Skocz do zawartości
  • 0

Różne siły sygnału


Scarecrow
 Udostępnij

Pytanie

Mam dziwną sytuację która mnie powoli irytuje. Podłączam miernik do przewodu aby ustawić antenę no i super. Na mierniku ustawiam parametry i wszystko gra. Następnie odłączam przewód od miernika i podłączam do dekodera i tu na mierniku zupełnie inne liczby na poziomie A1: S 100% J 52%, A2: S 100% J 54%. Mój dekoder to wifi Premiumbox+. Czy ktoś może mi powiedzieć co się dzieje ?

img_0066.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sygnału nie mierzy się w procentach. Nie ma zestandaryzowanego przelicznika dB do procentów, w efekcie każdy miernik i każdy odbiornik pokaże coś zupełnie innego i... nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest, aby wycisnąć jak najwięcej i tyle.

 

Oczywiście wchodzi ew. w grę uszkodzenie odbiornika, bo pokazuje niezbyt dużo, ale sam fakt obecności różnicy jest w zupełności normalny i każdy inny model dekodera i inne mierniki także w procentach pokażą co innego. Dlatego od lat uważam, że wszystkie urządzenia powinny mieć wycięte skale procentowe i pokazywać w dB jak Bóg przykazał ;)

 

EDIT: @czerstwy był szybszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Fotodetektor - Owszem powie, bo gdyby tak było od początku to by każdy wiedział ile C/N w dB powinno być mniej-więcej dla anteny 80cm, ile dla 90cm, albo przynajmniej byłby się w stanie zapytać choćby na forum. A tak jak ktoś podaje 60% to w zasadzie w ogóle nie wiadomo, czy to dużo, czy mało, bo nie wiadomo co producent przyjął za 100%, a są odbiorniki dla których to bardzo dużo, a są też takie, dla których to bardzo mało.

 

Jeszcze gdy 100% jakości producent ustalił na jakąś kosmiczną wartość C/N, to tylko później ludzie płaczą czemu nie ma 100% (autentyczny cytat: jak Pan antenę ustawiasz, że mam tylko 70%!). A znowu jeśli 100% jest ustawione na zbyt mało C/N, to odbiornik wchodzi na 100% zbyt szybko, mimo że antenę można ustawić lepiej i później przy pierwszej lepszej mżawce będzie klatkować. Sztuczne udziwnienie wynikające z zaszłości historycznych, przynoszące więcej szkody niż pożytku i robiące chaos - dB każdy by miał zbliżone na jakimkolwiek odbiorniku (przynajmniej jeśli para tuner+demodulator) zwracałyby prawdziwe dane i byłoby wszystko ładnie zestandaryzowane.

 

Zresztą właśnie z tego wynika ten wątek - dwa różne wskazania w procentach generalnie reprezentujące to samo. A mogłoby być w dB i byłby spokój :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko jak tuner za 1 zł ma to pokazać? chcemy mu wierzyć ?

Szmelc !

Lub najlepsze tunery kiedyś co zakładałem z cyfry - "szagekomy"  za 1 grosz w promo. Sygnał na czerwono lub na żółto a tuner działa ;)

Wskazania na zielono też się zdarzały.

 

ps

idę spać. Przemyślę to w snach ;D

Edytowane przez Fotodetektor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Tuner za 1 zł tak naprawdę kosztuje więcej, tylko się amortyzuje w abo :) A każdy sprzęt robiony jest na jakimś tam tunerze (głowicy), który często wcale taki zły nie jest. W 4K UltraBOX+ siedzi najpewniej BCM45208 - ten sam, który jest we wszystkich dotychczasowych Vu+ 4K (bez Zero 4K i bez nowych głowic do Uno 4K SE), zresztą w Evobox PVR też jest ten sam układ. Tylko kwestia czy lepiej dalej pokazywać wydumane wartości, czy lepiej to, co jest wyjściowo używane do ich wyliczania. W Evoboxie dB jeśli dobrze pamiętam są na ekranie technicznym - da się :) Na upartego można byłoby porównać na ile te wartości są zgodne np. z pomiarami z prawdziwego porządnego miernika - może kiedyś :) To, że jakiś tuner akurat pokazuje coś na czerwono ale chodzi to też właśnie efekt głupkowatych przeliczeń w sofcie zamiast wypluć to, z czego to wyliczył.

 

Mało tego - jeśli ktoś myśli, że mierniki jak ja to nazywam "tunerowe" - te z ekranami w cenie do 2k, mają jakieś cudowne podzespoły, to by się ciężko zdziwił ;) Wiarygodność byłaby na tym samym poziomie. Czasami są to zminiaturyzowane tunery jak Fergusony, czy Opticumy właśnie z wyciągniętymi wartościami bezpośrednio na ekran. Nie raz można poznać po sofcie - znajome OSD, to nie przypadek  :) I dyskutować można, czy warto pakować w to kasę, ale prawdziwe profesjonalne mierniki - Horizon, Rover, Promax, Televes kosztują sporo i trudno, aby zwykłemu instalatorowi się zamortyzowały na mocno rozdrobionym rynku, zwłaszcza jeśli nie robi zbiorczych. Wtedy wychodzę z założenia, że lepiej mieć to niż wskaźnik - nie ważne na czym zrobione, ważna szybkość i precyzja oraz przede wszystkim - doświadczenie i fach instalatora. Dobry instalator ustawi solidnie nawet na słabszym mierniku, kiepski nie ustawi dobrze nawet na mierniku za 10k :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A1: S 100% J 52%, A2: S 100% J 54%. Mój dekoder to wifi Premiumbox+.

O ile dobrze pamiętam wskazania powyżej 50% w Premiumbox+ odpowiadają MER ok. 12-13 dB. Czyli nie najgorzej, ale nie wiem na jakiej antenie odbierasz

 

Lub najlepsze tunery kiedyś co zakładałem z cyfry - "szagekomy"  za 1 grosz w promo. Sygnał na czerwono lub na żółto a tuner działa 

Dokładnie! Miałem taką sytuację że MER na gnieździe dekodera ok. 14 dB, a pasek jakości w "szagekomie" na czerwono, Ale dekoder odbierał bez zająknięcia. Z powodu tego czerwonego paska, klient próbował wymienić dekoder w punkcie. Ale nie udało się, bo stwierdzono że dekoder odbiera, więc jest sprawny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wow, widzę że dobrze trafiłem na forum dużo odpowiedzi naprawdę cieszy.

 

O ile dobrze pamiętam wskazania powyżej 50% w Premiumbox+ odpowiadają MER ok. 12-13 dB. Czyli nie najgorzej, ale nie wiem na jakiej antenie odbierasz

 

Korzystam z anteny 80 firmy Corab najzwyklejszej kupionej w eltrox. Do tego mam konwerter Inverto quad black premium. Do pomiaru sygnału używam miernika Digitsat PCM-1210

Edytowane przez Scarecrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kwestia anteny i wprawy przy jej ustawianiu.

Antena zwykła najtańsza 90 cm do tego konwenter Inverto Twin Monoblock.

 

Antena ustawiana na wskazania miernika w dekoderze Vu Uno 4K - dwadzieścia metrów kabla łączonego w dwóch miejscach :mrgreen: szewc bez butów chodzi.

 

Hotbird jako główny - zez ma Astrę 19,2E

 

Nic nie tnie - brak zaniku sygnału - przykładowe SNR na transponderze TVN - 11508

 

8bfb225b1505467a.jpg

 

 

Wskazania SNR na programie 4K - UHD z Astry z zeza konwentera.

 

 

f745adf486fe67c8.jpg

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...