Skocz do zawartości

Korona Królów - serial historyczny TVP


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze jest teraz to, że armia dziennikarzy wertuje książki historyczne i inne źródła wiedzy o tamtej epoce w poszukiwaniu błędów rzeczowych :) Trochę się dzięki temu douczą, bo z wiedzą u polskich dziennikarzy nie jest najlepiej :)


Zainteresowanie hasłem Kazimierz Wielki w Google w ciągu ostatnich kilku miesięcy :)

 

DSthx3lXkAAHxpA.jpg


Wrzucam jeszcze hasło "Kazimierz Wielki żony" :)

 

https://trends.google.pl/trends/explore?date=now%207-d&q=kazimierz%20wielki%20%C5%BCony

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenia telenowela nie jest gatunkiem dla widzów wymagających. W ramach swojego gatunku, serial całkiem dobrze wygląda. Widać, że przestrzeń w studio jest ograniczona, ale za to jest dość sporo scen plenerowych, co nieczęsto się zdarza w operach mydlanych. Mam nadzieję, że ta równowaga pozostanie i nie jest ona jedynie elementem zachęcającym do dalszego oglądania.

 

Z tego całego zalewu krytyki jestem rozbawiony, ale i jednocześnie mocno zasmucony.

Nagle wszyscy Polacy dostrzegają niuanse dialogów i gry aktorskiej. Gdyby tak rzeczywiście było to emisja filmów z polskim lektorem (który mimo wszystko niemalże zabija wszelkie głosowe wysiłki aktorskie) nie byłaby tak popularna. Czepianie się estetyczności strojów jest też argumentem wymyślonym na siłę. Serial ma zachęcić do oglądania jak największą (masową) widownię. Wszyscy wolimy oglądać ładne obrazki, czego dowodem są pastelowe wnętrza i ubrania bohaterów polskich współczesnych telenowel (NA Wspólnej, MjM). Trzeba też pamiętać, że w epoce wysokiej rozdzielczości, rozwijającego się 4K, widzimy znacznie więcej szczegółów. I taki sam poziom rekwizytów pewnie nie miałby żadnych negatywnych opinii w zagranicznym serialu nakręconmy na przykład 15 lat temu w technologii SD.

 

Jestem też smutny, ponieważ widząc taki nieprzemyślany, wszechobecny hejt mam ochotę zmienić poglądy polityczne w kierunku nieco mniej liberalnych... Coraz częściej dochodzę do wniosku, że nieograniczona wolność (w tym wypadku wolność słowa) w posiadaniu nieodpowiednich ludzi jest bardzo groźna... 

 

Ciekaw jestem czy oglądalność Korony Królów się utrzyma... Jeżeli tak, to można się spodziewać kolejnego sezonu, który by się skupiał już na dynastii Jagiellonów. I mając powodzenie, TVP  na pewno będzie w stanie doinwestować nieco serial. Kto wie, może ktoś się pokusi o taki "porządny" prime-timeowy serial na temat historii Polski. Jeżeli tak się stanie to będzie to oznaczać niewątpliwy sukces misyjny TVP.

Edytowane przez CYFROmaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nikt nie czepiałby się tego wszystkiego o czym piszecie, o strojach, o dialogach, o tym, ze są wpadki historyczne itp gdyby Kurski nie trąbił na prawo i lewo jaki to wspaniały serial tworzą, z jaką wielką pompą. Gdyby to było inaczej sprzedane jako coś nowego, coś ciekawego, a nie jako coś innowacyjnego widzowie inaczej by do tego podeszli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

Jestem też smutny, ponieważ widząc taki nieprzemyślany, wszechobecny hejt mam ochotę zmienić poglądy polityczne w kierunku nieco mniej liberalnych... Coraz częściej dochodzę do wniosku, że nieograniczona wolność (w tym wypadku wolność słowa) w posiadaniu nieodpowiednich ludzi jest bardzo groźna... 

 

No ludzie! Nie róbmy z oglądania serialu polityki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do hejtu, to niektóre argumenty w nim poruszane były absurdalne i kompromitowały najbardziej samych autorów tychże publikacji. Nagle każdy stał się wybitnym znawcą średniowiecznej historii Polski i to w najdrobniejszych szczegółach. Część z tych rzeczy została już obalona, ale oczywiście nikt nie sprostuje. 

 

Ja również uważam, że serial jest naprawdę przyzwoity i każdy kolejny odcinek wydaje się być lepszy. Nagonka oczywiście będzie rosłą w miarę sukcesu, ale to kompletnie nic nie da, choć może ona boleć np. aktorów, którzy powoli nazywani są już zdrajcami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nikt nie czepiałby się tego wszystkiego o czym piszecie, o strojach, o dialogach, o tym, ze są wpadki historyczne itp gdyby Kurski nie trąbił na prawo i lewo jaki to wspaniały serial tworzą, z jaką wielką pompą. Gdyby to było inaczej sprzedane jako coś nowego, coś ciekawego, a nie jako coś innowacyjnego widzowie inaczej by do tego podeszli.

Jacek Kurski mówił,że budżet serialu stanowi 1/250 budżetu Gry o tron, cały czas była także mowa,że to będzie telenowela historyczna, więc nie oczekiwałem filmu na miarę "Gry o Tron".Faktycznie serialu kostiumowego w Polsce nie było od 30 lat, a  twórcy tamtych filmów sprzed lat mieli większe ówcześnie środki, bo co by nie mówić o czasach PRL to bardzo dużo ekranizowano książek czy właśnie historii. Stojąc przed wyborem- spróbujmy coś zrobić lub przez kolejne X lat nie róbmy nic - przynajmniej nie będzie co krytykować, będzie święty spokój ja wybieram 1 opcję, 

Inna sprawa,że chętnie bym zapytał przynajmniej niektórych krytyków- Co oni w życiu stworzyli, zrobili? W Polsce wyłoniła się  taka cała grupa ludzi, która żyje z krytykanctwa i tyle wiadomo o ich działalności Może niech cała ta grupa się zbierze i zrobi lepszy serial(zainteresuje nim Polsat/TVN/ Netflix) . Szopkę Noworoczną też zjechali, za stworzenie własnej się nawet nie wzięli. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Krzyżaków ktoś krytykował za niedociągnięcia, jak np. zakonne płaszcze z czarnym krzyżem u krzyżackich rycerzy w bitwie (które naprawdę nosili tylko bracia zakonni, było ich ok 300 w całej armii zakonnej), blaszane tarcze (wówczas były drewniane), nie mówiąc już o trampkach u rycerzy, czy mieczach lekkich jak piórko, strojach/zbrojach rycerskich, itp.? Pod tym względem film Krzyżacy ma mnóstwo błędów, często kardynalnych. Do tego wszystkiego plastikowe zbroje i gumowe topory. A jednak do dziś uważany jest za arcydzieło...


Przecież do tego serialu przyczepiano się nawet za to, że niektóre kobiety mają rozpuszczone włosy, albo że Litwini rozmawiają czasami po polsku, co zakrawa już na groteskę. 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to śmieszy dlatego, że serial historyczny to oznacza odzwierciedlenia wszystkiego dokładnie jakim było, Janosik to też serial historyczny a poza postacią reszta to fikcja czy podobnie Rzym . Historia w tych wypadkach to tylko inspiracja a reszta to dzieło scenarzystów. Podobnie jak z  GoT gdzie ekranizacje powieści bardzo często daleko odchodzą od książek.

 

A tak czy inaczej pisze to z perspektywy osoby która nie ma zamiaru tego oglądać bo telenowele to nie moja bajka.

Edytowane przez mad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Krzyżaków ktoś krytykował za niedociągnięcia, jak np. zakonne płaszcze z czarnym krzyżem u krzyżackich rycerzy w bitwie (które naprawdę nosili tylko bracia zakonni, było ich ok 300 w całej armii zakonnej), blaszane tarcze (wówczas były drewniane), nie mówiąc już o trampkach u rycerzy, czy mieczach lekkich jak piórko, strojach/zbrojach rycerskich, itp.? Pod tym względem film Krzyżacy ma mnóstwo błędów, często kardynalnych. Do tego wszystkiego plastikowe zbroje i gumowe topory. A jednak do dziś uważany jest za arcydzieło...

 

A nie zauważyłeś, że po 50 latach zmieniły się standardy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zauważyłeś, że po 50 latach zmieniły się standardy?

Ale to jest telenowela! Serial! To jakbyś w Ojcu Mateuszu przyczepił się do mundurów policjantów, że takich się już nie nosi, a ksiądz  tak naprawdę do aresztu nie miałby prawa wejść...

W filmie Tajemnica Westerplatte też było mnóstwo błędów, a aż takiej nagonki nie było (jeśli była, to za ukazanie kontrowersyjnych zachowań żołnierzy). Np. szeregowi strzelcy biegający w oficerkach. A to przecież już była superprodukcja, w dodatku współczesna.

 

Mnóstwo błędów było też w głośnym serialu TVP Czas Honoru, i to często kardynalnych, w tym też historycznych(!). Hejtu nie było, może dlatego, że był Zakościelny i nie było Kurskiego. W serialu Czas honoru np. nie zgadzała się data pierwszego transportu kobiet(!) do Auschwitz, pierwszy miał miejsce w 1942 roku, zaś akcja serialu toczyła się w... 1941 i siostra Ryszkowskiego zdążyła już tam (w Auschwitz) umrzeć (sic!). Kto to zauważył? Kto się tym interesował? Gdzie byli dziennikarze i blogerzy, którzy teraz nagle zostali ekspertami od średniowiecza? :) Takich żałosnych wpadek w serialu Czas honoru było setki. Przecież to też był serial historyczny. Czym różnił się od Korony królów

Jestem coraz bardziej rozbawiony czytając niektóre rzeczy. 

Wg. Nielsena oglądalność serialu z dnia na dzień jest coraz wyższa: 

 

Wtorek - 2.49 mln

Środa - 2.51 mln

Wczoraj - 2.80 mln. 

Czyli można się spodziewać, że hejt przybierze na sile

Przecież zresztą nie jest kłamstwem stwierdzenie Łepkowskiej, że w kilkadziesiąt minut po premierze serialu w internecie było już mnóstwo recenzji. Było tak, bo sam je widziałem.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej powiedział że to histeria przed sukcesem TVP. TVP Info rośnie, Zakopane sukcesem, wielki sport wraca do publicznego nadawcy, rozwój HD, kostiumowa telenowela z rekordami... :) Jak żyć?

 

Zresztą odniosłeś się do najmniej istotnego fragmentu mojego postu. Zabrakło argumentów? :)

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak @wislok również nie oczekiwałem ''Korony Królów'' na miarę ''Gry o Tron'' - zresztą ''Gra o Tron'' jest to hollywoodzki serial, w który HBO ładuje zbyt duże pieniądze. Nawet moi rodzice oglądają ''Koronę Królów'' gdzie mówią, że jest to bardzo dobrze zrealizowany polski serial historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewni lepiej by było aby serial miał mniej odcinków, a żeby byłyby dłuższe, np. raz w tygodniu po 60 min, no ale prawa rynku są nieubłagane lepiej "puścić" 4 razy w tygodniu po 25 min i zarobić więcej na reklamach przed i po. Jeśli chodzi o rosnącą oglądalność serialu to w dużej mierze zasługa darmowej reklamy lewicowych mediów, które "hejtując" podnoszą jej popularność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do budżetu to wyprodukowanie jednego odcinka kosztuje ok. 200 tys zł. 

 

@kojotek - Kurski mówił, że to nie jest polska wersja Gry o tron. 


Klan ma swoje gwiazdy i na pewno kosztuje więcej niż KK

Wyprodukowanie jednego odcinka Klanu kosztuje mniej, czyli ok. 100 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem w tym, że prawdopodobnie większość chętnych obejrzała Koronę królów, by się z niej pośmiać, nabijając jej oglądalność.

Problem, prawdopodobnie, pośmiać... Cóż za profesjonalna i rzetelna ocena sytuacji :) A ludzie łykają jak bocian żabę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewni lepiej by było aby serial miał mniej odcinków, a żeby byłyby dłuższe, np. raz w tygodniu po 60 min, no ale prawa rynku są nieubłagane lepiej "puścić" 4 razy w tygodniu po 25 min i zarobić więcej na reklamach przed i po. Jeśli chodzi o rosnącą oglądalność serialu to w dużej mierze zasługa darmowej reklamy lewicowych mediów, które "hejtując" podnoszą jej popularność.

 

 

Z tym zyskiem z reklam to bym nie przesadzał, bo serial ma fatalną widownię w gr. komercyjnej - nadrabia...zainteresowaniem w sieci przez młodych, ale to na krótką metę (epizodzik jak z Ryśkiem z Klanu). Oglądalność nie rośnie tylko się ustabilizowała - czwartkowy lepszy wynik to pokłosie skoków, które zdołało uciągnąć nadwyżkę Widzów aż do 18:30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że ludzie rzucili się na tą "Koronę Królów" dlatego, że zrobił się wokół tej opery mydlanej szum, wszędzie o tym pisano, wyśmiewano się. W myśl zasady: nieważne co mówią, ważne żeby mówili. 

 

Niekoniecznie zależy z której strony na to spojrzeć są np osoby( i jest ich naprawdę sporo) w wieku 50+ które oglądają o tej godzinie wszystkie seriale które nadaje TVP i nawet nie zdają sobie sprawy z fali hejtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że grupa 50+ nie daje szans na wpływy z reklam. Za chwilę ktoś powie że dla TVP nie powinna się liczyć oglądalność w 16-49. W takim razie niech się zdecydują albo ma to być serial promujący historię średniowiecza ( ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się historią ) albo ma to być serial dla widzów 50+. Widownia 50+ raczej nie sięgnie po książkę historyczną dotyczącą tamtych czasów choćby z tej przyczyny że wzrok już nie najlepszy. Jeżeli zaś miałby przyciągnąć młodszą widownię to dla takiej publiki dużo bardziej przemawiają książki Elżbiety Cherezińskiej niż telenowela w rodzaju "Wspaniałe Stulecie."

 

Co do samego serialu nie wypowiem się bo go nie widziałem . Nie sięgnąłem po ten serial z kilku powodów:

- Ilona Łepkowska jako scenarzysta ( świetna w produkcjach typu M jak Miłość czy Och Karol , natomiast jako autorka serialu historycznego nie pasuje) 

- Kiepski budżet ( 200 tys. za odcinek , kiedy 1 odcinek Ojca Mateusza kosztował około 1,6 mln podobnie Bodo który był kaszaną i obrazą osoby pod którą próbowano się podszywać .)

- Promocja pomiędzy Grą o Tron ( o której zawsze w zapowiedziach tego serialu wspominano jako przykładu świetnej produkcji historycznej) a Wspaniałym Stuleciem (kiczem krytykowanej z każdej strony od prawa( o ile tych durniów Chojeckiego i Kowalskiego można uznać za prawicę)  do lewa)

- Dość krótki okres zdjęciowy ( niemożność edycji błędów)

Edytowane przez radek89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...