Skocz do zawartości
  • 0
ryszard_k

Konwerter – pytania techniczne

Pytanie

Mam dwie instalacje satelitarne,obie z obrotnicą i pojedyńczym konwerterem.

Zamierzam zmienić w jednej instalacji na konwerter TWIN,a w drugiej na konwerter QUAD.

I teraz chcę zapytać Szanownych Forumowiczów : wiadomo,że od odbiornika sat. idzie jeden kabel sterujący do obrotnicy i poprzez obrotnicę do konwertera.

W sytuacji TWIN / QUAD też musi być podobnie - 1 kabel. Czyli sterującym może być tylko 1 tuner - pozostałe podlączone odbiorniki sat. będą odbierały tylko tego satelitę na jaki ustawi tuner satelitarny sterujący obrotnicą.Dodam,że nigdy nie stosowałem innych konwerterów poza pojedyńczymi-stąd moje pytanie.

Czy taka instalacja będzie prawidłowo działała.?

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0
Napisano (edytowane)

Oprócz wymienionej przez Ciebie ułomności takiego rozwiązania taka instalacja będzie działać.

Co w przypadku kiedy ktoś na innym tunerze będzie chciał oglądać coś innego?

Edytowane przez wigru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Napisano (edytowane)

Dlaczego uważasz to za "ułomność"..? Jeśli ktoś będzie chciał oglądać co innego na innym tunerze ; przestawi sobie antenę tunerem "sterującym".

Czy dobrze myślę.?. No,może jest to w jakimś sensie mała niedogodność..

Mi chodzi o całość koncepcji - czy nie będzie jakichś nieprzewidzianych problemów z instalacją..

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Jeden jest sterujący i ma ustawienia DiSEQC 1.2 albo USALS a pozostale mają bez Diseqc.

Ale moim zdaniem to bez sensu, lepiej pozostawić jeden dekoder do obsługi obrotnicy, podpiąc tam twina (do nagrywania) w ustawieniach ustawia się drugie LNB jako równy LNB1 albo bez diseqc.

Quada albo quattro dla multiswitcha podpiąc na drugiej instalacji. Ustawić tam najczęściej spotykane w polsce pozycje (Hotbird, Astra 1, Astra 2, Astra 3).

Dobrym i tanim rozwiązaniem jest multidisqec zamiast multiswitch - używasz wtedy konwertery QUAD (dwa albo cztery) i cztery przełączniki diseqc (4x1 lub 2x1 - w zależności czy masz dwie czy cztery pozycje). Dla przykładu multiswitch 17/4 - 4 pozycje sat i czterech klientów to koszt 600zł, multidisecq dla takiego samego ustawienia (4x quad + 4 diseqc 4x1) to 300zł. W multidiseqc można też robić niesymetryczne układy jak konwerter OCTO na HB, konwerter quad na Astra 1 + cztery przełączniki diseqc. Wtedy mamy 4 klientów HB i 4 klientów na HB+Astra za niecałe 200zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

@moreblack,

Dzięki za poradę,a szczególnie za wykład na temat instalacji z QUAD'em.

Przemyślę Twoje wskazówki..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Miałem kiedyś dwa tunery połączone ze sobą przez tzw. przelotkę i dalej do obrotnicy i pojedynczego konwertera. I oba tunery sterowały obrotnicą, tyle że "trochę niedokładnie", a właściwie to całkowicie rozbieżnie. Jak na jednym tunerze ustawiłem jakąś pozycję, to na drugim tunerze ta sama pozycja ustawiała obrotnicę (czyli antenę) w jakimś zupełnie innym miejscu. Być może dałoby się to jakoś zsynchronizować, ale mi się nie chciało za dużo kombinować. Kupiłem konwerter twin i jest tak jak kolega pisze na początku – jeden tuner steruje obrotnicą, a drugi korzysta z tego, co ustawił ten pierwszy. I raczej nie nazywałbym tego ułomnością. Spokojnie można to oswoić i swobodnie z tego korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Napisano (edytowane)

Witam

Zastanawiam się nad multiswitch,czy sumator i kład +naziemna.Na czym będą większe straty, 4 odbiorniki sat?Do tej pory był multiswicht ,ale wypalił mnie praktycznie wszystko.Miejsce ze złymi warunkami ,nic nie chciało dobrze chodzić oprócz inwerto ultra blek (w pobliżu wieża tel.komórkowej z dużą ilościom radiolinni) multyswitch miton ,czasza 100 cm. Instalacja padła po 5 latach praktycznie wszystkie urządzenia i zastanawiam się nad sumatorem którego nigdy nikomu nie zakładałem.

Dziękuję za podpowiedz 

Edytowane przez andrzej_let

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Napisano (edytowane)

Może wystarczyło odłączyć antenę naziemną i sat by ruszyła. Jeśli masz na niej przester i w dodatku silne lte to takie bywają skutki. Musisz się zorientować jaki poziom jest na wyjściu tv naziemnej na MS i wkręcić tam filtr lte i ewentualnie tłumik. Sumator stosuje się do maks 4 pojedynczych gniazd, jeśli ma być więcej to tylko MS.

Edytowane przez kfm877

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Uszkodzony jest konwerter ,po podłączeniu miernika przeciążenie na wszystkich 4 poloryzacjach,uszkodzony zmacniacz antenowy naziemnej ,uszkodzony ms, co ciekawe z ms napięcie na naziemną jest takie jakie powinno, filtr jest na naziemnej,sygnał wcześniej mierzony na naziemmnej mało tego konwerter był obudowany aluminiowo osłono (jak wcześniej napisałem dużo radiolini tel.komórkowej i bez obudowy konwertera to całkiem horror)   :roll: .chodziło mi tylko czy są duże straty na sumatorach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi