Jump to content
Sign in to follow this  
maryś

Vu+ Solo SE / Router Netgear WNR3500L Tomato / HDD USB - Magazyn nagrań

Recommended Posts

Witam,

Można podłączyć dysk HDD pod USB w Vu+ Solo SE do nagrywania audycji i wszystko funkcjonuje.

Zastanawiam się nad wykorzystaniem tego dysku w tym samym celu, ale będzie on podłączony

do routera Netgear WNR3500L na Tomato.

Konfiguracja :

1. Tuner satelitarny Vu+ Solo SE (Linux) OpenPLi

2. Router Netgear WNR3500L Tomato (Linux)

3. HDD 750GB podłączony pod USB w routerze 

4. Sieć domowa - Ethernet

Czy poprzez skonfigurowanie odpowiednio udziałów sieciowych

zadziała HDD jako magazyn do nagrywania audycji z tunera satelitarnego ?

Chciałbym dlatego w ten sposób wykorzystać dysk gdyż służyłby on wtedy zarówno

jako FTP i magazyn filmów pod routerem.

Podłączony tylko do tunera satelitarnego nie może być wykorzystany jako FTP spod routera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będzie formalnie problemu - dla linuksa obojętne jest "na czym" jest ten czy inny katalog. Dla linuksa bardziej naturalną jest usługa NFS, ale SMB czyli zasób sieciowy Windows też zadziała. Jedna uwaga w świecie Windows nie sa rozróżniane małe literki od dużych w świecie uniksa czyli linuksa tak. Inny jest model uprawnień w Windows i w uniksie, choć w świecie linuksów są implementacje uprawnień ACL'i które są bliższe nieco światu Windows i czytelniejsze dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Jeśli NFS nie dla Ciebie za trudny i Twój dysk wspiera tę usługę to polecam go. Implementacja SMB jest bardzo zasobożerna (tak ten protokół zaprojektował Microsoft) i wydajności protokołu SMB w świecie linuksa są znacznie niższe od typowo uniksowych rozwiązań.

 

Co zdalnego dostępu do zasobu FTP nie masz racji. Używa się trybu pasywnego. Jedynym problemem jest dynamiczny adres IP bo np. powszechnie wykorzystywany w linuksie ProFTPD wymaga użycia modułu mod_dynmasq i dyrektywy DynMasqRefresh. Nie ma przeszkód by zdefiniować NAT do więcej niż jednego serwera FTP w Twoje sieci lokalnej. Niestety w przypadku FreeBSD - któe jest często wybierane jako alternatywa dla linuksa  aby wykorzystać FTP przy dynamicznym adresie publicznym musisz sobie zrobić jaila i w nim skompilować ProFTPD  z tym modułem a binaria przenieść na swój system.

Edited by Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

181b6d83b6dc.jpg  ebf97b8d0196.jpg  1b7b014e8f20.jpg  eeec25b149f4.jpg  116cd45b358a.jpg  

 

lampomaniak Dzięki za zainteresowanie tematem.

Ze strony Vu+ Solo SE w OpenPLi wygląda to tak jak wyżej. Czyli trzeba skorzystać z NFS ?

Dla mnie Linux to za wysokie progi i jedynie postaram się to zrozumieć przy dalszej pomocy.

Zaś na Routerze w Tomato jest podmontowany HDD na USB i działa FTP.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dowolny serwer FTP to przekierujesz na routerze. Jedna sesja FTP to dwa połączenia sieciowe. Pierwsze to wywołanie z programu klienta FTP do serwera na port 21 i ten kanał służy tylko przesyłaniu komend.  Dla transferu danych jest tworzony drugi kanał. I tu a dwa podstawowe tryby pracy. Tryb aktywny to taki iż program klienta otwiera sobie nasłuch na porcie 20 zaś serwer FTP łączy się z Twoim klientem FTP otwiera sesje i następuje wymiana danych.

 

Czyli w sumie to drugie połączenie jest niejako na odwrót czyli Twój komputer staje się serwerem dla kanału danych a ten komputer serwer FTP jest klientem. Z racji iż w tym trybie komputer udostępnia swój zasób to FTP było arbitralnie traktowe jako niebezpieczne. Dlatego opracowano drugi typ transferu danych zwany pasywnym. W trybie pasywnym serwer FTP dla kanału danych otwiera dodatkową usługę-serwer  z przypisanej puli adresów. Klient FTP dostaje info na jakim porcie (oraz na jakim adresie IP co jest problematyczne przy dynamicznych adresach IP)  będą słane i klient nawiązuje z serwerem drugie połączenie.

 

Czyli definiując serwer FTP w trybie pasywnym określasz pulę numerów portów. Dla domowego użytku nie potrzeba wiele - - 10 - 20 to aż nadto (więcej niż 10 sesji zapuścisz do swojego serwera?). Podajesz te pulę w konfiguracji jako zakres numerów portów. Definiują przekierowanie portów przekierowujesz port 21 dla kanału danych o raz te porty z puli dla transferów pasywnych.

Jest jeden problem z kanałem komend ponieważ przy przesyłaniu dużych plików on jest nieaktywny to routery potrafią zamknąć to połączenie. Rozwiązanie - to opcje klienta podtrzymywania kanału komend - NOOP itp...

Są jeszcze dwa dodatkowe tryby extended active i ciekawszy extended passive  - w tym ostatnim nie ma przesyłania adresu IP tylko sam numer portu. Jednak nie każdy serwer jak i klient obsługuje EPSV.

 

Co do brakujących pakietów, plików. To do tunera z linuksem można doinstalować binaria z linuksa skompilowane na mipsel32. Problem bibliotek jak program woła biblioteki o konkretnej wersji można rozwiązać stosując link do pliku z biblioteką. Wiem to czarna magia ale idea jest prosta niestety kompletnie nieznana w Windows (a szkoda) - tu już potrzebna asysta kogoś znającego linuksa. Mimo wszystko - da się. (kiedyś dla sportu doinstalowałem kilka pakietów z oficjalnej dystrubucji linuksa na mipsel22 co w efekcie dało że dołączony USB z modemem GSM plus karta WiFi pozwoliły na stworzenie czegoś na kształt routera z accesspointem na tunerze linuksowym (prawie access point bo karta WiFi USB nie wspierała trybu AP ale jest na to obejście, nie wszystkie oferowane w handlu dongle WiFi pozwalają na tryb AP).

 

 

Wróćmy do zasobów do zamontowania. Udostępnij na dysku zasób poprzez SMB (zwanym niekiedy CIFS)  czyli windowsowa sieć oraz uruchom zasób NFS. Spróbuj podłączyć się z poziomu GUI Enigmy. (zawsze zostaje poziom "hard" czyli shell i dopisanie skryptu startowego).

 

Co udziału SMB (CIFS) jak nie będziesz na tym zasobie grzebał od strony Windows to nie stworzy się kolizja iż linuks będzie widział dwa lub więcej pików o nazwach różniących się tylko wielkośćią liter - bo dla windows będzie tylko jeden plik. Oczywiście NFS i uniksowe rozróżnianie wielkości liter sprawić może niespodziankę po stornie windows.  Nie wiem na czym bazuje implementacja NF na twoim dysku i w jakiej wersji NFS ale jest szansa że NFS będzie wydajniejsze od SMB.  

Odsyłam do społeczności Tomato bo dokumentacja.... w zasadzie jej brak.

 

Każdy tuner z Enigma po doisntalowaniu samby (przez Extensions) udostępnia swój dysk w środowisku Windows (oraz cały system plików pod nazwa Root, zaś przy jednym podpiętym dysku mamy drugi zasób Harddisk). Wg mnie lepiej jest wpakować dysk do tunera a w Tomato zrobić montowanie zasobu SMB. Wydajnośc SMB wystarczy na potrzeby dostępu zdalnego (pasmo upload jest b. kiepskie zazwyczaj u dostawców internetu) a nagrywanie nie zawiedzie jak np. router glebnie. W takiej koncepcji to i sieć WiFi da radę bo przepustowość sieci nie będzie miała wpływu dla nagrywania. (tyle że korystajac z udostępnionych zasobów via SMB przez tuner to po co pośrednictwo routera dla dostępu z Twojego domu?)

 

Odradzam WiFi w blokach, kamienicach bo pasma radiowego może nie starczyć na transfer dużych plików. Standard N wymaga sporej części pasma którego może braknąc jak w okolicy będzie mnóstwo widocznych accesspointów. Pewnym jest kabelek albo nawet WiFi w paśmie 5GHz choć i na tym paśmie już jest miejscami gęsto. Można kupić cienką skrętkę  kategorii 5 lub wyższej którą da się upchać w listwach przypodłogowych.

Edited by Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lampomaniak Bardzo dziękuję za rzeczowe podejście do sprawy.

Z mojej strony mogę napisać, że są to dla mnie za wysokie progi.

Staram się technicznie do tego podejść, ale nie znam podstaw Linuksa.

Szczerze napiszę, że naprawdę nie mogę się aż tak zagłębiać w te sprawy,

nie z lenistwa tylko z rzeczywistego braku czasu. Moja odpowiedź jest szczera.

Postaram się to na swój sposób wprowadzić.

Hołduje zasadzie uruchom, użytkuj i nie grzeb póki wszystko chodzi dobrze.

Temat dość trudny, ale postaram się sprostać moim potrzebom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety, w OpenPLi 4 ustawiłem udział CIFS i system Windows 8 widzi udział Harddisk i Root, przy czym udział Root otwiera się normalnie

i wyświetla się jego zawartość, natomiast udział Harddisk jest niedostępny. Wyświetla się błąd o braku dostępu do tego udziału.

Coś jest nie tak z CIFS na Vu+ Solo SE z OpenPLi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam za zwłokę - arbeit.

 

Dwa problemy. Uprawnienia do katalogu w którym jest montowany dysk twardy. aktualny automonter montuje dysk w katalogu /media/hddx  gdzie x jest numerkiem - jak jedna partycja to będzie to Dysk powinien mieć system plików ext3 lub ext4 czyli tak sformatowany albo z poziomu menu tunera zainicjowany  (zalet ext4 nie ma w przypadku tunera z linuksem). Jak to jest dysk ntfs to bez doinstalowanego sterownika ntfs-3g będzie jedynie dostęp w trybie read-only. Ponadto atrybuty plików w ntfs (świat Windows) są obce uniksowi i to może być źródłem kłopotów.

Poczytaj sobie o atrybutach w unixke również tych rozszerzonych. One mogą wymusić automatyczne nadawanie opdowiednich uprawnień nowym plikom i katalogom.

 

Drugi problem to uprawnie jakie nadaje udostpęnionym zasobom samba (serwer CIFS/SMB) czyli drugi krok to odszukanie pliku konfiguracyjnego samby i sprawdzenie czy nie buga w definicji udostępnianego zasobu.

 

To że samba udostępnia z określonymi prawami katalog to jedno ale są jeszcze uprawnień w systemie pików w unixie. tunery na linuxie a OpenPli nie używają dodatkowego alternatywnego systemu kontroli dostępu do zasobów plikowych jak ACL.

 

Polecam jakąkolwiek ksiazkę nt podstaw unixa / shella - np. Unix dla opornych ( o dziwo znajomość AmigaDOS ułatwia zrozumienie tego co obce w Windows jak montowanie, unie katalogów, linki itp.). Wystarczy by złapać podstawy. Niestety w OpenPli nie uświadczysz manuala dla linuksa. komendy są wbudowane w kompaktowy uproszony shell z wbudowanymi poleceniami. ale możesz próbować dać parametr --help do nazwy komendy. Niestety większość opisów może być bardzo uboga. Unix vel Linux czy FreeBSD nie są takie straszne. Różni się trochę od nieskomplikowanego Windows ale jest wiele podobieństw. To nie mainframe'y z zakonserwowaną w sposobie komunikacji przeszłością jak karty perforowane gdzie pozycja wpisania części polecenia decyduje o jego interpetacji jak i  oddzielnymi klawiszami do zmiany wiersza i polecenia wykonania polecenia.

Edited by Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo.

Tak, w międzyczasie poczytałem trochę o Linuksie.

Jest to teraz bardziej dla mnie zjadliwe.

Nie rozumiałem jak to funkcjonuje.

No tak, trzeba utworzyć odpowiednie katalogi, zobaczyć jak jest

zamontowane dane urządzenie i utworzyć odpowiednie ścieżki dostępu.

Po namyśle, podłączę dysk twardy do routera.

Mam tam serwer FTP, a  z poziomy tunera wskaże odpowiedni udział sieciowy do nagrywania.

Sieć domową mam po Lanie, więc nie będzie kłopotów, a brak internetu jak myślałem wcześniej

nie jest przeszkodą do nagrywania w sieci domowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...