Skocz do zawartości

DVB-T - jak to jest z dostępem w Krakowie?


setin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy " mariank" nie jest związany z Emitelem i nie jest uprawniony do takich wypowiedzI? Nikt nie zdementował,ani nie zaprzeczył tej wiadomości."mariank" wypowiada się podobnie jak "yerry" na forum Emitela. Natomiast Emitel nie wydaje oficjalnych komunikatów. Wszystko to są wiadomości przeniesione z forum Emitela i tylko mogę domniemywać, że są prawdziwe bo nikt nie zaprzecza. Jeżeli to jest jakiś problem, albo tajemnica to następnym razem napiszę: źródło- forum Emitela. Do "yerry":Proszę zamieścić listę moderatorów uprawnionych do wypowiadania się w imieniu firmy "Emitel".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Jak podaje Emitel dzisiaj urochomiono testowy przekaz DVB-T Kraków-Krzemionki na kanale 37. Niestety nie dla mnie, ale może kogoś zainteresuje. Więcej info na stronie Emitela. O.... widzę ,że Satkurier też już napisał.

mieszkam 17 km od krakowa wiec mysle ze moze uda sie odebrac cos .....ale na takiej mocy nadajnika to mało prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam,

Proszę o pomoc i sugestię. Chcę spróbować odebrać DVB-T z Krzemionek. Mieszkam w bloku w Krakowie na os. Kurdwanów, nie jest to więc bardzo daleko od nadajnika (w linii prostej ok. 3,5km). Jednak okna mieszkania "wychodzą" na wschód, a nadajnik w Krzemionkach jest na północny zachód od mojego mieszkania. Tutaj jest mapka sytuacyjna - po zbliżeniu mapy na mój budynek widać, z jakiego kierunku "nadchodzi" sygnał. Z mapy zasięgu nadajnika Kraków-Krzemionki wynika, że jestem na granicy "zasięgu mobilnego".

 

I teraz moje pytanie: jakie mam szanse na odbiór sygnału? Chciałbym spróbować z dekoderem dla peceta podpinanym przez USB. Zakładam, że nie ma szans na odbiór na "standardowej" antenie takiego odbiornika - za mała moc sygnału (a może się mylę?). Jakiej anteny powinienem użyć? Czy do odbioru DVB-T w tym przypadku konieczne jest skierowanie anteny dokładnie na źródło sygnału (niemożliwe w moim przypadku), czy może uda się skorzystać z ewentualnego odbicia sygnału od budynku obok?

 

Wiem, że mogę po prostu kupić sprzęt i samemu sprawdzić, ale jeśli nie będzie działać, to co ja z tym sprzętem zrobię? :)

 

Dzięki z góry za sugestie,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co z nią zrobisz? Za rok, a w Krakowie może wcześniej, będzie DVB-T już z dużą mocą i taka karta się przyda, sam taką kupiłem. Kup tanią kartę mpeg4 HD do kompa na USB to na dziś najlepsze wyjście. Ale licz się z koniecznością podciągnięcia anteny na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Za rok, czy za dwa - tego nikt nie wie. W tym okresie sprzęt potanieje o połowę, więc nie ma sensu kupić teraz tylko po to, by leżał w szufladzie.

 

Na dach na pewno anteny nie będę mógł zanieść: mieszkam na 4 piętrze, a blok ma ich 11, kawał kabla trzeba by pociągnąć i zgodę w spółdzielni załatwiać - aż tak mi się nie chce.

 

W tym momencie korzystam z Cyfrowego Polsatu (co też nie było łatwe: jako że balkon na wschód to pozycję 13°E było ciężko złapać: pomógł 60cm wysięgnik), chodzi mi więc tylko o TVP Sport i TVP HD. Jakoś nie wierzę w porozumienie Cyfrowego Polsatu i TVP... W sumie mógłbym wykorzystać ten wysięgnik do montażu anteny DVB-T po drugiej stronie talerza, ale jest on umieszczony po południowej, a nie północnej stronie balkonu, więc niewiele to pomoże.

 

Jaką możesz polecić kartę MPEG4 HD na USB? Są tanie karty na USB dekoduje sprzętowo MPEG4? Jeśli nie, to chyba wszystko jedno czy to MPEG4 czy 2 - całość i tak załatwia soft? Mam dodatkowe wymaganie - musi działać pod Linuksem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kartę-tuner X3MTV TU1100 DVB-T pod USB.

Na razie wyłapała mi kanały z Leżajska i Suchej Góry w mpeg2 (obraz bardzo ładny a dźwięk jeszcze lepszy). Znalazł też z Suchej Góry kanał o nazwie TVP HD ale przy próbie przejścia na niego następuje stopklatka na poprzednio oglądanym programie i trzeba się z tego wycofać zmieniając kanał. Rozumiem że to dopiero testy ale ja dalej nie mam pewności czy ta karta odbierze mpeg4 i HD mimo że z opisu jasno to wynika. Dodam, z opisu na Allegro i na opakowaniu, bo w instrukcji cicho sza, mowa tylko ogólnie o odbiorze DVB-T. Ale wszędzie w necie piszą że odbierze więc jestem raczej spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mmuddy - nie spotkałem się z kartą pod USB wspierającą sprzętowo MPEG-4, więc tylko software pozostaje, w kwestii Linuksa nie podpowiem, swego czasu bawiłem się Kubuntu (Ubuntu + KDE jakby ktoś nie wiedział, przypuszczam, że na forum nie mamy wielu użytkowników korzystających z Linuksa) i już w Kaffeine odpaliłem TV (bez żadnych problemów), ale to była popularna SkyStar 2 DVB-S; żadnej karty DVB-T nigdy nie próbowałem :(

 

@andyg - zawsze możesz spróbować jeszcze za pomocą alternatywnego oprogramowania (AltDVB dla przykładu), ale bardzo prawdopodobne, że TVP HD nie został tam jeszcze załączony i to tylko pusty identyfikator, dlatego nic się nie pojawia. TVP HD jest aktywnie testowany tam, gdzie multipleks nadaje 7 kanałów MPEG-4, natomiast na innych nadajnikach przekaz pojawi się "w ostatniej chwili".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita, a jesteś w stanie wypowiedzieć się na temat możliwości odbioru DVB-T na podstawie stworzonych przeze mnie mapek? Wiem, że jedyną możliwością by się tego dowiedzieć "na pewno" jest po prostu sprawdzenie, ale wolałbym wiedzieć, czy mam w ogóle na co liczyć. A i tak na razie jestem zajęty polowaniem na dekoder mający szansę działać pod Linuksem (i widzę że będzie ciężko).

 

Dziękuję,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce sytuacja wygląda tak: jeśli nie masz widoku na Krzemionki (coś zasłania w linii prostej) to szanse na odbiór maleją drastycznie. Ja badałem odbiór w odległości ok. 5km od nadajnika, ale będąc "ze złej strony" budynku i nawet logarytm i bez i z wzmacniaczem mi nie pomógł - nawet śladu odbioru nie było. Jeżeli dokładnie oznaczyłeś balkon, to trochę pechowo. Antenę masz na dachu? Ogólnie moc nadajnika w Krzemionkach to obecnie zaledwie 10W - najmniej w całej Polsce. TVP mogłaby powalczyć o zwiększenie mocy, bo tak w samym Krakowie bywają problemy z odbiorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, antena nie jest i nie będzie na dachu - mogę umieścić ją tylko na balkonie. Balkon na mapie zaznaczyłem dokładnie, jestem właśnie "ze złej strony budynku". Pozostaje mi liczyć na zwiększenie mocy nadajnika i odbiór sygnału po odbiciu od bloku z przeciwka (to musiałby być fart, ale nie takie cuda się zdarzają: akurat blok na północny-wschód od mojego jest w takim miejscu, że sygnał "odbity" z Krzemionek miałby szansę trafić w mój blok). Albo na włączenie TVP HD i TVP Sport do oferty Cyfrowego Polsatu ;-)

Dzięki jeszcze raz za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To co dzieje się w Krakowie Z DVB-T to jedna wielka kpina i TP Emitel ośmiesza się tym co robi. Kto to widział żeby sygnał testowy nadawać z mocą zaledwie 10 W. Wszystkie te ich pseudo testy odstraszają ludzi przed kupnem telewizorów z DVB-T mpg4 bo żaden sprzedawca w Krakowie w sklepie RTV nie zademonstruje odbioru cyfrowej telewizji , bo sygnał jest za słaby.

Pora aby ktoś odpowiedzialny w TP Emitel zastanowił sie i musi rozpocząć nadawanie z mocą co najmniej 1 kW i to z docelowego nadajnika na Chorągwicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...