Skocz do zawartości
  • 0

Poziom sygnału bardzo różny


greegor
 Udostępnij

Pytanie

Witam.

Mam bardzo zróżnicowane poziomy jakości sygnału telewizji satelitarnej Hot Bird, siła sygnału jest zawsze w okolicach 80%, natomiast jakość w zależności od programu TV jest bardzo zróżnicowana, od 0 do 100%. Na niektórych programach TV mam 100%, na innych około 40 lub 60 % a są takie programy gdzie jakość wynosi 0% ale obraz cale szczęście jeszcze nie zanika.
Takie poziomy wyświetla mi tuner Sagemcom z ncplus, tuner Ariva też sprawdzałem, ale te mierniki z tych tunerów Ariva to porażka bo wystarczy, ze sygnał jest w miarę dobry lub super dobry a jakość zawsze będzie wyświetlać 70 % więc myślę, że ten Sagemcom w miarę dobrze mierzy.

Czy te zróżnicowane poziomy jakości mogą być spowodowane krzywymi prętami podtrzymujacymi konwerter? Mam antenę dużą, 90 średnicy, konwerter jest na uchwycie trójniku na trzech prętach, ale te pręty trochę pokrzywione, czy to może mieć duży wpływ na ogniskowanie konwertera przez co niektóre transpondery odbiera ze 100% jakości a niektóre na skraju możliwości odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli konwerter "nie trafia" w ognisko anteny, to zamiast 90 cm antena może zachowywać się jak np. 60 cm i mimo perfekcyjnego ustawienia słabsze transpondery będą uciekać. Ale też po procentach trudno ocenić - przydałyby się pomiary z miernika, chociaż C/N w dB, bo tak to z tymi skalami w tunerach wiadomo jak jest: ani nie są zestandaryzowane ani nie wiadomo kto z czego te procenty liczy. Przede wszystkim nie wiadomo co producent Sagemcoma przyjął za 100%, a co za 0%, jeśli przy 0% jest nadal obraz, to oznacza, że tak naprawdę 0 to nie jest, tylko ileś dB. Może mało, może nie mało - bez miernika się nie stwierdzi.

 

Jeśli chcesz mieć spokój ducha, to koszty nowej anteny 90 cm nie są duże, jeśli masz gdzieś sklep w swoim mieście, to odpadają koszty wysyłki (te są przy antenach zawsze wysokie, bo gabaryty). Zamieniając na nową odrzucisz ryzyko strat wywołanych tylko przez fizyczne uszkodzenia i już wszystko będzie zależało wyłącznie od precyzji ustawienia.

 

Natomiast tymczasowo, jeśli na antenie jest konwerter inny niż monoblock (single/twin/quad), to jeśli tego nie robiłeś - pomóc może jego delikatne skręcenie, obserwując wskazania na Sagemcom na słabym transponderze (może pozwoli podciągnąć nieco te najsłabsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak to wygląda na moim Sagemcomie. Antena Corab 90, zachmurzenie, lekkie opady śniegu.

 

116955608_wp_20180128_003.jpg 116955609_wp_20180128_004.jpg

 

Powyższe wartości siły odpowiadają mniej więcej ok. 80 dBuV, a jakość w większości przypadków przekłada się na MER 15 dB (+/- 0.5 dB). Ale te wskazania % mają się nijak do wskazań miernika Deviser S-30

10719 - 14.9 dB (Dekoder - 80%)

10834 - 15.6 dB (D - 86%)

11278 - 15 dB (D - 100%)

11393 - 15 dB (D - 90%)

11411 - 14.5 dB (D - 81%)

11449 - 15.3 dB (D - 85%)

11488 - 14.3 dB (D - 86%)

11508 - 15 dB (D - 84%)

12264 - 14.7 dB (D - 87%)

12475 - 13 dB (D - 83%)

W/w parametry wskazuje MIERNIK SYGNAŁU. Jednak po wejściu w opcje PARAMETRY TECHNICZNE na tych samych częstotliwościach i w tym samym czasie mamy całkowicie inne wskazania. Np. na 11508 (TVN HD) dekoder pokazuje jakość 100%!

116955611_wp_20180128_006.jpg

Podobnie na innych częstotliwościach - w PARAMETRACH TECHNICZNYCH - jakość oscyluje w zakresie 90-100%.

Wniosek - lepiej ustawiać antenę na MIERNIKU SYGNAŁU, bo jest bardziej rygorystyczny.

Dodam że MER 12 dB odpowiada mniej więcej jakości 70%, a minimalna jakość przy której jeszcze jest jaki taki odbiór to 30% (MER ok.8.5-9 dB)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK, dziękuję za odpowiedzi. Antenę ustawiłem na mierniku wychyłowym. Miernik najtańszy ale mam w nim wprawę, ustawiłem na nim już wiele anten bardzo dobrze.
Ta moja antena miała tylko dziwne wyniki, rzeczywiście chyba nie ogniskuje dobrze sygnał w konwerter.
Idąc tym krokiem i Waszą pomocą, to już na wiosnę zakupię nową antenę, nie mam precyzji aby wycentrować idealnie pręty podtrzymujące konwerter.
Póki co mam odbiór dobry, obraz stabilny, brak pikselozy, na razie dobrze działa, nie wiem co będzie przy burzach i ulewach, wiosna to pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...