Skocz do zawartości

Tuner RTV/SAT na USB + linux + minikomputer + LAN


pawlosck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Zastanawiam sie nad puszczeniem po W/LANie sygnalu TV/SAT.

Obecnie mam taka sytuacje.

1. Mam chodzacy serwerek na bananaPi (W najblizszych miesiacach planuje wymienic na cos mocniejszego) i myslalem podpiac do tego jakis tuner TV, zeby moc sobie cos tam obejrzec na roznym sprzecie komputerowym (laptop, smartphone/tablet na Androidzie itp).

 

2. nowy blok z instalacja RTV/SAT w gniazdku. Z tego co slyszalem od sasiadow, normalnie w gniazdku (gniazdko z trzema wyjsciami) jest sygnal z satelity, ale nie wiem na co konkretnie jest nakierowane.

 

Zalezy mi, na tym, aby sygnal byl niezalezny od urzadzenia, czyli podpiecie tunera bezposrednio pod lapka, albo smartfona nie wchodzi w gre.

Myslalem nad takim czzyms:

http://www.hospitableit.com/howto/streaming-dvb-t-over-an-ip-network-using-mumudvb-on-a-raspberry-pi-3/

 

Rozgladalem sie troche i mysle nad tym tunerem:

https://www.tbsdtv.com/products/tbs5580-multi-standard-universal-tv-tuner-ci-usb-box.html

Widzialem takze tuner

https://www.tbsdtv.com/products/tbs5520se_multi-standard_tv_tuner_usb_box.html

ale nie ebardzo wiem, jaka jest roznica miedzy tymi tunerami (jestem zielony, jesli chodzi o terminologie TV/SAT), nie liczac mniejszego poboru pradu przez ten drugi tuner.

Polecilibyscie jeszcze jakis inny tuner, z mysla o przyszlosci, czyli glownie chodzi tu o rozdzielczosc, bo nie wiem, co innego moze sie zmienic w przyszlosci, jesli chodzi o TV.

 

Ostatnia sprawa, to komputer pod dekodowanie.

http://dvb24.pl/pl/p/TBS-5580-CI-USB-DVB-SS2S2xTT2CC2-/23008869

Na tej stronie napisane jest, ze do dekodowania fullHD poptrzebny jest procek Pentium4 3,4Ghz lub odpowiedni AMD Athlon.

Jaki musialby byc to procek ARMa, zeby dal rade to pociagnac (zakladam, ze pierwsza wersja BananaPi raczej nie dalaby rade pociagnac dekodowania sygnalu FullHD). Zalezy mi na ARMie, bo wiekszosc czasu serwerek stoi bezczynnie, wiec musi byc to cos co malo ciagnie pradu.

 

 

Czy te moje plany maja szanse na realizacje? Jak takie cos bedzie sie sprawowac w formie streamingu.

Edytowane przez pawlosck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między 5580, a 5520SE jest taka, że ten pierwszy ma gniazdo na moduły CAM (ale TBS męczy się na razie z dopracowaniem sterowników dla niego, więc to bardziej teoretyczna możliwość :P ).

 

Obydwa tunery są godne polecenia głównie z uwagi na fakt, że są wielostandardowe (można je programowo przełączać np. z satelity na TV naziemną) oraz że obydwa obsługują przyszłościowo DVB-S2X. Tu trzeba zaznaczyć, że tunery do PC zajmują się wyłącznie odbiorem strumienia - nie ważne co jest w środku - czy SD, czy HD, czy UHD. Tunery nie dekodują obrazu, to musi zrobić urządzenie końcowe. To niesie kolejny problem - jeśli kanał jest zaszyfrowany (np. z oferty platformy cyfrowej) to na którymś etapie trzeba go zdeszyfrować i ten poradnik z MuMuDVB kompletnie tego nie uwzględnia... Czy to się da zrobić? Generalnie tak, ale raczej nie na tym pomyśle, na pewno Tvheadend ma możliwość spięcia camd, czyli np. oscam i ew. użycie czytnika kart, aby zapewnić dostęp do jakiejś płatnej oferty, ale nie będę owijał w bawełnę - konfiguracja tego jest trudna, do tego skacze zapotrzebowanie na moc obliczeniową, nie wiem czy jest to do ogarnięcia na bananaPi, a i za dużo nie pomogę, bo nie siedzę mocno w Linuksach.

 

Dekodowanie wideo jak wspomniałem nie robiłoby to urządzenie, które strumieniuje, bo ono jakby (przynajmniej poradnik z MuMuDVB się o tą zasadę opiera) nie przetwarza w ogóle obrazu i może tam lecieć nawet 4K. To urządzenie końcowe, np. smartfon, będzie musiało sobie z tym zadaniem poradzić - dostanie dostęp do strumienia, z którego będzie sobie musiało wyfiltrować kanał i go wyświetlić. Przy czym zastrzegam jak pisałem wcześniej - cały ten poradnik pomija w ogóle kwestię kanałów szyfrowanych i dotyczy tylko FTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro oba sa godne polecenia, to zdecyduje sie na ten 5580, a moze kiedys ten CAM sie przyda, ale obecnie jest to sprawa drugorzędna. A nie wiesz moze jak ten sprzet sie sprawuje pod linuksem? Jak ma sie sprawa ze sterownikami, stabilnoscia itp?

 

 

Co do przelaczania sie z TV na satelite, to jak to sie odbywa? Chodzi mi bardziej o kwestie praktyczne, czyli szybkosc i co trzeba zrobic, chcac sie przelaczyc z kanalu naziemnego na sat? Czy wystarczy sama konfiguracja kanalu tak jak to jest zrobione w linku ktory podalem(przezroczyste przelaczanie zrodla), czy trzeba najpierw zmienic najpierw zrodlo sygnalu i dopiero wybierac kanaly?

 

 

To mnie zdziwiles informacja, ze tuneery do PC nie zajmuja sie dekodowaniem sygnalu. Moglbys w takim razie powiedziec, co leci po USB z tuneraa do kompa i co leci juz po LANie. Skoro w tym tunerze jest USB2.0, to wnioskuje, ze danych za duzo nie ma, a jak ma sie sprawa jesli chodzi o przepustowosc sieci? Pytam sie o to pod katem puszczania sygnalu TV do LANu. Wszedzie pisze, ze jest to niemozliwe, bo kabel RTV ma wysze pasmo przenoszenia, niz skretka. A jak sie to ma do dekodowania sygnalu przez urzadzenie docelowe? Z tego co zrozumialem, to wszystkie kanaly leca po LANie i dopiero urzadzenie doceleowe dekodujee jeden konkretny kanal. Tylko cos mi tu nie pasuje, bo skoro to jest jeden tuner, to chyba nie moze puszczac wszystkich kanalow w LAN.

 

Skoro komputer pod ktory podlaczony jest tuner nie zajmuje sie dekodowaniem sygnalu, to jakie on musi spelniac wymagania (CPU, GPU, karta sieciowa)? Skoro tak sie sytuacja przeedstawia, to chyba bananaPi powinno sobie poradzic z tym zadaniem.

 

 

Na koniec, ostatnie pytanie na potwierdzenie. Z tego co mowisz, to jesli kanal nadawany jest np w 4K, to przy uzyciu tego tunera bede w stanie odebrac taki kanal w 4K i wyswietlic na kompie, jesli komp sie wyrobi?

 

 

 

Edit: A co jest odpowiedzialne za dekodowanie sygnalu? CPU, czy GPU? Pytam sie pod katem nastepcy banaanapi, gdybym coss tam chcial robic na tym sygnale, np to odszyfrowanie.

Edytowane przez pawlosck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...