Jump to content
Kirk

Rzeczpospolita

Recommended Posts

Skoro od dawna jest wątek o Wyborczej, to warto też, żeby powstał wątek o innej codziennej gazecie - "Rzeczpospolitej".

Pismo to istnieje (w obecnej wersji) od 14 stycznia 1982, choć już w II Rzeczypospolitej wydawano taki dziennik i wtedy był to organ Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego, fundatorem był Ignacy Jan Paderewski. W latach 1982-89 był to dziennik rządowy, potem pismo stało się niezależne.

Obecnym redaktorem naczelnym jest Bogusław Chrabota, pismo składa się z grzbietu głównego, ekonomicznego pod nazwą "Ekonomia i rynek", prawnym "Prawo co dnia", do tego w każdy dzień są dodatki, takie jak "Dobra firma", "Rzecz o Historii"(piątkowe wydania). Przez szereg lat poszczególne sekcje były rozróżniane po kolorze papieru, na jakim były wydawane: część ogólna była na zwykłym, białym, ekonomiczna na zielonym (potem coś z łososiowym kombinowano), prawna na żółtym. Jakiś czas temu zrezygnowano z tego, ale na początku 2018 wrócono do zielonego koloru w ekonomicznej części.

W weekendy gazeta ukazuje się jako Magazyn "PlusMinus", w którym znajdują się eseje, felietony i wywiady, nie ma zaś rubryk informacyjnych.

Co sądzicie o tej gazecie? Kupujecie ją, czytacie?

Szkoda, że w Rzeczpospolitej został zlikwidowany dodatek z programem telewizyjnym. Ogółem dosyć rzadko czytam gazety codzienne, ale Rzeczpospolitą może w niedługim czasie wezmę do ręki, zobaczymy jak to będzie. 

Czasami ''Rzeczpospolite'' przeglądam, jednak bardzo ciekawy jest dla mnie weekendowy ''Plus Minus'' z wywiadami i artykułami, do którego najbardziej zaglądam.

Edited by Frontowiec

Korzystam z z rp.pl czyli internetowej wersji "RZ".

Wcześniej m. in. wykupując roczny abonent do płatnych treści. 

W mojej opinii wyważona prasa codzienna z większości odpowiadającymi mi poglądami.

Szkoda, że w gazecie nie pracuje już red. Stankiewicz.

Bodajże tydzień temu kupiłem wydanie w dzień powszedni i zauważyłem, że nie ma obecnie części ekonomicznej i prawnej w formie osobnych grzbietów, są to sekcje w grzbiecie głównym.

Od pewnego czasu zdarza mi się kilka razy w miesiącu zakupić wydanie weekendowe, szczególnie jak mnie zainteresuje temat tygodnia (  marcu się tak trafiło, że bodajże 3 albo 4 numery pod rząd zakupiłem), jest to bardzo ciekawy magazyn, często są publikowane teksty warte czytania, podoba mi się też to, że prezentuje się np. fragmenty nowych publikacji książkowych, właśnie z Plusa-Minusa dowiedziałem się o wydaniu nowej biografii Tity. Zresztą z tego co tak obserwuje to nawet lepszy jest moim zdaniem format, w którym weekendowe wydanie dziennika jest właśnie w formie magazynu opinii a nie zwykłej gazety z informacjami i kilkoma felietonami.

• Upvote 1

Robert Mazurek ponownie zamieszcza swoje felietony w dzienniku, dokładniej w jego weekendowym wydaniu "Plus-Minus", dzisiaj pojawił się jego pierwszy tekst po przerwie. Do grudnia 2016 w tymże wydaniu publikowano "Wywiady Mazurka".

Wczoraj w ''Rzeczpospolitej'' ukazał się dość kontrowersyjny artykuł, pochwalający Prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Edited by Frontowiec

Ten tekst był reklamą, co widniej na górze artykułu. Redaktor naczelny gazety powiedział, że nic o tym nie wiedział, ale skrytykował autorytarny system Chin.