Skocz do zawartości
kleyo

Instalacja dla oglądania sportu FTA

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili mam w domu CP, ale skoro ZDF już nie nadaje na Hotbirdzie zaczynam zastanawiać się nad odbieraniem również Astry. Mam antenę 80 cm, standardową z CP, ale są pewne problemy z odbiorem. Mam po drodze drzewa, zastanawiam się nad wycinką jednej lub dwóch brzózek, ale z drugiej strony co, jak wytnę a dalej będzie problem.

 

Biorę pod uwagę zakup anteny 100 cm, co powinno pomóc, a przy okazji dać możliwość odbioru innych satelitów. Z tego co czytałem to monoblok nie pasuje do większej anteny, a co do zeza, trochę się obawiam czy dam sobie radę.

 

Chciałbym mieć Hotbird, Astrę 19,2 (ZDF i Sport 1), myślę też nad Astrą 28,2. Teraz widziałem, że jeszcze są jakieś azerskie kanały sportowe, ale [beep]a wie czy to dam radę odebrać.

 

Proszę o porady, czy jest sens rozbudowywać, aż tak instalację, Hotbirda i Astrę 19,2 na pewno chce mieć, ale czy warto coś więcej jeśli chodzi o kanały sportowe? Ewentualnie co ciekawego jest na Astrze 28,2 może mi coś spasuje.

 

W domu mam też naziemną polską i czeską, więc mając CT Sport i ZDF to Ligę Mistrzów można oglądać bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astry 28,2e z anteny o średnicy 100cm nie odbierzesz kanałów. Potrzeba by było anteny o co najmniej 200cm. Osobiście mam monobloka na antenie o średnicy 80 cm na którym odbieram Astrę 19,2e. Na tej satelicie masz RTL(Formuła 1, eliminacyjne spotkania reprezentacji Niemiec),Sport 1(Liga Europy UEFA) i Eurosport 1(Puchar FA CUP). Ekonomicznie opłaca ci się odbierać na 80cm na monobloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astrę 2E/2F/2G z 28.2 E bez  problemu można odebrać w zezie na 80 cm tyko kanały z wiązki Europejskiej ale ze sportu tam nic nie znajdziesz,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sport FTA to chyba bardziej okolice Turksata a tu się kłania obrotnica lub siłownik.A antena to 110 to chyba minimum i oczywiście czysty horyzont.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oczekuję cudów i ten sport FTA to bardziej jako dodatek do np. Eleven. Na samym FTA bym pewnie nie wyciągnął, ale choćby europejskie puchary na pewno można jakoś ugrać, NFL chyba też jest do złapania z Astry 19.2.

 

Wiem na pewno, że chce odbierać Hotbirda i Astrę 19.2, dla mnie teraz pytaniem jest czy warto to coś jeszcze kombinować i dokładać czy szkoda zachodu.

Na Astrze 28.2 z ciekawych sportowych jest Free Sports (liga portugalska, belgijska, Segunda Division, do tego jakieś reprezentacje; hokej, krykiet (serio lubię), fajny kanał tylko czy do złapania w wiązce europejskiej?) i Motorsport.

 

Ciekawi mnie kanał Idman TV czy np. Premier League nadają FTA no i na jakiej antenie to złapać, jeśli to w ogóle możliwe?

 

Patrząc na wasze posty, to chyba faktycznie dla mnie najekonomiczniej będzie wyciąć dwie brzozy i dać monoblok na Hotbirda i Astrę 19.2. Czytałem, że gdyby dać antenę 100 cm to monoblok nie zadziała, prawda to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Free Sports nadaje z UK beam, także nie osiągalny w PL na antenach mniejszych jak 1.80 cm.

Z kolei Idman.tv jest szyfrowany a jego odbiór zaczyna się od 120 cm na południu PL.

 

Konwerter monoblock Astra+Hot-Bird stosowany w Polsce przeznaczony jest do anten o średnicy 70-80 cm.

Edytowane przez robsat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 chyba faktycznie dla mnie najekonomiczniej będzie wyciąć dwie brzozy i dać monoblok na Hotbirda i Astrę 19.2.

Gdybyś rozpoczął wątek jakieś 1,5-2 tygodnie wcześniej miałbyś świetną okazję do sprawdzenia czy jakaś przeszkoda nie znajduje się na linii satelita - antena :arrow:  https://forum.satkurier.pl/topic/1454-problemy-z-odbiorem-sygnalu-sun-outage/ .Obecnie słońce znajduje się już powyżej łuku ułożenia satelitów na niebie, ale jeśli masz zapas odległości cienia od anteny to wycinka zbędna, Astra 19,2E jest w niewielkiej odległości na wschód od Hotbirda, proponuję sprawdzić to zanim sięgniesz po piłę.

Ogólnie to dla odbioru darmowych transmisji sportowych, zez Hotbird + Astra 19,2E to minimum, nieco lepszą opcją jest potrójny monoblock Opticum Triple z którego poza wcześniej wymienionymi satelitami dodatkowo można odebrać Eutelsata 16*E ,jest tam np. darmowy bośniacki OBN. A jeśli potrzeba więcej to wtedy szyna na dodatkowe zezy albo już zestaw obrotowy do którego mile widziana jest jak największa nieosłonięta część nieba, najlepiej po horyzont, szczególnie wschodni. No i jeszcze zależy jaki tuner zastosujesz, jeśli coś lepszego to wtedy jeszcze da radę odebrać to co jest nadawane w T2-MI, Multistream i obejść to co kodowane w BISS ( :censored: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla normalnego. przeciętnego kibica w zupełności wystarcza to o czym kolega wspomniał na wstępie, czyli polskie i czeskie DVB-T oraz Astra (19°E) i Hotbird. Jest tam 5 dobrych kanałów sportowych – Eurosport, CT Sport, Sport 1, Rai Sport, SuperTennis (oprócz tego arabskie na Hotbirdzie, ale raczej słabe) – oraz główne kanały polskie (TVP), czeskie (CT1, CT2) i niemieckie (ARD, ZDF, RTL. Sat.1. Pro7). Ze sportu brakuje tam właściwie tylko najlepszych europejskich lig piłkarskich. Jest jednak całe mnóstwo rozmaitego innego sportu i praktycznie w każdym czasie coś ciekawego dla kibica się znajdzie.

Edytowane przez mprw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam że na Astra 19'2 nadaje niemiecki Pro 7 maxx,na którym dosyć często odbywają się mecze NFL(futbol amerykański ),o którym kolega wcześniej wspominał.Rozgrywki głównie transmitowane są w weekendy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Dobrze, że zapytałem bo czytałem o tym Free Sports z Astray 28.2 i się już napaliłem, co sobie pooglądam, na szczęście już mi to wybiliście z głowy, bo za dużo zabawy z tym.

 

Reasumując kupię monoblock na Hotbirda i Astrę 19.2, do tego pakiet Eleven, i naziemna CT Sport, z takiego zestawu będę bardzo zadowolony, a wyjdzie to całkiem ekonomicznie.

 

Zostały dwie sprawy:

 

1. W tej chwili mam dekoder CP HD6000, ale zastanawiam się nad kupieniem jakiegoś bardzie uniwersalnego, bo za rok być może będę zmieniał operatora. W tej chwili nie korzystam z PVR, ale myślę nad tym. Czyli w tej chwili wystarczy Monoblock Single i jednym kablem mogę odebrać dwie satelity naraz? Czy do ewentualnego nagrywania potrzebuję Monoblock Twin czy jakiś jeszcze bardziej skomplikowany?

2. Faktycznie przegapiłem termin, żeby zobaczyć cieniem co zasłania mi antenę, ale znalazłem stronę: http://jp.pum.edu.pl/satel/az/czasaz.html i tutaj wychodzi, że o 12:19 mam Słońce nad Hotbirdem, czyli jutro mniej więcej będę wiedział, które drzewo bardziej przeszkadza, bo cienie nie będzie padać na antenę, ale coś się zobaczy. Dobrze to rozumuję czy trzeba czekać do jesieni, żeby to dobrze trafić?

 

Z resztą wrzucam zdjęcie mojej anteny z tymi drzewami, mi na logikę wydaję się, że problemem jest to z lewej, ale nie mam pewności, a szkoda zcinać nie to co trzeba.

 

7d85a78716f874e6gen.jpg

 

Oczywiście mógłbym zamówić sobie ustawienie anten u jakiegoś instalatora, ale chce się coś w tej kwestii samemu nauczyć, bo ta wiedza może się przydać w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy do ewentualnego nagrywania potrzebuję Monoblock Twin czy jakiś jeszcze bardziej skomplikowany?

(...)

Dobrze to rozumuję czy trzeba czekać do jesieni, żeby to dobrze trafić?

(...)

Z resztą wrzucam zdjęcie mojej anteny z tymi drzewami, mi na logikę wydaję się, że problemem jest to z lewej, ale nie mam pewności, a szkoda zcinać nie to co trzeba.

 

- Monoblocka Twin będziesz potrzebował do niezależnego nagrywania. No, ale wówczas dekoder z dwoma głowicami.

- Następne zjawisko Sun Outage dopiero jesienią - ok. połowy października -> https://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php

- Tak, ta lewa brzoza wygląda podejrzanie. Jeżeli teraz rzuca cień na antenę kiedy słońce jest nad nią, to na 100% zasłania. Jeżeli cień jest troszkę poniżej anteny, to też nieciekawie. Przekonasz się na przełomie maja i czerwca, kiedy to następuje największy przyrost koron drzew. Jeżeli brzoza zacznie wypuszczać liście i spadnie jakość sygnału, tzn, że trzeba ciąć (albo przenieść antenę).

Możesz także przy pomocy pomiarów i prostych obliczeń stwierdzić czy przeszkoda jest zbyt wysoka -> http://jp.pum.edu.pl/satel/test/index.html

Edytowane przez K63

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test, sprawdzając o której Słońce wskazuje satelitę w mojej lokalizacji (oczywiście teraz Słońce jest wyżej, ale widać co przeszkadza) i ewidentnie problemem jest ta brzoza z lewej. Wczoraj trochę wiało i już od razu zaczynała się zabawa z obrazem. Wręcz jestem zdziwiony, że to w ogóle działało wiosną i w lecie, bo przecież wtedy były liście, ale były problemy z obrazem. Już się umówiłem z kolegą i w czwartek lub sobotę zetniemy brzozę.

 

Kupię Monoblock Twin dla Astry i teraz mam jeszcze lekki dylemat odnośnie tunera. Mam HD 6000 z Cyfrowego Polsatu czyli bez możliwości nagrywania, no i jeszcze w dodatku nie mam modułu wifi, więc nawet brak Ipli i innych VOD. Zastanawiam się nad jakimś uniwersalnym tunerem, bo za rok kończy się mi umowa i nie wiem jeszcze czy zostanę przy CP czy wybiorę NC+, a uniwersalny tuner załatwi sprawę.

 

Zastanawiam się nad Fergusonem Ariva 253 Combo (bo chciałbym móc coś nagrywać, jednocześnie oglądając) i mam tu pytanie, przed przeprowadzką miałem NC+ i tam dekoder z PVR potrzebował podpiętych dwóch kabli, a w Arivie 253 mam wejście i wyjście, nie bardzo rozumiem czy tu też są potrzebne dwa kable czy jak?

 

I jeszcze jedno pytanie, czy mając uniwersalny tuner jak np. ta Ariva, po podłączeniu do internetu normalnie będę miał możliwość korzystania z usług VOD?

 

PS. Jeśli te pytania o tuner nie pasują do tego tematu, to proszę o przeniesienie do odpowiedniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanawiam się nad Fergusonem Ariva 253 Combo (bo chciałbym móc coś nagrywać, jednocześnie oglądając) i mam tu pytanie, przed przeprowadzką miałem NC+ i tam dekoder z PVR potrzebował podpiętych dwóch kabli, a w Arivie 253 mam wejście i wyjście, nie bardzo rozumiem czy tu też są potrzebne dwa kable czy jak?

Ariva ma jedno wejście SAT. To drugie gniazdo to tzw. przelotka (LOOP).

Chcąc całkowicie niezależnie oglądać i nagrywać, tylko dekoder dwugłowicowy lub PVR z technologią SCR (w tym drugim wypadku odpada monoblock). Na żadnym dekoderze spoza oferty nc+ i CP nie będziesz mógł korzystać z ich oferty VOD. Ponadto decydując się na dekoder niezależny, to tylko z gniazdem CI i musisz podpisać umowę na moduł CAM. Jeżeli chodzi o CP to raczej bezproblemowo współpracuje on z większością dekoderów, natomiast moduł CI+ od nc+ jest bardziej wymagający. Opcjonalnym wyjściem jest telewizor z wbudowanym tunerem sat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×