jest że większość transponderów jest przypisana konkretnym operatorom a nie grupie pojedyńczych nadawców. Może dlatego że Astra ma mało chętnych na tego typu usługi? Właściwie na 19.2E przeważają kanały niekodowane nadawane z Niemiec, brak jest kanałów od pojedyńczych nadawców z innych krajów.

 

Zastanawia mnie ten fakt. HotBird jest zapewne najdrozszym satelita w Europie

Gdyby tak było to polskie platformy nie korzystałyby z Hotbirda.

A korzystają wszystkie stąd wnoszę że koszt jest niższy niż na Astrze.

Dalej podtrzymuję zdanie że HotBird ma bardzo drogie częstotliwości, miejsce na tej pozycji się wyczerpało w zasadzie i brak jest miejsca na nowe przekazy. Astra jest na pewno tańsza bo ma bardzo dużo wolnego miejsca i myślę że zdrożeje w momencie gdy zacznie się wielkie bum nadawców na ich analogowe obecnie transpondery.

 

Na Astrę stać tylko ojca dyrektora, to żart oczywiście, prawdziwy powód umieszczenia rydzyk tv na Astrze jest taki żeby babcie kupujące sponsorowane zestawy nie przełączały się na konkurencyjne kanały :)

Właściwie bardzo ciekawe, kiedyś nawet TRWAM miało nadawać z HotBirda tylko że żadna platforma nie była zainteresowana tym kanałem.

Rydzyk ma teraz bardzo silnego konkurenta - trzy polskie kanały spod znaku TVP. :lol: U mnie miałby jeszcze większą konkurencję ze względu na kanały niemieckie które częściej oglądam niż wszystkie polskie stacje razem wzięte :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynikałoby że 'kiedyś' gdy rodziły się polskie platformy HB był tańszy bo inaczej wybraliby pewnie Astrę, która poza tym w tamtych czasach miała silniejszy sygnał. A pamiętacie fuzję wizja-cyfra? Wybrali HB jednak, nawet mimo że francuski C+ korzystał z Astry. Więc jak to się stało że teraz astra jest tańsza, obniżyli ceny? Tylko dlaczego mieliby to robić? No i poza tym nowa platforma n mogli wybrać operatora i wybrali wiadomo którego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w tym wątku nie potrafił udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w temacie, więc ja wam trochę rozjaśnie sprawę :wink:

 

 

Zarząd TVN S.A. (dalej "Spółka") informuje, że Spółka zawarła, na warunkach rynkowych, umowę dzierżawy pojemności satelitarnej z Eutelsat S.A. z siedzibą we Francji (dalej "Eutelsat"). Na podstawie umowy, Eutelsat wydzierżawia Spółce, na zasadzie wyłączności określoną w umowie pojemność satelitarną na transponderze 16 satelity HotBird 7A, na okres 12 lat z możliwością wcześniejszego rozwiązania umowy po roku i po 6 latach od jej zawarcia.

 

Z tytułu dzierżawy przydzielonej pojemności, Spółka zobowiązana jest do uiszczania rocznej opłaty w wysokości 3.800.000 euro.

 

Umowa została uznana za znaczącą w związku z tym, iż wartość umowy przekraczała 10% kapitałów własnych.

 

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

2006-09-12 Piotr Walter Prezes Piotr Walter

2006-09-12 Karen Burgess Wiceprezes Karen Burgess

 

 

Tp. 16 = 11.509V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie fuzję wizja-cyfra? Wybrali HB jednak, nawet mimo że francuski C+ korzystał z Astry.

Z tego co ja się orientuję to właśnie Nowa Cyfra+ wybrała HB dlatego że Canal+ Cyfrowy miał podpisane długoletnie umowy z Eutelsatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w tym wątku nie potrafił udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w temacie, więc ja wam trochę rozjaśnie sprawę :wink:

 

 

Zarząd TVN S.A. (dalej "Spółka") informuje, że Spółka zawarła, na warunkach rynkowych, umowę dzierżawy pojemności satelitarnej z Eutelsat S.A. z siedzibą we Francji (dalej "Eutelsat"). Na podstawie umowy, Eutelsat wydzierżawia Spółce, na zasadzie wyłączności określoną w umowie pojemność satelitarną na transponderze 16 satelity HotBird 7A, na okres 12 lat z możliwością wcześniejszego rozwiązania umowy po roku i po 6 latach od jej zawarcia.

 

Z tytułu dzierżawy przydzielonej pojemności, Spółka zobowiązana jest do uiszczania rocznej opłaty w wysokości 3.800.000 euro.

 

Umowa została uznana za znaczącą w związku z tym, iż wartość umowy przekraczała 10% kapitałów własnych.

 

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

2006-09-12 Piotr Walter Prezes Piotr Walter

2006-09-12 Karen Burgess Wiceprezes Karen Burgess

 

 

Tp. 16 = 11.509V

 

Na ogół transakcje dotyczące wykupienia pojemności na satelicie przez nadawców są owiane tajemnicą i niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Ten raport dotyczy transakcji Grupy ITI na dzierżawę transponderów na potrzeby nowej platformy cyfrowej (N), tutaj jednak nadawca zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy. Tak więc jak widać nadawanie na satelicie kosztuje i to bardzo dużo kosztuje i można się tylko domyślać skąd biorą pieniądze na zapychanie kolejnych pojemności HotBirda włoskie kanały regionalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jednak, gdyby podzielić tę kwotę przez 12 miesięcy i 22 kanały, które są przez ten transporder emitowane to wychodzi już kwota 56000zł, co nie jest już aż taką złą kwotą. Choć to oznacza też, że w tej chwili same koszty nadawania N (2 transpordery) to ok. 24zł od każdego abonenta.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...22 kanały, które są przez ten transporder emitowane

:?::shock:

 

Ja policzę inaczej: ok. 4 mln euro / 8 kanałów na transponderze = 1/2 mln euro za kanał czyli gdy sygnał dochodzi do pół miliona abonentów (niewiele) wychodzi 1 euro za kanał od abonenta ROCZNIE - niewiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję temat bo myślę że chyba warto :wink:

 

Zastanawia mnie jeden fakt, a właściwie dwa transpondery satelity Astra 19.2E (12.246V 27500-3/4 , 12.441V 27500-3/4). Jak już wszyscy wiedzą oba tp łączy wspólna cecha - wiązka która jest kierowana głównie na Europę zachodnią uniemożliwia albo mocno utrudnia odbiór w Polsce. Stąd też moje zaciekawienie, jaki jest koszt wynajmu miejsca na owych transponderach w porównaniu z innymi częstotliwościami Astry które w Polsce można odbierać bez żadnych problemów. Zdaję sobie z tego sprawę że może to być trudne pytanie i w grę będą wchodziły jedynie spekulacje i intuicja ale zapraszam do wymiany własnego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...