Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Polskie Radio dosyła programy do nadajników w 192kbps i AAC, natomiast z NC+ też jest 192kbps ale w zwykłym MPEG-u.

 

Obecny DAB+ przedstawia się następująco:

PR1 - 112kbps AAC

PR2 - 128kbps AAC

PR3 - 112kbps AAC

PR4 - 96kbps AAC+

PR 24 - 72kbps AAC+

program regionalny - 112kbps AAC

Radio Rytm - 72kbps AAC+

Program dla zagranicy - 72kbps AAC+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie marny bitrate, na pewno nie będzie to miłe dla ucha. Co to jest External i Rytm? Jakieś zapychacze przypominające mi Polonię i Rozrywkę w NTC. Znowu idą w ilość nie w jakość.

Extrernal w info pokazuje że to "Polskie Radio dla Zagranicy", a Rytm to Polskie Radio Rytm , przyjemną muzykę grają tu info o tym LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne będą się odbywały próby przekształcenia tego radia w program dla mniejszości narodowych, co może być ostatnim ratunkiem dla tej rozgłośni przed jej likwidacją (niektóre kraje niemal zlikwidowały swoje oddziały dla zagranicy). Zamiast takiego Radia Rytm przy tej przepustowości idealnie sprawdziło by się Radio Parlament, które w krótkim okresie czasu było nadawane na częstotliwości 198kHz z Raszyna uzupełniając się z programem dla zagranicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@studiolitek - czy odbiór na tym radiu masz na antenie teleskopowej? skoro tak, dziwi mnie mocno, że w niedużej odległości od kosztowów masz tylko trzy kreski poziomu sygnału, na wszystkie możliwe (16). Ja u siebie na teleskopie mam zaledwie jedną, czasem dwie, a na antenie kierunkowej cztery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu w którym robiłem akurat film (parter) mam kiepski odbiór z Kosztowów, DVB-T na pokojowym sprzęcie nie odbiera, a radio to tylko najsilniejsze stacje, a w momencie kręcenia antena była tylko podniesiona więc jeden element, więc dlatego tak mało. Teraz jak mam wyciągniętą na 6 elementów antenę i chodzę po mieszkaniu ( 10 piętro najwyżej położonego osiedla w Będzinie) mam na wskaźniku od 12 do 15 kresek, 16 czasami się pojawia ale co chwile miga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztować najtańszy przenośny odbiornik radia DAB+?

I czy do takiego przenośnego odbiornika da się podłączyć zewnętrzną antenę w razie złego odbioru wewnątrz budynku? Czy do odbioru nada się stara antena zewnętrzna, która pracowała w VHF(dokładnie kanały 6-12)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztować najtańszy przenośny odbiornik radia DAB+?

 

Ja kupiłem Dual Dab 4 za 40zł. Moim zdaniem radio jest warte więcej niż tyle za ile zostało sprzedane. Wzmacniacz audio w tym odbiorniku nie jest idealny, ale i tak jakość dźwięku jest całkiem niezła. Bardzo dobrze nadaje się do odbioru radia analogowego, ze względu na cyfrowe a nie analogowe przetwarzanie sygnału. To radio ma bardzo dobrą czułość, co umożliwia w miarę swobodny odbiór słabszych sygnałów. Idealnie nadaje się do robienia różnego rodzaju modyfikacji. Ja w celu poprawienia odbioru zastąpiłem zwykłą antenę teleskopową, dłuższą, oraz wmontowałem przełącznik i gniazdo antenowe, do podłączenia zewnętrznej anteny.

 

Niestety bardzo duża część odbiorników DAB+ jest głucha i działa tylko przy bardzo silnym poziomie sygnału, np. iRiver (coś jak z nędznymi, tunerkami dvb-t po 80-100zł, które już przy drobnych zniekształceniach sygnału mają problemy z poprawnym odbiorem).

 

I czy do takiego przenośnego odbiornika da się podłączyć zewnętrzną antenę w razie złego odbioru wewnątrz budynku?

 

To może być dowolna antena telewizyjna obsługująca zakres vhf-3, czyli 174-230/240MHz. Zwykła antena radiowa się tutaj nie nada, aczkolwiek przy w miarę silnym sygnale to może być ostatnia deska ratunku, jeżeli w mieszkaniu są problemy ze stabilnym odbiorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taka ma być docelowa jakość audio, to nie ma za bardzo sensu kupować porządnego amplitunera z DAB+, bo nawet na przeciętnym sprzęcie słychać siorbanie. Radio analogowe brzmi o niebo lepiej i jak w przyszłości zostanie wyłączone a bitrate DAB+ nie pójdzie w górę to zrobimy jakościowy krok wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...