Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A czy czasem ''Jak rozpętałem II wojne światową'' już tak nie powstał w trzech częściach? (gdyby wyemitowaliby ten film w całości, to trwałby do 4:00 nad ranem).

 

@Poland co do trylogii ''Sami Swoi'', to akurat 2 filmy o przygodach Kargula i Pawlaka powstały w innym okresie od pierwszej części i z innymi nazwami. Co do ''Kevina'', to wspomniałem już wcześniej dlaczego Polsat puścił ten film (ciekaw jestem czy rosyjska telewizja też emituje w okresie majowym swojego ''Kevina'', czyli ''Ironię Losu''?).

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, film powstał w 3 częściach, choć przy kolaudacji był pomysł, aby były to 2 filmy po około 120 minut każdy, jednak zamiast tego wyszła trzyczęściowa opowieść. Całość trwa 236 minut, czyli prawie 4 godziny. Jakby nadawano bez reklam od tej 22:00 to by się tak o 2:00 skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Falcon napisał:

Ale tylko do wersji pokolorowanej, biało-czarna leci w TVP.

Był czas, że TVP także emitowała polsatowską kolorową wersję cyklu "Jak rozpętałem II wojnę światową" jak i "Samych swoich". :smile:

 

3 godziny temu, FanMMA napisał:

od wielu lat jest to w tv a obecnie jak napisałeś tylko w słoneczkach co najmniej dwa razy do roku w Polsacie i Polsacie Film,

A także w Super Polsacie. :wink: Natomiast na kanałach TVP to już dawno nie widziałem emisji - nawet w wersji czarno-białej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wislok
W dniu 4.05.2019 o 02:58, Tim napisał:

Był czas, że TVP także emitowała polsatowską kolorową wersję cyklu "Jak rozpętałem II wojnę światową" jak i "Samych swoich". :smile:

 

A także w Super Polsacie. :wink: Natomiast na kanałach TVP to już dawno nie widziałem emisji - nawet w wersji czarno-białej.

Co to zmienia jak w Super Polsacie też mi puszczają ten film np. w trzy kolejne niedziele. Mnie się wydaje,że w dzieciństwie ten film był w jednej części do obejrzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2019 o 23:34, Frontowiec napisał:

@FanMMA prawa do ''Jak rozpętałem II wojne światową'' ma tylko i wyłącznie Polsat.

 

W dniu 4.05.2019 o 01:01, Falcon napisał:

Ale tylko do wersji pokolorowanej, biało-czarna leci w TVP.

 

W dniu 4.05.2019 o 02:58, Tim napisał:

Był czas, że TVP także emitowała polsatowską kolorową wersję cyklu "Jak rozpętałem II wojnę światową" jak i "Samych swoich". :smile:

 

A także w Super Polsacie. :wink: Natomiast na kanałach TVP to już dawno nie widziałem emisji - nawet w wersji czarno-białej.

Z tego co wiem, to prawa(najprawdopodobniej są to autorskie i materialne) do trzech części filmu pt.: "Jak rozpętałem II wojnę światową"(w wersji czarno-białej) oraz filmów: "Sami swoi"(w wersji czarno-białej), "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" posiada: Studio Filmowe Kadr, gdzie dysponentem praw do tytułów "wspólnych"(które pozostają pod nadzorem SF Kadru, a z których wszelkie zyski są współdzielone przez SF Tor, SF Zebra, SF Kadr, Filmotekę Narodową) jakimi są przynajmniej: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" są: SF Kadr, SF Zebra, SF Tor oraz Filmoteka Narodowa. Nie wiem jaka jest sytuacja z "Jak rozpętałem II wojnę światową" odnośnie współdzielenia i dysponowania prawami o których pisałem, ale domyślać się można, że być może posiadają je tylko: SF Kadr oraz Filmoteka Narodowa(która to po prostu z tego co wiem dla zdecydowanej większości polskiej kinematografii - posiada i przechowuje taśmy, na których nagrane są m.in. te filmy).

Z tego co rozumuję i wiem, to prawa o których pisałem, do filmu: "Jak rozpętałem II wojnę światową" w wersji czarno-białej w 100 % posiada SF Kadr i FN, natomiast w wersji kolorowanej: SF Kadr oraz FN w 90 %, gdzie pozostałe 10 % posiada telewizja Polsat.

 

Częściowe źródło informacji: http://bip.kadr.com.pl/bip/index.php?id=157&id2=162 

 

[To w ramach hipotezy, nieoficjalnych "informacji", przemyśleń:

Być może jest też tak, że "Sami swoi" o raz trzy części filmu: "Jak rozpętałem II wojnę światową" zostały sprzedane w latach 90-tych Polsatowi(najpewniej około roku 2000 wraz z koloryzacją tych tytułów*) na około 20 lat, na niezbyt dogodnych warunkach finansowych dla SF Kadru. Chodziłoby tu o prawa do emisji.

Bo w linku do BIP-u SF Kadru, który podałem w tym poście miałaby być tylko mowa i opis jakby jedynie podstawowego stanu prawnego tych tytułów - tzn. tego kto jest właścicielem. Przy czym jak właściciel odda umową licencje na dany region na np. 20-30 lat, to wtedy mimo, że jest właścicielem to nie może dysponować prawami.

Osobiście myślę, że jeżeli już: to sytuacja ta dotyczy tylko i wyłącznie wersji kolorowanych tych filmów.

* http://filmsamiswoi.wixsite.com/strona/koloryzacja]

W dniu 4.05.2019 o 19:27, Aleksandra Maria (Natalia) napisał:

Ja również - ostatnio to chyba pamiętam, że leciała gdzieś z 5-6 lat temu.

Z tego co ja pamiętam, to ostatnio trylogia o Kargulach i Pawlakach była emitowana w TVP(TVP1), na Sylwestra 2016 roku - film po filmie(cała trylogia). Nie pamiętam jaka była to wersja "Samych swoich" - czy czarno-biała czy kolorowa(choć myślę, że czarno-biała), jednak z tego co pamiętam i przypuszczam, była to emisja przynajmniej filmów: "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" z jakby nowej, lepszej kopii emisyjnej pod względem rozdzielczości i koloru(wydaje mi się, że to chociażby ta wersja, dostępna na internecie w serwisie Dailymotion na kanale/koncie użytkownika: "Filmoteka PL"; do wyboru w wersji 720P jest tam; na CDA też chyba dostępna jest ta wersja, tyle że z angielskimi napisami - przygotowana być może dla TVP Polonia; ogólnie być może te wersje tych filmów("Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć") w "lepszej ciut jakości" zostały przygotowane dla TVP) - w porównaniu choćby z wersjami jakie emitowane były w Super Polsacie(i Polsacie chyba też) w zeszłym i bodajże tym roku, tj. ze "starej" kopii emisyjnej(w nie ciekawej moim zdaniem jakości), a w dodatku w tzw. "windowbox'ie", czyli tak jak przynajmniej jeszcze jakiś czas temu były dostępne(i chyba są) te filmy na IPLI.

 

["Kochaj albo rzuć" na Polsacie gdzieś w styczniu/lutym tego roku był emitowany też z tej "starej" kopii wydaje mi się, ale w formacie "16:9".

Z tego co wiem to oryginalne formaty obrazu w jakich została nagrana(zapisana na taśmie, negatywie) trylogia w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego to:

- "Sami swoi": 1,37:1 (tzw. format: 4:3 - "czarne pasy po bokach" tzw. "kaszety", na ekranie w formacie 16:9(czyli na "typowym" ekranie w jakie jest wyposażone większość obecnych urządzeń RTV, typu: TV, telefony)),

- "Nie ma mocnych": 1,66:1 (wąskie, "czarne paski po bokach" na ekranie w formacie 16:9),

- "Kochaj albo rzuć": 1,66:1 (wąskie, "czarne paski po bokach" na ekranie w formacie 16:9).]

 

Nie pamiętam kiedy ostatnio trzy części filmu pt.: "Jak rozpętałem II wojnę światową" były emitowane w TVP. Domyślam się, że też ostatnio w 2016 roku(na podstawie mojej pamięci).

Zaś z tego co wiem, to oryginalny format obrazu w jakim został nagrany(zapisany na taśmie, negatywie) trzy częściowy film w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego to: 2,35:1 ("czarne pasy" z "góry" i "dołu" ekranu).

 

Dlaczego tak jest, że w ostatnich latach(bodajże 2017-2019 i chyba przynajmniej, aż do końca 2020 roku) trylogia w reżyserii S. Chęcińskiego i trzyczęściowy film w reżyserii T. Chmielewskiego jest/są emitowane na kanałach Telewizji Polsat i na żadnych innych najprawdopodobniej nie(w tym TVP) ?

Są i one w różnych wersjach kolorystycznych(dla filmów, których to dotyczy) dostępne od pewnego czasu(trylogia S. Chęcińskiego od bodajże grudnia 2018 roku) i na IPLI, której to chyba właścicielem jest Cyfrowy Polsat.

 

Z tego co wiem to TVP przegrała "przetarg" na prawa, licencje do emitowania filmów(jakichś bądź wszystkich)(filmy zostały wystawione na sprzedaż; najlepszą, najwyższą ofertę SF Kadr przyjmuje) w telewizji linearnej - przynajmniej od Studia Filmowego Kadr - na dwa lata(najprawdopodobniej przez 2019 oraz do końca 2020 roku), gdzie być może poprzednio(w latach 2017-2019) również wystąpiła taka bądź podobna sytuacja.

Skąd ta informacja, wiedza ?

Z wywiadu jakiego uczestnikiem był: Dyrektor SF Kadru, Pan Filip Bajon(data emisji: 17 stycznia 2019 roku, o godzinie 19:00).

Źródło wywiadu: https://audycje.tokfm.pl/podcast/71429,Filip-Bajon-Mamy-CBA-to-brzmi-powaznie-ale-wiemy-ze-mozemy-spac-spokojnie (od mniej więcej 15:04 do 16:28 jest mowa o tej sprawie i chyba w żadnym innym momencie już nie)

Być może warunki "przetargu", sprzedaży praw, licencji do emitowania filmów w telewizji linearnej w "ostatnim czasie" się zmieniły, bo wydaje mi się, że bywało tak, iż w jeden przykładowy rok, filmy te nadawała TVP i Polsat(a czasami i TVN, jak np. w przypadku: "Kogli-mogli"), czyli, że być może następowała sprzedaż "licencji do nadawania" na dane tytuły, na konkretne ilości emisji w danym roku, bez zastrzeżeń, że posiadać będzie je tylko jeden nadawca na dany okres czasu.

 

Co do IPLI i obecności tam "filmów SF Kadru"(ale i sprzedaży praw do filmów dla telewizji linearnej: Telewizji Polsat - o czym pisałem wyżej) to niewykluczone, że całość tej sprawy związana jest z kontrolą CBA, która miała miejsce bądź rozpoczęła się najprawdopodobniej w styczniu 2019 roku, gdzie komunikat jaki widnieje w "Aktualnościach" na stronie internetowej SF Kadru brzmi:

"Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi jak wyglądały negocjacje w przedmiocie przyznania licencji na dystrybucję filmów oraz współpracę w zakresie VOD."

Źródło cytatu: http://www.sfkadr.com/pl/news.html

Gdzie obie sprawy, czyli "przetarg" na licencje, dystrybucje filmów dla telewizji linearnej oraz wejście z "filmami SF Kadru"(co rozpoczęło się - dodawanie na IPLĘ "filmów SF Kadru" - najprawdopodobniej w grudniu 2018 roku i potrwać ma/miało do czerwca 2019 roku) niejako mogły się zbiec w czasie i w toku "przetargów", negocjacji pomiędzy SF Kadrem i Cyfrowym Polsatem uogólniając(choć być może nie)(Telewizja Polsat, IPLA).

W wywiadzie dla TOK FM, do którego link podałem powyżej, również jest mowa o tych sprawach.

 

Warto myślę, że wspomnieć o tym, że filmy te(o których pisałem powyżej - poza dwoma "Koglami-moglami") nie doczekały się jeszcze digitalizacji i/lub rekonstrukcji cyfrowej, co być może nastąpi niebawem, z racji trwającego programu związanego z tymi czynnościami, w którym uczestniczą właściciele, dysponenci praw do tych tytułów, o których pisałem(oficjalnie nie jest wspomniana FN, ale...). Część tytułów w ramach tego programu, już została "wydana".

 

Więcej wiedzy w tych i podobnych sprawach, można uzyskać moim zdaniem, korzystając m.in. z tych informacji, miejsc:

https://forum.satkurier.pl/topic/10461-cyfrowe-rekonstrukcje-polskich-filmów/?do=findComment&comment=1422335

 

Tak ogólnie mówiąc odnośnie znanych wersji czarno-białych i koloryzowanych części z opisywanych tu filmów:

Różnica jakościowa pozytywna, występuje na korzyść wersji "pokoloryzowanej" głównie ze względu na kolor, ale i przede wszystkim wyższą rozdzielczość w jakiej zostały zapewne zeskanowane taśmy na rzecz koloryzacji(+ być może z oczyszczeniem taśmy fizycznie, mechanicznie, chemicznie i być może wstępnie cyfrowo podczas skanowania(w to patrząc na obraz i porównując dwie wersje: wątpię) - na tyle na ile było stać sprzęt i dostępną technikę w USA w 2000 roku - jaki to był sprzęt i na czym konkretnie polegał cały proces - nie wiem), gdzie zapewne dostępne czarno-białe kopie(emitowane niegdyś w np. TV i być może obecnie) były zeskanowane(przegrane na taśmy, bo czy na nośnik cyfrowy to nie wiem - wątpię, jeżeli mówimy o czasie sprzed 2000 roku; być może obecnie są przegrane "jak leci" na nośnik cyfrowy) "chwilę" przed koloryzacją i w dodatku "jak leci" i bez może nawet oczyszczania fizycznego taśmy(chodzi o kopię taśmy oryginalnej - negatywu - obecnej na innej taśmie, czyli taśmę, kopię emisyjną; negatywy, dostępne taśmy danych tytułów z tego co wiem są na bieżąco, w ramach cyklu i organizacji pracy i zapotrzebowania czyszczone i konserwowane przez FN(jeżeli je posiada FN)). Być może były też to kopie kopii taśm, bo kiedyś przecież chyba w telewizji emitowany sygnał np. danego filmu był z taśmy, a nie niedostępnej jeszcze wtedy techniki zapisu cyfrowego.

 

Być może w którymś miejscu w powyższym tekście pomyliłem się lub podałem błędną informację, jednak nie było to moim celem. Przedstawiałem tu również swoje prywatne zdanie, przemyślenia, które być może nie są wolne od pomyłek nie celowych. Za wszelkie niezamierzone błędy i brak klarowności, jasności w przekazaniu informacji, treści tego postu - przepraszam.

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam w związku z tym(https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1469051), że moim zdaniem, w kontekście np. przeszłości czy przyszłości - TVP mogła chyba "kupować" do emisji wersje pokolorowane(od SF Kadru(i pośrednio SF Toru, SF Zebry, FN) i Polsatu) tyle, że po prostu, z jasnych przyczyn, te wersje były, wyżej wyceniane od wersji czarno-białych, a i może zależało to od decyzji Polsatu, który może mimo wszystko chciał wyłączność(przynajmniej może na jakiś konkretny czas; nie na stałe i może robili wyjątki) zachować dla siebie i czerpać z tego korzyści - o oglądalność(zyski) i kojarzenie tej "lepszej" wersji przez ludzi z jedną, konkretną stacją telewizyjną pewnie tu chodzi. Zapewne też Polsat mimo pewnych swoich "praw" do wersji pokolorowanych - musiał/musi coś za nie płacić SF Kadr(pośrednio też: SF Tor, SF Zebra, FN) i sobie niejako być może też - bo raczej te 10 % "za darmo nie kupi" praw do emisji, ale może za to ma pewne inne swoje "zyski"(może np. pierwszeństwo, niższą cenę zakupu licencji do emisji). Może to w ogóle "działa" na innej zasadzie niż ta, na której opiera się moje domniemanie. Polsat był zapewne jednym z inwestorów koloryzacji. Bo załóżmy, że na ten proces Polsat "wyłożył" tylko ze swoich pieniędzy na 10 % całości ? Ale może za to dostał "wyłączność", licencje na 20-30 lat o czym pisałem w poprzednim, podlinkowanym w tym poście - poście i może inaczej jest z tym "kupowaniem" przez Polsat(o ile ono w ogóle występuje) praw do emisji tych filmów pokolorowanych, o których pisałem w podlinkowanym wyżej w tym poście - poście. Nie koniecznie też te "10 % "praw"" musi oznaczać "wyłożenie" 10 % kosztów jakie poniosła koloryzacja. Być może dane z BIP-u, który podałem we wcześniejszym poście w tym wątku - nie są prawidłowe.

 

Odnośnie praw: To, że obecne Studia Filmowe mają do omawianych filmów "prawa" to historia bym powiedział raczej nowsza, od tej kto oryginalnie wyprodukował i posiadał prawa do tych filmów(część byłych "Studiów Filmowych" nie istnieje i/lub zostały połączone z innymi itp.). Na przestrzeni lat się to zmieniło/zmieniało z różnych przyczyn.

 

Skomplikowana przynajmniej moim zdaniem dla "zewnętrznego zainteresowanego" sprawa, domniemania na podstawie "nieoficjalnych informacji", różnych "przecieków", domysłów, a jak jest dokładnie to pewnie wiedzą tylko sami zainteresowani(wewnątrz sprawy). 

 

Dodam do poprzedniego swego postu(niejako się poprawiając), że chodzi tu jednak chyba o prawa autorskie i/lub materialne i/lub majątkowe.

 

Być może w którymś miejscu w powyższym tekście pomyliłem się lub podałem błędną informację, jednak nie było to moim celem. Przedstawiałem tu również swoje prywatne zdanie, przemyślenia, które być może nie są wolne od pomyłek nie celowych. Za wszelkie niezamierzone błędy i brak klarowności, jasności w przekazaniu informacji, treści tego postu - przepraszam.

 

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...