Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prędko nie będzie nadawać nic więcej

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-ogolnopolski-multipleks-dab-radio-cyfrowe-lista-kanalow

Cytat

Po pięciu miesiącach od zawieszenia konkursów na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego nic się w tej sprawie nie dzieje. Urząd Komunikacji Elektronicznej przekonuje, że prowadzi rozmowy z nadawcami i operatorami, ale na razie żadnych konkretnych efektów tych spotkań nie ma. - Nikomu nie zależy na przyspieszeniu tej sprawy - słyszymy od jednego z nadawców.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ogólnopolskie "leży i kwiczy", ale czy lokalne naprawdę nie mogą być odbierane w promieniu 50-60 km od przekaźnika? Co to jest 50 km? Przecież "lokalność" nie ogranicza się do 15 km !!! Czy w ramach "małych kroczków" w kierunku popularyzacji DAB nie można byłoby zwiększyć mocy nadajników, tak, aby odbiór był możliwy w odległości 50 km od nich? W obecnej sytuacji naprawdę nie ma czego słuchać w miastach bardziej oddalonych !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Typowy polski „niedasizm" który to zabiera chęć do inwestowania a szkoda bo chciałem usłyszeć jak Radio Fama poradziłoby sobie z krajowym DAB+ :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem po co nam DAB+?  :)

Wszystkie urządzenia smart włącznie z telewizorami pozwalają zainstalować apkę do słuchania radia w internecie. 

Mnie osobiście cieszy że DAB+ kuleje. Sprzętu FM nie trzeba wymieniać. 

W eterze wystarczą mi podstawowe stacje. Wszelkie inne znajdę w sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech w eterze zrobią dla całego kraju tyle samo stacji co w dużych miastach. Na FM mam z 4-5 stacji. W DAB+ mogę odbierać MUX PR czyli z 10 czy ile tam jest. Sam używam radia internetowego, ale to jest dobre do użytku w domu jak się ma stałe łącze,  a nie gdzieś w podróży,

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Każdy abonament komórkowy ma pakiety GB internetu. Radio nie zjada dużo. Można spokojnie słuchać w sieci gdziekoleiek, a zasięg internetu mobilnego w wersji podstawowej jest praktycznie powszechny. 

 

Nawet w DAB+ nie bedziesz miał tyle samo stacji co w dużych miastach. 

Chodzi o liczbę mieszkańców na danym obszarze. 

Bardziej się opłaca uruchomić nadajnik skierowany na duże miasto lub w samym mieście, zapłacić minimum a mieć potencjalnie sporo odbiorców. 

Koszty nadawania naziemnego nawet jak na radio są duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ramirez napisał(a):

To niech w eterze zrobią dla całego kraju tyle samo stacji co w dużych miastach. Na FM mam z 4-5 stacji.

Dokładnie. Jak ktoś mieszka w mieście i ma pełen wachlarz stacji to mu nie potrzebne DAB. Internet to już nie to samo. Fakt, mam więcej stacji, ale gdy ja mam słuchać ze smartfona przez BT przez wieże (bo inaczej sobie tego nie wyobrażam) i ładować telefon co 2 dni. To ja dziękuję. Wygodniej mi odpalić DAB i słuchać bez konieczności ładowania co chwilę tel.

Edytowane przez djclassic
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, djclassic napisał(a):

 ale gdy ja mam słuchać ze smartfona przez BT przez wieże (bo inaczej sobie tego nie wyobrażam) i ładować telefon co 2 dni. To ja dziękuję. 

A wyobrażasz sobie słuchanie DAB+ bez ładowania? 

Jeśli jesteś nastawiony na słuchanie radia w sieci, kupujesz dowolny tuner radiowy z możliwością odbioru radia internetowego. 

To żaden problem w dzisiejszych czasach. Odbiornik 3 lub 2 w jednym. 

FM, DAB+, internet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB+ ma tą zaletę, że jest dobre do auta. W Polsce w aucie nadal króluje analogowe FM i jakoś internetowe go zbytnio nie wypiera i bardzo długo tego nie zrobi.

Czy są samochodowe odbiorniki z radiem internetowym i wejściem na kartę SIM?

W czasie kierowania pojazdu obsługa radia internetowego na smartfonie nie jest bezpieczna. Klasyczne radio możesz obsługiwać bez patrzenia na ekran.

Chciałbym tych 20-30 stacji - względnie sprofilowanych tematycznie jak w Niemczech - w DAB+ na terenie Polski.

Edytowane przez DanielK
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie odbiornika umożliwiającego odbiór radia internetowego to wyrzucanie pieniędzy w błoto z trzech powodów:

1. każdy taki odbiornik przywiązany jest do tzw. agregatora stacji radiowych (np. Frontier-Nuvola, MediaU), który dostarcza listę strumieni oraz w niektórych przypadkach umożliwia wprowadzenie własnego streamu. W każdym razie, jak taki agregator zakończy działalność (a takie sytuacje miały już miejsce) odbiornik stanie się bezużyteczny

2. większość odbiorników nie obsługuje strumieni wykorzystujących protokół HLS, który jest coraz częściej stosowany przez nadawców. BBC planuje tylko na nim oprzeć dystrybucję sygnału via internet. Zgodnie z zapowiedziami przekazy w formatach 'łykanych' przez odbiorniki internetowe  zostaną w tym roku wyłączone

3.tendencje są takie, żeby zmusić słuchaczy do korzystania z oficjalnych apek i playerów www dostarczanych przez nadawców. W tym celu stosuje się zabiegi utrudniające bądź uniemożliwiające korzystanie ze strumieni na zewnętrznych playerach (w tym odbiornikach internetowych) typu: weryfikacja User-Agenta czy streaming w formatach nie obsługiwanych przez urządzenie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DanielK napisał(a):

DAB+ ma tą zaletę, że jest dobre do auta. W Polsce w aucie nadal króluje analogowe FM i jakoś internetowe go zbytnio nie wypiera i bardzo długo tego nie zrobi.

Czy są samochodowe odbiorniki z radiem internetowym i wejściem na kartę SIM?

W czasie kierowania pojazdu obsługa radia internetowego na smartfonie nie jest bezpieczna. 

Jest coś takiego jak Android Auto i Car Play dostępne w każdym samochodowych  odbiorniku  z ekranami dotykowymi, a jeśli nie ma, można na takie wymienić bez problemu. 

Połączenie ze smartfonem realizowane jest kablowo za pomocą złącza USB (z nielicznymi wyjątkami są już bezprzewodowe), a cała obsługa radia odbywa się na ekranie dotykowym odbiornika samochodowego. 

W trakcie jazdy masz zatem od razu ładowany telefon. 

Punkt ponownie dla radia internetowego.

Takie rozwiązanie daje Ci od razu obsługę telefonu w radio samochodowym za pomocą Android Auto czy Car Play. 

Czyli zwykły smartdon a tyle możliwości. 

Po co mi DAB+? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak. Android Auto. OK wiadomo jest, działa i jest fajne. Jednak nadal musisz patrzeć na ekran w 99% przypadków.

Szczerze, mnie to naprawdę mało interesuje. W aucie już i tak wolę po prostu ciszę niż jakikolwiek szum muzyczno słowny...

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

DAB+ działa ładnie we Wrocławiu , są 3 muxy obecnie, mux państwowy PR ma najlepszą jakość nawet na tych kanałach które mają 64kbps jest petarda, natomiast MUX BCAST eksperymentalny numer 12B to jakaś porażka , mają lepszy bitrate az 136 kbps a kompresja jest tak mocno słyszalna jakby nadawali 15kbps, nie wiem dlaczego, pewnie mają źródło słabe lub sprzęt. Łapie nawet muxy czasami przygraniczne i z innych miast także kanałów jest sporo jak jedziemy samochodem czy słuchamy w domu, do tego dochodzą także FM więc jest tego naprawdę dużo, jak przełączam w samochodzie to robi to wrażenie, najbardziej lubię Polskie Radio Chopin, bo do samochodu idealnie pasuje, nic nie drażni, delikatna muzyka. Jak widać nie koliguje to z telewizyjnym MUX8 i nadal jest dużo miejsca na nowe muxy DAB+ i MUX9 w VHF.

Nowe samochody i nowe amplitunery świetnie radzą sobie z DAB+ i FM.

Co do android auto to działa fajnie bezprzewodowo, ale wygodniej mi się przełącza zwykłe kanały radiowe dab+/fm niż te aplikacje z internetowym radiem, zwykłe radio FM i DAB+ to najlepszy wybór. Po za tym jak jedziemy na różnych zadupiach gdzie nie ma czasami zasięgu dobrego to radio internetowe i cały android auto rozłącza, a radio FM i DAB+ gra dalej :) 

Co do jakości DAB+ a FM to powiem tak, na super dobrym sprzęcie faktycznie słychać różnicę nawet w samochodzie, ale to nie jest aż taka duża różnica, największą różnicą jest to że w jednym MUX mamy sporo kanałów czyli jak będzie powiedzmy 7 muxów to już będzie sporo.

Największym problemem w DAB+ jest jakość komercyjnych prywatnych muxów, które mimo dużego bitrate używają słabego źródła i słabego sprzętu, gdzie słychać mocno kompresję i nie jest to wina bitrate, wiec tutaj państwowy mux PR ma ogromną przewagę techniczną no i zasięg dużo większy niż muxy komercyjne, więc analogowe FM ma nadal dużo więcej zalet (zawsze brak słyszalnej kompresji, zawsze dużo większy zasięg niż muxy cyfrowe). DAB+ jest dobrym uzupełnieniem, a jak będzie dużo muxów i większe moce to też będzie wtedy mógł konkurować z FM, ale to myślę że najwcześniej ok 10 lat.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Radio Fama nie rezygnuje ze swojego multipleksu którego jeszcze nieuruchomił. Będzie wniosek do UKE o przedłużenie trwania zgody i start gdy tylko Radio Fama powróci do Kielc: https://www.press.pl/tresc/75878,kieleckie-radio-fama-ma-wznowic-emisje-w-pierwszym-polroczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada na ten rok postępowanie w sprawie MUX-R1 radia cyfrowego: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-dab-cyfryzacja-radia-multipleksy-eksperymentalne-multipleks-ogolnopolski

Moim zdaniem w tej instytycji leniwość nie zna granic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale media prywatne boją się większej konkurencji szczególnie na terenach wiejskich gdzie jest około 3-5 stacji na wsi, a inne trzeba łapać kablami lub antenami mono może się złapie z taką jakością.
Jakby dali więcej masztów i większą moc nadawania to by się DAB+ się przyjął w Polsce z dobrą promocją i reklamą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak jest to śmiało mogę jako mieszkaniec wsi oskarżyć media prywatne o stosunek nietolerancyjny do ludzi mieszkających właśnie na terenach wiejskich. Poza tym jeżeli spółki radiowe typu RMF chcą by cyfryzacja była oparta o internet to niech UKE wyda zalecenie by odbiorniki radiowe  miały nie tylko FM czy DAB+ ale i radio internetowe poprzez WiFi. Zresztą na FM można postawić też HD Radio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...