Skocz do zawartości

Nowe menu w dekoderach CPT HD


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dekoder HD3000. Moim zdaniem nowe menu wymaga zdecydowanie dopracowania i lepszego przemyślenia. Osobiście wolałbym stare jedynie ze zmianą kolorystyki, ale domyślam się, że to wykluczone. Stabilność dekodera zmniejszyła się, potrafi się zawiesić gdy szybko przełącza się kanały, wciska epg, przegląda listy kanałów itp, już parę razy odkąd jest nowe menu musiałem odłączać go od prądu. Dwa razy natomiast wyłączył się dźwięk, żeby go przywrócić potrzeba było odciąć zasilanie. Tyle problemów, a minął zaledwie tydzień od aktualizacji. Uprzedzam, że przywracałem już sprzęt do ustawień fabrycznych.

 

Ogólnie wygoda obsługi również spadła. Trzeba się dużo naklikać pilotem. Np w menu nagrań żeby jakieś skasować, wystarczył niebieski przycisk, teraz trzeba wybierać odpowiednią opcję, wciskać "OK", potwierdzać. Podobnie z przyciskami "Obraz" "Język", poprzednio, żeby zmienić proporcje obrazu, wystarczyło nacisnąć przycisk "Obraz", teraz nie dość że trzeba go nacisnąć, to potem jeszcze potwierdzić "OK" żeby rozwinąć listę opcji, przyciskami kierunkowymi wybrać odpowiednią, a potem znów "OK". Po co ta zbędna, uciążliwa komplikacja?

 

Za dużo tych rozwijanych menu, to nie Windows, tylko dekoder tv, nie obsługuje się go tak jak system myszką.

 

Przewijanie live pause i nagrań, ikony <<<< || >>>> są ogromne, łącznie z paskiem postępu i nazwą stacji, audycji i czarnym tłem na którym się znajdują,  zajmują pół ekranu. Podczas przewijania nie widać więc dobrze do jakiej sceny, miejsca nagrania dotarliśmy. Myślę, że ikony przewijania są bezużyteczne, przecież i tak najwygodniej przewijać zaprojektowanymi do tego przyciskami na pilocie, a nie wybierając i zatwierdzając odpowiednią opcję na ekranie.

 

Brak możliwości szybkiego wyświetlenia pełnego opisu aktualnie oglądanego programu. Być może na nowych pilotach typu "evobox" jest to możliwe bo mają odpowiedni klawisz, ale w użyciu jest przecież nadal co najmniej dziesiątki tysięcy starych pilotów. Funkcję wyświetlenia opisu można przecież zdublować pod którymś z nieużywanych podczas normalnego oglądania przycisków - czerwony, zielony, żółty, lub klawisz w górę, który aktualnie robi dokładnie to samo co "OK".

 

EPG - napisane było o tym wiele, również nie przypadł mi do gustu brak możliwości ogarnięcia wzrokiem listy audycji na kilku kanałach jednocześnie. Spis programów tylko na 3 dni, to krok wstecz, nie przekonują mnie argumenty, że przecież "większości" i tak nie interesują kolejne. Mnie akurat interesują, dawniej mogłem sobie zobaczyć np. o której w kolejnych dniach tygodnia emitowany będzie serial który oglądam, albo zaplanować nagrywanie z dużym wyprzedzeniem. Twierdzicie że to stary sprzęt i brak jest pamięci na dłuższe EPG, ale pamięci na reklamy w prawym dolnym rogu, to już wystarcza?

 

Mała czcionka w opisach audycji - nie każdy ma duży telewizor, na małych przekątnych czcionka rzeczywiście jest teraz mikroskopijna. Dekoder powinien być urządzeniem uniwersalnym, być funkcjonalny zarówno z nowymi tv led 50 cali jak i starymi crt 21, zwłaszcza taki HD3000 który jest dekoderem budżetowym, działającym często jako drugi np do multiroom i podłączanym gdzieś w kuchni do małych lub starych tv. Dlatego powinniście udostępnić choć opcję zmiany wielkości czcionki na większą.

 

Usunięcie przydatnej funkcji przy wybieraniu kanałów - dawniej gdy wybierało się numer kanału który nie istnieje (np 197) dekoder automatycznie wybierał następny istniejący numer kanału (w tym przypadku 198), było to praktyczne, szczególnie gdy nie pamiętało się dokładnie numeru danego kanału, jedynie w przybliżeniu.

 

Usunięcie możliwości kasowania wybranych kanałów z listy 1000+. Jak można było wypuścić soft bez tej podstawowej funkcji? Liczę na szybkie jej przywrócenie.

 

I na koniec, odnosząc się do wypowiedzi typu "cieszcie się że ktoś chce się takim HD 2000/3000 jeszcze zajmować, bo to tak stary sprzęt" Litości... sprzęt jaki by nie był, ale nadal jest w ofercie operatora więc nie widzę tu żadnej łaski z jego strony że musi go wspierać.

 

PS. Niektórzy piszą, że kanały szybciej się przełączają. To złudzenie, skrócony został tylko czas który mija od wyklikania na pilocie numeru kanału do momentu w którym dekoder zaczyna go faktycznie przełączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest polemizować z kimś kto generalnie jest nastawiony na nie i chciałby aby "stare" wróciło. Z treści postu wynika, że autor sam sobie zaprzecza, raz pisze, że zbyt wielkie ikony na info bannerze, innym razem, że za mała czcionka w opisach. Nawet nie będę polemizował, ponieważ niezależnie od użytych argumentów i tak zawsze wypowiedź będzie jedna, wcześniej było lepiej. Rozumiem, że siedem lat przyzwyczajenia do poprzedniego wyglądu, może uzależniać, ale trzeba być otwartym, na zmiany. Oprogramowanie będzie ewoluować i na pewno kolejny release przyniesie zmiany. To że jakiejś funkcji nie ma w oprogramowaniu "na start" nie znaczy, że nie będzie w kolejnej wersji oprogramowania.

Autor obszernego postu nie zadał sobie nawet trudu aby przejrzeć ten wątek, gdzie było już wspomniane, że usuwanie kanałów powyżej 1000 na liście KANAŁY TV/Wszystkie będzie w kolejnej wersji oprogramowania.

Operator bazuje na rożnych źródłach opinii na temat oprogramowania , nie tylko z internetowego forum, a użytkownicy dekoderów to nie kilka czy kilkadziesiąt osób trafiających na to forum.

 

Problemy z zawieszaniem się dekodera nie są spowodowane nowym softem, a problemem sprzętowym.

Oprogramowanie jest testowane więc takie sytuacje jak opisujesz świadczą wyłącznie o lokalnym problemie z dekoderem.

Przed wymianą dekodera można sprawdzić czy przywrócenie ustawień domyślnych rozwiąże problem. Jeśli nie, to wymień komplet w APS.

Ważnym elementem zestawu dekodera jest zasilacz, który po kilku latach eksploatacji może sprawiać problemy.

Użytkownicy często wymieniają tylko dekoder i temat niestabilności dekodera powraca.

Dlatego w APS zawsze należy wymieniać komplet!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno nie zgodzić się z przed-przedmówcą, jestem zdania, że Kerr bardzo trafnie zauważył, że "to nie Windows, tylko dekoder tv, nie obsługuje się go tak jak system myszką". Również zauważyłem, że jest sporo przeklikiwania się przez funkcje, które wcześniej załatwiało się pojedynczym naciśnięciem kolorowego przycisku.

 

Co do rozmiaru czcionek - support458 - nie podzielam twego stwierdzenia, że kerr sobie sam zaprzecza. Otóż wielkie ikony przewijania rzeczywiście zaciemniają obraz i jako, że są to ikony (a nie tekst) nie muszą być tak ogromne (jak dla mnie, to wcale może ich nie być), bo są przecież zawsze takie same w tym samym miejscu. Natomiast opisy mają zmienną zawartość, i nie zaszkodziło by, gdyby były większe.

Czytając post kerra wcale nie uważam, że ktoś jest "z góry nastawiony na nie". Przecież zostały podane rzeczowe argumenty (o którch notabene, również sam wspominałem) takie jak choćby przeklikiwanie się przez opcje. Przecież chyba nie ma takiej osoby, która dla wykonania określonej akcji preferowałaby przeklikwanie się przez menu (patrz mój przykład z kasowniem nagrań: 28 przyciśnięć kontra 2 przyciśnięcia), zamiast użycua jednego dedykowanego istniejącego na pilocie przycisku. 

 

Myślę, że dalsza dyskusja w tym wątku powinna opierać na faktach, a raczej nie na ocenach czy ktoś zasadniczo lubi zmiany, czy nie (bo ocena może być błędna, a fakty są jednoznaczne).

Edytowane przez tomvid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% użytkowników nie korzystało w "pomarańczowym" menu z opcji przypisanych do kolorowych przycisków, takie są fakty statystyczne. Nie będzie obsługi kolorowych przycisków w tym UX, za wyjątkiem tych funkcji które już są.W tym wątku już padła informacja, że czcionki będą zmodyfikowane więc po co wracać do tego tematu?

Tak czy inaczej, dziękuje za Wasze opinie i czekam na merytoryczne propozycje ciekawych rozwiązań rozwijających obecny ux.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej support458, dzięki za interesujące informacje. Podałeś, że 90% użytkowników nie korzystało z kolorowych przycisków. Jak w takim razie te 90% użytkowników:

- usuwało nagrania? (chyba żółty przycisk, o ile dobrze pamiętam)

- planowało przełączenie na określony kanał o określonej godzinie? (żółty przycisk)

- przełączało się pomiędzy listą główną i listami "ulubione"? (niebieski przycisk)

 

Pomijam tu bardziej wymyślne funkcje, z których zapewne nie korzystali wszyscy, np. sprawdzanie poziomu sygnału na wybranym kanale (czerwony przycisk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystali z tych funkcji. Niestety wielu korzysta z dekoderów/TV tylko na zasadzie włącz/wyłącz zmień kanał wielokrotnie za pomocą Program +/-, ewentualnie za pomocą klawiatury numerycznej i regulacji głośności.

 

Dla potwierdzenia pogrzebałem u wujka googla i w 2015r. ADB przedstawiło wyniki swoich badań: http://www.spidersweb.pl/2015/02/pilot-do-telewizora.html

 

Satkurier też o tym pisał: https://satkurier.pl/news/112359/adb-polacy-uzywaja-tylko-7-przyciskow-pilota.html

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie przydał by sie szybki dostęp do opisu co aktualnie oglądam. Najlepiej, żeby opis był dostępny pod jednym przyciskiem. Naciskam raz i mam opis programu. 

 

Naciskasz strzałkę na dół i po lewej masz opis aktualnie oglądanego programu. W przypadku pilota od Evobox jest dedykowany przycisk.

Hej support458, dzięki za interesujące informacje. Podałeś, że 90% użytkowników nie korzystało z kolorowych przycisków. Jak w takim razie te 90% użytkowników:

- usuwało nagrania? (chyba żółty przycisk, o ile dobrze pamiętam)

- planowało przełączenie na określony kanał o określonej godzinie? (żółty przycisk)

- przełączało się pomiędzy listą główną i listami "ulubione"? (niebieski przycisk)

 

Pomijam tu bardziej wymyślne funkcje, z których zapewne nie korzystali wszyscy, np. sprawdzanie poziomu sygnału na wybranym kanale (czerwony przycisk).

 

Nie korzystają z tych funkcji, podobnie jak użytkownicy smartfonów,którzy kupują telefon z dziesiątkami zaawansowanych funkcji, a korzystają z kilku podstawowych. Znam nawet przypadki, że osoby mające dekoder HD 7000 z dyskiem nie miały pojęcia, że mogą nagrywać programy, zatrzymywać itp.

Generalnie tylko niewielki promil użytkowników chce poznać możliwości sprzętu i z nich korzystać.

Kończmy ten off top.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tylko niewielki promil użytkowników chce poznać możliwości sprzętu i z nich korzystać.

(...)

Tak czy inaczej, dziękuje za Wasze opinie i czekam na merytoryczne propozycje ciekawych rozwiązań rozwijających obecny ux.

 

 

A, no to jeśli tak, no to w takim razie widzę sprawę tak: nowe menu jest wystarczające dla 90%, nie mam żadnych uwag, bo funkcje, z których korzysta 90% użytkowników działają poprawnie tzn. mogę włączyć dekoder, mogę zrobic ciszej/głośniej, oraz zmiana kanału działa poprawnie. Nie widzę sensu dalszego rozwoju oprogramowania, podawania ciekawych rozwiązań rozwijających obecny ux, bo 90% użytkowników jest już w tym momencie stuprocentowo zadowolona i raczej z tych ewentualnych nowych rozwiązań o których dyskutujemy i tak korzystać nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, już kiedyś pisałem na temat epg iż nie jest to do końca przemyślane, jedna z największych firm która robi epg dla większości dekoderów stosuje właśnie taki system jak wcześniej podawałem czyli

coś w tym stylu https://d2r1vs3d9006ap.cloudfront.net/s3_images/1526328/RackMultipart20161220-3820-ofho4s-My_new_epg_jpg3.jpg?1482261934

Dlaczego? Nie chodzi o udziwnienia, ale o jak najprostszy, jak najprzejrzystszy podgląd programów, łatwy prosty w swojej prostocie. Chyba chodzi o to by ułatwić użytkownikowi nawigację, kto to wymyślił.

 

Moim zdaniem reszta rzeczy mogłaby zostać tak jak jest, ale epg całkowicie do przerobienia. 

Faktycznie ikonki przewijania lewo prawo są strasznie duże.

Przy przewijaniu moglibyście zrobić funkcję okienka w którym można wpisać minuty do których skoczyć.

Można by było jeszcze zmienić na np jakiś szaro ciemny kolor programów których nie mamy w abonamencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że pisałeś. Najstarszy sprzęt CPT HD ma 7 lat, a takie fajerwerki można implementować ale w nowych platformach sprzętowych i programowych. Widzisz tylko to co jest na ekranie. Nie znasz zawiłości implementacji takiego widoku oraz jaki silnik danych siedzi pod spodem. Aby pokazać płynnie taki efekt na ekranie potrzeba mocnego cpu i sporo ram, nie ma o czym pisać.

Nowy UX jest taki na ile pozwalają możliwości sprzętu.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przewijaniu moglibyście zrobić funkcję okienka w którym można wpisać minuty do których skoczyć.

 

O tak, rzeczywiście to rozwiązałoby 2 problemy o których wspominałem: sporadyczny brak opcji "wznów", oraz problem z przewijaniem do tyłu, w którym często dochodzi do zawieszenia odtwarzania. Ewentaualnie, dodanie większych prędkości x64 lub x128 też by pomogło. Support458 - byłaby szansa na przedyskutowanie tego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jedną rzecz, mam na dysku przy HD 5000 uzbierane ponad 50 pozycji nagranych. Każda pozycjach w liście nagrań ma swój numer i jeśli go zapamiętamy to można tą pozycję wybrać numerem na pilocie bez konieczności przewijania.

Dla mnie ta opcja jest przydatna, ponieważ nagrywam cały sezon serialu i dopiero oglądam w czasie który mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia na temat nowego menu w dekoderach CPT:
Bardzo mi się podoba to nowe menu, jest bardzo ładne, ale jest jeden minus i mam nadzieję, że w następnych aktualizacjach oprogramowania dekodera będzie to poprawione. Chodzi mi o program telewizyjny (EPG). Moim zdaniem to EPG byłoby lepsze, jakby było jako siatka, czyli coś w stylu, jak jest w EVOBOX PVR. A po za tym, mi się podoba. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do tego nowego menu, ale jest ładne i brawo dla Cyfrowego Polsatu za to menu.

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych i przestankowych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne i przestankowe. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, że nowe menu jest teraz strasznie skopane. :/ Miało być bardziej intuicyjnie, a wyszło wręcz przeciwnie... :/

 

1. Przełączanie z listy ulubionych na główną i odwrotnie jest strasznie pracochłonne. :/ Zawsze wystarczyło nacisnąć jeden przycisk (niebieski) i już się skakało między listami - teraz trzeba nacisnąć niebieski, nacisnąć ⬆, nacisnąć OK, znowu wybrać któraś że strzałek (⬆ lub ⬇) i dwa razy OK. :/ Ja się pytam po co tak to sknocono? :/

 

2. Przełączanie na stacje radiowe podobnie skopane. :/ Zawsze wystarczyło nacisnąć przycisk TV/Radio, teraz nie dość, że w nowym pilocie nie ma tego przycisku, to jeszcze trzeba się strasznie dużo nawciskać, żeby się do nich dostać (Menu, ➡, ➡,➡, ➡,➡, OK, OK) - i po co tak to utrudniono? :/

 

3. Zawsze z pozycji listy mogłem wejść z początku listy na koniec, wystarczyło włączyć listę, nacisnąć "1" i dać strzałkę ⬆- - teraz muszę wyjść z listy dać na "1", cofnąć kanał i włączyć listę. :lol2::crazy:

 

Dodam, że w normalnych tunerach z wolnego rynku wszystkie te funkcje działają w taki sam sposób jak w pomarańczy i zdążyłem się już do tego przyzwyczaić, bo to jest normalne! Teraz jak chcę coś zrobić, lub sprawdzić w swoim HD 2k muszę się strasznie napocić, żeby to zrobić. i po co tak to wszystko utrudniliście? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Przełączanie na stacje radiowe podobnie skopane. :/ Zawsze wystarczyło nacisnąć przycisk TV/Radio, teraz nie dość, że w nowym pilocie nie ma tego przycisku, to jeszcze trzeba się strasznie dużo nawciskać, żeby się do nich dostać (Menu, ➡, ➡,➡, ➡,➡, OK, OK) - i po co tak to utrudniono? :/

A czy przypadkiem w menu głównym nie masz do wyboru opcji Radio? Tak widziałem na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...