Skocz do zawartości

Zasięg Radia Eska


luk235
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam jedno pytanie i jedna sugestie. Pytanie dotyczy tego co się stało z Radiem Eska Szczecinek z Toporzyka na 106.5. Jechałem dzisiam nad morze i w samym Połczynie Zdroju gdzie 2 lata temu wracając odbiór byl stabilny i bezproblemowy w całym mieście teraz byl sam szum a chodziła tylko Eska z Koszalina. A moja sugestia dotyczy zasięgu Radia Eska. Wydawać się może że to stacja ogólnopolska ale nadajniki umieszczane sa tylko w wielkich miastach. Sam lubię słuchać eski jadac autem bo graja naprawdę dobra muze i warto by było jeszcze poszerzyć zasięg. Np dzisiaj jadac na odcinku Wielen Miroslawiec byla totalna dziura w odbiorze a uważam ze przenosząc sygnał Eski Pila na nadajnik w Rusinowie można by bylo ten problem rozwiązać a 5 KW spokojnie by wystarczyło na bezproblemowy odbior takze i w samej Pile. Nic nie myślą w tym Emitelu a szkoda...

Edytowane przez luk235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eska na FM nie ma ogólnopolskiego zasięgu i mieć nie będzie (chyba, że kiedyś w DAB+). Zasięg w całym kraju ma tylko kilka stacji (PR1, PR3, RMF, ZET, R. Maryja), na więcej nie ma już miejsca w eterze. A EmiTel nie ma nic do gadania (pomijając już fakt, że mało gdzie Eska leci z obiektów EmiTela).

 

Zresztą w dzisiejszych czasach to chyba nie problem - słuchasz co chcesz z internetu.

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat panuje nowy trend  w grupie  ZPR odnośnie nadawania Esek przenoszą nadajniki na własne lokalizacje poza obiekty emitela zmniejszając również moc tak stało się w Gorzowie  moc spadła z 10kW na  7,90kW ale zwiększyła się wysokość być może w twojej lokalizacji nowy obiekt sieje słabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że trafiłeś na konserwację. Z tego, co mi wiadomo, to Eska Szczecinek na 106,5 MHz nadaje z obiektu Łobez/Toporzyk cały czas, a to parę km od Połczyna-Zdroju.
Zapraszam Ciebie na zaprzyjaźnione z Satkurierem forum Radiopolska, tam jednak trochę szerzej poruszany jest temat radiofonii (tak jak tu - telewizji satelitarnej) i szansa na uzyskanie satysfakcjonującej Ciebie odpowiedzi jest większa.

 

Sam lubię słuchać eski jadac autem bo graja naprawdę dobra muze i warto by było jeszcze poszerzyć zasięg. Np dzisiaj jadac na odcinku Wielen Miroslawiec byla totalna dziura w odbiorze a uważam ze przenosząc sygnał Eski Pila na nadajnik w Rusinowie można by bylo ten problem rozwiązać a 5 KW spokojnie by wystarczyło na bezproblemowy odbior takze i w samej Pile. Nic nie myślą w tym Emitelu a szkoda...

Pozwolę nie zgodzić się z tym fragmentem.

Myślę, że gdybyś usłyszał chociażby lokalne stacje emitujące audycje z muzyką pop, EDM, klubową, to wtedy dopiero mógłbyś uznać, że słuchasz stacji z dobrą muzyką. Playlista w Esce nie jest za bardzo rozbudowana, dlatego zdarza się, że te same utwory usłyszysz po 2-3 godzinach słuchania, a to jest irytujące.

 

Co do Eski Piła - najpierw nadawca musiałby chcieć poszerzyć zasięg. W dalszej kolejności koordynacje międzynarodowe, gdzie Niemcy mogą się nie zgodzić na podwyższenie mocy i zmianę obiektu na lepszy. Zapewniam Ciebie, że na Rusinowo szanse są praktycznie zerowe - stąd nadają stacje z częstotliwościami genewskimi dużej mocy (GE 84), a Eska w tym przypadku takiej genewskiej częstotliwości nie posiada. Musieliby dostać dużą moc, by pokryć Piłę dobrym zasięgiem stereo, a to jest raczej wykluczone (105,8 Wasze Radio FM w Gołańczy - 35 km od Piły). Już prędzej widziałbym obiekt Piła/Staszyce (nadaje stąd RMF Maxxx i PR2). Większe moce, a i sam obiekt znajduje się na terenie miasta ;)

 

U mnie w mieście Eska ma 5 kW, a problemy z odbiorem są poważne nawet w samym mieście dzięki bzdurnej decyzji UKE. Częstotliwość (tutaj) 106,6 MHz została przydzielona bez patrzenia na to, że ze szczytu górskiego 80 km dalej na 106,7 MHz (czyli 100 kHz dalej, a to za mały odstęp) nadaje z dosyć dużą mocą inna stacja (Muzyczne Radio), która posiada bardzo ambitny program i rozbudowaną playlistę - jest czego słuchać :)

 

@maniek357 i @Koz: jak dla mnie, słuchanie z internetu nie ma takiej magii, jak odbiór naziemny. To tak jakby oglądać TV przez internet (np. CP GO, nc+ go) zamiast z satelity / DVB-T. Niby to samo, a jednak inaczej się ogląda, prawda? ;)

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do radia Eska Piła osobiście odbieram ich stację w Trzciance ( oddalona ok. 20 km) od Piły i odbiór na zwykłym radiu jest bardzo utrudniony, a co do odbioru w samochodzie jest nieco łatwiejszy, ale poruszając się często sygnał posiada wiele szumów więc Radio Eska jak i także radio Plus, które jest od ZPR jest typowo skierowany na odbiór w Pile. Przydało by się zwiększenie mocy, ale pewnie to nie nastąpi w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

U mnie też są zakłócenia ale chyba z tego powodu że sygnał z Tarnowa na 98,1 MHz jest za słaby by dolatywać w moje okolice (o tym krakowskim na 97,7 MHz już nie wspomnę choć teraz według wykazu mają tam być zmniejszone wytłumienia) zaś ten działający na 106,8 MHz chyba ma przestery na linii Bochnia-Nowy Sącz z racji pracy obu lokalizacji na jednej częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

@BiLW centrum miasta niedaleko Pl. Legionów. Ogólnie w całym mieście jest dobry zasięg.  

 

Tutaj masz mapę zasięgu z serwisu radiopolska.pl:

 https://mapy.radiopolska.pl/?tra=396,397,398,399,400,401&cfg=fm-std&sys=fm&z=false&m=true&d=true

 

Tutaj masz skan radiowy naszego forumowego kolegi @michalzgierz1989 Skan radiowy wykonany w Wieluniu i jest na radiu samochodowym odbiór Eski Wrocław w stereo:

 

 

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Prywatne radio nadaje gdzie chce i ma możliwości . 

 UKE, KRRiT nic nie może zrobić nawet nakazać bo tego nie może zrobić nawet w ramach prawa. 

 

Na nowe nadajniki  to Radio Eska musi mieć koncesję tak samo na zwiększenie mocy z obecnych.  Czyli wszystko kończy się tylko i wyłącznie na  kasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może im to zaproponuj jako swój rewolucyjny pomysł i załatw przy okazji nową  koncesję. :) 

Niestety takie zmiany niewiele pomogą, opcją jest tylko rozbudowa sieci nadajników by pokryć obszary bez odbioru albo na granicach zasięgu czyli praktycznie wszystkie położone daleko do większych miast gdzie są nadajniki.  

 

Jak na razie ESKA dysponuje zbyt małą liczbą nadajników by pokryć obszar całej Polski ale  za to jest prawie zawsze w czołówce najczęściej słuchanych rozgłośni i ma dużą ilość odbiorców nie tylko w naziemnej ale i satelitarnym radiu szkoda tylko że na mało popularnym satelicie 23.5 E ale jest dosłownie wszystko czym dysponuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wracając do tematu zasięgu Eski na Śląsku - u mnie nie ma co kombinować. Albo porządna antena kierunkowa albo na byle pierdziawce wejdzie CRO Ostrava. Zamieszkując na trzecim piętrze bloku w Chorzowie nie ma szans na odbiór tej stacji z RDS - jest prawie wyłącznie Ostrava. Niestety, to nie jedyny taki przypadek. Nawet na mojej działce z włączonym radiem na 99,1 MHz leci raz piosenka X a raz piosenka Y na sąsiednich częstotliwościach. Nic na to nie poradzimy. UKE ma gdzieś zagraniczne stacje, "bo to ich wina, że mają zasięg taki a nie inny, a ja mam zainwestować w lepszą antenę". :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...