Skocz do zawartości

Jakość 4K (UHD) platformy CANAL+ – dyskusja techniczna


XMAREKK30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat nie mogłem dziś oglądać, a tu widzę, że działo się... Zostawiłem nagrywanie (w ramach dalszego badania problemów Vu+ Ultimo 4K - wstępnie winny jest VTi), jeśli coś nie strzeliło, to może w poniedziałek sobie popatrzę. Z tymi ćwiartkami to jest możliwe, bo mogę chyba zdradzić od kuchni, że obraz z UK idzie właśnie jako 4x HD i musi być składany oraz synchronizowany. Jeśli było widać ćwiartki - był jakiś problem z synchronizacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem że tak można nadawać obraz  w jakieś ćwiartki. Dobrze rozumiem, że transmisja nadawana jest w Full HD, a potem składana do 4K w jakieś ćwiartki? Przepraszam jeśli coś pokręciłem, ale jak pisałem, myślałem, że nadawany jest bezpośrednio z kamer 4K, a nie jakieś kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest generalnie nowość, taki sposób przesyłu już funkcjonuje od dawna i czasami po prostu nie ma wyboru z różnych powodów, np. tu coś takiego szło FTA z 13°E w 2014 roku (gdzieś się zgubił zrzut, ale może go odnajdę i przywrócę): https://satkurier.pl/news/94728/testy-eutelsat-4k-na-13e.html Właśnie z powodu konieczności późniejszej synchronizacji to nie jest najwygodniejsze... Oczywiście na poziomie realizacji pewnie wszystko jest w jednym kawałku, gdzieś po drodze jest wąskie gardło wymagające przepuszczenia obrazu pociętego i ponownego składania. Wystarcza, że jeden obraz z tych czterech będzie przesunięty o nawet 1ms i już będzie widać dwie linie. Otwartą sprawą jest co zawiodło, ale to sobie popatrzę na nagraniu jutro (jeśli się nagrało), może coś podpowie...

 

Jeśli Viasat miał OK, to sugeruje bardziej problem lokalny u nas, ale też wiem że ekipa nc+ siedzi w trakcie realizacji i kontrolują, więc pewnie jeśli by mogli poprawić szybciej, to by poprawili.

 

Docelowo pewnie powoli takie dziwne rozwiązania jak składanie obrazu z kawałków będą zanikać, ale to wymaga dalszych inwestycji w sprzęt w całej branży (kto wszedł w UHD wcześnie, to załapał się na takie, a nie inne rozwiązania produkcyjne i teraz na tym jedzie - w 2014 roku taki był pomysł na przesył UHD). nc+ taki sygnał już dostaje, oni dopiero teraz w UHD weszli, więc zapewne zakupili współczesne rozwiązania, ale muszą się dopasować do tego, co jest w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagranie sprawdziłem teraz na szybko - faktycznie jest i widać, że walczyli z tym, np. w 22 minucie obraz był przecięty na pół, w 22:08 rozjechały się dodatkowo górne ćwiartki, w 22:22 jest OK, w 23:00 już znowu rozjazd, w 23:04 robi się nagle drastyczny w górnej prawej ćwiartce. Widać, że stopień rozjechania się zmienia, więc ktoś tam to starał się ratować i korygować w locie. Współczuję realizatorom, bo podejrzewam, że do końca meczu zdążyli osiwieć ;) Ten przekaz nie wyszedł, ale mam nadzieję, że wyciągnęli wnioski na przyszłość i będzie tylko lepiej :)

 

Będę analizował na spokojnie ten materiał, jeśli coś ciekawego mi wpadnie w oko, to się podzielę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tak. A czy nie mogliby na przykład godzinę przed meczem puścić transmisję 4K nawet pustego stadionu czy tam rozgrzewki (nawet rozgrzewki kibiców) i w tym czasie dopracować szczegóły? Pytam tak z ciekawości bo nie wiem czy mają taką możliwość otrzymać sygnał trochę wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...