Jump to content
RafiX

Jak odnaleźć satelitę?

Recommended Posts

Jak odnaleźć satelitę :?: Czyli prosta instrukcja na temat ustawiania anteny satelitarnej :wink:

 

Ustawiamy antenę na satelitę HotBird - 13.0°E.

 

 

1. Najpierw parę słów o samej instalacji... Montujemy wspornik anteny (pamiętając o właściwym jego wypoziomowaniu przy pomocy poziomicy) w ścianie, najlepiej południowej bądź wschodniej z uwzględnieniem dobrej lokalizacji dla naszej anteny satelitarnej. Musimy sprawdzić, czy z miejsca montażu istnieje swobodny widok na satelitę. W odległości 30 metrów na linii przepływu danych do naszej anteny satelitarnej nie powinien znajdować się żaden budynek, również rosnące drzewa. W odległości 10 metrów nie powinna przechodzić żadna trakcja elektryczna. Te przeszkody mogą znacznie pogorszyć a nawet uniemożliwić odbiór sygnału.

 

2. Montujemy czaszę wraz z wysięgnikiem na którym jest przymocowany konwerter (UWAGA!!! konwerter, jeśli nie pisze na nim inaczej, ma być zainstalowany pionowo, z przewodem w dół, na tym etapie nie ma potrzeby nim obracać, a jego nieumiejętne przekręcenie może zaowocować brakiem odbioru, gdyż fale V-ertical i H-orizontal różnią się od siebie - lepiej zacząć od ustawienia podstawowego)

V - POLARYZACJA PIONOWA

H - POLARYZACJA POZIOMA

 

3. Dokręcamy antenę tak, by była możliwość jej regulowania (UWAGA!!! kąt nachylenia anteny niech będzie na razie dokręcony na stałe - ustaw go "na oko", wzorując sie na sąsiednie anteny. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma żadnych anten satelitarnych, to ustaw kąt nachylenia tak, by czasza była lekko skierowana w górę, np. 3 stopnie wzwyż od miejsca gdzie czasza jest wypoziomowana. Dzieki temu zaistnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej uzyskamy sygnał.

 

4. Podłączamy odbiornik satelitarny kablem do satelity, następnie włączamy tuner i wchodzimy do menu. W menu ustawiamy dowolną częstotliwość HotBirda. Warto mieć przy sobie aktualny wykaz kanałów i parametrów technicznych transponderów, aby nie było problemów ze znalezieniem szukanego satelity. Dla przykładu, bierzemy częstotliwość na którym nadaje polski nadawca, np: 11.488H SR=27500 FEC=5/6.

 

5. Kolejnym krokiem jest ustawienie anteny na południe. Następnie bardzo powoli, odchylamy ją w prawą stronę czyli na zachód. Czemu na zachód, jeśli poszukiwany satelita jest na pozycji 13°E (13E oznacza 13 stopni na E-ast czyli wschód)? Ustawiając antenę na południe trzeba pamiętać, że Polska nie leży na południku 0°, tylko bardziej na wschód i ustawiając czaszę idealnie na południe patrzy ona gdzieś pomiędzy 17, a 21°E, w efekcie nasz poszukiwany 13°E jest bardziej na zachód od naszej pozycji. Po każdym delikatnym przesunięciu anteny odczekać kilka sekund i sprawdzić pasek sygnału na telewizorze, w którymś momencie pojawi się sygnał. Należy uważać, aby wszystko wykonywać niezwykle uważnie i powoli, ponieważ przy ustawianiu anteny satelitarnej liczą się milimetry i wymagana jest perfekcja.

 

6. W dalszym etapie szukamy takiego sygnału, który będzie wyższy niż sygnał, który mamy dotychczas. Jeśli taki się pojawi a potem znów zacznie maleć, to wracamy do tego miejsca gdzie był większy.

 

7. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu czyli kąta nachylenia czaszy (góra-dół). Znów robimy to bardzo powoli aż znajdziemy najmocniejszy sygnał (analogicznie jak w punkcie powyżej). Oczywiście, cały czas obserwujemy pasek sygnału na telewizorze.

 

8. Jeśli już natrafimy na sygnał z HOTBIRD-a, to prawie jesteśmy na finiszu. Pozostaje nam dokręcenie anteny by była stabilna od wiatru.

UWAGA!!! Pamiętajmy, że przesunięcie się konwertera przy dokręcaniu choćby o 1 milimetr, może spowodować utratę sygnału.

 

9. Po upewnieniu się, że mamy odbiór i podczas dokręcania mocowań nie przestawiliśmy anteny - możemy jeszcze nieco dopieścić odbiór ustawiając tzw. skręcenie konwertera. Najlepiej dobrać je eksperymentalnie, obserwując wskazania na posiadanym odbiorniku satelitarnym. Nieznacznie przekręcając LNB w obejmie w lewo/prawo lub wsuwając/wysuwając szukamy momentu, w którym zarówno na wybranym transponderze/częstotliwości z polaryzacji poziomej jak i pionowej mamy zbliżony i silny sygnał. Nie ustawiając skręcenia nie spowodujemy automatycznie braku sygnału, ale jest to zalecane, aby jeszcze precyzyjniej wykonać ustawienie czaszy i osiągnąć lepszy efekt końcowy.

 

 

Ustawiamy antenę na pozycję Astra 19.2°E

 

Cała procedura wygląda bardzo podobnie, z wyjątkiem punktu nr 4.

Zmiana polega jedynie na ustawieniu dowolnej częstotliwości, tym razem dla Astry. Jako przykład podam parametry polskiej TVP - 10.862H SR=22000 FEC=7/8.

 

 

 

A teraz kilka rad związanych z dokręcaniem anteny, czyli: Co zrobić, by sygnał był jeszcze lepszy?!

 

-1. Najpierw należy dokręcać śruby odpowiedzialne za przesuwanie anteną w lewo lub prawo - a mianowicie, najpierw, dokręcajmy śruby np. z prawej strony. Druga osoba niech cały czas obserwuje sygnał, czy jeszcze czasami się nie zwiększa.

UWAGA!

-1a) Jeśli się zwiększa, to kręcimy do tego momentu, kiedy sygnał zacznie spadać.

-1b) Jeśli się zmniejsza, nie dokręcamy tych śrub.

-1ab) Dokręcamy śruby przeciwne czyli te z lewej strony. Robimy to do chwili, aż będziemy mieć najmocniejszy sygnał.

 

-2. Kolejnym krokiem jest ponowne ustawienie kąta azymutu. Z doświadczenia wiem, że jest on bardziej odpowiedzialny za "jakość" niż za moc sygnału. Ale jeśli mamy dobrą jakość, to może nieznacznie wzrosnąć moc sygnału.

Więc ustawiamy antenę (góra-dół) - dosłownie na milimetry, aż uzyskamy najlepsze efekty, po czym dokręcamy odpowiedzialne za to śruby.

 

Dla tych co ustawiają po raz pierwszy swoją satelitę: POWODZENIA!

 

 

Ciekawe tematy poruszane na forum:

Ustawiamy antenę na inne pozycje

Jak odnaleźć satelitę

 

 

źródło:

forum SK

Dodatkowo, instrukcję wzbogacono o informacje własne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...