Skocz do zawartości

Zdjęcie

OLED vs QLED

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#41 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów
  • Od: 23 kwi 2013

Napisano 15 kwiecień 2018 - 18:55

Czerń, czerń, czerń - zawsze to był główny argument zwolenników plazm, teraz będzie głównym argumentem zwolenników OLEDów. Tylko czy wszystkim musi zależeć na tej doskonałej czerni w telewizorze? Może największym kinomanom tak, ale wielu typowym oglądaczom telewizji - niekoniecznie. :) I nie uważam, że należy kogokolwiek krytykować za to, że zadowala się obrazem z LCD.

Osobiście mam telewizor typu LCD (kilkuletni LG), na którym czerń oczywiście nie jest idealna i zdaję sobie z tego faktu sprawę, ale... w niczym mi to nie przeszkadza! :razz:  Prawdę powiedziawszy, niedoskonałość czerni widzę tylko wtedy, gdy na ekranie jest bardzo dużo czarnego tła (na przykład nocne sceny w filmach) i tylko oglądając to w całkowitej ciemności. Wtedy faktycznie widać, że czerń na LCD nie jest idealnie czarna, tylko taka odrobinę szara. W oświetlonym pokoju niedoskonałość czerni na LCD jest praktycznie nie do zauważenia. A ponieważ nie lubię oglądania telewizji po ciemku i zawsze jakieś słabe światło wolę mieć włączone, nie doskwiera mi zupełnie ta niedoskonałość czerni, bo jej na co dzień w ogóle nie zauważam i o niej nie pamiętam. Doskonałej czerni w telewizorze potrzebują raczej tylko ci, którzy lubią oglądać TV w ciemności. Nie wszyscy jednak lubią i muszą lubić tak oglądać (a przez niektórych jest to wręcz odradzane, bo męczy wzrok).

A co do kwestii wypalania, moim zdaniem dobry telewizor, na który wydaje się niemałe przecież pieniądze, powinien być wytrzymały na długotrwałe wyświetlanie nieruchomych obrazów. I bynajmniej nie chodzi mi tu o jakieś skrajności takie jak wyświetlanie 24 godziny na dobę tego samego obrazu przez wiele miesięcy (bo w ten sposób chyba nawet na LCD może wystąpić tzw. "efekt pamięci"), tylko o oglądanie telewizji. Nawet jeśli ktoś ma takie "zboczenie", żeby codziennie przez wiele godzin oglądać TVN 24 albo inne kanały z "palącą" grafiką ekranową, nie powinien być za to karany wypaleniami matrycy. :razz: W czasach świetności telewizorów kineskopowych nikt się chyba nie zastanawiał, czy jakiś kanał ma "przyjazne" dla ekranu logo i grafikę, bo te telewizory były wystarczająco trwałe i trzeba było bardzo się postarać, żeby coś się wypaliło na ekranie (osobiście nigdy nie słyszałam o takich przypadkach). Od dzisiejszych telewizorów też oczekuję, żeby nie były pod tym wględem gorsze i nie trzeba było się martwić o wypalenia, tylko śmiało oglądać dowolne kanały z dowolnym logo czy grafiką, nawet przez kilka godzin dziennie.

Dlatego na dzień dzisiejszy raczej nie jestem zainteresowana OLED-ami. Za dużo naczytałam się już o przypadkach wypalenia matrycy, a w internecie jest masa zdjęć i filmików udowadniających te wypalenia. Poczekam i zobaczę, jak się ta technologia rozwinie za kilka lat, może problem faktycznie odejdzie w niepamięć. Na razie nie mam zaufania do tej technologii i gdybym musiała dzisiaj kupować nowy telewizor, z całą pewnością nie byłby to OLED, tylko zwykły LCD.

Przecież nikt nie mówi że ktoś ma kupować OLED bo jest najlepszy a LCD jest beee. Te które miały się wypłać to są modele z 2016r i takowe były testowane.Ja osobiście nie widziałem takiego OLED który tak się wypalił a żeby zostało na stałe. Teraz wyszły nowe serie OLED od LG czyli o jedno do góry B8 Alpha 5 a C8 Alpha 9 a sama matryca została ta z 2017. Ogólnie to jest dziwne sprawa, LG się wypalają a Panasonic czy Philips już nie , przynajmniej ja nie słyszałem a matryce są od LG. Nie wiem jak jest z Sony czy też korzysta z matryc LG ?? Moje zdanie jest takie w tym wszystkim że każdy kupuje taki jaki mu odpowiada i taki na jakiego go stać.Mnie się podobają OLED bo najbliżej jest mu do Plazmy i jak pisałeś czerń czerń oglądanie nocne seanse to jest co lubię bardzo i tyle. Pewnie te topowe LCD też dobrze odbierają ale też swoje kosztują.

Teraz Samsung wrócił do matryc z pełnym podświetleniem LCD czyli DIRECT LED z serii QLED  Q9 i to może być dobra propozycja na ten rok

Zgodnie z tym co pisałem na forum, do redakcji zawitał właśnie najnowszy telewizor Samsunga z serii premium QLED Q9 2018. Jest to flagowiec, który posiada m.in pełne podświetlenie LED (kilkaset stref). To oznacza, że już na start będziemy go oceniać jako telewizor z najwyższej półki.
Źródło: https://hdtvpolska.c...tra-hd-4k-2018/

Użytkownik XMAREKK30 edytował ten post 16 kwiecień 2018 - 12:40

TurboBox+  Umowa do 30.04.2020

Extra+ 6* Canal Plus + 3* HBO i HBO GO i dobrałem na 12 miesięcy Eleven Sport za 7,95zł razem za wszystko 97,94zł a po promocji Eleven Sport  89,90zł aaa na 2 miesiące Film Box Pack gratis potem się wyłącza, NETFLIX

#42 killerów dwóch

killerów dwóch

Amator

• Użytkownicy
  • Pip
  • 92 postów
  • Od: 25 kwi 2017

Napisano 17 kwiecień 2018 - 00:24

Czerń jest dla mnie najważniejszym wyznacznikiem jakości obrazu. Prawdziwa uczta dla oczu to oglądanie wysokiej jakości obrazu wieczorem -w nocy przy bardzo lekkim oświetleniu z tyłu ekranu i przy małym poziomie jasności i podświetlenia ekranu, które jest automatycznie dostosowywane do aktualnych warunków światła zewnętrznego jakie panują w pomieszczeniu. Poza czernią ważna jest plastyka obrazu. Taką przedtem dawały tylko wyższej jakości plazmy. Gdy zobaczyłem obraz na ekranie oled to wszystkie stojące obok niego w sklepie topowe telewizory LCD stały się dla mnie nie ważne. LCD jest dobre do komputera i do kuchni a oled jest znakomity do delektowania się filmami... A czerń ma być jak smoła o północy w bezksiężycową noc...   ;)

Użytkownik killerów dwóch edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 00:25

No i w pi...du! Wylądował! I cały misterny plan też w pi.....u !! :wink:

#43 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 00:37

Czerń jest dla mnie najważniejszym wyznacznikiem jakości obrazu. Prawdziwa uczta dla oczu to oglądanie wysokiej jakości obrazu wieczorem -w nocy przy bardzo lekkim oświetleniu z tyłu ekranu i przy małym poziomie jasności i podświetlenia ekranu, które jest automatycznie dostosowywane do aktualnych warunków światła zewnętrznego jakie panują w pomieszczeniu. Poza czernią ważna jest plastyka obrazu. Taką przedtem dawały tylko wyższej jakości plazmy. Gdy zobaczyłem obraz na ekranie oled to wszystkie stojące obok niego w sklepie topowe telewizory LCD stały się dla mnie nie ważne. LCD jest dobre do komputera i do kuchni a oled jest znakomity do delektowania się filmami... A czerń ma być jak smoła o północy w bezksiężycową noc...   ;)

Ludzie boją się kupować OLED  bo poszła fama o wypalonych matrycach i teraz jest nagonka na nie. Ale jak się ogląda w normalnych warunkach nic nie ma prawa się stać cokolwiek ale jak na siłę szuka dziury w całym to się wszystko znajdzie i nawet w LCD i IPS. Każdy ma wybór teraz co kupuje i na tym się skupmy takie jest moje zdanie, bo mnie nikt nie przekona do LCD a ja nie mam zamiaru przekonywać do OLED i wszystko w temacie :)

Extra+ 6* Canal Plus + 3* HBO i HBO GO i dobrałem na 12 miesięcy Eleven Sport za 7,95zł razem za wszystko 97,94zł a po promocji Eleven Sport  89,90zł aaa na 2 miesiące Film Box Pack gratis potem się wyłącza, NETFLIX

#44 rarab

rarab

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 226 postów
  • Od: 23 lis 2013

Napisano 17 kwiecień 2018 - 20:17

No moim zdaniem kierowanie się samą czernią nie będzie wcale dobrym pomysłem. Jasne, za czernią idzie kontrast, ale pamiętać też należy o jasności, odwzorowaniu kolorów, rozdzielczości, możliwym bitrate do przyjęcia, zakresie tonalnym. Żywy obraz to nie znaczy zawsze dobrej jakości obraz.

#45 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 20:39

No moim zdaniem kierowanie się samą czernią nie będzie wcale dobrym pomysłem. Jasne, za czernią idzie kontrast, ale pamiętać też należy o jasności, odwzorowaniu kolorów, rozdzielczości, możliwym bitrate do przyjęcia, zakresie tonalnym. Żywy obraz to nie znaczy zawsze dobrej jakości obraz.

Czerń to jest jedna z zalet OLED a kontrast fakt jest gorszy od LCD ale nie do tego stopnia żeby było bardzo źle. Widziałem na SONY A1 i tam nie widziałem żeby był słaby kontrast i tak samo na LG B7 wszystko było jak należy i jak trzeba :) Co do reszty kolory i samego odbioru jak dla mnie jest wszystko w bardzo dobrym porządku ale to wszystko zależy co oglądamy czy w dobrym Full HD i czy w bardzo dobrym UHD 4K HDR bo większość ludzi podłącza do telewizji naziemnej i potem zdziwienie że nie to samo co w sklepie i zaraz reklamacje w sklepie.Żeby to wszystko dobrze wyglądało to musi dostać dobry sygnał z konsol filmy Blu Ray albo UHD 4K albo najlepsze rozwiązanie usługi VOD typu NETFLIX i dopiero efekt jakie daje nam telewizor :)

Użytkownik XMAREKK30 edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 20:43

#46 rarab

rarab

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 226 postów
  • Od: 23 lis 2013

Napisano 17 kwiecień 2018 - 21:28

Dlatego odpowiadając na pytanie zawarte w tytule wątku; QLED z podświetleniem strefowym. Takim jak opisywany przeze mnie Philips 8602. Straty na czerni niewielkie, a zachowany wysoki kontrast, świetna paleta i trwałość LEDowa.

P.S. Coś słuchy chodzą po necie, że LG zaczął interesować się technologią microLED.

#47 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów

Napisano 19 kwiecień 2018 - 15:07

Samsung wraca ale do podświetlenia DIRECT LED w nowych seriach Q9 na rok 2018 czerń ma być czarna takie jest założenie

https://hdtvpolska.c...tra-hd-4k-2018/

Panasonic już zaprezentował oficjalnie swoje modele na 2018r czyli nowe OLED

http://digi-tv.pl/ne...a-2018-rok.html

#48 asiafan

asiafan

Forum to mój dom

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2760 postów
  • Od: 22 paź 2013

Napisano dziś, 00:54

A ja jestem rozczarowany że Panasonic w jednym ze swoich nowy modeli postawił na  IPS  :roll: :-| :/.

Podświetlenie  strefowe  to jest  mega  wypas. To jest  ogromna różnica.   Na youtubie  można znaleźć  doskonale  podsumowania  jak wygląda różnica.

Szkoda tylko że to wygląda tak  że  Dolby Vision będzie tylko w TV które mają tylko Dolby a w Panasonicach  Samsungach  będzie tylko  HDR10+. A na razie cisza jeśli chodzi o filmy w tej technologi

Natomiast jest player który ma zarówno   Dolby  V  jaki  HDR10+.

Przecież nikt nie mówi że ktoś ma kupować OLED bo jest najlepszy a LCD jest beee. Te które miały się wypłać to są modele z 2016r i takowe były testowane.Ja osobiście nie widziałem takiego OLED który tak się wypalił a żeby zostało na stałe. Teraz wyszły nowe serie OLED od LG czyli o jedno do góry B8 Alpha 5 a C8 Alpha 9 a sama matryca została ta z 2017. Ogólnie to jest dziwne sprawa, LG się wypalają a Panasonic czy Philips już nie , przynajmniej ja nie słyszałem a matryce są od LG. Nie wiem jak jest z Sony czy też korzysta z matryc LG ?? Moje zdanie jest takie w tym wszystkim że każdy kupuje taki jaki mu odpowiada i taki na jakiego go stać.Mnie się podobają OLED bo najbliżej jest mu do Plazmy i jak pisałeś czerń czerń oglądanie nocne seanse to jest co lubię bardzo i tyle. Pewnie te topowe LCD też dobrze odbierają ale też swoje kosztują.

Teraz Samsung wrócił do matryc z pełnym podświetleniem LCD czyli DIRECT LED z serii QLED  Q9 i to może być dobra propozycja na ten rok

Zgodnie z tym co pisałem na forum, do redakcji zawitał właśnie najnowszy telewizor Samsunga z serii premium QLED Q9 2018. Jest to flagowiec, który posiada m.in pełne podświetlenie LED (kilkaset stref). To oznacza, że już na start będziemy go oceniać jako telewizor z najwyższej półki.
Źródło: https://hdtvpolska.c...tra-hd-4k-2018/

Panasonic  i  Philips  mają swoje własne procesory   i mimo iż obie marki korzystają z paneli  od LG  to procesory robią swoje jeśli chodzi o obraz.  Ja na LG nie postawie  . Niech sobie w Korei  je trzymają.

A co do wypalania     znasz takie hasło    " płace  wymagam"  ?   

Samsung poza wprowadzeniem  podświetlenia strefowego pracuje jak połączeniem  OLEDA  z QLEMEN.  Niestety  wódz Oledów   Gmerosław   już się z tego śmieje. Płacą mu widze ostro za propagande  OLEDową.

Użytkownik asiafan edytował ten post dziś, 00:55

#49 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów

Napisano dziś, 07:28

Ja nie widziałem żeby Gmeru coś pisał o nowej serii Q9 Samsunga coś złego a wręcz mówił że dobrze że Samsung wrócił do tego podświetlenia bo to może być to co będzie ich wyróżniać i mająszanse doścignąć jeśli chodzi o czerń.Jemu bardziej chodzi o to że czerń w OLED jest bardzo dobra i długo jeszcze potrwa zanim dościgną LCD do tego momentu. Czytając forum Gmeru widać że w Samsungach jest loteria jeśli chodzi o matryce VA a IPS w jednym, modelu np: 50 calach jest VA a już 55 IPS choć zdarzały  się sytuacje że i w tym rozmiarze były i takie i takie. Ludzie przed kupnem robią zdjęcia na planszach chyba białych  żeby stwierdzić na 100% jaka jest matryca, jakie są pixele w jakim kształcie.

Ja tam zdania nie zmienię i nie mam zamiaru nikogo przekonywać i  jak będę zmieniał TV starą Plazma to właśnie na OLED albo to będzie Sony seria A albo Panasonic ez950 lub nowsza  :)

Użytkownik XMAREKK30 edytował ten post dziś, 07:32

#50 śmiechu warte

śmiechu warte

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 284 postów
  • Od: 21 cze 2016

Napisano dziś, 08:53

Jeśli chodzi o Oledy, to ich brak w ofercie Samsunga nie jest wyborem tej firmy, nie jest chęcią pokazania, że technologia jest zła, tylko po prostu, najlepsze patenty związane z produkcją Oledów posiada lokalny rywal LG, którego nie chcą wspierać finansowo. Oled ma swoje wady, ale LCD mimo upływu lat ma ich dużo więcej. Chcesz mieć dobry kontrast i nasycone kolory na matrycach VA? Siedź na wprost jak wryty, bo w przeciwnym wypadku, już lekkie odchylenie głowy powoduje rozmydlenie obrazu. Kontrast momentalnie traci na wartości, podobnie wspomniane nasycenie kolorów.

Użytkownik śmiechu warte edytował ten post dziś, 08:54

#51 XMAREKK30

XMAREKK30

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 570 postów

Napisano dziś, 09:17

Linia Samsunga Q9 jest bardzo ładna, wygląd i design nic nie można powiedzieć złego ale sam odbiór jak dla mnie nie naturalny kolory, jak by nie rzeczywiste. Nie wiem jak jest w nocy ale widziałem z innej serii to same plamy na ekranie na czarny ekranie i te podświetlenie krawędziowe masakra , wszystko widać te podświetlenie na krawędziach. Dla tego OLED ma przewagę na takimi telewizorami, tylko cena może odstraszać choć i tak już staniały dużo.Teraz jest taki wybór że mino wad LCD i tak ludzie je kupią bo są tańsze od OLED.

Użytkownik XMAREKK30 edytował ten post dziś, 09:18