Skocz do zawartości

Korona Królów - serial historyczny TVP


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

czwartkowy lepszy wynik to pokłosie skoków, które zdołało uciągnąć nadwyżkę Widzów aż do 18:30

 

A to widzom ktoś pochował piloty czy jak? Zdaję sobię sprawę, że w jakimś stopniu wpływa to na liczbę widzów, ale nie przesadzajmy, że o tyle większa oglądalność wynika tylko z tego, że były skoki.

 

Serial jest jaki jest, nie jest aż tak tragiczny, jak piszą niektórzy, nie jest też żadnym wybitnym ani nawet dobrym dziełem. Tyle tylko, że przeciętny polski widz nie jest wymagający. Poza młodym pokoleniem, kto u nas oglądał Grę o Tron czy inne seriale na tym poziomie? Obstawiam, że niewielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zyskiem z reklam to bym nie przesadzał, bo serial ma fatalną widownię w gr. komercyjnej - nadrabia...zainteresowaniem w sieci przez młodych, ale to na krótką metę (epizodzik jak z Ryśkiem z Klanu). Oglądalność nie rośnie tylko się ustabilizowała - czwartkowy lepszy wynik to pokłosie skoków, które zdołało uciągnąć nadwyżkę Widzów aż do 18:30

Skoki skończyły się o 16,a serial był o 18.30 i tak na pewno skoki utrzymały widownię przez 2,5 godziny-3 h. Szkoda,że ten sam mechanizm nie działał przy innych programach nadawanych o 18.30 czyli w obecnym paśmie "Korony Królów". Rozumiem,że w środę też efekt skoków,których nie było  gdzie oglądalność wg. Nielsena była zbliżona. 

 

Radek nie wiesz o czym w ogóle piszesz. "Gra o tron " nie jest serialem historycznym, bo nie ma tam żadnych postaci historycznych, to książka i gatunek fantasy.  

TVP póki co bardzo podniosła swoją oglądalność i to jest jej sukces. To co wrzucił Jaszek, czyli trendy w googlach też pokazuje,że zainteresowanie wzrosło. Powieści Cherezińskiej to też nie jest książka historyczna. Dawno już pisałem,że bardzo chętnie widziałbym ekranizację jej powieści w TVP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem że Gra o Tron to nie serial historyczny (podobnie jak książki Cherezińskiej gdzie przy braku autentycznych wydarzeń tworzono fabularną fikcję ale prawdopodobną) , ale chodziło mi o to że ten serial  w zapowiedziach TVP zawsze był wymieniany jako przykład udanej produkcji dotyczącej czasów historycznych.

 

Co do książek Cherezińskiej też widziałbym jej ekranizację ale nie przy scenarzystce Łepkowskiej ( mające wielkie umiejętności ale nie dla produkcji nawet quasi-historycznej) i większym budżecie i tylko ewentualnie kilkunastu odcinkach a nie telenowelowej konwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP mówiła,że to telenowela. Jak telenowela to raczej spodziewam się telenoweli,a nie  innego gatunku. Spodziewałem się,że będzie to serial skupiony na życiu dworskim, na relacjach między bohaterami, ich emocjami, intrygami,a to jest rzecz fabularyzowana,a nie faktograficzna itd. Pomysł wyszedł przecież od popularności "Wspaniałego Stulecia", który też przecież bardzo luźno podchodził do historii.. Najpierw była koncepcja by serial opowiadał o dynastii Jagiellonów,ale widać ktoś uznał,że należało by zacząć wcześniej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktycznie każdej zapowiedzi w "Wiadomościach TVP" był przywoływany przykład Gry o Tron i w prawie każdym materiale sugerowało się o "Superprodukcji TVP". Nie jest to pierwszy raz , w przypadku "Bodo" też mówiło się o "wielkiej superprodukcji "  o wspaniałej  postaci kina przedwojennego ( co później okazało się kiczem i obrazą głównego bohatera) . Co do "Korony Królów" sama Łepkowska mówiła że musiała poprawiać scenariusz bo inaczej byłby on nie do oglądania ( dopisała 2 pierwsze odcinki) . Nie chcę nawet wiedzieć jak wyglądał pierwotny scenariusz. 

Edytowane przez radek89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie mówią w "W" co chcą, ja mam swój rozum i jak słyszę telenowela to telenowela. Inna sprawa,że oglądałem ostatnio kilka wydań "W" i nie zająknęli się nic o "Grze o tron". "Bodo" akurat to jeszcze produkcja poprzedników Jacka Kurskiego. Mamy generalnie problem z produkcjami historycznymi. Przypomnę,że "Ogniem i Mieczem" było bardzo mocno krytykowane, podobnie "Bitwa Warszawska" czy "Bitwa pod Wiedniem". Być może teraz nie ma ludzi, którzy potrafili by stworzyć takie filmy i seriale. Wielka szkoda. Trudno było oczekiwać superprodukcji znając sytuację finansową TVP 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie oglądaliśmy dwa rodzaje Wiadomości. Co do Bodo to wiem że to produkcja poprzedników ale to nie zmienia faktu że to kiepska produkcja niewiele wspólnego mająca z faktami . Ja nie należę do ludzi którzy uważają że wszystko co złe w TVP zaczęło się wraz z przejęciem władzy przez Kurskiego. "Ogniem i Mieczem" było krytykowane za zbyt mocno akcentowany wątek miłosny a nie za jakość produkcji. Co do udanych produkcji historycznych to np. " Generał Nil" całkiem udana produkcja Bugajskiego (o dziwo przy współudziale Polsatu). Film może niezbyt wiele ale w kinie jednak na siebie zarobił i nikt na nim psów wielkich nie wieszał. 

 

Co do sytuacji TVP to nie pieniądze stanowią problem ale kwestia ich dysponowania , mając do dyspozycji 800 mln kredytu oprócz kasy z abonamentu( albo rekompensaty za niego z budżetu) i reklam niemożność wygospodarowania kilkunastu mln na 13 odcinkowy ( na przykład) serial nie można nazwać inaczej niż nieudolnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcieli stworzyć telenowelę to stworzyli telenowelę, można to krytykować,ale taki mieli zamysł i go zrealizowali . Mają być inne produkcje np. "Drogi wolności", był już serial będący żeńskim odpowiednikiem "Czasu Honoru". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko dla kogo to jest stworzone. Skoro ma to być telenowela luźno oparta na postaciach historycznych to raczej nie ma mowy o jakiejkolwiek edukacji historycznej i misji TVP. Jeśli zaś miała to być produkcja promująca historię to też nie do końca wyszło. 

Edytowane przez radek89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest serial dla historyków, a coś tam zawsze pokaże. Wiesz większość społeczeństwa, zresztą tak jesteśmy uczeni historia to daty, tedy taka bitwa,a taka . Ta telenowela ma nam pokazać coś zupełnie innego-  takie raczej wątki poboczne- jak mogło wyglądać życie królewskie, że oprócz tego,że wygrał bitwę to miał różne romanse, nieślubne dzieci ,był żonaty z poganką z Litwy, matka nie chciała zgodzić się na jej koronację itd. To produkcja skierowana do masowego widza lubiącego takie historie. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktycznie każdej zapowiedzi w "Wiadomościach TVP" był przywoływany przykład Gry o Tron i w prawie każdym materiale sugerowało się o "Superprodukcji TVP".(...)

No i wyniki oglądalności oraz zainteresowanie tym serialem dowodzą, że określenie "superprodukcja" wcale nie musi być na wyrost. I tak zawsze to widzowie wystawiają końcową ocenę, a nie pseudo-specjaliści od kina (dziennikarze i blogerzy). Z zakopiańskiego sylwestra też drwiono :)

Polecacie to oglądać czy nie ??

Sam musisz sobie wyrobić zdanie. To telenowela - są intrygi, zdrady, porachunki, czy już nawet pojawiła się trutka. Nie mniej sporo jest o naszej historii. Serial wciąga, jednak miłośnicy seriali produkcji HBO (za legalne obejrzenie których trzeba sporo zapłacić) nie będą zachwyceni.

Edytowane przez jaszek
Proszę bez takich określeń pseudo-cośtam. Na forum wyrażamy się z szacunkiem nawet jeśli się z kimś nie zgadzamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie miałem możliwość obejrzenia pierwszych odcinków (swoją drogą to dobrze że jest takie przypomnienie całego tygodnia jednym rzutem), więc w końcu mogę się wypowiedzieć.

Czekałem na ten serial, nawet w "Medialnych" już się wypowiadałem o swoich oczekiwaniach, i już w sierpniu było jasne, że to będzie telenowela historyczna, że więcej będzie takiej obyczajówki. No i cóż... nie jest to serial wybitny i zapewne takim się nie stanie, ale da się to oglądać, w miarę dobrze to wygląda. I tak szczerze mówiąc to ta otoczka telenowela nie jest też aż tak widoczna, ja to wyczuwałem może w odcinku 5 oraz pod koniec 4. Wiadomo, że z racji ram gatunku nie będzie to serial stricte skupiony na historii, bo i też nie taki był zamysł. Gdyby robiono taką totalnie historyczną produkcję, to nie planowano by jej na co najmniej 60 odcinków, a na góra 13, a i tak na przykład "Wiktoria" (jeden z najlepszych seriali historycznych ostatnich lat) ma po 8 odcinków na sezon (powstały jak dotąd dwa sezony). A przy telenoweli trzeba to jednak nieco wydłużyć, dlatego wraz z tym kontekstem historycznym są wątki obyczajowe, i to trafia do widowni. Nie wiem jeszcze czy będę oglądać każdy odcinek, bo mogę nie mieć na to czasu, ale jak będzie okazja to się obejrzy.

Na plus trzeba zapisać TVP to, że się podjęto realizacji właśnie takiego serialu, że nie jest to kolejna obyczajówka albo sztampowy serial o morderstwach i szukaniu sprawców. Kto wie, może jeśli ten serial na dłuższą metę chwyci, to i doczekamy się takich produkcji jak w Wielkiej Brytanii, jak właśnie wspomniana "Wiktoria". Ważne, że już jest krok uczyniony.

 

Wiadomo, że są tam pewne uproszczenia historyczne, kwiatki typu msza po polsku (chociaż już np. w 3 odcinku liturgię sprawuje się po łacinie), ale to też wynika właśnie z charakteru serialu. To ma trafiać do masowej widowni, nie tylko do tej grupy faktycznie interesującej się historią. Pewien efekt pozytywny jest - ludzie zaczynają szukać informacji o Kazimierzu Wielkim. Co prawda w internecie takie szukanie jest obarczone pewnym ryzykiem, trzeba selekcjonować źródła, ale już taki efekt misji się pojawia. Całkiem możliwe, że tu powtórzy się to, co mieliśmy przy okazji "Wspaniałego Stulecia" - tak jak na bazie popularności tureckiego serialu zaczęto wydawać książki popularnonaukowe o tamtych czasach w Turcji, tak teraz możemy oczekiwać podobnego efektu co do popularyzacji historii Polski, może autorzy i wydawcy to wykorzystają, a ludzie pragnący się czegoś dowiedzieć o Kazimierzu Wielkim czy ogólnie o Piastach, zechcą do takich publikacji sięgnąć, zainteresowani tym po obejrzeniu serialu.

 

A, i tak swoją drogą... ja już nie pamiętam, kto pierwszy palnął że "Korona Królów" to taka nasza "Gra o Tron", ale to już się pojawiało w sierpniu i już wtedy było to dementowane, zarówno z racji wielkich różnic budżetów przeznaczonych na realizację, jak i z powodu różnych gatunków obydwóch seriali. Tak więc nie wiem, czemu się ciągle to dziwne porównanie powiela.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/korona-krolow-hit-tvp1-wyniki-ogladalnosci

 

To powinno uciąć spekulacje na temat tego, czy widzom się podoba, czy nie.

Stawianie sprawy - w ten sposób też bawi, gdybym był złośliwy mógłbym powiedzieć,że 35 mln się nie podoba, no dobra 30 mln widzów odejmując małe dzieci. Widzowie są różni. Jednak widać,że ważne co się emituje,a nie,że troszkę jak niektórzy chcą wmówić,że to po prostu efekt poprzedzających programów. TVP znacząco poprawiła swoje wyniki w tym paśmie : http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/880-tys-widzow-teleturnieju-rodzina-wie-lepiej-tvp1-przegrala-z-konkurencja

 

Od dzisiejszego odcinka lecą także zapowiedzi tego co będzie w kolejnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boom!

 

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/korona-krolow-w-internecie-na-vod-tvp-pl-ponad-500-tys-widzow-serial-zapewnia-20-proc-ruchu-na-stronie-tvp

 

Pół miliona widzów w internecie (VOD) , to prawie 20% całości odsłon serwisu. 

 

 

Dotychczasowe odcinki telenoweli od 1 do 7 stycznia zanotowały 1,91 mln odsłon, co stanowi prawie 20 proc. odsłon wszystkich treści w serwisie. Każdy z udostępnionych odcinków znalazł się w dziesiątce najpopularniejszych materiałów z zeszłego tygodnia. Tytuł „Korona królów” był też hasłem najczęściej wpisywanym do wyszukiwarki na stronie. W porze emisji serialu w TVP1 wśród ok. 7 tys. internautów przeglądających witrynę aż 2,5 tys. oglądało tę produkcję.

To nieco burzy forsowaną teraz narrację, że serial oglądają emeryci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...