Skocz do zawartości

Roaming - wszystko o usłudze


Rekomendowane odpowiedzi

Noo, to to wiem. Jeśli jednak wyjadę na urlop na jeden tydzień, czy dwa i codziennie zadzwonię sobie do rodziny w Polsce i kilka minut porozmawiam to myślę, że nic dodatkowo mi nie naliczą za roaming, co? :> Bo co innego jest "wisieć na słuchawce" dzień w dzień całymi dniami... :? Ja akurat do takich się nie zaliczam, ale znam paru innych takich. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-Mobile  ma zgodę na dodatkowe opłaty w roamingu. Przyznanie prawa do pobierania dodatkowych opłat oznacza, że operator może je pobierać, ale nie musi. Dziś pewne jest natomiast to, że dzięki decyzji UKE już wszystkie duże sieci komórkowe mogą nakładać na swoich klientów dodatkowe opłaty na przykład za wysyłanie SMS-ów, czy rozmowy telefoniczne prowadzone w roamingu.

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/t-mobile-moze-podniesc-ceny-roamingu,839122.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unijna reguła "Roam Like At Home" dopuszcza możliwość naliczania przez operatorów dodatkowych opłat roamingowych jedynie w sytuacji, gdy dany klient będzie tego roamingu nadużywał, czyli np. będzie długo przebywał za granicą w innym kraju Unii Europejskiej i jednocześnie bardzo dużo korzystał ze swojego krajowego telefonu, tzn. bardzo dużo dzwonił, SMS-ował, korzystał z Internetu w telefonie itp. Mam nadzieję, że polscy operatorzy będą się do tych zasad stosować. :roll:

Nie wiem, jak to jest w przypadku polskiego Orange, który ogłosił ostatnio, że wprowadza niewielkie opłaty roamingowe tylko dla posiadaczy telefonów "na kartę". Nie wiadomo, czy te dodatkowe opłaty roamingowe będą w tym przypadku naliczane tylko tym osobom, które tego roamingu nadużywają, czy też po prostu "z automatu" wszystkim posiadaczom telefonu "na kartę". :roll: Jeśli to ostatnie to nie wiem, czy nie byłoby warto zainteresować tym UOKiK i URE, bo takie działanie może być już niezgodne z unijnym prawem dotyczącym opłat roamingowych naliczanych przez operatorów swoim klientom.. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z artykułu wynika, że w prepaid Orange dopłaty będą obowiązywały wszystkich. Podobno "niezwykle trudno jest pilnować klientów prepaid, którzy często zmieniają karty SIM".

 

Generalnie, z tym skarżeniem do UOKiK itp byłbym ostrożny. Te straty pokryjemy wtedy my wszyscy, płacąc więcej za usługi telekomunikacyjne w kraju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, z tym skarżeniem do UOKiK itp byłbym ostrożny. Te straty pokryjemy wtedy my wszyscy, płacąc więcej za usługi telekomunikacyjne w kraju. 

 

Tutaj z jednej strony możesz mieć rację, z drugiej jednak operator sieci Orange może się w ten sposób dopuszczać łamania unijnego prawa. :roll:

Tak, czy inaczej, póki co mnie to nie dotyczy, bo ja mam swój telefon w Orange właśnie "na abonament", więc te opłaty, póki co, mnie nie dotyczą. :D I miejmy nadzieję, że tak pozostanie. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łamią prawa. Jest zapis o możliwości wprowadzenia dopłat w sytuacji, gdy operator ponosi straty.

 

Istotną kwestią jest możliwość naliczania dodatkowych opłat. Taką furtką w rozporządzeniu o roamingu jest artykuł 6c, który daje możliwość składania wniosków do regulatora o wprowadzenie naliczania dodatkowych środków. Wniosek można składać wyłącznie w przypadku, w którym straty poniesione z tytułu obsługi roamingu przekraczają 3 proc. EBITDA. UE zdecydowała się na ten zapis ze względu na bardzo zróżnicowane poziomy cenowe usług telekomunikacyjnych na unijnych rynkach.

https://businessinsider.com.pl/finanse/oplaty-roamingowe-dwa-telekomy-moga-je-naliczac/kendrj6

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli wniosek z tego jest taki, że te dodatkowe opłaty roamingowe bardziej będą "zagrażać" Polakom mieszkającym w Polsce i chcącym korzystać ze swojego telefonu w innym kraju Unii Europejskiej, niż np. mieszkańcom innych, bogatszych i bardziej rozwiniętych krajów od Polski., którzy przyjeżdżają do Polski i tutaj dzwonią ze swoich krajowych telefonów... :roll: Jak zwykle, Polakowi wiatr w oczy kole... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też przy tym zwrócić uwagę na fragment artykułu dostępnego pod wyżej podanym linkiem, mówiący o dodatkowych opłatach roamingowych w Plusie w przypadku taryf abonamentowych:

 

Jak czytamy w informacji dotyczącej nowego cennika, Polkomtel (operator sieci Plus) może także naliczyć dodatkowe opłaty "w przypadku stwierdzenia niewłaściwego lub niestandardowego korzystania z roamingu regulowanego". Abonent będzie miał dwa tygodnie na zmianę sposobu korzystania z usług od otrzymania SMS-a z ostrzeżeniem.

Chodzi między innymi o długi okres nieaktywności karty SIM w Polsce, czy aktywowanie i korzystanie kolejno z wielu kart SIM przez tego samego abonenta w ramach roamingu regulowanego.

W takiej sytuacji dodatkowe opłaty wyniosą:

- 0,16 zł brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego,

- 0,04 zł brutto za minutę odebranego połączenia głosowego,

- 0,05 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS,

- 0,03 zł brutto za wysłaną wiadomość MMS,

- 0,03 zł brutto za każdy megabajt transmisji danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie odnośnie roamingu.

 

Operator (dajmy na to Plus z przykładu powyżej) w momencie wysłania SMS-a informującego o opłatach nalicza już tylko za rozmowy wykonywane od tego dnia (czy dwóch tygodni po wysłaniu SMS-a, jak wyżej), a nie od zalogowania się do sieci zagranicznej? Konkretnie - nie nalicza wstecz? Upewniam się przed wyjazdem znajomego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie nalicza wstecz. Zazwyczaj daje jeszcze jakiś czas na działanie bez dodatkowych opłat. Oto przykładowy sms w Plusie:

19.10.2017 zaobserwowano przewazajace uzycie uslugi polaczenia odbierane i obecnosc w roamingu regulowanym, w stosunku do poziomu uzycia tej uslugi i obecnosci krajowej co stanowi naruszenie zasad Polityki Uczciwego Korzystania z uslug roamingu. Jesli nie ulegnie to zmianie do 02.11.2017, moze zostac zastosowana dodatkowa oplata roamingowa zgodnie z cennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...