Skocz do zawartości

Regionalna dawniej...


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nadajnik pracował 24 godziny na dobę, w nocy były emitowane plansze kontrolne z kolorami, jak i dźwięk do poprawnego ustawienia telewizora. Początek emisji programu dziennego to była plansza z napisem " Telewizja Katowice " w kompozycji szybu górniczego i program na dziś. Koniec był tak jak kolega parę postów wyżej opisał, program dnia na następny dzień, a w tle widok na budynek przy Telewizyjnej 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Szczecin, to na rozpoczęcie i zakończenie programu nie pokazywano programu dnia. Testcardem były wówczas pasy łowickie.

 

Co do innych ośrodków regionalnych, to Gdańsk podczas zakończenia programu jako testcard pokazywał planszę z Neptunem a program rozpoczynał się programem dnia. Poznań natomiast miał 2 testcardy - niebieski zegar z napisem ''TELEWIZJA POZNAŃ'' u dołu ekranu i planszę z Ratuszem, a program rozpoczynano programem dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@studiolitek: W tle programu dnia były też inne zdjęcia, bo kiedyś było na YT zakończenie dnia z stycznia 1999 i tam był malowany krajobraz zimy. Na dodatek - był jeszcze ident pasma wspólnego :)

@maciejolek: Widzę, że plansze wykorzystano też jako testcardy ;) A tak co do Poznania, to zegar miał różne wersje - sam napis TELEWIZJA POZNAŃ, napis i logo PTV oraz napis i logo TVP ówczesne. Odnośnie testcardu - to czy nie była przypadkiem plansza kontrolna, a w tle Radio Merkury? Bo ciekawostkę napisałem gdyż natrafiłem na ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=lrapQK295Zs

Bydgoszcz miał taką planszę kontrolną:

https://www.youtube.com/watch?v=lSn4W-Xa0p0

I jeszcze jedno pytanie do @Kirka, jak to było w Bydgoszczy z rozpoczęciem i zakończeniem programu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się rozpoczynał program w bydgoskim ośrodku, to pamiętam, że za czasów TVP Info po obrazie kontrolnym z Bydgoszczy emitowano program dnia, i dawano go jakieś 5 minut przed rozpoczęciem programu Info. Po programie dnia wchodzili na zapętlony ident. Tak było jeszcze za czasów Trójki. A zakończenie było takie, że po ostatnim programie (dawniej była to powtórka pogody z 22:50, po ostatnim Kurierze), emitowano ident do przełączeń, dawano program dnia, a potem obraz kontrolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk: Taki ident do przełączeń (gdzie tam najpierw poruszały się wszystkie miasta Polski - wszystkie oddziały terenowe TVP, a potem pojawiało się >> i logo ośrodka) był jeszcze w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim (do 2011), Kielcach (do 2012), Krakowie, Opolu (do 2011), Rzeszowie, Szczecinie (do 2009) i we Wrocławiu (do 2009 pewnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po 2 miesiącach mogę stwierdzić, że wreszcie na YT pojawił się kolejny unikat, i to z... szczecińskiej Siódemki:

https://www.youtube.com/watch?v=wJZ18MKekuE

W tym filmie jest pogoda po Kronice, blok z jedną reklamą (+ premierowy dżingiel), zapowiedź z ich grafiką, i chyba nieznane do tej pory przełączenie na pasmo wspólne. Bo technicy szczecińscy włączyli zegar TVP (chyba emitowany był wtedy ze Szczecina, albo z centrali w Warszawie), potem na sekundę czarne tło i pauza Telewizji Regionalnej. W jednym z komentarzy widać, że wtedy w paśmie lokalnym Dwójki pod jego koniec Szczecin puszczał swoją planszę wywoławczą (tę, co zawsze leciała przed "Śmiechu warte") i potem sygnał się jakby zapętlił (tak mi się wydaje). A jest jeszcze jedna ciekawostka w tej prognozie pogody - na mapach widać woj.gorzowskie. Skoro je wstawili, to czy mieszkańcy Gorzowa oglądali program PTV, czy Kanału 7? Bo mi się wydaje, że oba te stacje odbierali i je oglądali. Po pauzie TVP Regionalnej jest parę zapowiedzi i blok reklamowy.

A i jeszcze jedno pytanie do was - jak u was zaczynało i kończyło się pasmo lokalne w TVP2 i paśmie wspólnym (TVP Regionalna/TVP3)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach od 1 stycznia 1999 do 31 grudnia 2004 roku działało w dwnastu ośrodkach nadano ośrodki TVP, z czego cztery nadano na dwa województwa:

1. Województwo dolnośląskie - TV Wrocław (z magnolią), później TVP3 Wrocław

2. Województwo kujawsko-pomorskie - TV Bydgoszcz (albo TV3, gdzie litera B przypominała cyfrę 3), później TVP3 Bydgoszcz

3. Województwo lubelskie - TV Lublin (TVL), później TVP3 Lublin

4. Województwo lubuskie - patrz -> województwo wielkopolskie

5. Województwo łódzkie - TVP Łódź (z trzema piłkami przypominającymi logotyp argentyńskiej stacji Telefe), później TVP3 Łódź

6. Województwo małopolskie - TV Kraków (z literą K zaczerpniętą z drzwi Katedry Wawelskiej), później TVP3 Kraków

7. Województwo mazowieckie - WOT, potem WOT3, a później TVP3 Warszawa

8. Województwo opolskie - patrz -> województwo śląskie -> województwo dolnośląskie

9. Województwo podkarpackie - TV Rzeszów (z logo tvRz - nie mylić z rumuńskim TVR), później TVP3 Rzeszów

10. Województwo podlaskie - TV Białystok (z liściastym logotypem, a w nim tb), później TVP3 Białystok

11. Województwo pomorskie - TV Gdańsk (z logotypem TVG w piłkach), później TVP3 Gdańsk

12. Województwo śląskie - TVP Katowice (z logotypem wzorowanym na korporacyjnym logotypie TVP), później TVP3 Katowice

13. Województwo świętokrzyskie - patrz -> województwo małopolskie

14. Województwo warmińsko-mazurskie - patrz -> województwo pomorskie

15. Województwo wielkopolskie - PTV, potem PTV3, a później TVP3 Poznań

16. Województwo zachodniopomorskie - TVP Szczecin (z logotypem wzorowanym na korporacyjnym logotypie TVP wraz z mewą), później TVP3 Szczecin

 

Poprawione na życzenie @Kuba2015

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 miesiącach mogę stwierdzić, że wreszcie na YT pojawił się kolejny unikat, i to z... szczecińskiej Siódemki:

https://www.youtube.com/watch?v=wJZ18MKekuE

W tym filmie jest pogoda po Kronice, blok z jedną reklamą (+ premierowy dżingiel), zapowiedź z ich grafiką, i chyba nieznane do tej pory przełączenie na pasmo wspólne.

Czy ja wiem czy takie nieznane... na YT to przełączenie było już w 2012.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, ale widzę, że nie o to z zegarem chodzi. Po prostu po pauzie pasma wspólnego od razu była jedna reklama z Lublina i zaczęła się Panorama Lubelska. Nawet w Dwójce przed reklamami emitowali statyczną planszę z logo TVL, a później gdzieś od 1996 lub 1997 użyto animowanej pauzy z logiem ośrodka na łące i spokojną ładną muzyczką w tle:

https://www.youtube.com/watch?v=ISxNNkHzNOs

Jak widać Lublin używał łączy z WOT-u, a dokładniej z wersji gdzie nadawano tam w innych krańcach Mazowsza Telewizyjny Kurier Województw (potem po reformie administracyjnej "Telewizyjny Kurier Mazowiecki"). A więc są w tym filmie 3 pauzy: Dwójki (od 1997 do 2000), WOTu (tak naprawdę to nie pauza, zgadnijcie co to jest ;) ) i Telewizji Lublin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tylko pod Katowice, ale też pod Wrocław. Mówię to dlatego, że na mapie pogodowej znajdowało się woj.opolskie przecież. A więc popraw na "Województwo opolskie -> patrz -> Województwo śląskie -> Województwo dolnośląskie".

Co do zagadki z tym WOT-em, to chodziło mi o prawdopodobnie pierwszą czołówkę Kuriera Mazowieckiego. Bo gdy ja podałem link do tego filmu u tparchiwum z wrzuty (pamiętacie go, nie?), to ktoś powiedział, że to jest czołówka TKM. I to jest unikat. Niestety nie wiem, jak ona dalej wyglądała, ale wiadomo, że od chyba 2000 roku czołówka Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego była taka (w tym filmie od 18:45):

Od momentu 17:15 jest ówczesna pauza WOT-u z 2001 oraz czołówki TKW z 1999-2002 oraz 2002-2004. Pamiętam nawet ten sygnał, no i tę oprawę niebieską z 2004-2007 (w TKW były rysunki zabytków stolicy, zaś w TKM zdjęcia z różnych krańców Mazowsza, a w KWiM były oba rzeczy na raz i inny sygnał był). W 15:24 pętle WOT-u z 2002 i 2003, a od 19:11 dwa fragmenty pogody z okolic 2001, potem po zmianie Trójki w "informacyjną" zmieniono formułę pogody na taką jak pasmo ogólnopolskie (ta sama czołówka jak po Kurierze, ja nawet pamiętam te mapy), oto nagranie z nieco później, bo 2006 (przewińcie do 20:51 lub 35:22):

W tym filmie też sporo, bo całe pasmo lokalne WOT-u w TVP2 z 20.02.2006 od momentu 16:21 (przełączenie, Telewizyjny Numer Warszawski, flesz TKW, pogoda 2x, reklamy, całe TKM, 5 minut o..., zapowiedzi, przełączenie na Dwójkę z powrotem i fragment z niej zapowiedzi). A ja znalazłem na YT fragment KWiM z... 2004:

I chyba mi się wydaje, że to podsumowanie dnia zastąpiło wieczorne TKW... jeszcze zza ostatnich czasów oprawy wzorowanej na ogólnopolskim Kurierze. Tutaj jeszcze zakończenie dnia z Trójki, 2002:

I kolejne z tej oprawy:

https://www.youtube.com/watch?v=MelElkrboAE

Fajnie powspominać jaka była kiedyś Regionalna Trójka, co? :)


Jak u was zaczynało i kończyło się pasmo lokalne w TVP2 i paśmie wspólnym (TVP Regionalna/TVP3)?

Możecie odpowiadać na to pytanie które podałem. U mnie było tak:

lata 90-te - w Dwójce po pauzie jest zanik i pojawia się pauza WOT-u (najpierw z wieżowcem, w trakcie Wielkanocy i Świąt były specjalne, a potem od 1998/1999 jakieś inne), na zakończenie było podobnie. W paśmie wspólnym - tak samo, tyle że była pauza Telewizji Regionalnej.

2000-2002 - Dwójka: najpierw pauza z Leonardo da Vinci, potem jest właśnie pętla nawiązująca do identyfikacji " Regionalnej Trójki". A tak wogóle to w cudzysłowie Trójki, gdyż to nie był oficjalny start niej. Koniec taki sam. W Trójce - nie powiem, ale jedynie co... tak samo było, lecz z pauzą ogólnopolskiej Trójki.

2002-2003 - podobnie, lecz pauza już była z kwadratami z wizytówkami regionów.

2003-2005 - Pauza WOT-u już była nowa rzecz jasna, z "3" w tle i kadrami z Wawy.

2005-2007 - pauza TVP2 się zmieniła, ale pauza TVP3 no i pasmo lokalne z Warszawy przecież też, więc tak się zaczynało. No i kończyło.

2007 - Zmieniono pauzy Dwójki i Trójki, ale ja pamiętam, że przez okres obowiązywania logo bez 3 czyli od startu TVP Info była... pętla jeszcze z TVP3 :D

2007-2009 - Dwa wersje pętli TVP Warszawa z metrem w stolicy: dzienna i wieczorna.

2009-2010 (tak naprawdę to było do 2013, lecz wiadomo że w Dwójce od stycznia 2011 nie było lokalnych) - pauza Dwójki kilka razy zmieniona. TVP Warszawa otrzymała nową grafikę akurat. I TVP Info też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejścia z TVP2 do TVP3 Kielce (w międzyczasie TVP Kielce) wyglądały następująco w przypadku kieleckiego ośrodka do 2010 roku:

3 stycznia-28 marca 2005: wzorowana na ówczesnej oprawie graficznej TVP3 z lat 2003-2005

29 marca 2005-1 stycznia 2007: również wzorowana na oprawie graficznej TVP3 z lat 2005-2007 w zielonej oprawie

2 stycznia-5 października 2007: wzorowana na czerwonej oprawie graficznej TVP3 z 2007

6 października-30 listopada 2007: pauza TVP Info

1 grudnia 2007-grudzień 2010: własna pauza TVP Kielce z muzyką z TVP Info z lat 2007-2009, ale w TVP Info kontynuowano do ok. 2011 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Telewizyjny Kurier Województw miał taką nazwę, bo obsługiwał oprócz dzisiejszego Mazowsza, także Podlasie i Lubelskie. Tak jak ktoś zauważył w 1985 r. pojawiła się Panorama Lubelska (dwa razy w tygodniu), a  w pozostałe dni leciał program z Warszawy.  Często zdarzało się, że najpierw leciało logo WOT, a za kilka sekund wchodził sygnał z Lublina.   

Edytowane przez tomekjot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

O, proszę! Premiera na YT fragmentu wydania z młodziutką jeszcze Agatą Stachurą-Ściezko! :D

Swoją drogą kiedyś było na YT wydanie ŁWD (czołówka, powitanie wraz z forszpanem, materiał i tyłówka) razem z pogodą z 1999 roku, ale skasowano je. Więc czy ktoś je nadal ma? Pytam, bo na razie nikt nie wrzucił reuploadu na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po miesiącu nieaktywności mogę dodać post z tego względu, że znalazłem coś ciekawego i unikatowego, a nawet premierowego. Zegar i hejnał z wieży Kościoła Mariackiego z lat 90-tych, oczywiście z Telewizji Kraków. Link do filmu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...