Skocz do zawartości

Telewizje Kablowe, a 4K


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na świetle też jest już od dawna XGS-PON chociaż by, wiadomo że w dzisiejszych czasach nikt tak naprawdę tego nie potrzebuje w domu oprócz firm ale tam używa się często innych standardów.

 

A IPTV w teorii może zadziałać na LTE, cholewa wie czy w przyszłości po podłączeniu wszystkich bts do światłowodu nie będą w ten sposób też oferować TV zamiast satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

Z całym szacunkiem panowie dla waszej wiedzy... :hello: .Rozumiem to tak, trwają lub są zaplanowane  prace modernizacyjne,UPC przygotowuje infrastrukturę pod DOCSIS 3.1.

Następnie odpłatnie lub nie , chcąc mieć dostęp do tej technologii trzeba będzie wymienić modem do internetu. Później przyjdzie poczekać na info co do dekoderów 4K (chyba ,że przez moduł operator będzie wcześniej oferował takie treści), które właśnie będą działały w oparciu o ten nowy standard technologii?

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem panowie dla waszej wiedzy... :hello: .Rozumiem to tak, trwają lub są zaplanowane  prace modernizacyjne,UPC przygotowuje infrastrukturę pod DOCSIS 3.1.

Następnie odpłatnie lub nie , chcąc mieć dostęp do tej technologii trzeba będzie wymienić modem do internetu. Później przyjdzie poczekać na info co do dekoderów 4K (chyba ,że przez moduł operator będzie wcześniej oferował takie treści), które właśnie będą działały w oparciu o ten nowy standard technologii?

Dokładnie tak.

Tak wygląda to w tak wielkim corpo - a trzeba też pamiętać, że w UPC Polska jest obecnie wiele zmian (nie po to zmieniano prezesa i to na taką osobę jak obecnie).

Mówiąc wprost - w UPC Polska w moim przekonaniu obecnie wiele się dzieje (trudno ocenić kierunek i tępo przyszłych zmian).

Ale radziłbym nieco ostudzić zapędy, że to już za miesiąc góra dwa diametralnie coś się zmieni.

To będzie ewolucja jako długofalowy proces, choć i rewolucja patrząc na sprzęt czy plany inwestycyjne.

 

Na innym forum mamy obecnie burzę mózgów związaną z tymi zdjęciami i co na nich widać (po LEWEJ stronie patrząc od frontu foto tam gdzie stoi sprzęt - po LEWEJ od Compala):

https://gsmonline.pl/artykuly/upc-jaka-predkosc-wybrac-1-gbps-zasieg

I wychodzi na to (ale to tylko NASZE domysły bo oficjalnie nic nie potwierdzono), że jest to jednak NIE Compal a ARRIS TG3492LG

https://fccid.io/UIDTG3492LG/External-Photos/External-Photos-3728712

 

https://fccid.io/UIDTG3492LG/User-Manual/Users-Guide-3728697

 

A tu jego fotki:

https://fccid.io/UIDTG3492LG/External-Photos/External-Photos-3728712.pdf

Edytowane przez KOCUREK1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

OK, jeszcze tylko zapytam o jedną kwestię DOCSIS  czy IPTV , w kwestii internetu , jakości i stabilności sygnału, i możliwości wpuszczenia HD/UHD co jest lepsze? Która technologia dla takiego zwykłego Kowalskiego jest lepsza? ;) Z tego co wiem np. Orange przy HD ogranicza bitrate do 8 mb/s nie wiem jak tam z 4K przy IPTV, więc na dłuższą metę co lepiej może się sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie IPTV multicast, przede wszystkim IPTV tylko dla FTTB/FTTH może mieć zdecydowanie większy bitrate niż DVB-C no i masz usługi takie jak nPVR czy Catch-Up TV. Orange enkoduje jako jeden profil HD dla wszystkich linii. 4K jest chyba z bitrate 25 mbit z tym że to już HEVC.

Szczególnie kiedy wprowadzi się już oficjalnie standard DVB-I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jeszcze tylko zapytam o jedną kwestię DOCSIS  czy IPTV , w kwestii internetu , jakości i stabilności sygnału, i możliwości wpuszczenia HD/UHD co jest lepsze? Która technologia dla takiego zwykłego Kowalskiego jest lepsza? ;)

Szklanka zimnej wody - nie to nie żart, warto ochłodzić głowę.

Nie da się porównać tych 2 technologii - inne założenia, inny sprzęt inne zapatrywanie się danego operatora.

Co lepsze - lepsze to co mam dostępne w danej lokalizacji.

Ja wybrałbym jednak D 3.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak apropo to nie patrzcie na IPTV w kontekście tego jak tworzy je Orange, wielką przewagą IPTV są właśnie usługi typu nPVR czy Catch-Up TV a Orange niestety woli wciskać nagrywanie na dysku bo mniej skomplikowane do wdrożenia. Jeśli dobrze pamiętam to Jambox czy TV Światłowodowa mają to rozwiązanie bezdyskowe w chmurze. Szczególnie że oni robią IPTV w przeciwieństwie do Orange tylko w FTTH/FTTB bez słabych linii miedzianych przez co jakość obrazu jest super.

Dlatego jeśli powstanie standard DVB-I klienci według mnie sami będą woleli IPTV z tymi jakże przydatnymi dodatkami po podłączeniu tylko kabla Ethernet z routera/modemu. Oczywiście da się w teorii też po wifi ale każdy wie jak wifi bywa czasem niestabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem chwilowo z Telewizji Światłowodowej ale czy aż taka jakość mega była to bym nie powiedział. Porównywałem, np. jakość Polsat News HD czy TVP Info HD i moje odczucia były lepsze poprzez satelitę.  Według mnie kolory były bardziej wyprane oraz płynność w moim odczuciu była gorsza niż na SAT :) Nie zmienia to faktu że jednak IPTV to przyszłość jeśli chodzi o koszty oraz możliwości :) Dodam również je opóźnienie obrazu jest większe względem SAT co mnie bardzo zdziwiło :) 

Edytowane przez Krzysiek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Światłowodowa świadczona jest także jako TV Live w modelu unicastowym, z tego powodu mogły być w.w problemy. Opóźnienie to raczej parę sekund więc nie przesadzajmy. Oczywiście dużo też zależy od enkodera.

 

A jakość może być super ze względu na to że chociaż by TVP do operatorów sygnał wysyła poprzez światłowód jako ip multicast. Inni nadawcy często też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krytykuję tego tylko zwracam uwagę jak to wygląda bo miałem z tym styczność:). Ogólnie IPTV jest to dosyć świeżą usługą więc na pewno zostanie za jakiś czas jeszcze bardziej dopracowana ;) Co do opóźnienia to porównywałem Polsat Sport HD i opóźnienie względem CP było mniej więcej 10 sekund. Innych kanałów nie porównywałem :)

 

@djadijos Korzystasz może z IPTV?

Edytowane przez Krzysiek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Światłowodowa świadczona jest także jako TV Live w modelu unicastowym, z tego powodu mogły być w.w problemy. Opóźnienie to raczej parę sekund więc nie przesadzajmy. Oczywiście dużo też zależy od enkodera.

 

A jakość może być super ze względu na to że chociaż by TVP do operatorów sygnał wysyła poprzez światłowód jako ip multicast. Inni nadawcy często też.

Opóźnienia są dlatego, że światłowodem sygnał ma krótszą drogę do przebycia między punktem A i B.

Przez satelitę sygnał "idzie" łącznie 72 TYSIĄCE kilometrów stąd opóźnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

Czy "wróbelki" już ćwierkają , w których miastach UPC w pierwszej kolejności  zamierza wprowadzić DOCSIS 3.1, czy jednak stołeczni  "krawaciarze" będą pierwsi? :?:

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek_

 

Aktualnie ze względu na brak innego wyboru niż Netia albo Vectra używam Streaming TV na światłowodzie lub inaczej mówiąc Telewizja internetowa bo tym tak naprawdę to jest tylko trochę zmodyfikowaną przez insys i Netie.

 

Jest to coś całkowicie innego niż IPTV gdyż mamy unicast, otwarty internet oraz bitrate adaptywny. Wszystko co najgorsze pod względem technicznym dla telewizji. Niestety ludzie chcą mieć TV przez internet a to serio nie jest nic dobrego przy ogromnym obciążeniu. Używam ze względu na nPVR i Catch-Up TV.

A o IPTV mam trochę wiedzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "wróbelki" już ćwierkają , w których miastach UPC w pierwszej kolejności  zamierza wprowadzić DOCSIS 3.1, czy jednak stołeczni  "krawaciarze" będą pierwsi? :?:

Niestety, żadne ptactwo niczego nie donosi.

Czy to będzie pierwsza Wawa - śmiem wątpić.

Bardziej logiczne wydają się tu Katowice - w końcu to tam UPC Polska ma siedzibę technologiczną i sprzętową.

Choć z drugiej strony UPC Polska już nie raz zaskakiwała i niczego wykluczyć nie można.

Priorytetem jest internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

A jakość może być super ze względu na to że chociaż by TVP do operatorów sygnał wysyła poprzez światłowód jako ip multicast. Inni nadawcy często też.

Tutaj bym polemizował, UPC chwali się światłowodem a tymczasem jakość kanałów TVP czy to HD czy SD  jest tragiczna.Marzy nam się jakość 4K-przynajmniej u tego bądź co badź jeszcze lidera kablowego a wystarczy włączyć np. TVP Historia, Kultura i w kulturalnych słowach trudno opisać wrażenia.Ciekawe czy UPC i np Orange IPTV korzystają z innych przekazów sygnału po światłowodzie od publicznej?

Chyba ,ze tu chodzi o  osłabianie jakości sygnału przez kabel koncentryczny, czy będzie to w stanie udźwignąć 4K.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziwne że UPC tak leci w kulki  :crazy:  W mojej kablówce TVP1 HD i TVP2 HD bitrate 9-10mbps,podobnie kanały od ZPR Media - Nowa TV HD/Metro TV HD 13-16mbps,czyli prawdopodobnie dosył światłowodem. 4K będzie śmigać, o ile będzie HEVC, ładować 4K w x264 to bezsens z racji na to, że HEVC jest po prostu lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ,ze tu chodzi o  osłabianie jakości sygnału przez kabel koncentryczny, czy będzie to w stanie udźwignąć 4K.

Przewód koncentryczny to tylko medium transmisji danego sygnału - ani nie pogarsza ani nie polepsza niczego.

 

UPC chwali się światłowodem a tymczasem jakość kanałów TVP czy to HD czy SD  jest tragiczna.Marzy nam się jakość 4K-przynajmniej u tego bądź co badź jeszcze lidera kablowego a wystarczy włączyć np. TVP Historia, Kultura i w kulturalnych słowach trudno opisać wrażenia.

Jakość obrazu nie odbiega od tego co oferują inni w TV kablowej, a wręcz przewyższa innych operatorów.

 

Ciekawe czy UPC i np Orange IPTV korzystają z innych przekazów sygnału po światłowodzie od publicznej?

 

Przekaz zapewne jest taki sam. Różnice w odbiorze finalnym mogą polegać na tym, co się dalej z tym sygnałem dzieje, kiedy już trafi w sieć danego operatora i na jakim sprzęcie jest to odbierane.

 

Aż dziwne że UPC tak leci w kulki  :crazy:

Tylko wiesz, inaczej obraz wygląda na TV za 2 tys. zł, a inaczej na TV za 5 tys. zł, a jeszcze inaczej na dekoderze.

 

4K będzie śmigać, o ile będzie HEVC, ładować 4K w x264 to bezsens z racji na to, że HEVC jest po prostu lepszy.

Oczywiście, że będzie. Wszak wdrażany standard D3.1 przewiduje też w tym projekcie udział usług telewizyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

Jeśli Polska jest drugim krajem (po Niemczech) gdzie ma być wdrażany DOCSIS 3.1 to może do nas zawitają podobnej klasy dekodery UHD.i będą wdrażane podobne rozwiązania pod kątem technologicznym. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@up

Można mieć tylko nadzieję, że po wcześniejszych kompromitacjach sprzętowych UPC Polska będzie w końcu miała również sprzęt klasy światowej.

Pierwsze światełko już zaświeciło (nowy modemorouter ARRISa), choć jeszcze dostępny nie jest, ale wszystko na to wskazuje, że się w Polsce w UPC Polska pojawi.

Teraz jeszcze tylko dobry klasowo dekoder 4K, technologia D3.1 i UPC Polska ponownie pojawi się w roli lidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Polska jest drugim krajem (po Niemczech) gdzie ma być wdrażany DOCSIS 3.1 to może do nas zawitają podobnej klasy dekodery UHD.i będą wdrażane podobne rozwiązania pod kątem technologicznym. :mrgreen:

Docsis kojarzy mi się z dvb-c, dobrze kumam? Chyba nie mają zamiaru iść w pożal się Boże iptv...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mediamoduł CI+ da radę przy 4K?

Czy w tym przypadku trzeba będzie poczekać na nowe karty CI+?

Moduł CI+ z 4K nie ma nic wspólnego!

Moduł zdekoduje tylko strumień danych które pozwalają na dostęp (lub nie) danego klienta do danej oferty.

 

Docsis kojarzy mi się z dvb-c, dobrze kumam? Chyba nie mają zamiaru iść w pożal się Boże iptv...

Bardzo dobrze się Tobie DOCSIS z DVB-C kojarzy.

Nie zamierzają iść w IPTV - rozwijają DVB-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

Czyli UPC decyduje się na ofertę 4K i wtenczas posiadając moduł  i telewizor UHD mam do nich dostęp? Tu bardzo dużo mówi się o nowym dekoderze a karta CI+?

Dlaczego nie IPTV? Jakie są minusy przy technologii kablowej?

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak było z wdrożeniem HD w sieciach TVK tak samo będzie z wdrożeniem 4K. Od strony stacji czołowej w zasadzie niewiele się zmieni, wszystko jedno co w danym kanale jest przesyłane. Przede wszystkim trzeba będzie mieć odpowiedni telewizor a praktycznie każdy telewizor obsługujący 4K ma tuner DVB-C więc na dobrą sprawę nie potrzeba żadnych dekoderów bo po co komu dekoder 4K do telewizora, który nie obsługuje tej rozdzielczości? Co do modułów to większe sieci pewnie zrobiły/robią już testy i wiedzą, które moduły CAM "uciągną" dekodowanie 4K a które trzeba będzie podmienić jeśli klient zamówi dostęp do przykładowo TVP 4K po jego uruchomieniu w danej sieci.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...