Jump to content
Kirk

Rzeczpospolita

Recommended Posts

Skoro od dawna jest wątek o Wyborczej, to warto też, żeby powstał wątek o innej codziennej gazecie - "Rzeczpospolitej".

 

Pismo to istnieje (w obecnej wersji) od 14 stycznia 1982, choć już w II Rzeczypospolitej wydawano taki dziennik i wtedy był to organ Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego, fundatorem był Ignacy Jan Paderewski. W latach 1982-89 był to dziennik rządowy, potem pismo stało się niezależne.

Obecnym redaktorem naczelnym jest Bogusław Chrabota, pismo składa się z grzbietu głównego, ekonomicznego pod nazwą "Ekonomia i rynek", prawnym "Prawo co dnia", do tego w każdy dzień są dodatki, takie jak "Dobra firma", "Rzecz o Historii"(piątkowe wydania). Przez szereg lat poszczególne sekcje były rozróżniane po kolorze papieru, na jakim były wydawane: część ogólna była na zwykłym, białym, ekonomiczna na zielonym (potem coś z łososiowym kombinowano), prawna na żółtym. Jakiś czas temu zrezygnowano z tego, ale na początku 2018 wrócono do zielonego koloru w ekonomicznej części.

W weekendy gazeta ukazuje się jako Magazyn "PlusMinus", w którym znajdują się eseje, felietony i wywiady, nie ma zaś rubryk informacyjnych.

 

Co sądzicie o tej gazecie? Kupujecie ją, czytacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda, że w Rzeczpospolitej został zlikwidowany dodatek z programem telewizyjnym. Ogółem dosyć rzadko czytam gazety codzienne, ale Rzeczpospolitą może w niedługim czasie wezmę do ręki, zobaczymy jak to będzie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasami ''Rzeczpospolite'' przeglądam, jednak bardzo ciekawy jest dla mnie weekendowy ''Plus Minus'' z wywiadami i artykułami, do którego najbardziej zaglądam.

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystam z z rp.pl czyli internetowej wersji "RZ".

 

Wcześniej m. in. wykupując roczny abonent do płatnych treści. 

 

W mojej opinii wyważona prasa codzienna z większości odpowiadającymi mi poglądami.

 

Szkoda, że w gazecie nie pracuje już red. Stankiewicz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bodajże tydzień temu kupiłem wydanie w dzień powszedni i zauważyłem, że nie ma obecnie części ekonomicznej i prawnej w formie osobnych grzbietów, są to sekcje w grzbiecie głównym.

 

Od pewnego czasu zdarza mi się kilka razy w miesiącu zakupić wydanie weekendowe, szczególnie jak mnie zainteresuje temat tygodnia (  marcu się tak trafiło, że bodajże 3 albo 4 numery pod rząd zakupiłem), jest to bardzo ciekawy magazyn, często są publikowane teksty warte czytania, podoba mi się też to, że prezentuje się np. fragmenty nowych publikacji książkowych, właśnie z Plusa-Minusa dowiedziałem się o wydaniu nowej biografii Tity. Zresztą z tego co tak obserwuje to nawet lepszy jest moim zdaniem format, w którym weekendowe wydanie dziennika jest właśnie w formie magazynu opinii a nie zwykłej gazety z informacjami i kilkoma felietonami.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robert Mazurek ponownie zamieszcza swoje felietony w dzienniku, dokładniej w jego weekendowym wydaniu "Plus-Minus", dzisiaj pojawił się jego pierwszy tekst po przerwie. Do grudnia 2016 w tymże wydaniu publikowano "Wywiady Mazurka".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj w ''Rzeczpospolitej'' ukazał się dość kontrowersyjny artykuł, pochwalający Prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten tekst był reklamą, co widniej na górze artykułu. Redaktor naczelny gazety powiedział, że nic o tym nie wiedział, ale skrytykował autorytarny system Chin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...