Skocz do zawartości

Router LAN/Wi-Fi typu ADSL/VDSL + internet mobilny


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam w domu router TP-Link W9980, na bazie którego zbudowana jest moja domowa sieć LAN oraz Wi-Fi. Za pomocą tego routera korzystam z usługi Neostrada sieci Orange w opcji "do 80 Mb/s", czyli łącze jest typu VDSL. Do routera tego na co dzień mam podłączony kablem LAN mój komputer stacjonarny, laptop mojego brata, a także domowy serwer NAS i drukarkę. Za pomocą Wi-Fi to już okazjonalnie mój laptop oraz smartfony: mój, mojego brata oraz mojego ojca.

Oprócz powyższego posiadam także tzw. Internet mobilny, z którego generalnie korzystam na moim laptopie poza domem.

Niedawno jednak w mojej miejscowości nastąpiła poważna awaria infrastruktury sieci Orange. Na skutek przejazdu ulicą zbyt wysokiej ciężarówki nastąpiło zerwanie przez nią okablowania napowietrznego i zniszczenie aż trzech słupów telefonicznych. Zdarzenie to poskutkowało oczywiście odcięciem mojego domu od telefonu stacjonarnego i Internetu (Neostrada). Awaria została naprawiona przez Orange dopiero po 4 dniach.

Na czas trwania awarii wyjąłem sobie w domu mojego laptopa i podłączyłem do niego mój modem mobilny i w ten sposób na laptopie korzystałem przez ten czas z Internetu mobilnego. W tym czasie jednak na komputerze stacjonarnym nie miałem dostępu do Internetu.

 

Sedno sprawy jest jednak takie, że chciałbym mieć możliwość "awaryjnego" podłączenia tego "Internetu mobilnego" do mojego domowego routera. Tak, aby w razie awarii Neostrady móc nadal korzystać z Internetu za pomocą tego samego, domowego routera i tym samym zachować dostęp do Internetu na komputerze stacjonarnym oraz w domowej sieci LAN / Wi-Fi.

Da się takie coś zrobić? Dodam, że router ten nie wspiera bezpośrednio tzw. Internetu mobilnego. Nie posiada on gniazda na kartę SIM. Modem mobilny, jaki posiadam to jest taki mały, na USB, z wyglądu przypominający pendrive. Nie posiada on żadnych dodatkowych gniazd. Dodatkowo posiadam też router mobilny, ale ten też nie posiada nic więcej, poza gniazdem zasilania i gniazdem USB. Są to urządzenia typowo mobilne.

 

Patrzyłem też dzisiaj za jakimś typowym routerem domowym, ale posiadającym także gniazdo na kartę SIM. Z tego, co widzę, są one bardzo drogie, znacznie droższe od obecnie posiadanego przeze mnie routera domowego. Dlatego myślałem, aby w sytuacji awaryjnej wykorzystać jakoś do tego mój obecny router. Tylko nie wiem za bardzo, czy i jak można to zrobić... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że da. Tylko na starcie jest jeden problem z obsługą modemów 3/4G. Nie zawsze każdy modem chce działać. Jeśli nie interesuje cię zabawa w alternatywne oprogramowanie to polecam Archer VR600, z którego sam korzystałem (jednak posiada on jedno gniazdo do IPTV tylko i musiał wrócić do Funboxa 2). Testowałem kilka takich ruterów i ten zdecydowanie najlepiej synchronizował linię. Jedynie WiFi 2,4 mogłoby być trochę lepsze. Gdyby nie TV, dalej bym korzystał. Jest jeszcze droższy VR900, który oferuje możliwość alternatywnego softu, to taki mocniejszy brat VR600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w9980  z tego co widze ten router WSPIERA OPENWRT a co za tym idzie powinno dac sie jakies modemy USB LTE odpalic typu ZTE mf823. Gdybyś podał dokładniej jaki to pen ( router usb masz do tego mobila byłoby  coś łatwiej pomóc.)

 

v\https://wiki.openwrt.org/toh/hwdata/tp-link/tp-link_td-w9980 tu troche więcej inf.

 

 

https://openwrt.org/ mysle że jak by sie poszukało softu z alternatywą to i pewnie odpalil by.

Edytowane przez kaspian0007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz problem na fabrycznym tutaj klapa. Niebardzo rozumiem dlaczego nie chcesz sprobować ale skoro tak to zostają ci sprzety innych firm. Ja mam Router TPLINK MR3420v2 wspiera 2 modemy które mam : HUAWEI 3131: to modem 3g. Oraz ZTE mf 823 = to już modem LTE:) Oba działają na fabrycznym sofcie.Ja bym nie inwestował w inne sprzety a ten co masz bym poprawil alternatywnym software.

 

 

Ja mam jeszcze drugi router HUAWEI  B315 ( router z wparciem SIM i 4g lte cat4) Z bramką voip( tu gdybym nie wgrał softu alternatywnego to miał bym okastrowane voip. Sam zobacz że najmniejszy koszt to dla ciebie wgranie OPENWRT na ten twój router. Rozumiem  a w zasadzie nie rozumiem dlaczego się bronisz przed tym. Skoro za 0zł byś uzyskał to czego oczekujesz.

Edytowane przez kaspian0007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dałoby się tutaj coś pokombinować z repeaterem Wi-Fi? Mam też właśnie takie urządzonko, też marki TP-Link. Używam go czasami latem, jak chcę korzystać z Internetu koło mojego domu, gdzie zasięg mojej domowej sieci Wi-Fi jest już bardzo słaby. Repeater ten posiada też gniazdo LAN do połączenia z komputerem.

Może dałoby się coś wykombinować, aby np. repeater ten "pobierał" Internet przez Wi-Fi z mojego routerka mobilnego, a następnie podłączony za pomocą kabla LAN do mojego obecnego domowego routera, "dawał" Internet temu ostatniemu? Z tego, co wiem, to ten mój domowy router, TP-Link W9980, może też pracować w takim trybie, że "dostaje" Internet z zewnątrz, np. z modemu kablowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku źle posta przeczytałem bo coś mi ten w880 umknął. 

 

Takie kombinacje ci nie wyjdą, masz  w zasadzie 3 wyjścia :

 

-alternatywny soft

 

- zakup rutera mobilnego, nie koniecznie ze zlotem sim np. TP Link MR3220 i w razie potrzeby spięcie to w 1 siec  . Jest nawet lista obsługiwanych modemów http://www.tp-link.com/pl/support/3g-comp-list.html?model=TL-MR3220. Koszt około 120 zł.

 

-zakup rutera który obsługuje modemy np. TP Link Archer Vr600 . Koszt około 400 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zakup rutera mobilnego, nie koniecznie ze zlotem sim np. TP Link MR3220 i w razie potrzeby spięcie to w 1 siec  . Jest nawet lista obsługiwanych modemów http://www.tp-link.com/pl/support/3g-comp-list.html?model=TL-MR3220. Koszt około 120 zł.

 

Na liście kompatybilności widzę tam jakieś dwie wersje modemu Huawei E3131: E3131s-2 oraz E3131h-2.

Na moim modemie (na naklejce znajdującej się na obudowie modemu, widocznej po zdjęciu klapki osłaniającej gniazdo karty SIM) jest podane: "HUAWEI Mobile Broadband", a pod spodem większą czcionką "E3131". Także, nie wiem tak do końca, czy ten wspomniany przez ciebie, zacytowany w niniejszym poście przeze mnie model routera byłby zgodny z modelem mojego modemu mobilnego. :roll: A takie rozwiązanie wydawałoby mi się chyba najlepsze... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje @kaspian0007, to był pierwszy jaki do głowy mi przeszedł. 

 

@Barti zawsze to można sprawdzić, przecież można oddać sprzęt lub kupić w jakimś mniejszym sklepie komputerowym stacjonarnym i sprawdzić czy działa modem przed zakupem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości: Huawei E3131 to jest modem na USB, a nie router. ;)

A może dałoby się ten modem podpiąć np. do FunBoksa od Orange? FunBox współpracowałby z tym modemem? Mam też tego FunBoksa od Orange (taki duży, kwadratowy, stojący pod skosem na podstawce), jednak na co dzień go nie używam. Mam go tylko tak "w razie wu", w razie awarii mojego domowego routera TP-Link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję, ale ja jednak wolałbym pozostać przy TP-Link'u.

Jak na złość, dzisiaj znowu u mnie padła Neostrada. :/ Jednak technik dość szybko przyjechał po moim zgłoszeniu i sprawnie awarię usunął. Okazało się, że nawaliło coś na centrali. Dlatego też myślę nad jakimś rozwiązaniem tymczasowym w takich sytuacjach... :roll:

 

A jak wyglądałaby sprawa z Funboksem od Orange, o czym wyżej też napisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz to tak:

 

Modem usb 3g/4g podłączasz po usb do MR3420. Kablem lan z MR 3420 podpinasz do TP-Link W9980 pod port lan 1.

 

TP-Link W9980 ma port lan 1 działający jako wan / lan. Czyli także może odbierać po lan internet z innego routera np. MR3420.

Kwestia jak jest ogarnięty temat przełączania internetu w TP-Link W9980 z ADSL/VDSL na WAN - LAN1 z MR 3420.

 

Opcji konfiguracji masz kilka :mrgreen:

 

tp-link-archer-d5-ac1200-wireless-dualba

Edytowane przez tweed77
Wyrażenia skrótowe (tzw. skrótowce) piszemy wielkimi literami. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...