Skocz do zawartości

Jakość obrazu: UPC vs nc+/CP


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli niezależnie czy to stara czy nowa linia dla wszystkich w IPTV ma być po równo?

Czy dobrze rozumiem, że w przypadku dynamicznych scen UPC wygrywa?

Jak to się ma do kanałów 4k np Eleven?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu kupiłem telewizor Sony 65 cali, podłączyłem do niego dekoder UPC Mediabox HD

4.png

 

 

Rodzice mają trochę niższej jakości telewizor 55 cali i nc+ z dekoderem PVR 500 GB. Zauważyłem, że jakość kanałów jest wyraźnie lepsza na nc+. Kanały jak np. BBC Earth są świetnej jakości, a na UPC co najwyżej zadowalające. 

 

Czy zmieniając dekoder albo zakładając moduł CI mogę wyraźnie poprawić jakość oglądanych kanałów?

 

Dodam, że mieszkam w Warszawie w kilkuletnim mieszkaniu, więc jakość źródła powinna być dobra.

Edytowane przez robert6723
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawop, nie wiem, z czym miałeś porównanie, ale ja porównanie mam - swój stary Horizon mogę porównać z moimi dekoderami z podpisu oraz Horizonami z softem deweloperskim, Mediaboxami z nagrywarką i bez czy nawet starymi Kaonami (pracuję w UPC, programy idą do nas światłowodem, inne brane są z satelity). Nie ma porównania w jakości obrazu dekoderów od UPC nawet z leciwym już nBoxem - dekoder eNki wygrywa. Jedyny Horizon, który ma świetną jakość obrazu to Horizon produkowany przez Samsunga, na rynek Holenderski, te sprzęty pracują na solidnych CPU Intela i są sprzętowo gotowe nawet na 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że bitrate to nie wszystko, ale jeżeli kanał z sat ma prawie dwa razy niższy bitrate, to żaden dekoder tu nie pomoże.

Kanały pobierane z sat są porównywalne, brane światłowodem - lepsze. Wystarczy poczytać narzekania abonentów na jakość Eleven z nc+.

Edytowane przez Pawop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawop To była szybka, ogólnikowa opinia.  Zgadzam się jeżeli chodzi o bitrate, dynamiczne sceny itp, na dekoderach UPC pikselozy i rozmazania nie będzie tak jak z satelity, jednak pierwsze wrażenie i ogólnie jakość obrazu dla przeciętnego widza będzie korzystniejsze na dekoderze z satelity niż na dekoderze UPC. Jeśli chodzi o szczegóły, jakość wody, ognia, trawy, tu nawet najgorszy dekoder UPC wygra, ze względu na bitrate. Porównywałem też obraz z nc+ i z UPC bezpośrednio na TV z użyciem modułów CI, tu jakość z sieci UPC jest wyraźnie lepsza.

Edytowane przez Andrzejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w UPC TVNy w HD były gorszej jakości.

Kanały jak np. BBC Earth są świetnej jakości, a na UPC co najwyżej zadowalające.

Te kanały, które wymieniliście są brane przez UPC z satelity. A ponieważ są poddane rekompresji, to i muszą być finalnie gorszej jakości. Owszem zdarzają się w UPC także kanały, które są brane z satelity i wpuszczane w stosunku 1:1 (bez rekompresji). Niestety w większości przypadków są to kanały SD nadawane w kompresji MPEG-4.

 

Generalnie jest tak jak pisze @Pawop - te kanały, których sygnał UPC pobiera światłowodem są lepszej jakości niż na sat (z uwagi na wyższy bitrate video), jednak te kanały, których sygnał UPC pobiera z satelity są niestety gorszej jakości (ze względu na dodatkową rekompresję). I nawet jeśli taki kanał na satelicie nadawany jest np. z bitrate 5 Mbps, a po rekompresji w UPC ma np. 10 Mbps, to i tak finalnie na ekranie będzie wyglądał gorzej. :sad:

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś dostęp do listy kanałów z UPC z podziałem na te  pobierane z satelity a osobno na te światłowodem??

 

Czy jest to możliwe ,że operator ma tu możliwość wyboru, gdzie powiedzmy EVIO, czy Netia wybiorą światłowód a UPC odbiór przez satelitę?

Ciekawe, że operatorzy IPTV chwalą się niesłychana stabilnością sygnału np. podczas burzy. Oznacza to ,że każdy sygnał pobierają swiatłowodem..?

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

@djadijos

Wspomniał o doskonałej jakości obrazu w sieci Jambox.

Który z operatorów może się jeszcze pochwalić taką jakością? Kompresja sygnału jest większa w tradycyjnej kablówce, jak UPC, niż w IPTV w Orange?

Ci ostatni inwestują w 4K, co prawda UPC dopiero w 2019r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A może by tak po prostu zrobić "badanie naukowe". Przykładowo wziąć na warsztat 5 stacji (do ustalenia) np. HBO HD, Eleven sports 1, Discovery Science HD, TVP1 HD i TVN HD, a następnie każde z nich opisać jaki mają bitrate w Orange TV, UPC, Vectra, NC plus i Cyfrowy Polsat. Co o tym myślicie?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyferki to nie wszystko. Kanał na sat może mieć 4 Mb/s a kablówka go podciągnie 7 Mb/s, jednak obraz nie będzie lepszy. Poza tym nc+ i CP korzystają z tego samego źródła, więc tu nie ma co porównywać.
Kablówka wygrywa, ponieważ dużą część kanałów biorą światłowodem, dlatego lepiej by zrobić listę co kablówki biorą z sat, a co światłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Kiedyś nagrałem sobie ten sam fragment programu na TVP 2HD z UPC i satelity i już po samej wielkości plików widać że w UPC kanał ten ma  prawie 3x większą transmisję niż na satelicie. A czy tą różnicę widać ,,na oko" ?

 

https://megawrzuta.pl/download/ead1a0f52f435a7494f796eeb689d8c5.html

https://megawrzuta.pl/download/91479da05f4279aea15bb2004f84e9bd.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama to nie jest akurat zbyt dobra do porównania jakości, ale i tak wysoką kompresję na sat widać momentami bardzo wyraźnie np. na materiale z prezentacji ramówki.

scr.png


Obraz z UPC jest z kolei wg mnie bardziej zarnisty i szczegółowy. No i artefaktów kompresji jak powyżej tam się nie zauważy.

 

W praniu takie porównanie wychodzi najlepiej na programach typu "The Voice of Poland" gdzie jest sporo błyskających świateł itd. Na satelicie to jest jeden wielki mpegowy artefakt ;).

 

Edytowane przez bgmnt
poprawki bo mi słowa zjadło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...