Skocz do zawartości
  • 0

Unicable I a Unicable II


dziabolek7
 Udostępnij

Pytanie

Od pewnego czasu zgłębiam obcy trochę dla mnie temat Unicable i mam kilka pytań na które jeszcze nie znalazłem odpowiedz.

 

Unicable I to podobno 8 nośnych, ale dlaczego można podłączyć do niego tylko 4 dekodery? 4 nośne rezerwowe czy jak? Nośna rozumiem jako sygnał jak z normalnego konwertera. Evo i 4K tez jakby wykorzystują (wiem że 8 ale jakby 4 nośne, bo mogą nagrywać 3 programy i wyświetlać 4. Czy da się jednak podpiąc 8 odbiorników zwykłych przypisując każdemu inna nośną?

 

Podobnie w Unicable II, tam jest 32 nośne i niektórzy pisza, że 32 dekodery da się podpiąć, ale większość pisze o 24... czyli znowu 8 nośnych jakby rezerwowych.

 

Jak to jest w praktyce?

 

I czy 3 odbiorniki typu Evo albo 4K zadziałają na Unicable II? Teoretycznie, bo praktycznie to wiem, że w Evo nie dałoby się ustawić tych nośnych od 16 do 24, zgadza się?

Edytowane przez dziabolek7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z tym 4, a 8 nośnych to wynika z zaszłości historycznych i możliwości sprzętowych, gdy technologia się rodziła. Jeśli konwerter ma 8 częstotliwości (nie każde Unicable I tyle mają - zwykle Inverto ograniczyło się do 4), to można podłączyć do 8 dekoderów, ale warunkiem jest, aby dekoder miał wybór kanałów 5-8. Samo wpisanie częstotliwości to może być zbyt mało.

 

Evobox PVR i 4K UltraBOX+ wykorzystują przy dCSS 8 częstotliwości, poza nagrywaniem jeszcze jest szybkie przełączanie, pobieranie EPG i softu - te pozostałe demodulatory się nie nudzą.

Evobox PVR przy Unicable I/SCR używa 4 częstotliwości. 4K UltraBOX+ można ręcznie ograniczyć odznaczając dodatkowe kanały UB, zjazd do 4 nie powinien jeszcze znacząco ograniczyć jego możliwości (ale trochę zetnie).

 

Jednakże są ważne założenia:

- Evobox PVR używa kanałów 1-4 przy Unicable I/SCR, 5-12 przy ustawieniu Evobox I na dCSS, 13-20 przy ustawieniu Evobox II na dCSS

- Evobox PVR ma swój układ częstotliwości dCSS

- 4K UltraBOX+ ma ustawione na stałe kanały 1-8, niezależnie jakie częstotliwości, kanały są sztywne, ale można odznaczyć je pojedynczo

- inne zwykłe dekodery nc+, czy Cyfrowego Polsatu z Unicable I/SCR mają kanały 1-4 (a przynajmniej nie widziałem obsługi 5-8, jak gdzieś jest, to proszę o sprostowanie, nie pamiętam menu każdego dekodera)

- żaden dekoder platform nie wspiera przełączania satelitów na Unicable

- dCSS (Unicable II, a tak naprawdę EN50607) jest wstecznie zgodne z SCR (Unicable I, EN50494), ale tylko dla kanałów 1-8 (logiczne), co oznacza, że jeśli chcemy spiąć dekoder Unicable II i I, to kanały 1-8 muszą być wolne (a przynajmniej tyle kanałów, ile drugi dekoder potrzebuje)

 

Jako że Evobox PVR ma gotowe ustawienia Evobox I (k. 5-12), Evobox II (k.13-20) oraz przy dCSS nie używa kanałów 1-4 z EN50494, to póki się nie wychodzi poza sprzęt CP, to można bez problemów na dCSS spiąć dwa Evobox PVR i 4 zwykłe dekodery MR i to zagra.

 

Jako że 4K UltraBOX+ ma na sztywno kanały 1-8, to spinanie dwóch oznacza, że trzeba każdemu przypisać po 4 kanały, 4 odznaczyć. Kolejne dekodery SCR Unicable I - odznaczanie kanałów 1-4. Im więcej zepniemy, tym bardziej okrojone zostaną możliwości tego dekodera. Dlatego na razie 4K UltraBOX+ jeśli w ogóle jest dawany do MR, to z dekoderami Sagemcom nie wspierającymi Unicable. Ale spodziewam się, że to się zmieni (vide informacje z konferencji nc+ na SAT Krak 2017 - aktualizacja oprogramowania?)

 

Kluczem do zrozumienia sprawy jest, że komunikacja na linii odbiornik - konwerter w dCSS polega na przesyłaniu kanału UB, dlatego kanał w menu odbiornika i przypisana do niego częstotliwość musi zgadzać się z kanałem w LNB. I one nie muszą być nawet kolejno, np. w Sky UK, gdzie też jest dedykowany układ pod dekodery Sky Q używane są kanały: 3, 9, 11, 14-26 :)

 

Zupełną wolność mają np. odbiorniki linuksowe, gdzie o ile na domyślnych ustawieniach też jest duża automatyzacja, to na upartego w trybie zaawansowanym w konfiguracji tunera można ustawić każdy detal dla każdego wbudowanego demodulatora, co jest prawdziwym wypasem, ale jest to zarazem nie bardzo do przejścia dla niezaawansowanych użytkowników. Dlatego też niespecjalnie się dziwię, że w dekoderach platform konfiguracja została uproszczona (u każdego z operatorów na swój sposób ), ale kosztem konfigurowalności (jeśli jest taki wyraz :) )

 

dCSS (Unicable II) może mieć maksymalnie do 32 kanałów UB, ale nie jest to rozsądne, bo mają one być w zakresie widzialnym dla głowicy tunera, a te pracują między 950, a 2150 MHz. Prosta matematyka podpowiada, że mamy zatem do dyspozycji 1200 MHz, co podzielone na 32 kanały oznaczałoby, że każdy miałby szerokość po 37,5 MHz maksymalnie. Na Hot Birdzie są o ile pamiętam dwa transpondery szersze niż 37,5 MHz, więc taki układ prowadziłby do problemów. Z tego wnoszę, że Cyfrowy Polsat przytomnie zmienił ten układ redukując ilość kanałów u siebie do 25, ale szerszych (choć może też chodziło o delikatne wyminięcie LTE), co jednak oznacza, że konwertery i multiswitche muszą być zaprogramowane pod tą siatkę. I jeśli są - to jest 25 częstotliwości i koniec, nie ma rezerwowych, pasmo jest inaczej dzielone. W gruncie rzeczy spięcie 32 dekoderów to w mojej ocenie bardziej marketingowy bajer niż realna możliwość z uwagi własnie na to co napisałem - szerokości kanałów UB muszą pozwolić na przesłanie całej zawartości transpondera.

 

Jeśli nie byłoby w instalacji żadnych starszych dekoderów, to wygodniejsza jest technologia WideBand, gdzie idzie cała polaryzacja na poszerzonym zakresie gdzieś między 250, a 2400 MHz i można spiąć nawet po 10 dekoderów jednych i drugich - tak długo aż się nie wytłumi sygnału :) Ale do takiej instalacji nie można spiąć naziemnej (zakłócenia).

 

Jeśli ktoś chciałby to polemizować, to zapraszam, tylko z zastrzeżeniem, że prosiłbym o poważną dyskusję a nie "wydaje mi się" - mam normy i widzę co w nich jest. Natomiast nie analizowałem dogłębnie każdej komendy, bo nie jest to moim zajęciem, nie jestem wdrożeniowcem - tyle co mi to było potrzebne do zdobywania wiedzy dla siebie samego i do różnych testów. Chętnie posłucham mądrzejszego w zakresie EN50494 i EN50607, zwłaszcza byłoby miło jakby pokazał się ktoś, kto wdrażał to w software np. dekoderów :) Dodatkowo z uwagi na obciążenie przez najbliższe ~2 tygodnie odpowiedzi ode mnie - z opóźnieniem za co z góry przepraszam, nie mam czasu na aktywną dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...