Skocz do zawartości

Złe proporcje obrazu na kilku kanałach SD


BoloLacznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauwazylem ze na kilku kanalach SD ( np Stopklatka ,Kino Polska,TVP Kultura)  filmy  i programy nagrane org. w  4:3 sa sztucznie "rozciągnięte" do 16:9.

 

natomiast na TV6 ,TVP Polonia,TVP Rozrywka jest wszystko OK.

 

To jest kwestia dekodera ,ustawien dekodera czy po prostu nadawcy ?

 

P.S na P1 jest biała przerywana linia u góry ekranu,to chyba tez kwestia złych proporcji obrazu ?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim powinieneś napisać w jaki sposób odbierasz sygnał. Dosyły sygnału do platform SAT, kablówek czy DVB-T bywają zupełnie różne. Pisałem nawet w temacie Super Polsat, że w sobotę ten sam film emitowany na tym kanale - w kablu był w "znaczku pocztowym", a w DVB-T w prawidłowym 4:3.

 

U mnie w UPC na Stopklatce SD, Kino Polska czy TVP Kultura jest dynamiczna zmiana proporcji obrazu 16:9/4:3. Programy nadawane w 4:3 są tak wyświetlane. Opisany problem zauważyłem jednak np. na TV Puls SD (audycje 4:3 są rozciągnięte do 16:9).

Natomiast białą przerywaną linię WSS widoczną mam także na Stopklatce SD (a także na jeszcze innych kanałach, np. P1, Tele 5 SD) - zarówno jak kablówka sygnał pobiera drogą światłowodową jak i satelitarną. Ta linia zamaskowana jest chyba tylko w DVB-T (pewnie Emitel sam ją maskuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłosiłem kiedyś (pisemnie przez "Mój Orange") złe proporcje obrazu na programie lokalnym TVP3 Bydgoszcz (IPTV), 

było zawsze 4:3 - nie zmieniało się dynamicznie.

Po kilku dniach ustawili "na sztywno" i teraz jest ciągle 16:9.

Widać, że nie ogarniają dynamicznej zmiany proporcji obrazu.

Nie jest to wina dekodera tylko sposobu nadawania / retransmisji przez Orange.

 

Na niektórych kanałach dynamiczne zmiany proporcji działają więc jednak można...

 

Powinni wszystko na HD przełączyć, wtedy nie będzie tych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP3 Warszawa jest ok ,przelacza sie miedzy 4:3 i 16:9 to samo TVP Seriale TVP Rozrywka TVP Historia ale TVP Kultura juz nie .

Co smieszniejsze wczoraj zauwazylem ze czesc filmow an Stopklatce "przelacza" sie na 4:3 i sa pasy bo bokach a czesc ktora tez powinna juz nie,w ramach jednego kanalu nawet takie rzeczy sie dzieja

 

"Powinni wszystko na HD przełączyć, wtedy nie będzie tych problemów." zwlaszcza te ktore nadaja juz w HD jak Stopklatka np

 

 

bylem ciekaw jak to jest w upc ,tam tez wesolo Kino Polska na Horizonie ok - serial "znaki szczegolne" w 4:3 i wszystko elegancko z pasami po bokach natomiast na mediaboxie "rozciagniete" :)

Edytowane przez BoloLacznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o proporcje obrazu kiedy obraz nadawany jest w 4:3 , to niektóre kanały zablokowały możliwość rociągania włąsnoręcznego, z niektorymi kanałami np. TVP kultura jest tak ,że na jednym programie możesz zmieniać proporcje, na innych nie (klikasz OK na pilocie dekodera-> format obrazu obrazu -> oryginalny / rozciągnięty i to wszystko co możesz zrobić ze swojej strony, Orange w niczym Ci nie pomoże, bo to zależy od nadawcy, a jesli chodzi o białą przerywaną linię to zmień ustawienia obrazu w swoim TV z  " 1:1 piksel " na  "16:9" w przypadku połączenia dekodera przez HDMI, obraz na każdym kanale będzie przycięty 0,5 cm z każdej strony , więc linii nie będziesz widział. :)

Domyślam się, że właśnie tak masz ustawiony obraz w TV, bo inaczej byś jej nie widział. ;)

Edytowane przez nieczęstygość99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania aktualnie z innym dekoderem tylko ewentualnie z DVB-T i tyle mogę powiedzieć , że na DVB-T TVP Kultura i Tv6 też nie zawsze można zmieniać z 4:3 na rozciągnięte 16:9. W wolnej chwili skonfrontuję 2 programy w 4:3 tu i tu i zobaczymy , czy będzie różnica.

Edytowane przez nieczęstygość99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dekoderze Orange UHD88 wyszukałem sobie programy z DVB-T (numeracja kanałów powyżej 900)

Mogę więc oglądać ten sam program (np TVP Kultura) po IPTV i na innym "numerze" z anteny DVB-T.

Z DVB-T obraz ma poprawne proporcje a z IPTV złe, z tego wynika że to wina złego nadawania przez Orange a nie ustawień dekodera.

Problem dotyczy wyłącznie kilku kanałów SD nadających dynamiczne (zmieniające się) proporcje obrazu.

Na kanałach HD i tam gdzie SD na stałe mają 16:9 nie ma tego problemu.

Edytowane przez marekg123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zauważyłem, że zmiana proporcji jest zapamiętywana.

Jeśli zmienisz proporcje na kanale nadawanym w 4:3 to będą one zachowane również na innym kanale nadawanym w 4:3,

natomiast jeśli zmienisz proporcje na kanale nadawanym w 16:9 to będą one zachowane również na innym kanale nadawanym w 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozmawiałem z gosciem na infolinii o złych proporcjach obrazu na TVP  Kultura i Kino Polska ,stwierdzil ze u niego tez sa zle ,ale nie moze przyjac tego zgloszenia bo nie jest to usterka.Taki jaki obraz dostaja taki przekazuja dalej.Powiedzial ze musi zaczac zglaszac wiele osob, taka akcja masowa musi byc to wtedy ktos "wyzej" skontaktuje sie z nadawca sygnalu.

 

Zeby bylo smieszniej wlaczylem akurat podczas trwania zapowiedzi "Borewicza" na Kino Polska i bylo ok !  4:3, pasy itd  a za pare godzin byl film i juz bylo źle :)

Edytowane przez BoloLacznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu dostają skopane dosyły od nadawców. Możesz próbować to zgłosić operatorowi jak i samym nadawcom, ale raczej niewiele wskórasz. Będą wmawiać, że u nich wszystko jest OK, a wina leży po Twojej stronie (telewizora, kabla, ustawień, itp.). :sad:

Oni do IPTV pobierają sygnał z satelity i prawdopodobnie coś mają skopane w swoim sprzęcie przekazującym z satelity do IPTV.

Jak miałem od nich TV z satelity to wszystko było dobrze, a jak przeszłem na IPTV to tak się zaczęło.

Sprawdziłem, że oglądając " Awantura o kasę" w ATM Rozrywka w 4:3 na dvb-t można obraz rozciągnąć, na dekoderze orange nie , mógłby ktoś sprawdzić na nc+ lub cp ?

Dlatego tak jest bo ATM Rozrywka w przekazie satelitarnym nadaje cały czas w 16:9 a w trakcie programów z obrazem 4:3 nadaje to z czarnymi pasami po bokach.

Podłącz tuner przez SCART i ustaw proporcje ekranu 4:3 i zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...