Skocz do zawartości

Ferguson HF8900HD USB (PVR Ready)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilacz i kondensatory filtrujące w zasilaczu 3.3 V to jest 3300uF i 2200uF odpadają. Zamieniałem na inne i brak poprawy. Potwierdza to kolega wyżej eksperymentem z wymianą zasilaczy.  Przy przodzie głowicy są dwa kondensatory 470uF/10 na których są napięcia 5 V i 3,3 V. Służą prawdopodobnie do dodatkowej filtracji napięcia zasilania głowicy a także do  redukcji zakłóceń. Na jednym z tych kondensatorów jest 3,3 V i ten spróbuję wymienić na początek. Dodatkowo głowicę zasila napięcie 1,2 V redukowane przez tranzystor lub stabilizator z napięcia. Redukcja jest z napięcia 5 V pobieranego z zasilacza głównego. Układ jest z tyłu głowicy na płycie głównej. Przy tym reduktorze są,  jak ktoś wyżej napisał trzy kondensatory wygładzające: 100uF, 1000uF i 470 uF/10 V. Skoro według moich ustaleń poprawia sytuację dodatkowy kondensator 4700uF na linii 3,3 V to na początek wymieniajcie kondensator  470uF z przodu głowicy na którym jest napięcie 3,3 V. Nie napiszę teraz, który to kondensator według oznaczenia na płycie ponieważ mam na razie skręcony tuner. Może to tylko to. :smile:

 

Skarkop: przetwornica to inaczej zasilacz. Zamienia 220 V zmiennego na 3,3 V, 5 V, 12 V i 24V. Na płycie nie zauważyłem dodatkowej przetwornicy.

Edytowane przez Krispl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że musi być na płytce zasilacza, więc raczej odpada. Nie wierze w teorię wadliwych kondensatorów, ale dla dobra nauki zamówiłem sobie około 60 kondensatorów (cały komplet) i wszystkie wymienię. Poświęcę swój czas. Zdziwię się jeśli coś to pomoże, a jeśli nic nie zmieni udowodnię kłamstwo tych którym niby to pomogło


Z drugiej strony mam nadzieję, że się mylę i to pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy dlaczego jest takie parcie na kondensatory? Przypuszczam, że jednak wiekszości (tak jak mnie) pomogła zmiana z 11158 na 11163. Zasadą jest, że jak problem rozwiązany, to ci, którym pomogło zapominają o temacie.

Zatem ja mam pytanie. Czy koledzy od kondensatorów próbowali tego rozwiązania (softwareowego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze w teorię wadliwych kondensatorów, ale dla dobra nauki zamówiłem sobie około 60 kondensatorów (cały komplet) i wszystkie wymienię.

 

...60 kondensatorów!? Ktoś wyżej napisał, że potrzebnych jest ok. 30...

 

 

Żeby nie było nieścisłości... Dodam że wymieniałem kondensatory uszkodzone tzn z wypukłą górą. Efekt był ponieważ dekoder pracował bez sprawnych kondensatorów. Nie wiem jak podziała na waszych ale Powodzenia!

 

W czym je wymieniałeś? W HF8900 czy Arivie TT?

 

 

Jestem ciekawy dlaczego jest takie parcie na kondensatory? Przypuszczam, że jednak wiekszości (tak jak mnie) pomogła zmiana z 11158 na 11163. Zasadą jest, że jak problem rozwiązany, to ci, którym pomogło zapominają o temacie.

Zatem ja mam pytanie. Czy koledzy od kondensatorów próbowali tego rozwiązania (softwareowego)?

 

Myślę, że owo "parcie" wynika właśnie z tego, że większości jednak nie pomogła zmiana na 11163. Stąd poszukiwanie innych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kondensatora CR106 na płycie głównej HF8900 (470 uF przy głowicy) w zasadzie eliminuje problem. Aktualnie po wymianie kondensatora  na inny obraz uspokoił się i tuner działa poprawnie od wczoraj. Czasami pojawia się chwilowa pixeloza ale bardzo rzadko. Dodam, że z 3 posiadanych, różnych kondensatorów (wszystkie używane) tylko na jednym tuner działał poprawnie. Być może pozostałe miały już zbyt małą pojemność. Dla testów i aby nie zniszczyć płyty wlutowałem "wąsy" do płyty i kondensator jest na wąsach. Wymienię przy okazji na całkiem nowy 470 uF lub 1000 uF/16 V i dalej będę "obserwował"  zjawisko. Pozdrawiam.

Edytowane przez Krispl
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak trzeba będzie ruszyć anteną. Są głosy na innym forum, że to się udaje. Ja na razie kręciłem prawo-lewo anteną oraz korekta konwertera i nic. Pozostaje kąt elewacji sprawdzić. To może być poniekąd słuszna hipoteza bo jeszcze w niedzielę rwało odbiór a dziś to skacze sygnał non stop...Ale heca z tym tp i starymi Ferdkami :)

Witam. Jestem tutaj nowy, wiec jeśli coś napiszę nie tak to sory. Ale odnośnie arivy TT dziś udało mi się znaleźć kanały z nieszczęsnego transpondera 11158V,wpisując częstotliwość 11165V,działa wszystko. Polecam sprawdzić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, co też takiego jest w tym nadawaniu 11158V, że kondensatory setek (tysięcy) tunerów muszą być wymienione. Jeżeli już są mocno zużyte to czemu odbierają setek innych częstotliwości DVB-S2? Tutaj pomogłoby wyjaśnienie Fergusona, który jak widać nie angażuje się w wyjaśnienie problemu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markar, pisałem o tym już wcześniej. Z drugiej strony tak naprawdę nie wiemy czy dotyczy to setek tunerów. Gdyby to wszystko zsumować, na różnych forach była mowa powiedzmy o kilkunastu, kilkudziesięciu HF8900 i TT. Trudno jest ocenić czy reszta nie pisze dlatego, że nie ma problemów czy po prostu nie lubi pisać. Wcześniej wspominałem, że na przestrzeni lat produkcji na pewno pewne rzeczy ulegały zmianie - mam na myśli dostawców niektórych podzespołów. Być może jest tylko pewna partia słabszych kondensatorów a być może cała ta teoria jest nic nie warta. Przekonać się o tym można tylko w jeden sposób - wymieniając je w swoim tunerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markar, pisałem o tym już wcześniej. Z drugiej strony tak naprawdę nie wiemy czy dotyczy to setek tunerów. Gdyby to wszystko zsumować, na różnych forach była mowa powiedzmy o kilkunastu, kilkudziesięciu HF8900 i TT. Trudno jest ocenić czy reszta nie pisze dlatego, że nie ma problemów czy po prostu nie lubi pisać. Wcześniej wspominałem, że na przestrzeni lat produkcji na pewno pewne rzeczy ulegały zmianie - mam na myśli dostawców niektórych podzespołów. Być może jest tylko pewna partia słabszych kondensatorów a być może cała ta teoria jest nic nie warta. Przekonać się o tym można tylko w jeden sposób - wymieniając je w swoim tunerze.

 

Ja nie piszę bo nic konkretnego nie mogę wnieść do tematu. Mam Arivę TT i u mnie ten sam problem występuje jak i pewnie u większości użytkowników. Na początku myślałem że to wina złego ustawienia anteny i nawet udało mi się ją lepiej ustawić ale to nic nie pomogło, mam problem z odbiorem z tego transpordera. Na serwis niema co liczyć, bo to jeden z gorszych serwisów jakie przerabiałem (przynajmniej w moim przypadku), nie zamierzam kupować więcej sprzętu tej firmy. Pisałem też do serwisu w tej sprawie, ale nawet nie raczyli odpowiedzieć. Z moją Arivą miałem problem od początku bo szatkowała mi obraz co jakiś czas, cztery raz wędrowała do serwisu aż w końcu wymieniono w niej całą płytę (przynajmniej w karcie gwarancyjnej tak mam napisane). Jedyne co Ferguson zrobił w tej sprawie to ze strony zniknęły daty przy softach do dekoderów (kiedy powstał dany soft), ciekawe tylko dlaczego? Bo strona się nie zmieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej, że stosowałem 3 kondensatory i na dwóch nic się nie zmieniło, tylko jeden poprawił odbiór co nie jest zjawiskiem normalnym. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z zakłóceniami, które trzeba w jakiś skuteczny sposób wyfiltrować. Dla niedowiarków mogę zrobić zdjęcie wnętrza tunera i podesłać film jak teraz tuner odbiera. Nie mam żadnych zakłóceń na 11158. Nie jest wcale powiedziane, że bezpośrednią przyczyną złego odbioru jest kondensator CR106. To jest kondensator pomocniczy, filtrujący dodatkowo zasilanie 3.3 V i umieszczony bezpośrednio przy głowicy. Jest równolegle połączony z kondensatorem 2200 uF umieszczonym w zasilaczu na wyjściu 3.3 V. Podłączenie dodatkowego kondesatora 4700 uF w złączce zasilania na płycie głównej na napięciu 3.3 V u mnie pomagało ale nie do końca. W testach okazało się, że lepiej pomaga wymiana kondensatora CR106 bezpośrednio przy głowicy  co pośrednio wskazuje na to, że źródłem zakłóceń w tunerze może być głowica LG. Nic innego nie wymieniałem w tunerze a  zatem myślę że przyczyna zjawiska leży w zakłóceniach rozpowszechniających się po linii zasilania 3.3 V. Pisałem wcześniej, że nie posiadam na stanie żadnego oscyloskopu cyfrowego aby sprawdzić jak wygląda napięcie 3.3 (zakłócenia) ze starym kondensatorem a jak teraz po wymianie. Jeśli Ariva TT posiada tę samą głowicę co HF8900 to znaczy, że może mieć  również problem z zakłóceniami na zasilaniu 3.3 V. Zrobię jeszcze eksperyment z kondensatorem tantalowym np. 22 uF zamiast zwykłego 470 uF. Zobaczymy jaki będzie efekt.

 

Skarkop: kondensator kondesatorowi nie równy. Zanim rozebrałem tuner najpierw przyłożyłem znaleziony w domu kondensator 470 uF(używany) na styk, równolegle  do CR106. Natychmiastowa poprawa. Rozebrałem tuner wylutowałem CR106 wymieniłem na inny (znalazłem Philipsa, również używany 470 uF, pomyślałem będzie lepszy). Włączam tuner i kaplica. To samo, piskeloza. Rozbieram ponownie tuner podlutowywuje równolegle poprzedni na którym tuner działał prawidłowo. Włączam tuner  - działa bez zarzutu. Ponownie wylutowywuję CR106. Lutuję wąsy, żeby nie zniszczyć płyty eksperymentami a następnie lutuję do wąsów inny większy kondensator 1000 uF (też używany). Włączam - pikseloza. Wracam do pierwszego kondensatora i jest OK bez zarzutu. Wniosek - nie wszystkie kondensatory nadają się w związku z tym do filtracji zakłóceń wysokiej częstotliwości oraz do  buforowania zasilania przy głowicy. Zrobię jeszcze  eksperyment na innych kondensatorach - nowych, które jutro kupię. Jako ciekawostkę podam że na "gorszych" kondensatorach tuner bardzo często się resetował na 11158. W niektórych wypadkach raz za razem nawet na chwilę nie pojawiał się obraz. Być może głowica zakłóca pracę procesora głównego sTI7700.

 

Skarkop: zapewniam Cię, że nie mam hurtowni kondesatorów natomiast udało mi się już życiu naprawić parę bardzo nietypowych urządzeń elektronicznych.

Edytowane przez Krispl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jakość kondensatorów ma w tym momencie znaczenie. Na elektrodzie ktoś zrobił to samo co ja tylko wlutował na styk równolegle do 470 uF dodatkowy 2200 uF i pisze że wszystko OK w czterech tunerach. Przy 1000 uF jeszcze częściowy efekt. Ja wlutowałem 470 uF i działa. Zerknę jak będę wymieniał jaka to firma.

Low ESR może być tu kluczem do sprawy. Duża pojemność to mniejszy ESR co mogłoby świadczyć o tym że przy średniej jakości 2200 uF opór jest już wystarczająco niski i taki sam jak przy bardzo dobrej jakości 470 uF.

Edytowane przez Krispl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...