Jump to content

Recommended Posts

Panowie. Przy okazji zapytam.
Mam router Cisco EPC3925. Planuję zakup jakiegoś dwuzakresowego 2,4/5Ghz.
Coś byście polecili do mieszkania 3 pokojowego z dużym balkonem na którym też chciałbym mieć zasięg WiFi

No i tak jak powiedział kolega wyżej AP na każdym piętrze podłączony skretka do głównego routera. Radio routera ma za słabą moc by ogarnąć wszystko.

Mam sieć domową podłączoną do rutera LTE z Orange znajdującego się strychu i  dalej podłączone skrętkami dwa rutery bezprzewodowe. Z tego co mi powiedzieli musi być coś co umożliwi podłączenie się do puszki w której znajduje się koñcówka światłowodu do sieci domowej. Czy to musi być coś od nich? 

@djadijos

Powiem tobie, że Nokia G-240WC ma lepszy zasięg niż mój stary router WDR4300. Ma też standard AC, serwer DLNA, więc zrezygnowałem z dwóch pudełek.

[mention=570]andi[/mention]

Bardzo fajny i niedrogi router mogę polecić Archer C1200.

Ten TP Link ma odkrecalne anteny, domyślne ma bardzo słabe ale wystarczy że byś podmienil je na lepsze zewnętrzne.

To już niech się bawi nowy właściciel. Mi zależało na standardzie ac i takie urządzenie wysępiłem przy przejściu na światłowód.

Fajnie.....tylko co my z tego będziemy mieć? Te 10 Gb/s to tylko dla dużych firm potrzebujących takich "mega" parametrów łącza.

Podobno Polsatem i sprawą LM ma się zająć UOKiK?

No z tym internetem to mnie zaskoczyli :) Jedno mnie tylko zastanawia a mianowicie to, że wspominają że pod koniec roku ta oferta będzie dostępna dla całego Poznania. A co z tymi co nie mają światłowodu tylko koncentryk? Czy Inea planuje jakąś globalną wymianę instalacji kablowej u abonentów?

Może zamiast robić 10Gb/s lepiej zrobić 1Gb/s ale też symetryczne. Po za tym kto do domu weźmie łączę 10Gb/s za 400 zł. Może jeszcze łączę 250/250 po koncentryku z tego ludzie by się bardziej ucieszyli.
No ale w reklamie będzie to ładnie wyglądało 10Gb/s dla wszystkich.

Marketingowo jednak lepiej pasuje mieć w ofercie coś czego nie ma nikt.

Dla zainteresowanych, urządzenie dostępowe dla tej usługi to Nokia XS-250WX-A.

Oczywiście, że zagranie czysto marketingowe. Osobiście nie widzę u siebie zastosowania dla takiej przepustowości. Już samo zorganizowanie LAN dla takiej przepustowości jest sporym wyzwaniem (i kosztem).

Mam 650/60 i na tą chwilę jest to chyba optymalne kosztowo rozwiązanie. Miałem testowo przez 1,5 miesiąca 1 Gb/s i wielkiej różnicy nie widziałem - odczuwałem już nawet przycinanie pasma wydajnością urządzeń w LAN (a korzystam ze swojego routera Mikrotika).

Reklamują się że grę RDR2 która będzie miała 100GB będzie można pobrać w 2 minuty. Problem w tym że konsola PS 4 jak chyba żadna inna nie ma technicznych możliwości żeby pobierać z taką prędkością.
Czysty marketing.

Do takiego łącza potrzeba kartę sieciową 10Gbit a urządzenia je posiadające można policzyć na palcach jednej ręki. 

Zwykły bełkot marketingowy.

Dobrze, że coś robią.
1. Szybki internet (10gbit /s, down=up)
2. Testowanie platformy 4K
3. Przygotowywanie na łącza światłowodowe wszystkich mieszkańców

Czego jeszcze brakuje?
1. Zmian i nowości w ofercie TV
2. Podniesienie nawet za ew. dopłatą dla chętnych prędkości up.
Np 1/4 lub 1/2. O 1/1 nie marzę

• Like 1

PS4 ma bodajże GE więc nawet przyjmując, że jest w stanie rzeczywiście pobierać z taką prędkością (a nie jest) to i tak pobranie 100GB zajęłoby około 13,5 minuty :)

Chyba, że Inea wie już coś o wersji na PC to wtedy zmienia to postać rzeczy ;)

Zbudowanie kompa i sieci domowej na 10Gb to nie jest tanie rozwiązanie, ale Ci, którzy mogą sobie pozwolić na opłacanie 400 zł za sam internet na pewno stać.

Niedawno Realtek ogłosił wejście w 2,5Gb, więc jest szansa, że chociaż małymi kroczkami entuzjaści uwolnią się od archaicznego 1 Gb.

https://www.anandtech.com/show/13428/realtek-has-25g-ethernet-controllers-gaming

Nie 400 a 300 jak już ktoś wspomniał. Sam bym się zastanowił czy nie zapłacić 3700zł za neta przez rok jeśli kosztem tego mieliby pociągnąć u mnie światłowód tu i teraz.

Nie 300 a właśnie 400 zł a dokładniej 399 zł.
Wg mnie to kosmiczna cena za neta którego nie wykorzystamy nawet w 10%.
Tu bardziej chodzi o marketing i możliwość napisania że INEA i Poznań to jedno z 6 miejsc na świecie oferujących tak szybki internet.
99,9% abonentów wolałoby neta stabilnego, z dobrym i szybszym uploadem.

W takim razie mój błąd bo gdzieś czytałem o 300zł + 100zł jednorazowo za wydanie sprzętu. W takim wypadku cena faktycznie kosmiczna.

Cena kosmiczna? Co wy mieliście z matematyki? Za 1 Gb w inei trzeba zapłacić 109,9 zł. Tu otrzymujemy 10x większy DL i 100x większy UL za 3,63x więcej miesięcznie. Jest to oferta dla osób zamożnych, którzy mają dodatkowo pomysł na wykorzystanie takiego łącza.

Godzinę temu, kris194 napisał:

Nie 400 a 300 jak już ktoś wspomniał. Sam bym się zastanowił czy nie zapłacić 3700zł za neta przez rok jeśli kosztem tego mieliby pociągnąć u mnie światłowód tu i teraz.

Jesteś chyba jedną z niewielu osób w Polsce, bo niestety z doświadczenia powiem że klienci wolą już męczyć się z LTE niż zapłacić za położenie światłowodu do swojego domu tego symbolicznego tysiaka...

Niestety prace zewnętrzne kosztują.

Cena kosmiczna? Co wy mieliście z matematyki? Za 1 Gb w inei trzeba zapłacić 109,9 zł. Tu otrzymujemy 10x większy DL i 100x większy UL za 3,63x więcej miesięcznie. Jest to oferta dla osób zamożnych, którzy mają dodatkowo pomysł na wykorzystanie takiego łącza.

Człowieku....bądź realistą. Oczywiście,że znajdą się ludzie,dla których położenie 400 zł miesięcznie nie zrobi żadnego problemu. Ale ponad 98% abonentów,po pierwsze nie stać na płacenie za internet czterystu złotych miesięcznie a po drugie 99,9% abonentów nie wykorzysta pełnych możliwości takiego łącza, bo nie ma sprzętu,który obsłuży taką prędkość.

Żeby było jasne. Dobrze,że INEA proponuje taką ofertę. Bardzo dobrze. Ale na dzień dzisiejszy nie jest to tanie rozwiązanie.

Mam natomiast nadzieję, że już niedługo pojawi się oferta 300/300, 600/600 oraz 1000/1000 w obecnie obowiązujących cenach.

Człowieku....bądź realistą. Oczywiście,że znajdą się ludzie,dla których położenie 400 zł miesięcznie nie zrobi żadnego problemu. Ale ponad 98% abonentów,po pierwsze nie stać na płacenie za internet czterystu złotych miesięcznie a po drugie 99,9% abonentów nie wykorzysta pełnych możliwości takiego łącza, bo nie ma sprzętu,który obsłuży taką prędkość.

Żeby było jasne. Dobrze,że INEA proponuje taką ofertę. Bardzo dobrze. Ale na dzień dzisiejszy nie jest to tanie rozwiązanie.

Mam natomiast nadzieję, że już niedługo pojawi się oferta 300/300, 600/600 oraz 1000/1000 w obecnie obowiązujących cenach.
  • Like 1

Odbijam piłeczkę. Taki sam procent abonentów nie wykorzysta większego uploadu bo pewnie nie rozumie co to jest. Przy łączu 300 te 30 Mbit to już jest wartość wystarczającą nawet domowym streamerom czy twórcom zawartości na YT. Realnie bez inwestycji w kompa mi w domu wystarczy 600/60 bo jak miałem testowo 1 Gb to np. Steam i tak nie ogarnia.