Jump to content
regedit32

Jeśli masz dość modemu Technicolor TC7230 z Vectry...

Recommended Posts

Czołem,

 

Jako, że od niedawna stałem się posiadaczem 300Mbps łącza z Vectry, został wymieniony mi modem (z funkcją wifi) na model Technicolor TC7230. Jakież było moje zdziwienia, gdy okazało się, że po sieci 5GHz osiągane transfery, to 60-70Mbps a na sieci 2,4GHz raptem 40-50Mbps. W obu przypadkach, osiągany był maksymalny możliwy upload, czyli 20Mbps (Tyle oferuje Vectra, przy prędkości "300").

 

Oprócz tego, urządzenie ma duży zasilacz wbudowany we wtyczce i nie mieści się we wnęce (szafeczce) w ścianie, specjalnie przygotowanej do podłączenia routera i podłączenia go do skrętki w ścianach. Także jeśli macie taką skrzynkę, to prawdopodobnie będziecie musieli kupić mini przedłużacz, żeby domknąć drzwiczki.

 

Najbardziej irytującą przypadłością w/w modelu jest piszczenie cewek podczas transmisji wi-fi. Gdy pobieramy, lub wysyłamy dane przez tv (np. Netflix) czy ściąganie playlisty na spotify, generuje to świst/szelest ze strony urządzenia. Jest on obecny wyłącznie, gdy urządzenie przesyła dane. Nie dotyczy to transmisji po urządzeniach podłączonych po LAN. Dodam, że dokuczliwość tego zjawiska jest wielokrotnie większa, niż cykliczne parkowanie głowicy dysku w dekoderze Arris HMC 4120. Arris przy tym, to pikuś.

 

W dniu dzisiejszym zakupiłem w jednym ze sklepów internetowych router TOTOLINK A850R, za 179zł. Może nie jest to jakiś Synology, Asus czy urządzenie Cisco ale nie kosztuje 400zł a oferuje łączność AC1200 (867Mbps po 5Ghz, oraz 300Mbps po 2,4Ghz). Realnie w przypadku tego urządzenia, można liczyć na ok. 30-40% z podanych wartości. Nie jest to natomiast niczym dziwnym, przy łączności radiowej, wyniki są przeciętne, chociaż na Vectrowym Technicolorze, również jest AC1200 a osiągałem 10% jego nominalnych wartości. Ten cały Technicolor musi działać po obniżonej częstotliwości kanału (jak obniżyłem wartości na zewnętrznym urządzeniu, to wyrównałem jego wyniki do Technicolora). W panelu Vectry da się ustawić kanały tylko z zakresu 2,4GHz. Ja u siebie musiałem trochę pokombinować, aby znaleźć najmniej obciążony kanał na nowo podłączonym routerze. Dopiero wtedy udało się zbliżyć do wartości rzędu 300. Wcześniej, było to 150-220 (a na Technicolorze stojącym obok i tak 50-60 :-P)

 

Dodatkowo urządzenie posiada Gigabitowy LAN, więc co podłączymy kablem, będzie działało z maksymalną prędkością.

 

wi-fi na laptopie z wbudowaną kartą N @ 2,4Ghz (kliknij miniaturkę, aby powiększyć)

Przechwytywanie.png

 

wi-fi na iPhone 7 z łącznością AC @ 5GHz (kliknij miniaturkę, aby powiększyć)

IMG_7733.png

 

kablowo na konsoli XBOX One X @ Ethernet (kliknij miniaturkę, aby powiększyć)

IMG_7736.jpg

 

A tak wygląda router na żywo. Jest około 1/3 mniejszy od Technicolora (kliknij miniaturkę, aby powiększyć)

IMG_7735.jpg

 

Urządzenie posiada bardzo rozbudowane możliwości konfiguracji, w panelu administratora. Problemów przysporzyła trochę zmiana hasła admina (okazało się, że znaki specjalne generowały komunikaty o błędzie), natomiast klucz do wifi bez problemu przechodzi ze znakami/cyframi/małymi i wielkimi literami.

 

Konfiguracja jest prosta, choć w języku angielskim. Może nie wygląda szałowo, ale w końcu to tylko router. Myślę, że więcej, niż tych 300Mbps by nie uciągnął, ale jak za sprzęt za sto parę złotych - naprawdę daje radę i nie nadwyręża tak mocno budżetu. Przede wszystkim, Technicolor jest teraz cichutki, a totolink nie wydaje żadnych dźwięków. Zastanawiam się nad ethernetem po sieci elektrycznej do laptopa, albo nano-kartę do usb z obsługą AC. Jeśli wasze urządzenia nie działają po 5Ghz, nie oczekujcie wyższych transferów niż 100Mbps.

Edited by regedit32

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posiadam ten modem i nie mam problemów jakie opisałeś. Może miałeś coś zle ustawione ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posiadam ten modem i nie mam problemów jakie opisałeś. Może miałeś coś zle ustawione ?

Ładne masz parametry.  

 

Stare masz daty w stopce :P

Edited by matoł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze sprzętami dawanymi przez operatorów czasem są dziwne jazdy, przyznam że u mnie w Orange Funboksie na wolny transfer po WiFi pomogło filtrowanie po MACu plus wymuszenie w większości sprzętów preferowania sieci 5.2 zamiast 2.4, bo część  z nich - tu wskazuję na karty graficzne w laptopach nie robi tego automatycznie preferując dolny zakres - mocniejszy, ale koszmarnie zakłócany. Bez tego sieć działała mało stabilnie, częste pyły zawiechy, etc. To chyba specyfika tego rodzaju sprzętu.

W każdym razie dobrze, że teraz wszystko działa OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od operatora to najwyżej co modem, jeżeli jest mus (kablówki) w przypadku Orange adsl/vdsl samobójstwem jest brać to urządzenie. Wogole brać sprzęt od operatora to jak strzelić sobie w stope.

 

Jak chcesz uniknąć problemów to kup TP-linka pod ADSL/vdsl i problemy znikają od strzała.

Znajomy na funboxie to prawie zeby zjadł, kupiłem polecilem mu TP-linka i nawet na jego słabej linii wyciąga ostatnie soki i śmiga. I żadnych problemów z cewkami i innymi czarami.

 

Mam nadzieję że Ci mądrzy operatorzy przestaną ludziom wtykac te tunery, routery które są tak słabej jakości, że gorszej już nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecnie mam jako radio i bramki VoIP FritzBoksa 7390, ale i tak niestety muszę korzystać z tego FunBoksa. O ile dawało się podłączyć FritzBoksa po VDSLu (bez orendżowego FunBoksa), to po świetle już tak różowo nie jest. Fritz zresztą też ma swoje fochy, w sumie jak na swoje czasy najbardziej byłem zadowolony z Fritza 7050 z poniemieckiego demobilu 1&1. Tam wszystko działało od strzała.

Myślę jednak że zbyt bardzo odbiegamy od tematu. Ale dzięki za radę!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety Orange w przeciwieństwie do innych operatorów nie daje w funbox 3 bridge i soft ma mocno ograniczony...

Nie wiem po co takie coś robić. A Vectra to już w ogóle...

Spróbuj we fritzboxie zrobić z niego acces point, może będę też w stanie na pw pomóc skonfigurować FB3 by ci działał prawie jak bridge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam mam problem z vectra mam od nich urzadzenie Technicolor tc7230 obecnie mam od tego urzadzenia podbiety kabel do telewizora i drugi kabel idzie do innego pokoju wczepiony jest do tp link i od niego idzie kabel do ps4 dzaiła to pare dni a puznie pisze w ps4 ze nie podpiety kabel i neta nie ma co zrobić

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 27.06.2018 o 11:37, PrzemekS napisał:

Ze sprzętami dawanymi przez operatorów czasem są dziwne jazdy, przyznam że u mnie w Orange Funboksie na wolny transfer po WiFi pomogło filtrowanie po MACu

 

Niestety w sprzęcie, o którym mowa w temacie (TC7230) nie ma możliwości filtrować MAC.

W ogóle prawie nic nie da się ustawić oprócz trybu router lub bridge.

Rozwiązaniem byłoby chyba przestawić TC7230 na bridge i kupić własny router (o dobrych parametrach) w celu ustawienia filtrowania MAC czy otwieranie portów na zewnątrz.

Ciekawe jaki router miałby parametry upload/download takie jak ten router i złącza 1Gbps?

Share this post


Link to post
Share on other sites

UBEE jest OK. Wyprosiłem zewnętrzne IP i GIT. Po odłączeniu kabla koncentrycznego ustawiłem swoje DNS i jest OK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...