Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Realok napisał:

Tym bardziej, że ta przysłowiowa "chmura" również musiałaby mieć łącze co najmniej 10 Gb/s, a mało który dostawca je ma. 

Karty sieciowe i urządzenia aktywne 10 Gb/s to pieśń (stosunkowo) odległej przyszłości, a posiadanie takiego sprzętu w domu to dopiero połowa sukcesu - cały czas pozostaje jeszcze druga strona.

Słusznie. Większość dostawców łączy serwery linkami 10G, 25G, 40G; nie wspominając o x 100G w szkielecie i upstream'ie

Problemem nie jest dostawca "chmury", a cała infrastruktura pomiędzy klientem a serwerem. To tutaj następuje największy spadek prędkości, gdy pakiety muszą niekiedy okrążyć połowę Europy.

Niemniej rzeczywiście, celem istnienia taryfy 10 Gbps jest przekaz marketingowy. Trzeba pamiętać, że takie łącze, mimo wszystko jest oferowane w medium współdzielonym, co oznacza, że te teoretyczne 10 Gb/s możemy dzielić między 32, 64 czy nawet 128 innych klientów. I każdy z taryfą 10G :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, korni007 napisał:

I to jest błędne myślenie klienta - zamiast dopłacić te kilka złotych i mieć 300 lub 600mbps by mieć już spory zapas,to im szkoda i biorą 100. W Poznaniu centusie to pewnie biorą....

I to napisał ten co ma 120Mb/s... Nie oferują, czy szkoda?

Noo to wg Ciebie jestem centusiem, bo przy przedłużeniu WYRAŹNIE zażądałem 100Mb/s... Bo tyle mi wystarczy. Miałem 250Mb/s, uznałem, że mi jest zbędne. Przy obecnym łączu w godzinę mogę pobrać 45GB.

Tak dla przykładu 4 filmy FullHD. (10-11GB na film FHD jest wystarczające).

Mam brać 300Mb, by w godzinę pobrać 12 filmów?? Po co?

Więc jeśli mam wybór i mogę wybrać optymalną prędkość i zaoszczędzić 20zł to wolę 100Mb/s

Bo za te 20 zł mam trzy dobre piwa, a jak trafię promocję, mam trzy sztosy" I nie wyzywam od centusia tego, co pije Żubra lub Tyskie, przecież dołożyliby kilka złotych i napiliby się dobrego piwa. Ale skoro Żubr im wystarcza??

• Lubię to 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przyszłości wejdzie w życie do FTTH WDM-PON i wtedy split już nie będzie takim problemem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla indywidualnych już XGS-PON jest ponad to, co będzie potrzebne jeszcze przez kilka lat a dla biznesu PON się nie nadaje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

WDM-PON to właśnie indywidualny zakres fali dla każdego ONT. To pozwoli na gwarancję pasma i wysokie prędkości i nadal niskie koszty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, korni007 napisał:

I to jest błędne myślenie klienta - zamiast dopłacić te kilka złotych i mieć 300 lub 600mbps by mieć już spory zapas,to im szkoda i biorą 100. W Poznaniu centusie to pewnie biorą, ale są inni klienci myślący trochę bardziej do przodu.

Ale na co i na jaki zapas? Nie oszukujmy się - typowy domowy użytkownik wykorzystuje łącze internetowe do onetu, facebooka, Netflixa, aktualizacji na konsoli czy PC i do gier (w których ważny jest ping a nie pasmo). Jeżeli ktoś podchodzi do tematu racjonalnie to wybierze 100 czy 200 Mb/s zamiast 600, które i tak nie są mu do niczego potrzebne. Poza tym zaleta FO jest taka, że jak pojawi się potrzeba to wtedy można myśleć o upgradzie, zamiast "z góry brać na zapas, bo może kiedyś do czegoś się przyda"

2 godziny temu, weeman napisał:

Problemy trzeciego świata - bo operator oferuje więcej niż ja jestem w stanie wykorzystać. Kto będzie chciał 10Gb to weźmie 10Gb, komu starczy 1Gb ten weźmie 1Gb. Nikt nie zmusza do brania najdroższej oferty, ale co tam, przyczepię się. Jako administrator sieci z zawodu, uważam że daje do ciekawe możliwości i pole do manewru. Póki co nie mam możliwości sprzętowych do wykorzystania 10Gb, ale przy kolejnych inwestycjach jest się już świadomym, że istnieje łącze, które daje takie możliwości.

Nie wiem o jakich problemach piszesz i kto się niby czepia. Każdy wybierze to co będzie chciał. Jeżeli jesteś administratorem sieci to zakładam że w jakiejś firmie, a my nie o tym piszemy. Łącze 10 Gb/s jest do domu i standardowa "inwestycja" Kowalskiego to jakiś AP - a to pewnie też w mniejszości, bo większość korzysta z urządzenia dostarczanego przez dostawcę. Mało kto w dzisiejszych czasach kupuje cokolwiek więcej do domu.

Super, że jest opcja tych 10 Gb/s, ale nie ma się co wielce ekscytować bo jest to raczej ciekawostka niż usługa, którą można by realnie wykorzystać.

Mam te 650 czy 600 Mb/s i w sumie nic by się nie stało jakbym zszedł na chociażby 300 Mb/s. Płacę jednak za komplet usług tak mało, że nawet nie chce mi się cokolwiek z tym zrobić - 79 zł za tv, internet z zewnętrznym IP, AP oddzielnego od ONT, multiroom i telefonię z której nie korzystam. Umowa kończy mi się w połowie roku i nie przewiduję, żeby Inea zaproponowała mi cokolwiek ciekawszego. Muszę tylko sprawdzić w umowie czy po lojalce ceny pozostają bez zmian - jeżeli tak, to pozostanę przy tym co mam. Jestem pod tym względem całkowicie usatysfakcjonowany :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
52 minuty temu, djadijos napisał:

WDM-PON to właśnie indywidualny zakres fali dla każdego ONT. To pozwoli na gwarancję pasma i wysokie prędkości i nadal niskie koszty.

Czy niskie koszty, to bym był ostrożny :)

Dla większego biznesu nie stosuje się współdzielonego medium z innego powodu niż współdzielone pasmo. Ale to już wątek na inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem, że większy biznes to tylko p2p nie p2mp, jednak z tego co czytałem w anglojęzycznych artykułach branżowych to właśnie WDM-PON jest rozpatrywany jako rozwiązanie za kilka lat dla FTTH.

To pozwalało by dowolnie kształtować ofertę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, djadijos napisał:

Ja wiem, że większy biznes to tylko p2p nie p2mp, jednak z tego co czytałem w anglojęzycznych artykułach branżowych to właśnie WDM-PON jest rozpatrywany jako rozwiązanie za kilka lat dla FTTH.

To pozwalało by dowolnie kształtować ofertę.

Dla FTTH tak, dla biznesu nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poważny biznes jest w architekturze p2p, co do tego wątpliwości nie ma ;)

Ale tam wiadomo że mamy konkretne SLA w usługach biznesowych, jak i ceny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
I to napisał ten co ma 120Mb/s... Nie oferują, czy szkoda?
Noo to wg Ciebie jestem centusiem, bo przy przedłużeniu WYRAŹNIE zażądałem 100Mb/s... Bo tyle mi wystarczy. Miałem 250Mb/s, uznałem, że mi jest zbędne. Przy obecnym łączu w godzinę mogę pobrać 45GB.
Tak dla przykładu 4 filmy FullHD. (10-11GB na film FHD jest wystarczające).
Mam brać 300Mb, by w godzinę pobrać 12 filmów?? Po co?
Więc jeśli mam wybór i mogę wybrać optymalną prędkość i zaoszczędzić 20zł to wolę 100Mb/s
Bo za te 20 zł mam trzy dobre piwa, a jak trafię promocję, mam trzy sztosy" I nie wyzywam od centusia tego, co pije Żubra lub Tyskie, przecież dołożyliby kilka złotych i napiliby się dobrego piwa. Ale skoro Żubr im wystarcza??
U mnie inea oferuje nawet i 1gbps ale co z tego skoro nie dadzą mi - klientowi indywidualnemu - stałego IP.
Dlatego byłem zmuszony wziąć net od MM.
U nich max to niestety 120mbps.
A co do tego co pisałem wyżej - jeżeli różnica między 100 a 300 czy 600 jest niewielka to wg mnie lepiej wziąć więcej i tyle. Po co mieć mniej jak można mieć więcej i przy odpowiednim obciążeniu sieci + poprawnie zrobionym QoS na routerze można robić wiele rzeczy na raz i jezcze zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z innej beczki. Udało się komuś wyrwać nową ofertę taniej niż na stronie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.02.2019 o 15:59, Amando31 napisał:
Jasne jutro Wam wrzucę to co dostanę.

Czy udało ci się coś dostać, czym mógłbyś się podzielić odnośnie oferty, która ci Inea przedstawiła po Twoim mailu do nich o niezadowoleniu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, qlex napisał:

Czy udało ci się coś dostać, czym mógłbyś się podzielić odnośnie oferty, która ci Inea przedstawiła po Twoim mailu do nich o niezadowoleniu?

Od razu widać że to jakiś troll. Pisał na jakiegoś maila o zerwaniu umowy XDD Jak miał wrzucić umowę albo chociaż napisać jaką ofertę dostał, już bez odpowiedzi... 

• Popieram 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, korni007 napisał:

U nich max to niestety 120mbps.
....wg mnie lepiej wziąć więcej i tyle. Po co mieć mniej jak można mieć więcej...

Multimedia oferuje 300Mb. (różnica cenowa 10zł)

Lepiej kupić 5kilo winogron choć zje się kilogram... bo jakby jednak przyszła zachciejka na wincyj to te dodatkowe pół (cztery) kilo będzie w pakiecie... 

O stałym IP nie będę się wypowiadał, bo to nie jest meritum Twojej wypowiedzi... 

Po prostu przeciętnemu człowiekowi bez biznesowych wymagań 100Mb jest max wystarczające. A od chwili, kiedy łącze jest symetryczne, to większość "wysyłaczy" jest zaspokojona.

• Popieram 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W jego lokalizacji ze względów technicznych może być max 120...

Pisał o tym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są planowane jakieś inne aplikacje poza YouTube na tym nowym ADB?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jakis problem z Hiwayem, najpierw nie lapalo profili i customerow, teraz blad Graphyne 2 😛

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, radier napisał:

Już działa.

raider, jak dlugo czekales na podlaczenie?

Edytowane przez mrSpectro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I jak dostał ktoś coś taniej niż na stronie? 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, i chyba  to mało prawdopodobne

• Smutne 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z pewnością tak, cennik to tylko cennik w razie wyliczenia kary umownej. Trzeba umieć negocjować, a nie godzić się na to, co podają, no nie aadacho250?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siema, obserwuje temat od jakiegoś czasu i postanowiłem się zarejestrować i napisać za co ja płacę po przedłużeniu umowy i wymianę sprzętu na ten z Hiway. Jest to internet Fiber 1 Gb, TV Exclusive Pack, 2x dekoder PVR no i zewnętrzne IP za 244,90 zł. Ogólnie nie narzekam, nie jestem jakimś geekiem, ale lubię mieć pewność, że serwisy typu Netflix czy Amazon Prime Video na obu TV w tym samym czasie będą śmigać w pełnej jakości 4K bez żadnych zgrzytów, bo często z żoną oglądamy coś oddzielnie według własnego gustu, a w tym czasie nawet mogę na lapku w cs’a grać i mieć ping w granicach 10-15. Co mnie boli najbardziej to oczywiście jeden nic nie warty kanał w 4K i brak Polsatu Sport Premium. Mam nadzieję, że jednak znajdzie się on w ofercie i będę mógł się nim w przyszłości cieszyć w cenie takiej jaką obecnie płacę... 🙄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi