Skocz do zawartości

Disco Polo


Peter Parker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.07.2022 o 20:28, Mateusz2006 napisał:

Ja dobrze wiem że "Miłość w Zakopanem","Zbuntowany anioł" i "Ona by tak chciała" w Esce leci.

Faktycznie leci @tyrla

Czyli Eska gra już 5 utworów Disco Polo.

To pierwsze się nawet kiedyś do RMF FM załapało. Jak dla mnie chyba już przyszła pora by Eska zamieniła się zasięgiem z VOX FM. Przynajmniej na wsiach ta ostatnia stacja zrobiłaby większą furorę niż Eska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś z Was kojarzy istniejący w latach 1991-1994 zespół "Ex Problem"? Wokalistą był Piotr Bechcicki, obecny wokalista zespołu "Mister Dex".

 

PS: Polecam przesłuchać parę kawałków od zespołu "Ex Problem", według mnie są świetne:

 

"Jesień i Ty":

 

"Czy to źle":

 

"Śpiąca królewna":

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ex Problem to nie osobny zespół a pierwsza nazwa zespołu Mister Dex.

Ja tymczasem pamiętam z dzieciństwa utwór „Nie jestem zła" od tajemniczej Magdaleny:

Teraz dowiedziałem się paru rzeczy o tej piosence. Po pierwsze jest to cover utworu „Don't go break my heart' zespołu Sonic Dream Collective a po drugie owa Magdalena to nazwa duetu w ramach którego wokalistka jest udawana bo głos za nią podkładała Aldona Dąbrowska a sama wokalistka ruszała ustami i tańczyła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę że między innymi dzięki banowi na rosyjskie piosenki na jaw wyszło jak na potęgę kradła muzyka disco polo w latach 90-tych. Pisałem już o tym w temacie „Gdzieś to już słyszałem" ale temat jest tak spory że warto by był poruszony też we właściwym miejscu poświęconym muzyce disco polo.
W moim odczuciu po obserwacji muzyki disco polo z nazwijmy to „ery Polsatowej" czyli lat 1994 - 2001 można dojść do wniosku że wytwórniom specjalizującym się w tej muzyce nie po drodze było zgłaszanie twórcom wykonania polskiej wersji danej piosenki. Kradnięto je zatem na potęgę nie pytając się o zgodę. Co jak widać na przykładzie ppwyższego utworu „Nie jestem zła" Magdaleny mogło przyspieszyć czas publikacji bo piosenka ta podobnie jak oryginał wyszła w 1995 roku.
Ostatnio Jacek Tomkowicz w internetowym programie „Gdzieś to już słyszałem" brał na tapetę artystów z białostockiej wytwórni Green Star (współtwórca programu Disco Polo Live) którzy zamiat pisać nazwiska autorów pisali muzyka ludowa czy bardziej pokrętne teksty. Ja z kolei odkryłem (dzięki potwierdzonej informacji przez wytwórnie oryginału do wspomnianej piosenki Magdaleny) że podobne przypadki mogły mieć miejsce w Omedze Music która dawniej była jednym z wydawnictw wchodzących w skład programu Disco Relax. Tu wydawca oryginalnej piosenki  a więc zaprezentowanego przeze mnie powyzej utworu „Don't Go Breaking My Heart" potwierdził że nie dostał od polskiej wytwórni zgłoszenia zrobienia polskiej wersji przez co doszło do kradzieży utworu autorstwa zespołu Sonic Dream Collective przez wytwórnie Omega Music.
W mniejszym przypadku jak na przykład piosenki „Hej Wesele" zespołu Love System (stanowiącei cover utworu rosyjskiego z lat siedemdziesiątych) podobny proceder mógł też być w wydawnictwie STD. 
Jestem bardzo ciekaw co bylo przyczyną tego stanu rzeczy - chyba wtedy istniało coś takiego jak prawa autorskie?  

Swoją drogą sam wspomniany projekt Magdalena był grubymi nićmi szyty bo za tym pseudonimem stała Magdalena Sokołowska - córka Sławomira Sokołowskiego z grupy Bolter i potem chyba też Amadeo.  Dziewczyna ta miała wówczas tylko 14 lat co po latach podobnie jak powiedzmy to wprost oszustwo wytropili słuchacze na Youtubie i nie tylko. 

Informacja o tożsamości Magdaleny widnieje też na portalu Discogs: https://www.discogs.com/artist/1351433-Magdalena-4

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna podróbka od Magdaleny - tym razem na bazie „Don't Turn Around" od Ace of Base:

Na szczęście jej honor ratują dwie chyba oryginalne piosenki które to lubię jak dwie wspomniane 

Poza tym są jeszcze od niej dwie piosenki ale je już zbytnio nie lubię:

 

 

 

 

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zaczyna wrzeć między muzykami disco polo a Telewizją Polską: https://disco-polo.eu/slawomir-swierzynski-bayer-full-ostro-o-tvp-traktuje-sie-nas-jako-niedouczonych-i-zapyzialych-muzykantow/?fbclid=IwAR00EgKk530twfQTxmbng2Nxd0Ol4TTKz0TfUl6HtKh7Fx3iHu9OocpDLiQ

Gdyby Classic (zespół Pana Klatta) zrezygnował i w ślad za nimi poszli inni to dopiero byłaby spora afera. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to raczej mało możliwe. Większość wykonawców będzie się kierować co najwyżej warunkami w danej umowie, szczególnie finansowymi, a nie tym, co sobie Świerzyński napisał. Paradoksem jest to, że oświadczenie pojawiło się w sieci w tym samym dniu, w którym Dwójka pokazała premierowo relację z "Roztańczonego PGE Narodowego". Na tym koncercie było kilku discopolowców. Więc gdzie tu jest to złe traktowanie?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bayer Full to może jeszcze jakoś by wytrzymał, gdyby zamieniono TVP na TV Trwam, ale to i tak już z pewnymi cięciami w repertuarze, bo "Majteczek w kropeczki" już by raczej na koncercie na Porcie Drzewnym w Toruniu nie zagrali. Ale poza nimi większość wykonawców raczej nie grała w Radiu Maryja i TV Trwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 11:42, Kirk napisał:

Moim zdaniem to raczej mało możliwe. Większość wykonawców będzie się kierować co najwyżej warunkami w danej umowie, szczególnie finansowymi, a nie tym, co sobie Świerzyński napisał. Paradoksem jest to, że oświadczenie pojawiło się w sieci w tym samym dniu, w którym Dwójka pokazała premierowo relację z "Roztańczonego PGE Narodowego". Na tym koncercie było kilku discopolowców. Więc gdzie tu jest to złe traktowanie?

 

Od lat wiadomo, że Pan Świerzyński to największy krętacz i ściemniacz w DP. Tak naprawdę nikt za nim nie pójdzie, a większość jego "kompanów" wręcz odczuję ulgę, że nie będą musieli oglądać tego Pana w koncertach organizowanych przez TVP.

 

Pamiętacie, jak lata temu mówiono, że Bayer Full zrobił karierę w Chinach (w tym podobno sprzedanych zostało 67 mln płyt)? Tak naprawdę nie sprzedano ani jednej, a cała historyjka była jedną wielką mistyfikacją.

 

Drugi przykład. W listopadzie 2020 r. minister kultury Piotr Gliński opublikował listę artystów, fundacji i instytucji kultury, które dostaną wsparcie od ministerstwa na przetrwanie pandemii. Okazało się, że zespół Bayer Full dostanie ... pół miliona złotych (innych zespołów disco polo było bardzo mało, a jeśli już ktoś się pojawił to na znacznie mniejsze kwoty).

Edytowane przez grreg2084
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...