Skocz do zawartości

Anteny satelitarne


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie uwzględnię tylko podstawowe rodzaje anten satelitarnych, tj. offsetowe i paraboliczne, ponieważ głównie tylko takie typy spotykamy na naszych ulicach. Postaram się przedstawić różnice pomiędzy tymi rodzajami i dlaczego największą popularnością cieszą się właśnie te pierwsze - offsety. Uzyskamy również informacje jak wybrać dobrą antenę satelitarną i z jakich materiałów są one produkowane.

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------antena32se1.gifparabola006tl9.gif

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Antena offsetowa vs antena paraboliczna

Antena offsetowa jest najpopularniejszą anteną stosowaną do odbioru satelitarnego. Wyparła ona prawie całkowicie anteny paraboliczne, które kiedyś, jeszcze za czasów świetności analogu, "zdobiły" nasze domy, balkony.

 

Offset posiada wiele zalet w stosunku do anten parabolicznych. Czasza nie jest ukształtowana jako część sfery kuli (ma już kształt bardziej płaski), dzięki czemu płaszczyzna czaszy uzyskała bardziej pionową pozycję. W związku z tym został wyeliminowany podstawowy problem - gromadzenie się śniegu i wody na samym lustrze anteny - takie miejsce miało w przypadku paraboli.

Konwerter nie zasłania wiązki z satelity (jest mocowany w dolnej części a nie na środku czaszy), a więc na offsecie uzyskamy lepszy sygnał gdy porównamy do siebie oba rodzaje anten o zbliżonych średnicach.

Ważną zaletą jest łatwiejsza instalacja anteny offsetowej. Przy parabolach, maszt mocujący musi być w większej odległości od ściany. Mało tego, dochodzi tutaj jeszcze ciężar a więc całe mocowanie musi być bardzo solidne.

 

 

Od czego zależy zysk energetyczny anteny?

- jej wielkości (podstawowa zasada: czym większa antena, tym większy jej zysk energetyczny)

- powierzchni samej czaszy

- nieprawidłowe opakowanie i transport

- niezbyt ostrożne obchodzenie się z anteną w czasie montażu

- nieprawidłowe dokręcenie śrub łączących lustro anteny z jego uchwytem

- źle ustawiony konwerter

- długość użytkowania (z biegiem czasu, antena traci swoje właściwości, czasza się odkształca i "koroduje" na wskutek zmiennych czynników atmosferycznych)

 

 

Wybór anteny.

Powszechnie są stosowane anteny offsetowe, głównie modele od 60 do 120 cm. Na zachodzie Polski uzyskamy lepszy sygnał niż we wschodniej części. Optymalną średnicą dla naszego kraju jest czasza o rozmiarze około 85 cm do odbioru programów z HotBirda i Astry. Równie dobrze można zastosować większą czaszę, ale tutaj nie przesadzajmy. Większa czasza równa się solidniejszej konstrukcji, pojawiają się problemy montażowe, a co za tym idzie cała konstrukcja jest dużo droższa. Anteny od 120 cm wzwyż są głównie wybierane na potrzeby odbioru sygnału z dalekich pozycji satelitarnych. Przed zakupem warto obejrzeć elementy mocujące antenę. Jednocześnie te elementy zapewniają regulację kąta elewacji. Źle zaprojektowane mocowanie i regulacja kąta elewacji podczas dokręcania śrub jest powodem zmian ustawienia anteny a co za tym idzie pogorszenia sygnału. Musimy pamiętać, czym większa jest średnica czaszy, tym dalej jest odsunięty konwerter. Jego ciężar powoduje odkształcenia czaszy. Jest również i zaleta - na antenie o średnicy 120 cm, możemy zamontować zez na satelitę umieszczoną w odległości już od 3 stopni licząc od głównego kierunku. To znaczy, jeżeli mamy ustawioną antenę na HotBird, to możemy z zeza odebrać pozycję EutelsatW2 - 16.0E. Ale tutaj, nie stosujmy starszych konwerterów które są cięższe.

Gdy wybieramy antenę, należy też się kierować materiałem, z jakiego została ona wykonana. O tym już w dalszej części tematu.

 

 

Materiał na anteny satelitarne.

Materiał ma decydujący wpływ na żywotność i stabilność lustra anteny. Są stosowane następujące możliwości:

- blacha stalowa. Często jest pokryta dodatkowymi składnikami ochronnymi, tj. cynkiem, miedzią albo tworzywem sztucznym. Są ciężkie, szybko rdzewieją, dlatego też są najtańsze.

- blacha aluminiowa. Jest tylko trochę droższa od anteny wykonanej z blachy stalowej, a za to jest lekka i odporna na korozję.

- tworzywo sztuczne. Anteny wykonane z tworzyw sztucznych są najdroższe, zaletą jest 100-tu procentowa ochrona przed korozją,jednak ich jakość zależy od technologii produkcji, niektóre dają gorsze efekty niż aluminiowe.

- stopy metali. Na przykład żeliwo, materiał stosowany głównie przez skandynawskich producentów. Anteny odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i są długowieczne.

 

Ciekawe tematy poruszane na forum:

Malowanie anteny

Mycie anten satelitarnych

Multifokusowa antena

Antena planarna

Jaki offset zamiast paraboli ?

Jaka antena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...