Skocz do zawartości

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.


Artur912
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przeciw zmianie czasu i wolałabym, żeby był zimowy (naturalny) czas przez cały rok. Na pewno ta zmiana jest problemem dla ludzi o ustabilizowanym rytmie dnia, którzy muszą kłaść się spać i wstawać codziennie mniej więcej o tej samej porze - po zmianie trzeba się przez kilka dni przyzwyczajać do nowego rytmu itd. A zmiana z czasu zimowego na letni jest pod tym względem szczególnie dotkliwa. Zalety zmiany czasu? Ja nie widzę żadnych! Będę bardzo się cieszyła, jeśli dożyję dnia, kiedy zmiana czasu w Europie zostanie wycofana (najlepiej w całej Europie jednocześnie, a nie tylko w wybranych krajach). I nie będzie mi przeszkadzało, że latem zrobi się ciemno godzinę wcześniej niż było do tej pory. Przynajmniej żylibyśmy zgodnie z NATURALNYM czasem, jak to z powodzeniem było przez tysiące lat, dopóki ktoś nie wpadł na "mądry" pomysł, żeby ludzkość "uszczęśliwić" tą sztuczną zmianą czasu. :/

 

Głównym argumentem za zmianą czasu zawsze była chęć oszczędzania energii elektrycznej poprzez lepsze wykorzystanie światła słonecznego latem. Jakieś 10-15 lat temu ten argument jeszcze mógł być przekonujący, ale dzisiaj traci już rację bytu. Energochłonne żarówki wolframowe odchodzą do lamusa, coraz więcej ludzi korzysta z bardzo energooszczędnego oświetlenia LED-owego. Więc czy będziemy korzystać latem ze sztucznego oświetlenia godzinę dłużej czy godzinę krócej, ma to już tak marginalny wpływ na oszczędzanie energii elektrycznej, że nie ma sensu męczyć wielu ludzi sztuczną zmianą czasu na letni.

 

Bardzo zazdroszczę krajom, którym starczyło rozumu, żeby wycofać zmianę czasu, albo w ogóle jej nigdy nie wprowadzały. Zazdroszczę tego nawet Rosji (mam wiele zastrzeżeń do polityki tego kraju, ale wycofanie zmiany czasu to była według mnie jedna z najmądrzejszych decyzji tamtejszych władz!).

Edytowane przez Małgolka
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciw zmianie czasu i wolałabym, żeby był zimowy (naturalny) czas przez cały rok. Na pewno ta zmiana jest problemem dla ludzi o ustabilizowanym rytmie dnia, którzy muszą kłaść się spać i wstawać codziennie mniej więcej o tej samej porze - po zmianie trzeba się przez kilka dni przyzwyczajać do nowego rytmu itd. A zmiana z czasu zimowego na letni jest pod tym względem szczególnie dotkliwa. Zalety zmiany czasu? Ja nie widzę żadnych! Będę bardzo się cieszyła, jeśli dożyję dnia, kiedy zmiana czasu w Europie zostanie wycofana (najlepiej w całej Europie jednocześnie, a nie tylko w wybranych krajach). I nie będzie mi przeszkadzało, że latem zrobi się ciemno godzinę wcześniej niż było do tej pory. Przynajmniej żylibyśmy zgodnie z NATURALNYM czasem, jak to z powodzeniem było przez tysiące lat, dopóki ktoś nie wpadł na "mądry" pomysł, żeby ludzkość "uszczęśliwić" tą sztuczną zmianą czasu. :/

 

Głównym argumentem za zmianą czasu zawsze była chęć oszczędzania energii elektrycznej poprzez lepsze wykorzystanie światła słonecznego latem. Jakieś 10-15 lat temu ten argument jeszcze mógł być przekonujący, ale dzisiaj traci już rację bytu. Energochłonne żarówki wolframowe odchodzą do lamusa, coraz więcej ludzi korzysta z bardzo energooszczędnego oświetlenia LED-owego. Więc czy będziemy korzystać latem ze sztucznego oświetlenia godzinę dłużej czy godzinę krócej, ma to już tak marginalny wpływ na oszczędzanie energii elektrycznej, że nie ma sensu męczyć wielu ludzi sztuczną zmianą czasu na letni.

 

Bardzo zazdroszczę krajom, którym starczyło rozumu, żeby wycofać zmianę czasu, albo w ogóle jej nigdy nie wprowadzały. Zazdroszczę tego nawet Rosji (mam wiele zastrzeżeń do polityki tego kraju, ale wycofanie zmiany czasu to była według mnie jedna z najmądrzejszych decyzji tamtejszych władz!).

Jak UE  zdecyduje ze nie bedzie zmiany czasu to pozostaniemy na stale w czasie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że UE nie narzuca zmiany czasu we wszystkich krajach. Jest chyba tylko takie rozporządzenie, że jeśli jakiś kraj chce zmieniać czas na letni, musi to robić koniecznie w ostatnią niedzielę marca (razem z pozostałymi krajami UE) i wrócić do czasu zimowego w ostatnią niedzielę października (też razem z pozostałymi krajami). Natomiast jeśli jakiś kraj zechce wycofać zmianę czasu, ma do tego prawo i UE nie może tego zabronić. No tak przynajmniej mi się gdzieś obiło o uszy. Jeśli się mylę, proszę kogoś bardziej obeznanego w tym temacie o sprostowanie (najlepiej też o jakiś link do wiarygodnej informacji, że UE rzeczywiście narzuca zmianę czasu wszystkim krajom cżłonkowskim).

 

Zmiana czasu jest jednak tematem kontrowersyjnym, bo ma wielu przeciwników, ale ma też wielu zwolenników. Jedni się cieszą, że latem dni są dłuższe i są gotowi przeżyć zmianę czasu dwa razy w roku, byle tylko mieć latem dłuższy dzień, natomiast innym te dłuższe dni nie są do niczego potrzebne i woleliby żyć zgodnie z naturalnym czasem. Przed podejmowaniem decyzji o wycofaniu zmiany czasu warto byłoby poznać zdanie całego społeczeństwa, przeprowadzić przynajmniej jakąś sondę na dużej grupie przypadkowo wybranych ludzi. Ciekawe, czy więcej byłoby przeciwników, czy zwolenników. :roll:

Edytowane przez Małgolka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt likwidujący zmianę czasu jest podobno w jakiejś komisji i być może po raz ostatni przestawiliśmy zegarki.

Na całe szczęście posłowie chcą zostawić na stałe czas letni, który jest lepszy i dzięki temu w zimie byłoby dłużej jasno. Zostawiając na stałe gorszy czas zimowy mielibyśmy głupią sytuacje i marnowanie światła słonecznego, bo w lecie jasno by się robiło przed trzecią w nocy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorszy dla kogo? To właśnie ten czas zimowy jest tym standardowym, a letni został wprowadzony jako przejściowy, w celu mitycznej oszczędności energii.

 

Natomiast projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest w Komisji ASW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że zostanie na stałe czas letni. Wiadomo dlaczego - dłuższe dni, zwłaszcza w zimę będzie to duży plus, a nie jak do tej pory, że o godzinie 15:30 już robiło się ciemno. Zostając przy czasie zimowym latem mielibyśmy wschód słońca o 2-3 w nocy, a wieczór krótszy o godzinę. Po co to komu? To tylko marnowanie lata. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znowu potrzeba byśmy byli na świeczniku Europy? Skoro do tej pory mogliśmy zmieniać czas w zgodzie z resztą cywilizowanej Europy to dlaczego teraz nie?

 

Oczywiście jestem za utrzymaniem obecnego stanu.

 

PS.Ludowcom teraz to przeszkadza a jak w koalicji rządzili to ok było? Niepotrzebne bicie piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...