Skocz do zawartości

Mycie anten satelitarnych


Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo ważne (a z drugiej strony również ciekawe) pytanie dotyczące anten satelitarnych. Czy ktoś z Was wpadł na pomysł, aby umyć swoją antenę satelitarną po latach jej użytkowania? Wraz z upływającymi latami, powierzchnia czaszy zamienia się w siedlisko rozmaitego brudu pochądzących ze zmiennych warunków atmosferycznych.

 

Otóż zauważyłem na swojej czaszy satelitarnej siwy osad który można spokojnie zmyć. Czy takie praktyki są dopuszczalne? A może to powierzchnia anteny się złuszczyła? Posiadam antenę stalową, ma już prawie 7 lat. Chodzi mi po głowie, aby szmatką wraz z dodatkiem płynu do mycia naczyń, przetrzeć delikatnie lustro czaszy. Czy silne zabrudzenia powierzchni anteny satelitarnej mogą wpływać na moc sygnału?

 

Delikatnie przetarłem jedno miejsce i uzyskałem zupełnie inny kolor anteny, powłoka zrobiła się jakby żółtsza. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żadnego problemu. Ja swoją satelitkę (90 cm.) ściągam z wysięgnika, rozbieram na czynniki pierwsze i dokładnie czyszczę za pomocą wilgotnej ściereczki i płynu do mycia naczyń każdy z pomalowanych elementów . Następnie składam te części w całość i montuję na wysięgniku . Dodam że takie zabiegi nie wpływały u mnie na jakość odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też się pytam, trochę mnie to zaniepokoiło, gdyż po jej przetarciu pojawiło się kilka małych czarnych kropek. Trudno określić, czy to korozja, czy nie :? Na czaszy mam już w paru miejscach "kropki", tyle tylko, że są one koloru brązowego i nie są takie jednolite, tzn. granicę między "kropką" a normalną powierzchnią lustra anteny jest trudniej określić.

 

PS: Liczę na ten deszcz który się tak rozpadał Białymstoku, może choć raz na siedem lat umyje mi tą antenę satelitarną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnijcie nałożyć odpowiedniej warstwy wosku samochodowego co by antena dobrze błyszczała i nie łapała kurzu na przyszłe miesiące i nie tworzyły się kropelki tylko ładnie woda spływała z talerza. A tak na poważnie to nie wiem czy się śmiać czy płakać jak czytam te [beep]ny....

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto ma jaką antenę - mycie czasz poniżej 80cm trochę nie ma sensu - szkoda się użerać. Co innego 2m - taka nie jest tania i dbać o nią trzeba :lol: Czyli im większa czasza, tym bardziej trzeba o taką dbać ;)

 

Stalówki 80cm są już od 60zł, więc za umiarkowanie niewielką kasę można sobie sprawić nową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś się zakochał w swojej antenie satelitarnej? I po prawie siedmiu latach wyznawania miłości wyrzuca ją na śmietnik? To o czym to świadczy? :lol:

Zdecydowanie, lepiej byłoby kupić nową, takie talerze są niedrogie - to prawda. Ale z racji tego, że jest w dobrym stanie technicznym i szkoda by było ją wywalić na śmietnik, tak więc w sobotę zdejmuję czaszę i pucuję :lol: Dzięki za rady :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie przetarłem całą mokrą szmatką i .... SUKCES :!::D Nie jest to znaczący wzrost sygnału ,ale jakośc skoczyła mi o kilka % :D Dotychczas nie wiedziałem co jest grane ,że przy antenie 90cm mam sygnał w granicach 85%-90% ,a teraz mam ok.93-94%.Antena jest 11-letnia ,ale nie ma na niej ani śladu rdzy.

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy napisy producenta mogą przeszkadzac w osiągnięciu lepszego sygnału?U mnie jest to coś w rodzaju nalepek kilka już odpada.Czy może to byc przyczyną słabszego sygnału :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc w sobotę zdejmuję czaszę i pucuję :lol:

Czekałem do kolejnej soboty i jednak się nie odważyłem aby umyć tą antenę satelitarną. Powód jest oczywisty - przecierając nawet palcem to samo miejsce, powierzchnia zmienia kolor. Biały osad odchodzi a pojawia się brązowy odcień który ciemnieje w miarę dalszego przecierania. To samo sie dzieje, gdy robie to na mokro.

Podejrzewam, że farba po prostu się łuszczy. A więc Panowie, zostawiam tą robotę 8) Telewizję cyfrową mam już trzy lata i od tamtego okresu nie zauważyłem jakiegoś spadku sygnału. Po wymianie konwertera na monoblocka, sygnał nawet się polepszył i mniej więcej taki sam mam do dziś.

Chyba, że przez poprzednie cztery lata sygnał słabł, gdy odbierałem telewizję analogową. Ale to raczej nie trzyma się kupy :lol:

 

Lepiej nie zaczepiać swojej "ukochanej" :lol: bo jeszcze foch będzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert: faktycznie, trochę tego tam nakleili. Radzę to pozostawić, z biegiem czasu (słoneczko przyświeciło) naklejki mogły bardzo mocno przywrzeć do anteny. Jeszcze je zerwiesz razem z farbą i będzie gorzej niż teraz.

Oczywiście możesz sprawdzić jak się trzymają, a nóż dadzą się łatwo odkleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie gadajcie ze naklejki na antenie mogą osłabiać sygnał :lol::shock: Osłabiają, ale jeśli już to warstwe farby na antenie niż sygnał. Po czasie jak poświeci słonko, naklejka może się zacząć łuszczyć przez co może odpadać razem z płatami farby. Przecież nie są wykonane z materiału, który niewiadomo jak mocno tłumi sygnał, a także grubość tego materiału nie przekaracza w skrajnych wypadkach 0,5 mm. Oczywiście podczas malowania czaszy od nowa, trzeba zedrzeć naklejki.

@Hubert niema się co bawić w żadne odklejanie bo i tak Ci sygnał nie podskoczy nawet o 1%, chyba że żależy Ci na estetyce :wink:

@Rafix widocznie Twoja antena była malowana farbą proszkowa, bez zadnego dodatkowego zabezpieczenia. Po paru latach wygrzewania się anteny w słońcu, farba zamieniła się w proszek i "dokopałeś" się do podkładu. Jeśli chciałbyś coś robić przy anetnie, musiałbyś ją pewnie od nowa pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...