Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki konwerter dla 4K UltraBOX+?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#21 dziabolek7

dziabolek7

  Zżyty z forum

 • Konto zablokowane
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3206 postów
 • Od: 21 paź 2008
 • LokalizacjaLubelskie

Napisano 16 styczeń 2018 - 12:59

Poszukaj w dziale CP, fabrycznie są zaprogramowane ale nie pod Evo, sprzedawca musi go przeprogramować. 8 pierwszych nośnych wtedy masz dla Evo, 8 następnych na 4K, a pozostałe według uznania. Prepaida chyba też podepniesz pod Unicable II - jaki model dekodera?


 • Extra+ z 6xCanal+ (Turbo) + 2xMR Standard (Mydelniczki) 12x79,99 + 12x89,99zł + Euro 2016 za darmo! Umowa do końca sierpnia 2018.
 • Start+ 9,90zł (Sagem). Umowa do końca lutego 2017.

http://dorohusk.info/


#22 aster

aster

  Amator

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 147 postów
 • Od: 27 cze 2012

Napisano 18 styczeń 2018 - 03:06

Prepaida chyba też podepniesz pod Unicable II - jaki model dekodera?

 

To jest ten prepaidowy Box+ (2849,2850,2851), biały, bardzo mały.

 

Jaki model konwertera byś polecił by podpiąć go jak i 4K Ultrabox+ oraz Evobox?

 

Nie za bardzo się orientuję w tym całym Unicable I/II - czy 4K Ultrabox i Evobox pójdą na Unicable II i czy jest jakiś plus w zastosowaniu tego zamiast Unicable I?#23 dziabolek7

dziabolek7

  Zżyty z forum

 • Konto zablokowane
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3206 postów
 • Od: 21 paź 2008
 • LokalizacjaLubelskie

Napisano 18 styczeń 2018 - 14:42

Też się nie bardzo orientowałem, ale chwilę poczytałem i już wiem. Magia internetu :)

 

Evo i 4K nie podepniesz jednocześnie do Unicable I, tylko jeden się da. Jak chcesz dwa to Unicable II i jeszcze nośne zostaną na podpięcie kilku zwykłych dekoderów, ten mały z tego co się orientuję tez obsługuje Unicable - tzn potrafi korzystać z jednej nośnej.

 

Z Unicable II chyba nie ma za dużego wyboru, jest tam jakiś Inverto za 250-300zł.


Użytkownik dziabolek7 edytował ten post 18 styczeń 2018 - 14:43

 • Extra+ z 6xCanal+ (Turbo) + 2xMR Standard (Mydelniczki) 12x79,99 + 12x89,99zł + Euro 2016 za darmo! Umowa do końca sierpnia 2018.
 • Start+ 9,90zł (Sagem). Umowa do końca lutego 2017.

http://dorohusk.info/


#24 aster

aster

  Amator

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 147 postów
 • Od: 27 cze 2012

Napisano 20 styczeń 2018 - 02:34

Dzięki.

 

Zapomniałem napisać, że obecnie idą 4 osobne kable z konwertera (2 dla Evo, tylko jeden do Premiumbox+, jeden do prepaidowego) tak więc tylko pytanie czy Unicable-II daje coś więcej niż Unicable-I jeśli i tak każdy z dekoderów otrzyma swój dedykowany kabel od (nowego) konwertera? Np. możliwość nagrywania więcej programów na raz w danym dekoderze (box 4K reklamują, że można oglądać jeden kanał i nagrywać w tym czasie 3 inne)?

 

Może inaczej, jeśli box 4K i tak i tak otrzyma swój własny (1) kabel z konwertera, czy jest jakakowiek różnica czy będzie to Unicable I czy II?#25 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14277 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 20 styczeń 2018 - 07:47

Różnica będzie taka, że na dCSS (Unicable II) w ogóle to ruszy. Na SCR (Unicable I) tej instalacji nie da się w ogóle wykonać i nawet nie masz żadnego wyboru. Evobox PVR na SCR (Unicable I) wykorzystuje komplet kanałów UB (1-4), co sprawiłoby że żadne inne urządzenie nie miałoby czego używać. Ostatecznie biorąc konwerter SCR z 8 częstotliwościami jeszcze by dało się spiąć 4K UltraBOX+, ale braknie Ci ostatecznie kanałów dla pozostałych dekoderów, więc na jedno wyjdzie - Unicable I tu odpada.

 

W dCSS (Unicable II) też wcale ta instalacja nie będzie taka prościutka, bo 4K UltaBOX+ ma na sztywno przypisane użycie kanałów 1-8 UB (najwyżej jeśli jest tam zrobiona jakaś magia w oprogramowaniu), co wymusza pewne kompromisy.

1. Evobox PVR musi mieć wybrane w konfiguracji Evobox II, inaczej 4K UltraBOX w ustawieniu Evobox I wpadnie na te same kanały (5-8 ).

2. Jeśli będziesz chciał podpinać jakiekolwiek inne dekodery do tego, to jako że 4K UltraBOX+ domyślnie używa kanałów 1-8 - każdy kolejny dekoder będzie wymagał wyłączenia jednego kanału z zakresu 1-4 w konfiguracji 4K UltraBOX+, bo dekodery nie obsługujące dCSS (Unicable II) muszą zajmować te kanały (zgodne z EN50494). Na szczęście 4K UltraBOX+ na to pozwoli, ale każde odcięcie kanału może ograniczyć Fast zapping (zależy jak to rozwiązano programowo, czego nie wiemy).

 

Konwerter musi być zaprogramowany pod układ kanałów dCSS (Unicable II) Cyfrowego Polsatu. Niezaprogramowany konwerter nie zadziała z Evobox PVR.

 

W kwestii przewodów: przy Unicable do Evobox PVR i 4K UltraBOX+ ma iść 1 przewód, do wejścia 1, rozdzielony. Podłączenie drugiego w przypadku tych modeli dekoderów nie ma żadnego sensu, w obydwu wejście 2 jest odcinane w konfiguracji Unicable, bo same sobie wewnętrznie rozdzielają sygnał.

 

Na taką instalację daję gwarancję działania i jeśli przeczytasz to uważnie i ze zrozumieniem, to zrobisz i będzie OK. Inne kombinacje - moim zdaniem nie zadziałają (nawet jeśli ruszą, to wszystko może chodzić aż nagle 4K UltraBOX+ i Evobox PVR wjadą sobie na kanały UB i zaczną się losowe przygody z brakiem sygnału na jakichś kanałach itp. itd. - takie problemy jest później trudno zdiagnozować, bo głowice przełączają się dynamicznie i konflikt może pojawiać się i znikać w trakcie zwykłego przerzucania kanałów).

 

Planujemy w magazynie SAT Kurier (w 1-2/2018 może pojawi się taka zapowiedź/przygotowanie w formie podstawowych pytań i odpowiedzi, a w kolejnych wydaniach konkrety - zbudowane i przetestowane instalacje) poruszyć szerzej temat SCR/dCSS, bo są w temacie spore niejasności i grzęzną w tym także instalatorzy. Główne niezrozumienie tematu wynika z faktu, że numery kanałów UB muszą zgadzać się z częstotliwościami, czyli nie można sobie wpisać np. w konfiguracji 4K UltraBOX+ jakiejkolwiek wartości, np. z kanału 15 w konwerterze, bo komunikacja jest (w dużym uproszczeniu) realizowana tak:

- dekoder do konwertera: wyślij mi 11258H na kanale UB 1

- LNB: wysyła na kanale UB 1

W normalnej komunikacji odbiornik-ODU w dCSS nie pojawia się w ogóle częstotliwość UB wpisana w menu, co oznacza nie mniej, nie więcej - że to użytkownik (lub producent sprzętu/oprogramowania) musi zadbać, aby to się zgadzało.

 

Jeśli w dekoderze kanał 1 ma ustawioną częstotliwość Unicable na 1210, a konwerter ma zaprogramowane 1420, to oczywiście dekoder nie zobaczy sygnału, bo będzie czekał na 1210 jak ma wpisane w menu zamiast na 1420 jak śle konwerter. Kanały UB są nie dla zabawy, ani nie są to liczby porządkowe. Sporo wyjaśniają dokumenty normatywne EN50494 i EN50607, ale są to płatne normy. Ja mam, ale nie mogę wrzucić.

 

Dla Ciebie @aster zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem tylko Unicable II pozwoli spiąć wszystko (Unicable I - braknie kanałów UB, a WideBand nie jest obsługiwany przez starsze dekodery) i każdy dodatkowy sprzęt Unicable będzie ciął możliwości 4K UltraBOX+. Przy spinaniu rozdzielasz przewód z LNB, do każdego odbiornika idzie jeden do wejścia 1, w 4K UltraBOX+ częstotliwości jak w układzie dla Evobox, w Evobox PVR ustawienie Evobox II, dodatkowe dekoder - trzeba odznaczać po jednej częstotliwości w menu 4K UltraBOX+. Ale jeden, czy tam dwa kanały UB to pewnie będzie jeszcze nie tragedia, raczej nie poczujesz, ew. w skrajnym przypadku. Jeśli ktokolwiek tu uważa inaczej i zasugeruje inną wersję - nie daję na to żadnej gwarancji poprawnego działania, robisz na własną odpowiedzialność.

 

PS: Uwaga w temacie nazewnictwa: Unicable to marka (nazwa komercyjna) Inverto, nie nazwa technologii. W sumie nie powinniśmy używać tej nazwy w kontekście technologii od różnych producentów, ale tak się błędnie utarło...


Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)


#26 puszczyk83

puszczyk83

  Niedoświadczony

 • Użytkownicy
 • 62 postów
 • Od: 25 mar 2013

Napisano 05 marzec 2018 - 12:07

Mam w nowym domu wyprowadzone w ścianach kable do każdego pokoju. Docelowo wychodzi 8 wyjść - 3 są w salonie, po 1 w każdym z 5 pokojów. W salonie będę miał Ultrabox 4k z NC+ oraz Evoboxa z CP. Jaki konwerter zakupić (prosiłbym najlepiej o link :) ) aby to wszystko ogarnął?


NC+ - Extra+, 8xC+, Eleven, dekoder 4K Ultrabox

CP - Premium Max na multiroomie teścia ;)
Smart IPTV ;)

Sony KD-75XE8596 - salon ;) Samsung UE55F7000 - sypialnia ;) Projektor do 250' - strych ;)