Jump to content
Poland

RPL FM - nowa stacja lokalna w Płocku

Recommended Posts

Była stacja internetowa "Radio Polska Live" zamienia się w pełnoprawną rozgłośnie lokalną RPL FM która to, od czwartku 1 lutego pojawi się w Płocku na częstotliwości 88,1 MHz: https://radiorpl.fm/gotowi-start/

Stacja ma poślizg - ruszy 8 lutego choć z tego co się dowiedziałem w internecie stacja zadebiutuje już w starym terminie czyli 1 lutego :)

Edited by Poland

No nawet fajnie tam grają - czasem nawet włączam ich stream na swoim odbiorniku.

Tymczasem RPL FM na początku sierpnia podało wyniki słuchalności i póki co... prowadzą w Płocku jeżeli chodzi o stacje lokalne i są trzeci ogólnie: https://radiorpl.fm/plock-mazowsze/rpl-fm-najchetniej-sluchanym-lokalnym-radiem-w-plocku/ i https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156086258773962&id=60456973961&refid=17

Gratulacje dla słuchaczy stacji, która rozgromiła KRDP na 104.3 FM w Płocku i 103.9 FM w Ciechanowie. Radio Przyjazne Ludziom - od teraz, numer jeden w Płocku. Dziękujemy!

Ale to chyba nie badanie radiotrack? Bo nie widziałem w zestawieniu RPL, a tu nie ma żadnych konkretów podanych co do tego skąd badanie pochodzi. Szkoda, że nie ma opublikowanego całego badania  :sad: tylko miniatura z której nic nie wynika poza tym, że są to chyba zasięgi tygodniowe - liczy się bardziej zasięg dzienny. Co do rozgromienia innych stacji to poczekajmy trochę, na początku z reguły jest efekt wow który z czasem może minąć.

p.s. Po tekście odnośnie KRDP, to nie wiem czy tacy jesteście przyjaźni. :twisted:  

Od czasu ostatniej wypowiedzi w Radiu RPL FM dużo się zmieniło otóż radio wystąpiło o zmianę nazwy na RADIO PŁOCK FM. KRRiT zgodziła się na zmianę i radio funkcjonuje na tę chwilę z nazwą "RPL FM - Radio Płock FM" (do zmiany doszło w kwietniu 2019) http://www.krrit.gov.pl/KoncesjeSync/Decyzje/dr-882019-2702/DR-882019-2702.pdf

Także PRL FM wystąpił o zmianę parametrów nadawania na 1 kW + polaryzacja pozioma i mniejsze wytłumienia, kuriozalne jest to, że radio otrzymało pozwolenie czasowe! Pomimo, że ~60 km dalej nadaje Radio 7 na 88.0 MHz to 100 kHz, samo Radio 7 w Płocku odbiera dość dobrze... Zmian parametrów nie dokonano na razie. (pozwolenie wydano w listopadzie i ma ono ważność do kwietnia 2020 roku)...

Jeszcze na koniec porównanie odbioru 88,1 MHz vs 88,0 MHz w trasie... Odległość do obiektu Płock FM wynosiła 20-12 km, a do obiektu Radia 7 w Żurominie około 80 km!

https://vimeo.com/373564202

PRL FM najprawdopodobniej już z mocą 1 kW...

5v6fUsq.png

U Konrada (okolice Płocka) odbiór lepszy o 6 dB (było 75 dBf jest 81 dBf)

Przed chwilą prezenter powiedział: "od wtorku mamy 4x więcej mocy!"

Jestem ciekaw jak wygląda odbiór mobilny i rywalizacja pomiędzy Radiem 7.

Czy ty w ogóle przeczytałeś co napisałem?

Spiker przypomniał, o zwiększeniu mocy w piątek na antenie, gdy tego radia słuchałem dokładnie był to Jarosław Malarski  prowadzący audycję "Dyskoteka 40 latka"

tak! myślałem, że od piątku, zasięgiem rzeczonej stacji będzie obejść całe miasto.

W dniu 22.11.2019 o 20:12, Hyper DX napisał:

PRL FM najprawdopodobniej już z mocą 1 kW...

inaczej Radio Płock FM, już od zeszłego piątku, najprawdopodobniej już z mocą 1 kW...

gdzie słuchacze tejże stacji mają uszy? skoro sygnał mógłby skolidować (inaczej zderzyć się) z "Mlawską Siódemką". niech czekają, jak tylko porównują sygnał Radia 7 z naszą, skromną stacją FM z naszego powiatu!

11 godzin temu, tutenmaton napisał:

tak! myślałem, że od piątku, zasięgiem rzeczonej stacji będzie obejść całe miasto. 

inaczej Radio Płock FM, już od zeszłego piątku, najprawdopodobniej już z mocą 1 kW...

gdzie słuchacze tejże stacji mają uszy? skoro sygnał mógłby skolidować (inaczej zderzyć się) z "Mlawską Siódemką". niech czekają, jak tylko porównują sygnał Radia 7 z naszą, skromną stacją FM z naszego powiatu!

Wybacz, ale w ogóle nie rozumiem co wynika z twojej wypowiedzi. Może podwyższoną moc ERP radio miało już we wtorek tak jak to spiker powiedział na antenie, po prostu z ciekawości przekręciłem w piątek anteny na Radziwie i ujrzałem większy sygnał niż zwykle...

"Skoro sygnał mógłby skolidować (inaczej zderzyć się) z "Mlawską Siódemką".

Dokładnie tak jest. Tutaj proszę nie dyskutować, że to Radio 7 jest sprawcą całego zamieszania... Radio 7 wykorzystuje częstotliwość 88.0 MHz już od 2015 roku. Wtedy nie było problemu z mobilnym odbiorem w Płocku z powodów interferencji. Natomiast RPL FM nadaje na 88.1 od 2018 roku! Odległości pomiędzy nadajnikami to 62 km. Radio 7 jest stosunkowo dobrze odbierane z powodu korzystnego ulokowania obiektu (wysokość ASL).

Poniżej wklejam odbiór Radia RPL FM i Radia 7 na obwodnicy Gostynina (moc RPL FM to jeszcze stare 0.25 kW chociaż nie sądzę, aby coś kręcili tym razem przy antenach raczej ponieśli tylko moc do 1 kW ERP i tyle). Odległość od Radziwia to odpowiednio ~20 km (początek) i 12 km (koniec filmu) natomiast do obiektu Radia 7 jest nawet ponad 80 km (początek filmu)! Co ciekawe sygnał RPL FM jest o ~30 dB słabszy od KRDP. Czy skutki złego doboru częstotliwości są tutaj wyraźnie widoczne? Coś jeszcze nie jest jasne? :D

Edited by Hyper DX
  • Like 1