Skocz do zawartości

Oglądalność polskich i polskojęzycznych kanałów TV


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Szczegołówa oglądalność sylwestra 2017/2018 w TV:

 

TVP2 - 4 689 922

Polsat - 2 235 308

TVN - 1 465 973

Polsat 2 - 221 478

TVP Polonia - 156 568

Polsat News - 110 148

Polsat News 2 - 72 505

 

Toast: 23:55 - 0:05

TVP 2 - 5 801 785

Polsat - 2 370 641

TVN - 1 635 055

TVP 1 - 313 658

Polsat 2 - 290 494

TVP Polonia - 129 393

Polsat News 2 - 37 201

Polsat News - 6 371

 

źródło: Media2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOP 20 STACJI z którymi widzowie witali Nowy Rok (23:55 - 00:05)

 

TVP2 5 801 785
Polsat 2 370 641
TVN 1 653 055
TVP1 313 658
Polsat2 290 494
Polo TV 287 208
TV PULS 143 051
TVN7 141 701
Puls 2 137 126
TVP Polonia 129 393
TVN24 115 941
TV4 107 783
Paramount Channel HD 101 844
TVP INFO 90 308
TVN24 Biznes i Swiat 88 249
TVS 80 488
TVP Historia 75 764
Stars.tv 65 866  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: 
TNT 61 223
Super Polsat 58 110
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Mam takie pytanie odnośnie pomiaru oglądalności. Te telemetry rozpoznają kanał po dźwięku. Czyli, gdybym w nocy włączył na Program Pierwszy, gdzie wyłyby już kolorowe pasy, a niedługo potem na Drugi, gdzie też byłaby już plansza to czy te urządzenie rozróżni stacje i odpowiednio nabije AMR?

Edytowane przez Mr. Orbita
Może jednak lepiej w tym wątku, nie w STARS.TV - to nie dotyczy kanału, nie mieszajmy za bardzo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam takie pytanie odnośnie pomiaru oglądalności. Te telemetry rozpoznają kanał po dźwięku. Czyli, gdybym w nocy włączył na Program Pierwszy, gdzie wyłyby już kolorowe pasy, a niedługo potem na Drugi, gdzie też byłaby już plansza to czy te urządzenie rozróżni stacje i odpowiednio nabije AMR?

Właśnie też mnie to ciekawi. Przykładowo mecz reprezentacji leci na zwykłym Polsacie i Polsacie Sport. Dźwięk jest ten sam, nawet podczas reklam, bo Polsat nadaje na dwóch antenach to samo nawet w czasie bloku reklamowego. Mimo to w zestawieniu oglądalności obydwa kanały ujęte są oddzielnie. W jaki sposób telemetr rozpoznaje która stacja jest oglądana?

Przyszło mi do głowy, że może każda stacja nadaje unikalne ultradźwięki, niesłyszalne dla nas, a wyłapywane przez telemetr. Ale nie wiem, czy technicznie jest to możliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie z kolei ciekawi inna rzecz. Jak to w ogóle jest mierzona ta oglądalność? Wiem, że za pomocą telemetru. Słyszałem jednak (czytałem też kiedyś chyba tutaj na forum), że tych telemetrów w Polsce jest ileś tam tysięcy. To skąd informacja, że np. dana audycja była oglądana przez ileś tam milionów widzów? W jaki sposób jest to mierzone? Bo przecież nie każdy telewidz posiada telemetr. I jeszcze kwestia taka: jak w ogóle zdobyć taki telemetr? Mnie akurat posiadanie telemetru, jak i w ogóle oglądalność poszczególnych stacji za bardzo nie interesuje, ale pytam tak tylko z czystej ciekawości. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie z kolei ciekawi inna rzecz. Jak to w ogóle jest mierzona ta oglądalność? Wiem, że za pomocą telemetru. Słyszałem jednak (czytałem też kiedyś chyba tutaj na forum), że tych telemetrów w Polsce jest ileś tam tysięcy. To skąd informacja, że np. dana audycja była oglądana przez ileś tam milionów widzów? W jaki sposób jest to mierzone? Bo przecież nie każdy telewidz posiada telemetr. I jeszcze kwestia taka: jak w ogóle zdobyć taki telemetr? Mnie akurat posiadanie telemetru, jak i w ogóle oglądalność poszczególnych stacji za bardzo nie interesuje, ale pytam tak tylko z czystej ciekawości. ;)

 

Jeden telemetr odpowiada za 7-8 tys osób. Jak zdobyć tego telemetra? Nie da się. Nielsen sobie sam wybiera osoby za pomocą GUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jeden telemetr na 7-8 tys. osób? Czyli, dajmy na to, jak ja bym miał taki telemetr u siebie w domu i oglądał dany kanał, podczas gdy np. moi sąsiedzi oglądaliby inny to oglądanie tylko przeze mnie danego kanału dawałoby mu oglądalność 7-8 tys. osób? To jakieś niedorzeczne i wręcz oszustwo... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jeden telemetr na 7-8 tys. osób? Czyli, dajmy na to, jak ja bym miał taki telemetr u siebie w domu i oglądał dany kanał, podczas gdy np. moi sąsiedzi oglądaliby inny to oglądanie tylko przeze mnie danego kanału dawałoby mu oglądalność 7-8 tys. osób? To jakieś niedorzeczne i wręcz oszustwo... :roll:

 

Dokładnie tak.

 

Nielsen stara się jak najbardziej w badanej próbce odzwierciedlić przekrój całego społeczeństwa. Później sobie proporcjonalnie przelicza wyniki z telemetrów na całe społeczeństwo i voila, mamy wyniki oglądalności.

Jest to dziwne i wiadome, że nie do końca odzwierciedla faktyczne zachowanie widzów. Ot, choćby przykłądowego Starsa ogląda jedna osoba, wg Nielsena 7 tysięcy. Nagle ta osoba wychodzi z domu, wyłącza TV. W pomiarach widać to tak, jakby nagle 7 tysięcy osób wyłączyło TV, choć wiadomo, że to niemożliwe.

Z drugiej strony, skoro cały świat z tego korzysta, to najwyraźniej jest to najlepszy sposób badania oglądalności. Rzeczywiste mierzenie oglądalności wśród 40 mln obywateli to byłyby koszta takie, że pewnie zapisanie się do Nielsena to byłby luksus dla najbogatszych :D

W obecnej formie jest to dokładne w satysfakcjonującym stopniu i jednocześnie opłacalne ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...