Jump to content

Recommended Posts

Dzięki Panowie, uspokoiliście mnie. Czyli takie rozwiązanie musi zadziałać - i ze swojego routera do swoich pozostałych sprzętów :).

AdzvpGl.png

Cześć. Odświeżałem wczoraj listę HiWay ( link jest w stopce) i pokusiłem się o zweryfikowanie jej ze stroną Inea (https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod-i-telewizja/oferta-standard-tv/exclusive#showRight).

Napisali na niej, że w ofercie są 202 kanały. Nijak nie mogę się doliczyć 202, wychodzi mi 201. Czy coś przeoczyłem? Liczba kanałów w jakości HD też mi się nie zgadza, ale to inna kwestia.

14 minut temu, rafal712 napisał:

Dzięki Panowie, uspokoiliście mnie. Czyli takie rozwiązanie musi zadziałać - i ze swojego routera do swoich pozostałych sprzętów :).

AdzvpGl.png

Tak, nie powinno być problemów. Jeśli swój router masz, to polecam tryb bridge na sprzęcie Inea plus zewnętrzne IP + custom DNSy.

Edited by mrSpectro

Czy na sprzęcie od Inei będę mógł sam zmieniać te parametry? Jaki router byś polecił? Łącze symetryczne 1GB/s jak u Ciebie.

1 godzinę temu, peka napisał:

... a może z INEA ktoś mi coś podpowie ? :)

Rok temu pisałem do nich odnośnie parowania dekodera hiway z pilotem od samsunga z systemem tizen. Oddzwonił "technik" i powiedział, że po co mi jeden zintegrowany pilot, przecież można mieć dwa 😀 

Dla nich funkcje smart w tv i obsługa jednym pilotem, to czarna magia. Tam jest taki beton, że nie licz, że cokolwiek w tej sprawie zrobią. 

Teraz, luk76 napisał:

Rok temu pisałem do nich odnośnie parowania dekodera hiway z pilotem od samsunga z systemem tizen. Oddzwonił "technik" i powiedział, że po co mi jeden zintegrowany pilot, przecież można mieć dwa 😀 

Dla nich funkcje smart w tv i obsługa jednym pilotem, to czarna magia. Tam jest taki beton, że nie licz, że cokolwiek w tej sprawie zrobią. 

No właśnie... :(

Znalazłem 2 modele, ale trochę za bardzo mieszają (np. back włacza EPG). Niemniej pozwala włączać pilotem smart TV, kino i dekoder ...  

5 minut temu, peka napisał:

No właśnie... :(

Znalazłem 2 modele, ale trochę za bardzo mieszają (np. back włacza EPG). Niemniej pozwala włączać pilotem smart TV, kino i dekoder ...  

Tu masz cały wątek na temat prób konfiguracji. Niestety o dodanie dekodera do bazy samsunga musi zadbać inea więc nic z tego nie będzie.

https://eu.community.samsung.com/t5/Telewizory/Telewizja-Hiway-a-parowanie-pilota/td-p/1263176

21 minut temu, rafal712 napisał:

Czy na sprzęcie od Inei będę mógł sam zmieniać te parametry? Jaki router byś polecił? Łącze symetryczne 1GB/s jak u Ciebie.

1. Tryb bridge - to ustawia inea, musisz im dać takie wytyczne

2. Zewnętrzne IP - to usługa od Inei, kiedyś było za darmo, teraz 5 pln na miesiąc, standardowo jest sie za CGNATem.

3. DNSy możesz ustawić na swoim routerze, raczej wszystkie to umożliwiają.

Gdybym teraz kupował router, to bym się zastanawiał nad którymś z tych 3 (opcje z wyższej półki dla kowalskiego):

https://www.synology.com/pl-pl/products/RT2600ac

https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AC88U

https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AX88U

Ale tu wszystko zależy od wielkości mieszkania/domu, oczekiwanych funkcji itp. wiec raczej indywidualna sprawa.

Dzieki za rozbudowana wypowiedz :). Bez zmiennego IP sie nie obedzie? Czy Inea moze fiknac na tryb bridge i nie chciec go ustawic i co wtedy?

Godzinę temu, rafal712 napisał:

Dzieki za rozbudowana wypowiedz :). Bez zmiennego IP sie nie obedzie? Czy Inea moze fiknac na tryb bridge i nie chciec go ustawic i co wtedy?

Zmienne to ono będzie teoretycznie zawsze (choć w praktyce moje zewnętrzne IP nie zmieniło się chyba nigdy). Opcja za 5 pln/miesiąc to zewnętrzne IP, które pozwala na dostanie się bezpośrednio do swojej sieci z dowolnego miejsca. Ma też często znaczenie przy grach sieciowych. Jeśli masz jakąś automatykę domową, serwer domowy, kamerki, serwer vpn itp, to bez zewnętrznego IP może być dużo trudniej, jeśli będziesz chciał się dostać do tych zasobów spoza domu. Jeśli Ciebie to nie dotyczy, to nie jest to konieczne. Kwestia tego jak korzystasz z sieci.

Tryb bridge - u mnie nie było problemu, włączyli tryb bridge, wyłączyli WiFi wbudowane w ich ONT/router i po sprawie. Jeszcze przy techniku mogłem na spokojnie zweryfikować czy wszystko jest ok. 

Ok - super. Czyli chyba nie bedzie mi potrzebne zewnetrzne IP. Cos tam pogram, ale zalezy mi glownie na tym, zeby swoj wlasny router smigal - czyli poki co chyba tego nie biore.

Dzieki wielkie.

W dniu 28.01.2020 o 14:25, Damian68 napisał:

Telewizor 4K OLED a dokładnie

Telewizor LG OLED55B8PLA

Kanał 119 Eleven 4K trawa koloru zgniłej zieleni , kanał 120 trawa zielona

8de85aa7d408.jpg no ja naprawdę nie wiem gdzie ta zgniła zieleń

@apollo: przynajmniej  pani z DUK, mimo że  niespecjalnie starała się  przekonać Ciebie jako klienta- przynajmniej była szczera  apropo  kanałów :D Jednak to było wiadome  i bez  tych  słów 

Od dawna jest jedno, wielkie NIC.  Inei to się nawet nie chce postarać o  serwis VOD  typu Netflix , czy  Amazaon Prime, które  znacząco wypełniłyby braki w ofercie.  Tylko w socjalmediach są żarliwe zapewnienia o prężnym rozwijaniu oferty HIWAY.  Tylko gdzie  te efekty ? 

11.02- minie rok od wprowadzenia oferty  na rynek .

Edited by aadacho250
  • Like 1

22 godziny temu, czerstwy napisał:

Sprawdz dokładniej bo Museum 4K nie jest wyjątkiem.

Weźcie pod uwagę również czynnik format obrazu kompresji HEVC, gdzie bitrate nie osiągnie proporcjonalnie tak wysokich wartości jak przy MPEG-2/4.

@bugmenot

Tak, to prawda. Rzadko się zdarza, a wręcz w ogóle, aby napotkać kanał 4K z satelity, gdzie bitrate byłby na poziomie ~10 MBit/s.

Przy wolnej chwili spojrzę co tam się dzieje w cyfrach na tym kanale Museum 4K.

W dniu 28.01.2020 o 14:25, Damian68 napisał:

Telewizor 4K OLED a dokładnie

Eleven 4K trawa koloru zgniłej zieleni , kanał 120 trawa zielona

Ewidentnie proponuję poszukać na sieci wskazówek jak prawidłowo skalibrować ten telewizor.

Pozdrawiam

5 godzin temu, apollo napisał:

Ewidentnie proponuję poszukać na sieci wskazówek jak prawidłowo skalibrować ten telewizor.

Pozdrawiam

Cały czas szukam informacji na temat ustawień i zmieniam ustawienia. Wszystkie porady mile widziane. Nie chcę tu już więcej robić zamieszania bo wątek o INEA. Pozdrawiam

23 godziny temu, mrSpectro napisał:

Ciekawe, u mnie dekoder HiWay działał bez problemu podłączony do mojego routera, który był podłączony do modemu Inea w trybie bridge. Wystarczyło ustawić oryginalne serwery DNS Inea. Z ciekawości przetestuje to dzisiaj jeszcze raz, może coś zmieniali w konfiguracji.

EDIT: Właśnie przetestowałem i działa. Wystarczyła ręczna konfiguracja sieci w HiWayu i podanie DNSów Inea. Podsumowując HiWay zadziała na każdym porcie (niezależnie czy tryb bridge czy router, a net, tak jak powiedziałeś tylko na 1). Jeśli przez własny router, to trzeba skonfigurować ręcznie DNSy jeśli korzysta się z innych niż Inea (a tak akurat u mnie jest).

Bardzo ciekawe że u mnie nie działa, może dlatego że mój router który posiadam nie działa zbyt dobrze (Ubiquiti ER-3 Lite) :/ Też mam ustawione DNS Inei i pojawia mi się błąd 15. Musiałbym sprawdzić na innym (ale teraz nie mam przy sobie) :/ żeby zobaczyć prędkość każdego kanału.

Miałem okazję przyjrzeć się IPTV od Orange więc oto kilka moich spostrzeżeń względem Hiway:

Jakość przekazu tv
Tu oczywiście Orange bije Hiway na głowę, zresztą jak zdecydowana większość ofert innych dostawców. Ponadto o ile Inea jest pionerem SD, to w Orange sytuacja jest normalna. Co może być w HD to jest. A SD też wygląda lepiej niż w Hiway. No i opóźnienie kanałów w Orange zdecydowanie mniejsze (kilka sekund).

Oferta programowa
W Inea o PS Premium można pomarzyć, w Orange jest za darmo do pakietu C+Prestige i za 30 zł do innych pakietów. W Inea jest straszny opór przed zwiększaniem oferty o wartościowe stacje, Orange jest dużo bardziej elastyczne w tej kwestii.

Ceny
W relacji do oferty programowej zdecydowanie na korzyść Orange, nawet kosztem niesymetrycznego internetu.

Sprzęt i funkcjonalność
Nie ma się co czarować - w obu platformach dekodery są mocno budżetowe, więc cudów nie ma się co spodziewać. Przesiadka z vu+ i tym podobnych łatwa nie będzie.
Zaletą Samsunga w Orange jest stabilność działania co w Hiway standardem niestety nie jest (tam jak wiadomo standardem jest żółty przycisk resetu). Orange ma też wbudowany Netflix, w Hiway jest tylko youtube. Do  Samsunga można dodać dysk za 49zł opłaty jednorazowej albo własny po usb, względnie korzystać (ale w mocno ograniczonym zakresie) z chmury. W Hiway tylko chmura.
Na tym jednak zalety Orange się kończą a przewaga jest moim zdaniem po stronie Hiway, np:
- profile użytkowników - w Hiway skonfigurowanie listy kanałów (z własną numeracją czego w Orange nie ma) można odtworzyć na innym dekoderze w multiroom; nasze nagrania ustawione na jednym dekoderze widzimy też na innym w ramach profilu.
- nagrywanie w chmurze - w Hiway dostępne na właściwie wszystkich wartościowych kanałach, w Orange dla bardzo ograniczonej ich liczby więc bez dysku się nie obejdzie (a do nowego sagecom'a dysku podpiąć się nie da)
- hdmi-cec - w Hiway na adb dostępne, w Orange na żadnym, nawet najnowszym dekoderze tego nie uświadczymy. Żeby obejrzeć tv w Orange musisz użyć 2 pilotów (tak to 20 lat temu było, teraz to jakiś żart)

- normalizacja dźwięku - w Hiway nie zauważyłem problemów z różnym poziomem głośności na kanałach, w samsungu od Orange jest z tym duży problem (oglądasz np. c+, przełączasz na polsat sport i nic nie słychać, trzeba zwiększyć głośność tv o kilka stopni)

Online TV
W Hiway niedostępne, w Orange jak najbardziej i to w połączeniu z nc+ go. W dodatku w fazie testów jest nawet apka na android tv. Tu inea jest daleko w polu.

Moim zdaniem, gdyby Inea chociaż część środków ze swojego mocno ułomnego marketingu wykorzystała na dopracowanie technologii a także poszerzyła ofertę programową, nie miałbym wątpliwości z usług której platformy skorzystać. Nawet gdybym miał płacić więcej.

Edited by luk76
  • Thanks 1
  • Upvote 1

3 godziny temu, matix9797 napisał:

Bardzo ciekawe że u mnie nie działa, może dlatego że mój router który posiadam nie działa zbyt dobrze (Ubiquiti ER-3 Lite) :/ Też mam ustawione DNS Inei i pojawia mi się błąd 15. Musiałbym sprawdzić na innym (ale teraz nie mam przy sobie) :/ żeby zobaczyć prędkość każdego kanału.

Musiałem zrobić też hard reset HiWaya odłączjąc go od prądu, by działało - bez tego jakoś nie mógł złapać ręcznej konfiguracji sieci.

Szanowny Panie Radosławie,

w nawiązaniu do naszej konwersacji odnośnie kanału CBS reality i jego jakości HD a SD - pragnę poinformować, że kanał w bieżącym miesiącu (styczniu) będzie nadawany w jakości HD. Kwestia ta została już zgłoszona do odpowiedniego działu, więc dziękuję za Pana kontakt w tej sprawie.
Taką odpowiedź dostałem od inea, jutro ostatni i okaże się na ile są wiarygodni. Chociaż uważam że nic z tego nie będzie, bo jak wiadomo inea nie tylko nie wprowadza kanałów HD, ale i kanały HD obniża do SD, co jest u nich normą.

Godzinę temu, luk76 napisał:

W relacji do oferty programowej zdecydowanie na korzyść Orange, nawet kosztem niesymetrycznego internetu

Myślę, że  za jakiś czas - większość operatorów wprowadzi internet  symetryczny. :) 
Mimo wszystko  dla większości ważniejsza jest prędkość pobierania,  niż wysyłania ( np. gier z serwisu Steam ). 
Przyjdzie czas, będę szukał, pytał .  Muszę dokładnie  się dowiedzieć,  jak to  dokładnie  jest z tym światłowodem od Orange.  Za kilka miesięcy kończy mi się umowa  na telefon komórkowy- zaczynam  powoli rozglądać się za ofertami  u operatorów . Ostatnio rozmawiałem z Panią  z Orange i oznajmiła mi, iż mimo, że  na stronie nie widzę  dostępności światłowodu, w mojej  lokalizacji jest możliwość   podłączenia usług. Maksymalną szybkość jaką mogę mieć po światłowodzie to 600 Mb/s

Nie potrafiła mi powiedzieć dlaczego nie widzę  tej oferty, natomiast ona ma taką informacje w systemie .

Reasumując :  jak operator chce - potrafi. Potrafi postarać się o bogatą ofertę TV  on-line,   ofertę  TV,  dba o jakość.  Nawet z Netflix'em nie ma problemu.

Edited by aadacho250

A czy mozna wziac np. internet od Inei, a TV od Orange? Jest sens takiej zabawy?

Nie  można zakupić samej oferty TV od Orange. Pytałem kilka razy. :)

@radzion19 :  dlatego nie chcę mi się już wdawać  w konwersacje  z Ineą, bo to nie ma najmniejszego  sensu. Zawsze mają  na wszystko  odpowiedź. Nie zawsze logiczną, za to  często ironiczną,,bezczelną.

Typu ale ,, o co Ci chodzi? '' 

Kilka razy dano  mi do zrozumienia, że skoro zdecydowałem się podpisać z nimi umowę,  mam  płacić rachunki za usługi  i za dużo nie oczekiwać. Ponieważ według nich  wszystko jest w najlepszym porządku.

Edited by aadacho250
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.