Skocz do zawartości

Przyszłość gazet z programem telewizyjnym i informacjami


Gierek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Otóż jak wiadomo, mamy teraz praktycznie połowę lipca w 2017 roku, a sprzedaż gazet z programem telewizyjnym - powoli spada, wraz z przykładowo coraz większym dostępem do internetu, i nokautującą ilością stacji, przejrzystością, i ilością programu "na plus" w internecie, w porównaniu do tradycyjnych, papierowych gazet z programem. Dodatkowo EPG też może wpływać na powolny spadek sprzedaży gazet z programem telewizyjnym. W ostatnich kilku latach w Polsce zostało zlikwidowanych kilka gazet z programem - "TV Okey" i "Imperium TV", oraz dodatkowo gazety założone stosunkowo niedawno, a które szybko upadły - "Tygodnik ABC" i "Od A do Z".

 

Jak myślicie - za przykładowo 5 lat, w 2022 roku, o ile nie będzie wtedy końca świata, jakie gazety z programem w Polsce, przetrwają? Które gazety szybko znikną z prasowego rynku w Polsce i odejdą do archiwum? Co można zrobić, żeby chociaż część "tradycji" - prasa z programem - została zachowana, przetrwała? Myślę, że rozpocząłem temat na ciekawą dyskusję. 

Tutaj też można się odnieść do tematu zwykłych gazet typu przykładowo "Fakt", "Super Express" i "Gazeta Wyborcza", które też drukują program dla kilkudziesięciu stacji telewizyjnych w ramach osobnego dodatku telewizyjnego. 

Co można zrobić? Lepiej zmienić system wydawania - z osobnej gazetki jako dodatek do gazet z informacjami czy zostawić tak jak jest? Czy ma sens wprowadzać do Polski miesięcznik telewizyjny? A może macie jakiś inny pomysł? Zapraszam do dyskusji.

Edytowane przez Gierek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dominacje w segmencie telewizyjnym za 5 lat będzie miało Wydawnictwo Bauer, którego chyba jego konkurenci się boją co usprawiedliwia brak ich tytułów. Być może za 5 lat To i Owo TV będzie miało już te 123 stacje które są w Niemczech i Czechach a u nas nie. Ciekawy jestem tylko co wówczas wydarzy się u TV Movie XXL z Niemiec i TV Star z Czech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu może doprecyzuję: "ABC" i  "Tygodnik Polski Od A do Z" zrezygnowały z dodatków telewizyjnych jeszcze wtedy, gdy były one wydawane, a ten pierwszy tytuł przeniósł się do internetu, i tam od ponad roku funkcjonuje.

 

Co do tego, jak to będzie wyglądać: myślę, że rewolucyjnych zmian nie będzie, wciąż są te stałe tytuły, które jednak mają spore grono czytelników. Nawet taki "Program TV", z dość archaiczną (choć obecnie nawet odskulową) szatą graficzną się wciąż utrzymuje. Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to pismo, które miałoby ramówki tylko i wyłącznie stacji nadających w NTC. Takie pismo istnieje we Francji, nazywa się "TV Grandes chaines".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzanie miesięcznika z programem TV to dość ryzykowny ruch, jest pewne prawdopodobieństwo, że program na 3 albo 4 tygodnie naprzód może się zdezaktualizować. Obecnie, przy tygodnikach i dwutygodnikach, też się tak czasem zdarza, ale przy miesięczniku mogłoby to występować z większą częstotliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech tego to wiem, to działają miesięczniki. Ciekawe, jak u nich wygląda kwestia aktualności programu. 

Co do mnie, to ja uważam, że do kilku lat z polskiego rynku znikną gazety z niską sprzedażą, a jeszcze się utrzymają gazety, które teraz mają jeszcze całkiem przyzwoitą sprzedaż (Tele Świat, Tele Tydzień, To i Owo, może jeszcze Kropka TV i TV14). Nowe tytuły raczej nie powstaną, chyba że powstanie coś takiego "po kawałeczku o wszystkim" - takie połączenie To i Owo i Tele Tygodnia, oczywiście w bardziej przystępnej formie (nie tak jak teraz, gdy 1/3 gazety zajmują ploteczki, wywiady, nie mówię, że to jest złe, tylko że tego jest troszeczkę za dużo w prasie z programem). Z czego można czerpać inspiracje? Myślę, że można np. od Czechów. Od Niemców też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tele Tygodniu widzę dwie strony przed każdym dniem tygodnia do idealnego wykorzystania jako dodatkowe dwie strony na program telewizyjny. W pozostałych gazetach - np. w Kropce TV też można tak zrobić. To, że dodatkowe strony są nierealne (w sensie, że rozszerzenie listingu = rozszerzenie liczby stron w gazecie), to wiadomo. Nie wiem, o czym jeszcze w tym temacie mogę wspomnieć, nic mi nie przychodzi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe strony na listing to może są nierealne, ale uważam, że możliwa jest opcja, w której będą dodatkowe strony na treści takie jak porady, kąciki retro, czy przepisy. Taka krzyżówka programu telewizyjnego i magazynu dla kobiet się dobrze sprzedaje, co widać po Kropce.TV czy nawet Tele Tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że niestety dla Polski to już jest maksimum, a gdyby było jakieś poszerzenie, to w innych gazetach, np. Kropce TV czy Tele Tygodniu. Gazeta "ogólnotematyczna" myślę, że by się mogła sprawdzić w Polsce. W Kropce TV czy Tele Tygodniu już dobre pół gazety zajmują rzeczy dla kobiet. Niestety na tym cierpi listing. Ale cóż, niestety tak się musiało skończyć "wpychanie" kanałów na siłę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że To i Owo TV uda się poszerzyć liczbę stacji z 113 do 123 stacji, choć tu bardziej liczyłbym teź na odświeżenie tytułu poprzez rebranding (który to pewnie i tak się nie stanie)na TV Movie połączony oczywiście z odświeżeniem grafiki :)

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po to zagraniczne, bo jednak są odbiorcy, czy to korzystający z satelity, czy z kablówki, którzy też te kanały oglądają. Nie chodzi mi tutaj od razu żeby wszystkie gazety drukowały na przykład wszystkie regionalne stacje od ARD, ale żeby np. To i Owo publikowało ramówki tych najpopularniejszych kanałów niemieckich, włoskich, rosyjskich, nawet może tych czeskich, bo się je da złapać z NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za kanałami zagranicznymi w polskich gazetach z programem. Myślę, że w Polsce zawsze się znajdzie grupka osób, które oglądają kanały zagraniczne z satelity. Na pewno przejrzystość listingów musi się zmienić, bo teraz w większości przypadków czytelność listingu wygląda tragicznie. W każdym razie uważam, że niestety polskie gazety z programem, w przypadku działania takiego jak w ostatnich latach, czeka katastrofa. 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Natomiast co do kanału Romance TV obecnego w każdej gazecie Bauera pocieszam się tym, że kiedyś, kilka lat temu, był "trend" na kanał AXN White w każdej gazecie Bauera, i ten trend przeminął. Może kiedyś powróci taki kanał jak HBO 2 do większości gazet Bauera? 

Wypadałoby też coś wspomnieć o grafice. W Tele Tygodniu już grafika dla mnie wygląda tragicznie. Belki również. A kanały zagraniczne - przydałyby się. 

@ Poland: Dla mnie grafika w To i Owo też jest do wymiany. Po co klonować grafikę w To i Owo, TV14 i Kurierze TV? 

A co bym proponował do np. Kropki TV? Albo zmiana formatu i przebudowa gazety, albo po prostu... kasacja połowy stacji w celu zdecydowanej poprawy czytelności obecnego tam listingu. Co mi po programie od godziny 19:00? Jeszcze w malutkiej kolumnie? 

Podobną rzecz można zastosować w Tele Tygodniu. Co do "wprowadzania" gazet z zagranicy - myślę, że format można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...