Skocz do zawartości

RMF FM dawniej


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku RMF FM będzie obchodzić swoje 28 lecie, więc z tej okazji chciałbym się was zapytać jak wspominacie ten dawniejszy RMF FM?

 

Z dawniejszego RMF FM wspominam m.in. dawną oprawę dźwiękową (w tym ''Faktów''), ''Poplistę'' prowadzoną przez Michała Figurskiego oraz słynne już orędzia noworoczne Stanisława Tyczyńskiego (założyciela i pierwszego prezesa RMF FM), które były okraszane kultowym wulgarnym dżinglem o ''misiej pszczole''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygoda z RMF-ami zaczęła się kilkanaście lat temu, w 2006 r. gdy przejęli świętokrzyskie Tak FM przemianując na RMF Maxxx, to już codziennie dawano "Hop Bęc", a teraz Maxxx nie jest taki sam jak kiedyś, natomiast "Hop Bęc" ograniczono już do 1 razu w tygodniu, a na dodatek wałkowane są teraz piosenki. W czasach Małyszomanii to RMF FM sponsorował polską kadrę skoków narciarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach początków RMF-u nie słuchałem za dużo radia (w domu nie miałem odbiornika, w aucie nie było jak bo go nie miałem). Ogólnie to pamiętam te nowsze, aczkolwiek nieistniejące audycje, np. gdzieś rano były "Wiadomości z przyszłości". Było takie jedno wydanie, które zapadło mi w pamięć bo akurat musiałem wcześniej wyjść z domu to radio było włączone i było coś o wkładaniu słonia do lodówki czy coś ale nie słuchałem dokładnie bo się szykowałem do wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam, jak Renata Kim usłyszała na początku serwisu mniej więcej tak, "RMF, oto szczegóły informacji". więc u schyłku wakacji 1990 roku, RMF jako jedyne radio w Polsce rozpoczęło emisję serwisów informacyjnych prosto ze starych fortów pod legendarnym Kopcem Kościuszki. to był najszybciej podawany serwis informacyjny, biorący pod uwagę złamanie monopolu informacyjnego Polskiego Radia. odkąd RMF połamał niczym jedno z rzeczonych rodzajów drzew monopol państwowej radiofonii, to było nie do pomyślenia, że w tym radiu był początkowo "Good Time Oldies" w każdą niedzielę o 10:00, później Album Oriented Rock do roku 1999, a teraz krzyżówka formatów Hot Adult Contemporary i Contemporary Hit Radio. z każdym rokiem, RMF FM stał się coraz popularniejszy, wyprzedzając ponad 20 stacji grających dwa formaty -  Hot AC i CHR takich jak 93.9 Lite FM z Chicago, 95.5 WPLJ z Nowego Jorku, 102.7 KIIS-FM z Los Angeles, Q95 z Detroit, 95.8 Capital FM z Londynu, Key 103 z Manchesteru, 103.2 Power FM z Southampton, 2CR FM z Bournemouth, 2DAY FM 104.1 z Sydney, Fox 101.9 z Melbourne, TOKYO FM - 80 Point Love, 85.1 FM OH! (FM Osaka) czy ZIP FM 77.8 z miasta Nagoja. a teraz, to jedna wielka ekipa, która słuchaczom żółto-niebieskiej rozgłośni nadać ton ponad 600 miejscowości. Buntownik z wyboru, Ewa Farna - To Lubię, Imprezowy Weekend, Lepiej Być Nie Może, Wolne Żarty, Wszystko w temacie - to tylko niektóre pozycje programowe, które zaskoczą zarówno wielbicielom najnowszej muzyki, jak i słuchaczom stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko tyle. Na przykład w 1997 roku szperając w eterze znajdując "jakąś" stację radiową od rau wiedziało się, że to RMF FM. Miało swój jedyny, niepowtarzalny styl. A teraz ... ? Wszyscy grają to samo !!!!!

 

Żal mi tamtego stylu, ponieważ to dzisiejsze, to już nie to samo RMF FM !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2006 r. to nie jest "stary" RMF, bo wtedy już radio było sprofilowane tak, jak jest teraz. Prawdziwa zmiana zaczęła się, gdy zabrano im rozszczepienia lokalne i gdy wycofano JW23 - to były dwa widome znaki, że to koniec pewnej epoki w radiofonii (jadę z pamięci, ale to było w okolicach lat 1999-2001). Nie mnie oceniać, czy były to dobre decyzje, czy złe, ale od wtedy można wyznaczyć granicę między "radiem komercyjnym", a radiem z klimatem. Mniej więcej wtedy zmieniono też godziny serwisów z "zza kwadrans" na pełną godzinę - jeden z ostatnich znaków odróżniających RMF od innych rozgłośni.

 

Ze starych lat pamiętam właśnie JW23, listę Hop-Bec, o zmRocku, Świat filmu wg Andrzeja Sołtysika, wywiady Marzeny Rogalskiej, Marcina Wronę w serwisach informacyjnych i ten świetny, luźny klimat na antenie. Potem rynek zweryfikował to radio bardzo i w słupkach w Excelu wyszło im, że bardziej opłacalne jest formatowanie i sprofilowane pod reklamodawców programy niż radosna prowizorka na antenie. Poza tym, jeszcze kilka lat temu, o północy w Sylwestra puszczany był sławny dżingiel o misiu i pszczole, ale chyba i nawet od tego odeszli, raz na zawsze grzebiąc tradycję. Dziś została im już tylko nazwa. Trudno oburzać się na zmiany, skoro to rynek odbiorców i reklamodawców decyzje o treści, ale do starego RMFu mam duży sentyment, bo to całe moje dzieciństwo z uchem przy tym radiu.

Edytowane przez spirit83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

Jako, że dzisiaj RMF FM kończy 30 lat, mam pewne pytanie, a mianowicie jakie jest wasze największe wspomnienie związaną z tą stacją? Ja najmilej wspominam okres rozszczepień lokalnych i słynny serwis "Traffić" z klaksonową wersją jingla stacji. Z audycji pamiętam między innymi "Waszą Muzykę", czy "Gwiazdozbiór Smoka", no i listę "Hop-Bęc", czy tez interaktywny Radioturniej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 14.01.2018 o 14:40, Falcon napisał:

Skoro wpomnień czar to posłuchajcie tego, zgrałem to z kasety, mam jakieś 50 minut audycji JW-23, tu dwa sample z m.in. ówczesnym dżinglami czy wiązankami politycznymi Montera (audycja z 13 listopada 1995r.):

JW-23

JW-23
 

Teraz po śmierci redaktora Witolda Odrobiny te materiały zyskują podwójną wartość. 

Ja z kolei z sentymentem wracam do tych dwóch opraw "Faktów" i "Wiadomości" znacznie lepszych od tej co mamy obecnie na antenie:

1. „Fakty" w latach 2003 - 2012 (podkład muzyczny)

2. „Wiadomości' w 2000 roku kolejno z prezenterem i jako podkład chyba z inną wersją oprawy:

Dodatkowo niezły były też następujące oprawy muzyczne:

1.  „Wiadomości" z lat 1997 - 2000:

2. „Fakty" w latach 2001 - 2003:

Niestety tak dobrze nie mogę powiedzieć o obecnej oprawie muzycznej "Faktów" której to podkład poniżej:

W moim odczuciu bowiem ten podkład muzyczny wypada blado na tle wymienionych powyżej poprzedników. 

Edytowane przez Poland
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Falcon napisał:

Raczej nie bo tu jeszcze jest duet Jędrych-Wrona.

W takim razie zwracam honor choć ogólnie miałem na myśli historię JW23 jako całości nie tylko gdy program prowadził śp. Pan redaktor Witold Odrobina. 

11 godzin temu, Jax napisał:

Z dawniejszego RMF FM lubiłem słuchać listy przebojów "Hop-Bęc".

Wtedy chciało im się tworzyć radio bo audycje były krótkie (góra 3 godziny) a zarazem ciekawe, dynamiczne i różne od siebie. Nie to co teraz gdy wszystko jest na jedno kopyto i niemiłosiernie długie. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znalazłem materiał z najstarszym przypadkiem grania piosenki z Eurowizji w RMF FM jeżeli chodzi o kraje inne niż Polska, bo na bank grano chociażby „To nie ja" Edyty Górniak.
Oto materiał z audycji „JW23" z 18 maja 1997 roku a w nim od 12:41 pewne zaskoczenie rodem z Finlandii i tego samego roku co polski debiut na wspomnianym konkursie piosenki:


Nie wiedziałem, że ta piosenka była w Polsce hitem. 😮

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na podstawie materiałów użytkownika peterdcRadio przeanalizowałem powitania roku od 2011 do 2023 i muszę powiedzieć że w RMF FM wyglądają mniej więcej schematowo aczkolwoek z roku na rok są nieco inaczej. Na pewno co roku tuż przed wybiciem północy tak jak w innych stacjach pojawia się „The Final Countdown" zespołu Europe. Potem pojawia się spontan przed odliczaniem a one samo jest na żywo choć do 2016 roku szło ono z puszki. Po euforii i ewentualnie życzeniach od 2015 roku co rok (za wyjątkiem 2018 i 2021) leci jingiel ”Radio of my life" choć rok wcześniej puszczono dzwony. Najciekawszy jest za to zestaw grany na antenie gdyż w 2013 roku a następnie co 3 lata od 2014 roku (oraz w 2018 roku) leci „Happy New Year" ABBY ale w latach 2021-2022 wyjechano z „Sambą de Janeiro" od Belinii a w 2019 roku a w 2019 roku „I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)" od Whitney Houston. Dodatkowo w 2017 roku „głos"  zabrał sam Nowy Rok a raczej grające go dziecko.

Poniżej powitania Nowego Roku z ostatnich 12 lat:

Co ciekawe przy 2021 roku Odsluchane.eu wymienia przed Belinii jeszcze utwór od MC Hammera („U Can't Touch This") ale nic takiego nie poleciało. Swoją drogą gdyby tak zebrać całe powitaniw Nowego Roku w RMF FM razem w jeden schemat to wyszłoby coś takiego:

1. „The Final Countdown" od Europe

2. Spotan przed odliczaniem

3. Odliczanie (z puszki) lub zbiorowe 

4. Dzwony z 2014 roku

5. Życzenia od redakcji

6. Jingiel „Radio of my life"

7. „Happy New Year" ABBY

8. Inna losowa piosenka grana zamiast ABBY

Na antenie jednak mamy co rok inną formę lecz z niemalże stałymi elementami więc można sprawdzać co jest a czego nie ma. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...