Skocz do zawartości
  • 0

Jakość sygnału 50% z Hot Bird


forresty
 Udostępnij

Pytanie

Mam pytanie. Założyłem nową antenę i nowe kable. Po ustawieniu mam siłę sygnału 78%, a jakość 50%. Niestety, regulacja więcej nie daje. Nie wiem, czy są to parametry wystarczające do odbioru bezproblemowego, np. przy padającym śniegu, czy deszczu. Ktoś mógłby się podzielić doświadczeniem, bo nie wiem czego się spodziewać? Niestety, z gapiostwa nie sprawdziłem, jaka jakość była na poprzedniej czaszy, która była ciut większa. Teraz jest chyba 80cm - ten typowy polsatowski talerz w kolorze grafitu. Znalazłem na strychu, więc założyłem, ale nie spodziewałem się, ze będzie mniejsza od starej. Przez pomyłkę, strojąc antenę, złapałem chyba Astrę i tam siła była 80%, a jakość 60%.

Ktoś mógłby mi wyjaśnić, o co chodzi  z ta siłą i jakością? Co ważniejsze? Bo na naziemnej mam odwrotnie. Silę mam mniejszą, a jakość lepszą, a mimo to niektóre programy zacinają.

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Mając "polską" klawiaturę stosujemy poprawnie polskie znaki diakrytyczne, tzw. "ogonki". Pop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli jest to czasza CP z plastikowym wysięgnikiem, na końcu którego wisi konwerter to jest to siedemdziesiątka, jeśli metalowa rurka to osiemdziesiątka.

Jaki dekoder pokazuje Ci takie paski?

Skoro Ci się kanały zacinają to musisz się bardziej postarać z ustawieniem anteny i/lub skrętu konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kanały się nie zacinają tylko na poprzedniej cieło się na deszczu, ale  ta antena była całkiem pordzewiała a kable to już próchno. Powymieniałem wszystko a miałem zapasową tą polsatowską - z plastikowym wysięgnikiem. I tak z marszu dopiero jak zdjąłem starą to pokapowałem że  nowa jest mniejsza.

Dekoder to  ten najprostszy small HD (chyba HD2000). Nie pamiętam jak on tam się nazywa. Siła 73, jakosć 50. ustawienia anteny już nic nie dadzą bo próbowałem. jeszcze moge zwrotnice wywalić i zrobić  bezpośrednio połączenie do odbiornika. zwrotnica pewnie ciut tłumi. Likalizacja to zachodniopomorskie.

Kanały sat się nei zacinają. zacinają dvbt ale to z innej anteny. Tylko nie wiem czy nie bezie problemu zimą. przy śniegu albo deszczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dekoder to  ten najprostszy small (chyba HD2000).

O ile dobrze pamiętam, aby mieć w miarę stabilny odbiór kanałów HD, powinieneś mieć na nich jakość co najmniej 66%, co odpowiada MER 12 dB. Jeżeli antena nie jest odkształcona i konwerter sprawny, da się te (i lepsze) parametry ustawić na 70-ce. Skos konwertera ustawiałeś?

Na tej antenie nie spodziewaj się odbioru przy bardzo dużym zachmurzeniu, intensywnym deszczu lub śnieżycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O ile dobrze pamiętam, aby mieć w miarę stabilny odbiór kanałów HD, powinieneś mieć na nich jakość co najmniej 66%, co odpowiada MER 12 dB. Jeżeli antena nie jest odkształcona i konwerter sprawny, da się te (i lepsze) parametry ustawić na 70-ce. Skos konwertera ustawiałeś?

Na tej antenie nie spodziewaj się odbioru przy bardzo dużym zachmurzeniu, intensywnym deszczu lub śnieżycy.

Ale MER 11,9dB dekodery serii HDxx00 wyświetlają już jako 11dB i jakość 50%. Powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

NO sprawdziłem sygnał dla tvn24 i na tym kanale mi pokazuje 0% siły i 0% jakości. Podobnie tvn7 i chyba coś jeszcze. Tvn24bis 49% jakości i 75% siły - niezmiennie od wczoraj. TVPInfo HD odbiera normalnie. na którymś kanale znalazłem nawet jakość 66% i moc 85%. Ktoś może podpowiedziec o co chodzi? Moze trzeba reaktywować coś? To się chyba nazywało wznowienie sygnału czy jakoś tak. Kiedyś  chyba już to miałem i trzeba było wznowić sygnał, ale chyba wtedy wszystko padło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziś się obudziełem i nie ma tefałenów.

Gdy pojawi się odbiór, na jednym z tych kanałów sprawdź jakość i MER?

 

sprawdziłem sygnał dla tvn24 i na tym kanale mi pokazuje 0% siły i 0% jakości. Podobnie tvn7 i chyba coś jeszcze. Tvn24bis 49% jakości i 75% siły - niezmiennie od wczoraj. TVPInfo HD odbiera normalnie. na którymś kanale znalazłem nawet jakość 66% i moc 85%. Ktoś może podpowiedziec o co chodzi?

Większość TVN-ó nadawane jest na 11508V MHz. TVN24BIs HD na 10892H MHz, TVP Info na 10719V MHz. Na poszczególnych częstotliwościach sygnał nadawany jest z różnymi parametrami. Jedne można odebrać łatwiej, inne trudniej. Te ostatnie - do których należy 11508V - wymagają bardzo precyzyjnego ustawienia anteny i konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No dobra dzięki. czyli to coś z antena a nie po stronie polsatu/dekodera? Wczoraj ormalnie wszystko jeszcze wieczorem działało

edit. No sprawdziłem bo pojawił się tvn24. Niestety ten mer to 8db. jakość 39%. Na PolsatnewsHd Mer 11db i jakośc 60%

Edytowane przez forresty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli pobaw się teraz skrętem konwertera i ewentualnymi korektami czaszy w prawi/lewo i góra/dół. Sprawdzaj na różnych kanałach, nie tylko na TVN, ale też TVP1, HBO, BBC Brit. 50% jakości to minimum. Jeśli na jakimś kanale będzie mniej, to walcz z ustawieniem czaszy i konwertera nadal.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety udało się wykręcić tylko 42% - w porywach do 49. Mer10-11. To jeśli chodzi o jakość na tvn24. Obraz stabilny bez zacięć. Polsatowskie kanały jakość ok. 55%. Nie dało się więcej. Nie wiem czemu. Próbowałem regulować i konwerter i pion i poziom. Prawdopodobnie ta antena jest po prostu za mała a w dodatku konwerter twin. To chyba ma jakieś znaczenie. Mógłbym jeszcze spróbować  w obejmie odsunąć lub dosunąć konwerter w kierunku czaszy ale nie wiem czy to miałoby jakieś znaczenie. No i tą zwrotnicę jeszcze wyrzucę dziś bo jest zupełnie niepotrzebna. Dziś jest pełne zachmurzenie i taki mam na w tym momencie sygnał. Lepszy niż wczoraj na bezchmurnym ale do ideału daleko.

Edytowane przez forresty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy zachmurzeniu MER będziesz miał obniżony. Sprawdź parametry przy bezchmurnym niebie. Precyzyjne ustawianie anteny, przy wędrujących po niebie chmurach jest utrudnione, bo parametry ciągle się zmieniają. Odległość konwertera od czaszy także może mieć wpływ na jakość sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na razie był deszczowy, pochmurny dzień i obraz był stabilny, bez zacieć czyli jest ok.  Żeby obraz znikł to musiałaby chyba przyjść ciężka ulewa lub śnieżyca a to się rzadko zdarza wiec myślę że będzie teraz w miarę ok. Te wskazania dekodera też są jakieś dziwne bo  wskazuje albo 49% jakości albo 42 jakby nic pośredniego nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@K63: przy 66% jakości MER wynosi 13 dB.

 

@forresty: Jeżeli na BBC Brit HD (12476/H) będziesz miał minimum 50% jakości i MER 12 dB to możesz liczyć raczej na komfortowy odbiór.

Wiadomo, antena 70 cm nie należy do największych (i dlatego pomimo bardzo dobrego sygnału z anteny zastanawiam się nad wymianą na 80 cm). Ogółem to trzeba liczyć się z tym, że przy mocniejszej ulewie czy burzy może być zanik sygnału, a im lepszy sygnał, tym większy zapas na gorsze warunki atmosferyczne.

Na 70-tce możesz wyciągnąć znacznie lepsze parametry (jak na zdjęciu - u mnie jakość na tym tp. waha się między tym 50% a 66%, jednak przez większość czasu mam 66%).

 

 

 

99b5095bbcbb3.jpg

 

 

Dla porównania - Evobox PVR pokazuje odpowiednio: 100% / 70% / 12,3 dB (SNR)

 

A co do TVNów w HD (tp. 11508/V) - mam na HD5500s 86% / 83% / 14 dB MER. I do tej wartości spróbuj dążyć ;)

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mam pojęcia czemu  u mnie jest tylko  49%. Próbowałem już wszystkiego oprócz dosuwania i odsuwania konwertera od czaszy. Teraz mam optimum z tego co dało się ustawić. Ja generalnie mam problem z odbieraniem wszystkiego. DVB-t to już w ogóle masakra. Powymieniałem kable, antenę, złącza i dalej problemy. Sat też od początku przy większych ulewach zacinał. Nie wiem czy przypadkiem drzewa trochę nie przeszkadzają bo  tak 100m  naprzeciwko anteny jest wysokie gęste zadrzewienie, ale tak  ledwie kilka metrów ponad  linię linię konwertera. Nie chce mi się teraz po dachach skakać w taką pogodę. Obecnie przy średnim deszczu nic się nie dzieje. Nie zacina,  sygnał stabilny. Pełne zachmurzenie

Edytowane przez forresty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Nie wiem czy przypadkiem drzewa trochę nie przeszkadzają bo  tak 100m  naprzeciwko anteny jest wysokie gęste zadrzewienie, ale tak  ledwie kilka metrów ponad  linię linię konwertera.

No i to może powodować problemy. U mojego wujka jest podobna sytuacja, no i tam sygnał z anteny 90 cm jest podobny do mojej 70-tki - zamontowanej na II piętrze bloku do balustrady balkonowej. A jednak 90 cm powinna odbierać lepiej, jednak warunki tutaj nie pozwalają.

 

W takim razie rekomenduje większą antenę.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem czy przypadkiem drzewa trochę nie przeszkadzają bo  tak 100m  naprzeciwko anteny jest wysokie gęste zadrzewienie, ale tak  ledwie kilka metrów ponad  linię linię konwertera.

Musiałyby mieć co najmniej 60m wysokości. Raczej mało realne. Zresztą lada dzień nadarzy się okazja sprawdzenia, czy coś nie przysłania anteny. Będziemy mieć Sun Outage, czyli o określonej godzinie promienie słoneczne będą padać na antenę pod takim samym kątem co sygnał satelitarny. Jeżeli wówczas, przy słonecznej pogodzie, na talerzu pojawi się jakiś cień, to znaczy że jest przeszkoda i antena nie pracuje całą powierzchnią.

http://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php

Wybierz Hot Bird, wpisz swój adres i w rubrykach Start Interference (Local Time) i End Interference (Local Time), sprawdź datę i czas występowania zjawiska. Przez około tydzień będziesz miał na to czas tylko przez kilka - kilkanaście minut.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie na dekoderze CP F300 jakość = 68% przy antenie Morbis 128x110 Alu (LNB = Inverto Black, PWR 74,4dBuV).  Dla przykładu Echostar DSB606 pokazuje wtedy jakość 65% a siła 72%.

NBOX BZZB ENIGMA2 pokazuje jakość 100%, siła 92% a ten BZZB bez Enigmy jakość 100%, siła 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena z zestawu Orange. Nie wiem jaki miała rozmiar, mocowanie do masztu ma plastikowe. Dekoder CP HD 5500s. Siła sygnału na wszystkich kanałach w okolicy 80. Na jednych kanałach jakość waha się od 50 do 66 a na innych jest w okolicy 80. Polsat HD 50-66 a już TVP 1 HD 80. Lepiej tego ustawić nie potrafię. Gdzie może być problem że na jednych kanałach jakość jest niższa skoro siła wszędzie taka sama? Większa antena pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...